Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
printscreen barrandov.tv,

„Běžní občané“ Jaromíra Soukupa: hemžení extremistů, příznivců Zemana a Okamury

Ač by se z titulku „Běžní občané Jaromíra Soukupa“ mohlo zdát, že jde o název nového pořadu majitele, ředitele a moderátora TV Barrandov v jedné osobě, není tomu tak. Článek popisuje specifické zákulisí osob, které pravidelně jako diváci do Soukupových pořadů docházejí.

Proč se jimi zabývat? Tito lidé se podílejí na celkovém dojmu, který divák u televizoru získává. Televizní divák a posléze volič tak může nabýt představu, že ve studiu se objevují běžní občané vyjadřující potleskem své sympatie či bučením antipatie. Výslednou podobu pořadu určují i samotné dotazy obecenstva ve studiu.

Nicméně v pořadech Jaromíra Soukupa dochází k zajímavé situaci: v obecenstvu opakovaně usedají známé tváře proruské a extremistické scény, které televizní divák nemůže znát, a tak je vnímá jako běžné občany.

Sněmovní volby a TV Barrandov

V období okolo sněmovních voleb 2017 budilo nejen v mediálních kruzích rozčarování, jaký prostor je na Barrandově dáván Tomiu Okamurovi. Ale nezůstává jen u něj. V obecenstvu mezi „běžnými občany“ ve studiu můžeme opakovaně vidět osoby aktivní v rámci hnutí SPD.

Příkladem pravidelného hosta je číslo 3 pražské kandidátky SPD Vítězslav Novák. Ten se v pořadu Aréna Jaromíra Soukupa 21.11.2017 ptá, proč se nedělá to, co navrhuje SPD, protože jiné řešení již není.

Přesná formulace na videu níže.

Po dotazu přichází i kýžený aplaus publika složeného z „běžných občanů“.

Společným jmenovatelem pravidelných návštěvníků je, že jejich dotazy jsou spíše tvrzeními. Již formulací „dotazu“ je respondentovi i divákům předkládáno, co je správně nebo špatně, či je oznámena určitá „skutečnost“.

Novák sám na svém profilu na Facebooku uvádí: „Dnes jsme přijali pozvání Jaromíra Soukupa do studia.“

Pozvání (facebook.com)

Prezidentské volby a TV Barrandov

Televizní stanice bývá rovněž díky pořadu Týden s prezidentem vnímána jako pomyslný dvorní kanál Miloše Zemana. Vysvětlení tohoto stavu může být prozaické.

Šéfporadce prezidenta Martin Nejedlý v rozhovoru pro neovlivni.cz uvádí: „Není tajemstvím, že pan Soukup je mým přítelem. Dokonce víc než přítelem. Je to otec dětí, které má s mojí sestřenicí. A já si velmi vážím toho, že je to má rodina a krev.“

V Aréně Jaromíra Soukupa 5.12.2017 s Jiřím Ovčáčkem, kde byla recyklována známá „albertovská“ mávátka „Ať žije Zeman“ (demonstrace 17.11.2015 organizovaná proruskou aktivistkou Jelenou Vičanovou, kde se Miloš Zeman postavil vedle Martina Konvičky) a kde byl na nástěnce ruský prezident Putin vyvěšen vedle Masaryka, se v obecenstvu rovněž objevují známé tváře proruské a extremistické scény, které na TV Barrandov opakovaně docházejí.

Svůj dotaz tak pokládá Jan Kopal. Ten stál u zrodu několika extremistických uskupení, je podporovatelem Miloše Zemana a SPD Tomia Okamury. Té byl také členem. Dotyčný byl v minulosti policií stíhán pro schvalování teroristických útoků 11. září 2001.

Nad Kopalem lze v publiku spatřit Milana Kubince. Rovněž Kubinec se aktivně účastní akcí extremistů a je podporovatelem SPD Tomia Okamury.

Konkrétní africké tříleté dítě přirovnává k „černé opici“ a na svém facebookovém profilu na základě článku z proruského webu Aeronet vyjadřuje odhodlání postřílet české učitele.

Na jeho profilu lze rovněž nalézt fotografie, kde Kubinec drží samopal vz. 58 a vkládá i obrázky ostré munice. Na mé konto mimo jiné sděluje: „Ty ho*na, co píšeš, Ti jednou ku*evsky zlomí vaz, de*ile !!!“ Více o Kubincovi zde.

