Adventní výzva pamětníků nacismu a komunismu varuje před nenávistí a fašizujícími tendencemi

Napsal/a Robert Břešťan 3. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

(AKTUALIZOVÁNO o reakci Hradu) Adventní výzvu s podtitulem „všem, kteří se narodili do svobody“ sepsali členové Kolegia Paměti národa, společenství osobností a pamětníků sdružených  kolem projektu neziskové organizace Post Bellum.

Ta shromažďuje rozsáhlou sbírku vzpomínek pamětníků československých moderních dějin, obětí komunismu i nacismu. Právě pamětníci – desítky válečných veteránů, přeživší koncentračních táborů, někdejší političtí vězni a disidenti – jsou mezi prvními signatáři výzvy.

„Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla „Čechy Čechům“, „Smrt kolaborantům“ a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty. Tito lidé se prohlašují za vlastence. Skutečné vlastenectví je však spojené s humanistickou tradicí T. G. Masaryka, s úctou k demokracii a svobodě, kterou si tento národ vybojoval v obou světových válkách a v období komunistické totality,“ stojí v prohlášení.

„Reaguje mimo jiné na to, co se stalo 17. listopadu, co se děje v Evropě kolem uprchlíků, co udělalo Rusko na Krymu a do jaké hluboké propasti bychom se mohli dostat,“ komentuje vznik výzvy předseda Kolegia Jan Dobrovský.

Podpis pod výzvu je možné připojit prostřednictvím webových stránek www.adventnivyzva.cz.

Prezident Miloš Zeman svůj podpis pod výzvu nepřipojí. „Výzva totiž místo spojování společnost jen rozděluje. A to svým paušálním tvrzením, že nemalá část společnosti podléhá fašizujícím tendencím. Co se spíše věnovat snaze pochopit obavy velké části společnosti? Kázat umí každý, pochopit a řešit problémy je složitější,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz na sociální síti Facebook.

 

Celé znění Adventní výzvy

adventní výzva

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)