Zatím 706 udání na EET. Co s nimi bude dál? Chystají se kontrolní nákupy
Vnímaví čeští občané podali za první týden platnosti zákona o elektronické evidenci tržeb 706 udání na jednotlivé živnostníky. Co s nimi bude dál? Generální finanční ředitelství uklidňuje, že se udání nemohou stát předmětem konkurenčního boje nebo vyřizování účtů. Celní správa, která má kontrolní činnost podle zákona o evidenci tržeb na starosti, se pomalu chystá na zahájení kontrolních nákupů. Kdy její kontroloři vyrazí do ulic, ale zveřejnit nechce.
Klíčová otázka: mají se živnostníci, na které směřují udání prostřednictvím formuláře na Daňovém portále, čeho obávat? A jak s nimi Finanční správa vůbec nakládá?
„Oznámení o nevydaných účtenkách budeme shromažďovat, analyzovat a pouze v případě, že je vyhodnotíme jako oprávněné, budeme zahajovat příslušná řízení,“ říká mluvčí mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.
Co její odpověď znamená v praxi, není příliš zřejmé. V zásadě se ale kroky berního úřadu dají rozdělit na dvě oblasti.
Zahuštění mapy provozoven
Předně dojde k „zahuštění“ mapy míst, kde mají živnostníci, na které se zákon vztahuje, své provozovny. Neboli je velmi pravděpodobné, že postupně dojde k odhalení těch živnostníků, kteří by se hypoteticky snažili podnikat bez připojení k EET.
Jak uvedla ČTK, do EET se zatím přihlásilo 39 400 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů se týká první vlna zhruba 40 tisíc podnikatelů, čili se zdá, že „vyhýbačů“ příliš nebude.
Petlachová dále upozorňuje, že samotný fakt nevydání účtenky s údaji vyžadovanými zákonem o EET ještě automaticky neznamená delikt.
Může jít totiž o podnikatele, na které se nevztahuje první vlna, ale až další, které mají být spouštěny v březnu 2017 a pak v březnu a v červnu 2018.
Sem postupně spadne maloobchod a velkoobchod, svobodná povolání, lékaři, advokáti a vybraná řemesla (kompletní zákonný výčet najdete zde).
Na kontrolní nákup vyrazí celníci
„Finanční správa může všechny poctivé podnikatele ubezpečit, že hlášení o nevydání účtenky nemůže být nástrojem nekalého konkurenčního boje proti nim.“ Slova mluvčí Finanční správy se týkají těch udání, která by směřovala na nevydání účtenky za uskutečněný nákup.
Protože samotné udání na daňovém portále je v takovém případě prakticky neověřitelné.
Příklad: objeví se udání – tam a tam jsem si v konkrétním čase dal polévku a tři rumy, ale nebyla mi vydána účtenka. Pokud je provozovna přihlášena k EET, ale chybí záznam o uskutečněném obchodu, je neprokazatelné, že se vůbec uskutečnil.
A právě v tuto chvíli nastupují kontrolní nákupy. Ty jsou podle zákona v pravomoci Celní správy.
Co říká zákon o pravomoci Celní správy
- (1) Orgán příslušný k prověřování plnění povinností při evidenci tržeb může za účelem zjištění plnění povinností uložených tímto zákonem provádět kontrolní nákup.
- (2) Pro účely evidence tržeb se při kontrolním nákupu na jednání poplatníka a orgánu příslušného k prověřování plnění povinností při evidenci tržeb hledí jako na uzavření smlouvy.
- (3) Neodporuje-li to povaze předmětu kontrolního nákupu nebo není-li způsobena poplatníkovi majetková újma, lze od smlouvy, která byla uzavřena jednáním při kontrolním nákupu, odstoupit.
„Prozatím, dnes máme osmého, nevím o tom, že by kontrolní nákup někdo uskutečnil,“ říká mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.
Ta ale zároveň neuvádí ani žádný termín, po němž už podnikatelé mohou s návštěvami celníků – přirozeně ne v uniformách – počítat.
„Kdy se začne, ani nevím. Záleží na tom, jak se nám bude plnit databáze a zda to skutečně už vyhodnotíme tak, že by kontrolní nákupy měly začít,“ dodává mluvčí celníků.
Pokuty až půl milionu
Plnění povinností vyplývajících ze zákona o evidenci tržeb kontroluje vedle celníků i Finanční správa. A za jejich neplnění hrozí vysoké pokuty.
Ty mohou v závažných případech zmaření účelu zákona nebo nevydání účtenky dosahovat až půl milionu korun, u drobnějších přestupků, jako je neumístění informační cedule do provozovny, činí sankce až 50 tisíc korun.