Kopal a Kubinec (reprofoto, barrandov.tv)

V pořadu s Jiřím Ovčáčkem nechyběl ani další pravidelný host Jiří Černohorský. Černohorský v letošních volbách kandidoval za SPO, účastní se řady akcí extremistů a rovněž byl policií 17.11.2015 kvůli výtržnostem před Úřadem vlády ČR zadržen. Jeden z jeho projevů zde.

Jiný svérázný projev zde, či další zatýkání Černohorského tentokrát na demonstraci tzv. Národní demokracie antisemity Adama Bartoše zde.

I Černohorský, jak je již u extremistické scény zvykem, má v insolvenčním rejstříku mnoho záznamů jako dlužník. Svou práci odvedl i v Ruském středisku vědy a kultury (ruská státní organizace), kde organizoval festival Slovanská vzájemnost.

Černohorský (reprofoto, barrandov.tv)

Černohorský získává i ocenění od Miloše Zemana v podobě pozvání na Pražský hrad na oslavy 28. října a těch se i účastní.

Pozvánka (facebook.com)

Ve stejném díle se objevuje i další častý „barrandovský běžný občan“, proruský aktivista Žarko Jovanovič.

Jovanovič na Barrandov přichází i další týden, kdy je hostem arény prezidentský kandidát Michal Horáček. Tomu aktivista pokládá svůj dotaz, který je spíše opět tvrzení dle výše popsaného schématu.

Žarko Jovanovič je zajímavou osobou. Sám sebe označuje za agenta Kremlu a jeho přístup se rovněž mění podle toho, jaký v Moskvě panuje momentálně názor.

Na obrázku níže ho můžeme vidět ve společnosti proruského aktivisty a pravidelného řečníka pro ruská média Zdeňka Kratochvíla (v tričku Rossija). Fotografii Jovanovič popisuje slovy: „Agenti Kremlu slaví Brexit.“

„Agenti Kremlu slaví Brexit“ (facebook.com)

Dále ho bylo možné spatřit se svatojiřskou stuhou po boku proruských aktivistů Josefa Karase a Pavla Matějky a po boku „velitele“ proruského polovojenského uskupení tzv. Českoslovenští vojáci v záloze Ivana Kratochvíla před budovou Ruského střediska vědy a kultury v Praze. O nich více zde.

Jovanovič a spol. (facebook.com)

Žarko Jovanovič také pořádá různé demonstrace a mnohých se rovněž účastní, a to po celé ČR i v zahraničí. V roce 2017 rovněž cestuje do Moskvy. Jako novinář byl přítomen i na nedávném sjezdu SPD, kam měla řada českých médií vstup zakázán.

Paradoxem je, že Žarko Jovanovič má podle insolvenčního rejstříku dluhy vyšší než 10 milionů Kč. V rejstříku je rovněž ze strany insolvenčního správce uvedeno: „Dlužník je nekontaktní a zdržuje se na neznámé adrese.“

Vzhledem k jeho dluhům vyvstává otázka, z jakých prostředků je jeho činnost financována; včetně jeho cesty do Moskvy. Na dotaz Jovanovič odpovídá: „Nic vám do toho není.“

Na tuto odpověď má jistě plné právo, ale současně tím ukazuje, že má potřebu cosi skrývat.

Na TV Barrandov se tak s ním objevují zleva dle šipek:

 • Jovanovičův spolupracovník ze spolku Hej občané Jan Dolenský
 • Radka Hladíková z SPD, která navštěvuje a natáčí akce extremistů
 • Petr Hlaváč – účastník akcí extremistů i jako pořadatel, působil v Bloku proti islámu
 • Žarko Jovanovič
 • Dominik Bastl – účastník akcí extremistů, provozuje obsahově poplatný YouTube kanál

Publikum (reprofoto, barrandov.tv)

V pořadu tak pro svůj dotaz získává prostor i Petr Hlaváč.

Hlaváč (reprofoto, barrandov.tv)

A rovněž i další již zmíněný pravidelný „barrandovský běžný občan“ Jiří Černohorský.

Černohorský (reprofoto, barrandov.tv)

Fotografií skupiny těchto „běžných občanů“ se Žarko Jovanovič pochlubil i na svém facebookovém profilu.

