Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Twitter @PMSimferopol,

Čeští politici jsou opět na okupovaném Krymu. Ukrajina proti nezákonné návštěvě protestuje

AKTUALIZOVÁNO. Komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček a senátor zvolený za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava jsou opět součástí české výpravy, která v těchto dnech navštívila Ruskem okupovaný Krym. Proti jejich přítomnosti se dnes ohradilo ukrajinské velvyslanectví v České republice.

„Je to další recidiva porušení ukrajinské legislativy ze strany těchto politiků, kteří nehledě na opakovaná upozornění i nadále hrubě ignorují nejen ukrajinské zákony, ale taky mezinárodní právo,“ stojí v tiskové zprávě velvyslanectví.

„Výše jmenováni politici by měli vědět, že Organizace spojených národů, jejíž autoritu uznávají dokonce i čeští komunisté, schválila dne 27. března 2014 Rezoluci Valného shromáždění OSN č. 68/262, kde nejen potvrdila suverenitu a územní celistvosti Ukrajiny, ale taky vyzvala členské země vyvarovat se jakýmkoli krokům, jež by mohly být interpretovány jako uznání změny statusu ukrajinského Krymu,“ píše se dále v textu.

Přátelé Miloše Zemana

Politici Kohlíček a Doubrava jsou na Krymu součástí širší české výpravy. Podle dostupných informací v ní je například i proputinovská aktivistka Jelena Vičanová z Ústí nad Labem. Ta mimo jiné hájí sovětskou okupaci Československa z roku 1968, v listopadu 2015 například organizovala setkání na Albertově, kde vedle sebe na pódiu vystoupil prezident Miloš Zeman a antiislamista Martin Konvička.

I další v „týmu“ jsou spojeni s Ústeckým krajem. Zdeněk Pešek je ředitel Střední školy obchodu a služeb v Teplicích; veřejně vystupuje jako podporovatel prezidenta Miloše Zemana, sbíral podpisy za jeho znovuzvolení a s transparentem „Ať žije Zeman“ pravidelně navštěvoval vysílání TV Barrandov. Sám také neúspěšně kandidoval v Ústeckém kraji za Stranu práv občanů v posledních Parlamentních volbách.

Na Krymu je nyní i bývalá zastupitelka Ústeckého kraje za Suverenitu Květa Rybárová (v minulosti kandidovala v krajských volbách i za KSČM) a údajně i člen redakce Parlamentních listů Jan Rychetský, který má již od roku 2015 zákaz vstupu na Ukrajinu.

Čeští prokremelští politici a aktivisté na Krym na ruské pozvání cestují opakovaně.

 

Záležitosti Evropské unie

Na Krymu byl vloni v den výročí anexe například i Jaroslav Holík, dříve zvolen jako nestraník za KSČM, později poslanec za Úsvit, nyní člen předsednictva Okamurovy SPD.

Letos v dubnu pak na IV. Jaltské ekonomické fórum na Krym dorazil opět europoslanec Kohlíček a senátor Doubrava.

Senátor Doubrava je přitom v Senátu místopředsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie. EU proti Rusku právě kvůli anexi Krymu zavedla a udržuje ekonomické sankce.

Doubrava v minulosti kupříkladu „proslul“ mimo jiné šířením zjevného hoaxu o tom, že EU chce Česku zakázat písmenko Ř. Na svůj Facebook napsal třeba i to, že USA v Česku chystají státní převrat.

Jak informoval HlídacíPes.org, na Krym, vloni odjel místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna v čele delegace Ústeckého kraje jednat do Moskvy o možnosti, že by děti z regionu mohly jezdit v rámci mezinárodní družby na Krym. Konkrétně na známý Artěk, kde byl v době totality obří mezinárodní pionýrský tábor.

České ministerstvo zahraničí (respektive ani české zákony) cestu na Krym českým občanům sice nezakazuje, ale zároveň ji nedoporučuje.

