Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Joachim S. Müller / Foter.com / CC BY-NC-SA,

Adventní výzva pamětníků nacismu a komunismu varuje před nenávistí a fašizujícími tendencemi

(AKTUALIZOVÁNO o reakci Hradu) Adventní výzvu s podtitulem „všem, kteří se narodili do svobody“ sepsali členové Kolegia Paměti národa, společenství osobností a pamětníků sdružených  kolem projektu neziskové organizace Post Bellum.

Ta shromažďuje rozsáhlou sbírku vzpomínek pamětníků československých moderních dějin, obětí komunismu i nacismu. Právě pamětníci – desítky válečných veteránů, přeživší koncentračních táborů, někdejší političtí vězni a disidenti – jsou mezi prvními signatáři výzvy.

„Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla „Čechy Čechům“, „Smrt kolaborantům“ a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty. Tito lidé se prohlašují za vlastence. Skutečné vlastenectví je však spojené s humanistickou tradicí T. G. Masaryka, s úctou k demokracii a svobodě, kterou si tento národ vybojoval v obou světových válkách a v období komunistické totality,“ stojí v prohlášení.

„Reaguje mimo jiné na to, co se stalo 17. listopadu, co se děje v Evropě kolem uprchlíků, co udělalo Rusko na Krymu a do jaké hluboké propasti bychom se mohli dostat,“ komentuje vznik výzvy předseda Kolegia Jan Dobrovský.

Podpis pod výzvu je možné připojit prostřednictvím webových stránek www.adventnivyzva.cz.

Prezident Miloš Zeman svůj podpis pod výzvu nepřipojí. „Výzva totiž místo spojování společnost jen rozděluje. A to svým paušálním tvrzením, že nemalá část společnosti podléhá fašizujícím tendencím. Co se spíše věnovat snaze pochopit obavy velké části společnosti? Kázat umí každý, pochopit a řešit problémy je složitější,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz na sociální síti Facebook.

 

Celé znění Adventní výzvy

adventní výzva

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Podroužková napsal:

  Poznámku autorům: Nenarodila jsem se do svobody a nejsem nenávistná,agresivní ani fašizující. Měli byste si položit otázku, PROČ je společnost (podle vás) rozdělena na dva tábory. Odvoláváte se na humanistickou tradici TGM, ale on dokázal pěkně přitáhnout otěže, když na to přišlo. Pro zachování jeho odkazu, pro zachování demokracie, svobody a humanismu, pro zachování naší společnosti, tak jak ji známe, je třeba přestat debatovat, utápět se v srdceryvných prohlášeních a přikročit k činům. Toho ovšem nejsou politické elity schopny. Už dávno nenaslouchají svým občanům a nejednají v jejich zájmu. Tím dochází k rozdělení společnosti, o němž píšete. Politici naši zemi neizolují tím, že vyslovují svůj názor. Pokud za izolaci považujete slepou poslušnost Německu a EU, pak tedy ano. Migraci zastavit lze, ale musí pro to být vůle a především rozhodnost, která většině politiků chybí. Proto občané dopřávají sluchu extremistům. Cítí se ohroženi a selhává-li politická elita, uchylují se k tomu, kdo nabídne řešení. Že to není řešení šťastné ale nebezpečné v tu chvíli nikoho nezajímá. Nikdo nerezignoval před anexí cizích území a dodržování mezinárodního práva. Proti hrubému násilí se diskusí neubrání nikdo. Politici udělali, co mohli, uvalili sankce. A čeho dosáhli? Ničeho, jen snad, že EU ztratila odběratele. Naši politici jsou bezzubí, nerozhodní a neschopní, stejně jako vaše výzva. Je to hezké čtení, ale jenom čtení, a to dnes už nestačí.
  Abyste podpořili zachování odkazu TGM, obraťte se s výzvou na politické elity, to je ta pravá cílová skupina.

 2. J.Němec napsal:

  Česká republika je prošpikovaná agenty Ruska a jejich českými kolaboranty. Naše mládež se narodila ve svobodě a nechápe hnusnou propagandu pana Putina ,který se snaží svůj stát ekonomicky oslabit a morálně zdevastovat aby měl podporu jako Hitler. Okolní státy se snaží rozložit přes fašisty a ve státech jako Maďarsko, Slovensko, Francie a částečně Česko se mu to velmi daří. Tito lidé ,fanatici snad už čekají na povel aby mohli vyrazit do ulic. Jen je Islamisti předešli a tak konečně vyplašené vlády EU začínají něco dělat. Teroristi nejsou jen s plnovousy ale i holobradí mezi námi. Naše armáda a policie musí vědět a cítit, že jsou stále lidé jako bratři Mašíni o které se mohou opřít až nás prezident rozeštve a začneme se mlátit navzájem. Rozdělit náš národ je cílený záměr nás rozdělit a oslabit. Toto je můj pohled na dnešní dění. V době , kdy jsme na tom ekonomicky velmi dobře, naštěstí.

 3. František Ž. napsal:

  Mně se nelíbí nálepkování, požití slova „fašisace“. Politika skutečně lidi rozděluje, ale stejně tak média či novináři, kteří mnohokrát věci dobře neznají a dokonce úmyslně píší nepravdy.
  Mám špatné zkušnosti s minulým režimem. Snažím se být katolík. Nebyl jsem v KSČ, ale žil jsem jen doma, na Moravě. Člověk byl nucen se soudruhy spolupracovat. Kdo se chtěl poctivě živit, tak to jinak nešlo.
  Ale jsem velice zklamán současnou poliikou, kdy se čest prodává za peníze atd. To mne nejvíce zlobí, kdy upřímný (poctivý) člověk je pro smích.
  Nejsem obdivovatel V. Putina, ale Krym anektoval kvůli tomu, aby zde nebyla druhá Jugoslávie. K tomu by asi došlo, když pozorujete, co se děje na Donbase. V boji o dotržení Ukrajiny hrají velké zájmy peníze. (Oligarchové). Svoboda občanů je pouze zástěrkou – to je můj názor.
  Migrace v takovém velkém rizsahu má své příčiny. Příčinu vidím v islamismu (ne v islámu, dobrá víra není agresivní). Když křesťané (i Židé) trpí, tak zde něco není v pořádku. Velké nebezpečí vidím v Turecku. V. Putin má mnoho pravdy. Ale jak všechno dopadne, to dopředu nevím.

  Dobro by mělo zvítězit. Ale nesmíme být laxní, raději aktivní, ale přitom rozumní či umírnění. Tož tak nějak.
  Ale za fašistu se nepovažuji a také tam nepatří pan prezident Miloš Zeman. On pouze má rád své „bonmoty“ a někdy to přežene, ale celkem jedná ve prospěch našich občanů. To je můj názor.
  Velmi nedobrou politiku provádí EU. Nevšímá si vlastních problémů občanů v samotné Evropě. Snad peníze zaslepují takové politiky, to dobře nevím. I tady jsme snad pořád rozděleni na západ a na východ. Také na bohaté a chudé a na větší státy a menší státy. Demokracie v rámci celé Evropy je další a veliký problém. Problémy nám nepohou, ale jen situaci stěžují!

 4. wenkovan napsal:

  Tato výzva – bez ohledu na jakkoliv líbivý obsah – je podezřelá, je-li zplozena lidmi jako kovanou bolševičkou Šiklovou nebo lžipáterem Halíkem. Kde berou tu drzost rozhodovat o tom, kdo je vlastenec a kdo ne?

Přidávání komentářů není povoleno