Skupina (facebook.com)

Závěrem

Nabízí se tedy trochu jiný pohled na „barrandovské běžné občany“. Příkladem je záznam z demonstrace tzv. Národní demokracie antisemity Adama Bartoše, kde, jak to už u „vlasteneckých“ akcí bývá, nechyběly vlajky tzv. Doněcké republiky a proruská symbolika.

Na této jediné demonstraci tzv. Národní demokracie tak můžeme „v akci“ spatřit Kubince, Bastla, Hlaváče a Černohorského.

Celý záznam DVTV zde.

Pro lepší identifikaci jednotlivých osob na videu:

Milan Kubinec

Kubinec (reprofoto, DVTV, youtube.com)

Zleva Petr Hlaváč, Dominik Bastl a vlajka tzv. Doněcké lidové republiky

Hlaváč, Bastl (reprofoto, DVTV, youtube.com)

Jiří Černohorský

Černohorský (reprofoto, DVTV, youtube.com)

Trojlístek Bastl, Černohorský a Hlaváč vystupoval i na demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Dělnická strana (facebook.com)

Známé tváře proruské a extremistické scény mají o podpoře Miloše Zemana jasno. A kdo z diváků ve studiu nad svými otázkami tak úplně jasno nemá, tomu pomůže sama TV Barrandov viz obrázek níže.

Tahák (facebook.com)

Aréna Jaromíra Soukupa… Samotné slovo aréna lze označit za místo, kde dochází ke konfrontaci mezi dvěma nebo více stranami.

Jak tedy vypadal hlouček příznivců Michala Horáčka při závěrečném focení?

Podporovatelé (Václav Bozděch, facebook.com)

A jak vypadalo závěrečné focení (respektive to nemilosrdné publikum) v aréně, když v pořadu vystupoval Tomio Okamura?

Podporovatelé (Tomio Okamura, facebook.com)

Na snímku můžeme vidět mimo jiné i řadu poslanců SPD. Ale určitě to jsou všichni jen „běžní občané“ a TV Barrandov Okamurovi a Zemanovi ani trochu nenahrává.


Pozn. Článek je případovou studií. Neposkytuje tak kompletní výčet „běžných občanů“ v publiku na TV Barrandov.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. petrph napsal:

  Ano, napsal bych to takhle – je správné že na to poukazujete, je správné že detailně popisujete postoje lidí kteří jsou záměrně do těchto pořadů zváni“, aby si tedy diváci byli vědomi čí zájmy se v té diskuzi prezentují (pokud by snad sledovali TV Barandov i Hlídacího psa – což ani není stejná sorta lidí:)))
  Nicméně je nutné si uvědomit dvě věci, za prvé že pokud použijete spojení „..posléze divák (zákazník,volič) tak může nabýt představu“ tak popisujete trend, který se používá jak v politice tak i obchodě možná po celá tisíciletí – a v posledních desetiletích bych značně prohlouben díky výzkumům v oblasti behaviorismu. Skutečně lze spoustou triků přesvědčit člověka aby jednal proti svým zájmům..
  A za druhé, nezávislá média (a díky za ně) jsou nedílnou součástí demokracie, protože mají hlidat zvolené politiky a upozorňovat na jejich jednání a chyby. Jestli se ale mají i takto hlídat a kontrolovat média mezi sebou (a navíc v ohromné mase internetových zdrojů) tak to už je zcela neřešitelný úkol..

  • Karel Novotný napsal:

   Nevím proč, ale z vašeho příspěvku mám pocit, že trochu relativizujete velmi záslužnou práci p. Mácy. Teď mám na mysli tu pasáž o přesvědčování lidí: v marketingu je to samozřejmě podstata práce, ale úlohou médií přece není s někým manipulovat. Samozřejmě, přinášejí názory, takže je důležité, koho pozvou a koho ne – ale ten člověk je představený a mluví svým jménem. A předpokládám, že pořady typu Kotel pozvou příznivce i odpůrce, aby se tam hezky porafali, což je smysl pořadů, kde se publikum zapojuje …
   A hlídání médií navzájem: samozřejmě, to je přece jejich práce, nehlídají jen politiky! Na jednu stranu jsou na jedné lodi, ale zároveň jsou konkurencí a snaží se dokázat, že jsou lepší. A pokud by zavedené médium (co je v různých monitorincích atd.) napsalo nějakou hloupost, tak se určitě někdo ozve. Samozřejmě, na rozdíl od nějakého obskurního internetového blogu – proto je z principu horší informační zdroj …