„Ukrajinská strana povoluje průjezd cizincům mezi dočasně okupovaným územím Krymu a zbytkem Ukrajiny přes k tomu zřízená kontrolní stanoviště pouze na základě speciálního povolení,“ upozorňuje české Ministerstvo zahraničí.

Vstup na Krym i jeho opuštění je podle ukrajinských zákonů z území Ruské federace zakázáno.

„Ukrajina si vyhrazuje právo uplatňovat vůči příslušníkům cizích států, kteří hrubě a opakovaně porušují pravidla vjezdu na okupovaná území, celé spektrum sankcí, vymezených v ukrajinské legislativě,“ stojí v reakci ukrajinské ambasády v Praze.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Jan Macharáček St napsal:

  Tolik vlastizrádců (nebo jak je nazvat), by soudný člověk nečekal. Nesoudný je ještě adoruje. V historii to není poprvé, a bohužel asi ani naposledy.

 2. Nemec napsal:

  Nejen Ukrajinu ale celou Evropu Rusko nenápadně rozkládá. Navíc za pomocí Turecka, jako by si rozdělili úlohy a hlavně teritorium. Srbsko, Kosova, Bulharsko a Itálie jsou zatím v hledáčku. Naši čeští kolaboranti si hrají s ohněm a úsměv jim ztuhne až zjistí , že slouží jen jako užiteční idioti. To už Němci budou vesele obchodovat s Ruskem a Češi žrát trávu, jak to na mne řvala důstojnická panička při okupaci Sovětského svazu , když jsem ji upozornil ať se postaví do fronty na banány . R 1968

  • Svatopluk Otava napsal:

   Inu, píšete pěkně z anonymity v duchu svého nicku. A zmiňuje ve svém „korektním“ vytržení i narkostát Kosovo, kdy si ČR uřízla nekonečnou mezinárodní ostudu uznáním tohoto spolku zločinců obchodujících krom drog i s lidskými orgány. Byl to asi největší diplomatický úspěch Jeho Najasnosti Schwarzenberga. Jaký je rozdíl mezi americkým záborem Kosova a ruským plebiscitem na Krymu? Já bych jeden viděl. Právě to referendum o sebeurčení…

  • Jan Sladký napsal:

   To je velice zajímavé protože já pamatuji čechy kteří předbíhali rusy v jejich prodejně.

 3. Tondach napsal:

  Za pár dní to bude padesát let, co rusáci vtrhli sem k nám! Nás, kteří jsme to ukrutné ponížení a devastaci společenského života zažili na vlastní kůži valem ubývá a ti mladf, kteří rusáky obdivují a jejich lumpárny schvalují, by měli dostat po hubě…..každý den ráno a večer!

  • Admirál napsal:

   Taky jsme zažil na vlastní kůži. Ano, ponížení, devastace. Před námi tu byli ti, co zažili 38. a následnou drsnou okupaci. Naprosté ponížení, devastace a plánovaná genocida.

   Poučení z toho? Pozor na velmoci a lísání se k nim. Přílišné servilitě se nedostává ocenění a odměny ale pohrdání a ponížení. Vzhledem k dnešnímu stavu to ale není Rusko, co by nás jen vzdáleně ohrožovalo.

   Srovnávám li režim v Rusku a ten Kyjevský, vychází mi z toho ten Rusky o několik koňských délek přijatelnější. Tudíž se lidem z Krymu nedivím, že se rozhodli se vrátit k Rusku.

 4. Kain Václav napsal:

  Ona asi přispěvovatele postihla nějaká epidemie.Tak Rusko rozkládá Evropu?To, co se na nás řítí z opačné světové strany,tak za to může Rusko? Chtělo by to navštívit psychiatra.

