Čeští politici jsou opět na okupovaném Krymu. Ukrajina proti nezákonné návštěvě protestuje

Napsal/a Robert Břešťan 30. července 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček a senátor zvolený za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava jsou opět součástí české výpravy, která v těchto dnech navštívila Ruskem okupovaný Krym. Proti jejich přítomnosti se dnes ohradilo ukrajinské velvyslanectví v České republice.

„Je to další recidiva porušení ukrajinské legislativy ze strany těchto politiků, kteří nehledě na opakovaná upozornění i nadále hrubě ignorují nejen ukrajinské zákony, ale taky mezinárodní právo,“ stojí v tiskové zprávě velvyslanectví.

„Výše jmenováni politici by měli vědět, že Organizace spojených národů, jejíž autoritu uznávají dokonce i čeští komunisté, schválila dne 27. března 2014 Rezoluci Valného shromáždění OSN č. 68/262, kde nejen potvrdila suverenitu a územní celistvosti Ukrajiny, ale taky vyzvala členské země vyvarovat se jakýmkoli krokům, jež by mohly být interpretovány jako uznání změny statusu ukrajinského Krymu,“ píše se dále v textu.

Přátelé Miloše Zemana

Politici Kohlíček a Doubrava jsou na Krymu součástí širší české výpravy. Podle dostupných informací v ní je například i proputinovská aktivistka Jelena Vičanová z Ústí nad Labem. Ta mimo jiné hájí sovětskou okupaci Československa z roku 1968, v listopadu 2015 například organizovala setkání na Albertově, kde vedle sebe na pódiu vystoupil prezident Miloš Zeman a antiislamista Martin Konvička.

I další v „týmu“ jsou spojeni s Ústeckým krajem. Zdeněk Pešek je ředitel Střední školy obchodu a služeb v Teplicích; veřejně vystupuje jako podporovatel prezidenta Miloše Zemana, sbíral podpisy za jeho znovuzvolení a s transparentem „Ať žije Zeman“ pravidelně navštěvoval vysílání TV Barrandov. Sám také neúspěšně kandidoval v Ústeckém kraji za Stranu práv občanů v posledních Parlamentních volbách.

Na Krymu je nyní i bývalá zastupitelka Ústeckého kraje za Suverenitu Květa Rybárová (v minulosti kandidovala v krajských volbách i za KSČM) a údajně i člen redakce Parlamentních listů Jan Rychetský, který má již od roku 2015 zákaz vstupu na Ukrajinu.

Čeští prokremelští politici a aktivisté na Krym na ruské pozvání cestují opakovaně.

 

Záležitosti Evropské unie

Na Krymu byl vloni v den výročí anexe například i Jaroslav Holík, dříve zvolen jako nestraník za KSČM, později poslanec za Úsvit, nyní člen předsednictva Okamurovy SPD.

Letos v dubnu pak na IV. Jaltské ekonomické fórum na Krym dorazil opět europoslanec Kohlíček a senátor Doubrava.

Senátor Doubrava je přitom v Senátu místopředsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie. EU proti Rusku právě kvůli anexi Krymu zavedla a udržuje ekonomické sankce.

Doubrava v minulosti kupříkladu „proslul“ mimo jiné šířením zjevného hoaxu o tom, že EU chce Česku zakázat písmenko Ř. Na svůj Facebook napsal třeba i to, že USA v Česku chystají státní převrat.

Jak informoval HlídacíPes.org, na Krym, vloni odjel místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna v čele delegace Ústeckého kraje jednat do Moskvy o možnosti, že by děti z regionu mohly jezdit v rámci mezinárodní družby na Krym. Konkrétně na známý Artěk, kde byl v době totality obří mezinárodní pionýrský tábor.

České ministerstvo zahraničí (respektive ani české zákony) cestu na Krym českým občanům sice nezakazuje, ale zároveň ji nedoporučuje.

„Ukrajinská strana povoluje průjezd cizincům mezi dočasně okupovaným územím Krymu a zbytkem Ukrajiny přes k tomu zřízená kontrolní stanoviště pouze na základě speciálního povolení,“ upozorňuje české Ministerstvo zahraničí.

Vstup na Krym i jeho opuštění je podle ukrajinských zákonů z území Ruské federace zakázáno.

„Ukrajina si vyhrazuje právo uplatňovat vůči příslušníkům cizích států, kteří hrubě a opakovaně porušují pravidla vjezdu na okupovaná území, celé spektrum sankcí, vymezených v ukrajinské legislativě,“ stojí v reakci ukrajinské ambasády v Praze.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)