   • petrph napsal:

    Jak snad vyplynulo z úvodu mého předešlého komentáře, tak si záslužné práce p. Mácy (a jemu podobných) velice vážím. Jestli se Vám zdály relativizující mé další poznámky, ty se týkaly vlivu médií na občany jako celku – ve všech segmentech trhů. O tom by šlo jistě diskutovat dlouho a nacházet příklady i protipříklady doma i v zahraničí.
    Ostatně i to že pan Babiš dosáhl tak vysokého volební výsledku ukazuje jaký vliv na občany dokáží některá zainteresovaná média mít..
    Bohužel, smiřme se s tím, že masová média jsou drahá, musí být z něčeho financovaná, takže skutečné označení „nezávislá“ si zaslouží jen některá z nich..

 2. Pavel napsal:

  Opakovaným používáním nálepek proruský a extremistický (neboli ten, kdo hlasitě nemanifestuje probruselskou orientaci) se článek dost shazuje (tak jako za minulého režimu nálepkovalo slovy imperialistický a buržoázní). Jestli tohle má být nezávislá žurnalistika, tak je to dost smutné. To, že TV Barandov straní Zemanovi a Okamurovi (neboli šíří informační pole, které je protipólem oficiální proEU doktríny) je zjevné na první pohled a není třeba žádných složitých analýz. Jejich diváctvo si to nepochybně dobře uvědomuje a je s tím srozumněno, tento článek spíše způsobí onen pověstný Streisand effect mezi těmi, kteří o ní nikdy neslyšeli. Ostatně nic jako nezávislá žurnalistika / zpravodajství neexistuje nikde na světě, což potvrzuje i tento web, a s tím vědomím je třeba přistupovat k jakýmkoliv informacím.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Aktivni ucast na akcich antisemity Adama B. Bartose je nepochybne extremismus. Pokud se takovi lide pravidelne objevuji v publiku jakekoli celostatni televize a kladou tam otazky, je dobre o tom informovat (navzdory tomu, ze tvrdite, jak dobre divaci TV Barrandov vedi, na co vlastne koukaji).

   • watabi napsal:

    Diváci TV Barrandov jsou svým způsobem velmi málo přemýšliví. Zbaští,, co jim ten příšerný moderátor naservíruje. Divím se, že ještě nikdo Soukupovi ani nenaznačil, že jako moderátor je supertrapný.

    • Pavel napsal:

     Podobně bych mohl charakterizovat diváky JAKÉKOLIV televize. Ostatně, proto tady TV jsou, aby ovlivňovaly veřejné mínění a vytvářely (virtuální) realitu, ve které lidé žijí ;).

 3. Tondach napsal:

  Žádný člověk, myslící hlavou, nemůže Zemanovy a Okamurovy kecy brát vážně. Bohužel, těch nemyslících hlavou, valem přibývá! Výsledky každých voleb to dokazují…

 4. Lukáš napsal:

  Na jednu stranu máte pravdu, na stranu druhou, tato vaše demokratická elita ty extremisty přímo vytváří, třeba vámi zmiňovaný záznam v rejstříku dlužníků má čtvrtina republiky, skoro milion je v dluhové spirále…
  To pak nahrává takovým postavičkám jako Pitomio.
  A jestli se rychle neproberete, blbě to skončí, už teď jsme s vládou dost v prdeli.

  • Adam napsal:

   Chapu spravne, ze podle Vas za dluhovou spiralu mohou lide, kteri zde nechteji extremizmus?

   Vazne Vam to dava smysl? Ja mel totiz vzdy za to, ze za sve dluhy a prusery si muze clovek sam.

 5. Petr Kaminsky napsal:

  1) Dokud tady bude pusobit na lidi skrz obrazovku takovy odpad, budou volby dopadat tak jako ty posledni. 2) Zajimalo by me, co Soukupa zene ztrapnovat se s takovymi typy. Pekelna ctizadost? Ten pocit v zari reflektoru pred kamerou? Nebo si chce ukrast trochu z popularity lidi, kteri rikaji, to co chce dav slyset?

Přidávání komentářů není povoleno