 5. Zdravím já nevidím žádný potencionální ohrožení ze strany RF vůdči ČR,ale ze strany EU ano proč teda SRN včele z Merklovou a Francie vřele obchoduje z RF a USA o tom ani nemluvě,jenom my Poláci Bulhaři Slováci Rumuni atd… nesmíme.Proč teda když sankce proti RF neuzavřem ropovod Družba a plynovod Trangas a nebereme tyto potřebné suroviny od jinud to nechápu.Totiž kdyby nám je neprodávala RF tak by jsme byly v řiti asi tak nějak a celá EU s náma

  • Robert Břešťan napsal:

   Jak jste přišel na to, že „nesmíme“ obchodovat s Ruskem? Podívejte se do statistik.

   • Pavel Liška napsal:

    No, pane Břešťane. lidé třeba z Kovosvitu Sezimovo Ústí by Vám možná něco o obchodování s Ruskem za časů sankcí na dodávky obráběcích strojů něco pověděli …. Trošku se v tom oboru orientuji .
    Ale jo, to třeba rusko-německý ropovod North Stream jdoucí jasně proti zájmům Ukrajiny a V4 , to zase jo, to pardon. To je jiný kafe, že ?
    Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi, viďte… A ten vůl by navíc o tom měl i mlčet … A já taky.

    • Robert Břešťan napsal:

     Zboží dvojího užití je zkrátka pod sankcemi. Taková je realita. Ty sankce mají svou příčinu a jsou i jasné podmínky jejich ukončení.

     • Pavel Liska napsal:

      To je mi jasné. To nerozporuji. Já jen, že existují nějaká narizeni, ktera mi zcela svobodny volny obchod s Ruskem znemožňují. Taky uznáván, ze ropovod není zboží dvojího určení. Ale , že to není fer vůči spojencům, to mi nevymluvite.

     • Jos napsal:

      Ta příčina se nazývá nepříčetná studená válka vedená západem pane Břešťane. Vám zjevně přijde jako normální stav. Mně ne. Mně osobně, jako mnoho dalších, taková politika západu ohrožuje.

 6. Jos napsal:

  Každý normálně myslící člověk dávno ví, že postup Republiky Krym a Ruska byl zcela legální. Dokonce i v rámci ukrajinské ústavy. Zcela nekorektní je naopak chování západních politiků a medií. Lhaním o anexi a okupaci podvádějí své čtenáře i voliče. Snaží se ze všech sil šířením nenávisti rozpumpovat další kola studené války. Referendum na Krymu jim vadí, ovšem anexe a krádež Kosova prostřednictvím bombardování a krvavého násilí na Srbsku, je nechává zcela chladnými. Věřit jim můžou jen medii zmatlaní liberální komsomolci, kteří berou vážně a názory takové zvrhlé „politické persony“ jakou je třeba senátor Štětina.

  • Jarda56 napsal:

   To je to kouzlo internetových diskuzí: „Každý normálně myslící člověk“ shodou okolností zastává stejné názory jako já…

   • Jos napsal:

    Jestli ono to nebude tím Jardo56, že normálně myslící člověk si před tím, než zaujme definitivní stanovisko k věci vyhledá relevantní zdroje. Což je zrovna v případě Krymu velmi jednoduché. Vy máte na výběr. Buď se zařadíte mezi normálně myslící lidi, nebo se necháte vláčet manipulující mediální masáží. Je to jen na vás.

 7. Tomáš napsal:

  Tak se tam, do té země zaslíbené, už sakra odstěhujte. Všichni vy, kteří vše z Ruska obhajujete. A vezměte s sebou rudýho Doubravu, Foldynu, Kohlíčka a další vymetený hlavy od nás ze severu. Ať se nám tady aspoň trochu lépe dýchá. Nemůžu vás ani číst……neustále dokola opakujete to samé ať je článek o čemkoliv. Jeďte si na Krym, upečte si tam buřta a nevracejte se. Jo a dejte si tam všichni pusu, kamarádi.

 8. Jarda56 napsal:

  Veškeré problémy severních Čech jsou už vyřešeny, a tak si soudruzi z tohoto regionu dopřáli zaslouženou dovolenou. Na Krymu musí být krásně…

Přidávání komentářů není povoleno