Krajním postupem pak může být uzavření provozovny – to kvůli opakovanému porušení zákona.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš všechno říká naplno a na nějaké ALE si nehraje. ALE…
Účtenková loterie skončí fiaskem jako na Slovensku, odhaduje behaviorální ekonom
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Pak ovšem vytrvalé udávání by nějaké provozovně pomohlo vyřešit nedostatek zákazníků – budou tam pak nakupovat aspoň fízlové a ty fízly i ty jejich nákupy budeme platit samozřejmě my všichni ze svých daní.
Bravo Babiš.
Mám dojem že kontrolní nákupy se neplatí. Po kontrolním nákupu se zkontroluje že je vše v pořádku a pak se vrátí a cena se stornuje. Jak se to dělá v hospodě, bůh suď.
Aby to bylo ještě splětitější, jestli se píše „.. Pokud je provozovna přihlášena k EET, ale chybí záznam o uskutečněném obchodu, je neprokazatelné, že se vůbec uskutečnil.“.
Ono bohužel bude poměrně složité v případě udání prokazovat i opak, totiž že záznam o obchodu je, a vyslán do EET byl. Protože jediná platná identifikace toho prodeje je vytištěna na účtence, jinou identifikaci toho konkrétního prodeje a zákazníka obchodník nemá. Tudíž snadno stačí aby ten udavač přijatou účtenku zničil a pak šel obchodníka udat. Nejenže identifikovat takový záznam už na MF bude obtížné – je reálný předpoklad že takových záznamů o podobném obchodu (polévka a tři rumy) odešle obchodník (hospodský) během krátkého intervalu řadu. Ale bohužel, v takovém případě ani ten obchodník, nemá možnost právní obrany a důkazu-ani on už nedokáže z dlouhé řady záznamů zaslaných do EET identifikovat a hlavně prokázat, že tento (nebo tento) patří právě tomuto zákazníkovi, který podává udání. A vzhledem k tomu že MF a finanční úřady přistupují k obchodníkům z presumpce viny (co nemáte prokázáno doklady, to je automaticky neprokázané a tedy nelegální), mají se obchodníci opravdu na co těšit..
No to neni tak jednoznacne. Na kazde uctence, kterou povetsinou obchodnik da, je doba vydani uctenku, vcetne sekund. Tezko lze verit, ze by si pet lidi pred a pet lidi po dane uctence dalo totez mnozstvi polevky a totez mnozstvi rumu. V pokladne je uctenka tez archivovana, takze prokazat jeji nezaevidvani je celkem jednoduche – doba evidence musi byt nekde tesne okolo vydani uctenky. Nicmene, a to je podstatne, takoveto oznameni neni povazovano jako prukazne poruseni zakona o EET. Jedinym dukazem je provedeny kontrolni nakup, ktery bude nasledne namatkove proveden, takze pokud na nekoho dojde nekolik udani, je vic nez pravdepodobne, ze tam dojdou urady udelat kontrolni nakup. A v pripade, ze JIM nebude vydano potvrzeni o provedene evidenci trzby, tak teprve pote dojde k pripadnemu postihu.
V tomto s Vámi souhlasím – ale pochybuju že by ten udavač udal datum nákupu s přesností na vteřiny aby se to mohlo takto zkontrolovat v databázi na MF (protože účtenku samozřejmě neukáže – v tom bude podstata jeho udání že neexistuje).
Jak se bude skutečně provádět kontrola plnění EET je ve hvězdách pokud vím tak původně Babiš sliboval analytiku nad těmi daty na MF, která sama i bez dalšího kdo kradne..Jesti by to měly prokazovat až vyslané kontroly na místě, tak to už má zcela jinou účinnost , protože těch kontrol už nebude moct udělat tolik a jsou dosti problematické,asi se neomezí jen na kontrolní nákup ale vezmou to zgrunta, čili kvůi každému chybějícími razítku – čili spíše značně výběrová úřednická buzerace než co jiného,,
Je naprosto zbytečné aby živnostníky kontrolovala armáda draze placených státních úředníků, když tu činnost zvládnou důchodci jako přivýdělek k mizernému důchodu. PS VB vystřídá PS FU a PS CS.
No to neni tak jednoznacne. Na kazde uctence, kterou povetsinou obchodnik da, je doba vydani uctenku, vcetne sekund. Tezko lze verit, ze by si pet lidi pred a pet lidi po dane uctence dalo totez mnozstvi polevky a totez mnozstvi rumu. V pokladne je uctenka tez archivovana, takze prokazat jeji nezaevidvani je celkem jednoduche – doba evidence musi byt nekde tesne okolo vydani uctenky. Nicmene, a to je podstatne, takoveto oznameni neni povazovano jako prukazne poruseni zakona o EET. Jedinym dukazem je provedeny kontrolni nakup, ktery bude nasledne namatkove proveden, takze pokud na nekoho dojde nekolik udani, je vic nez pravdepodobne, ze tam dojdou urady udelat kontrolni nakup. A v pripade, ze JIM nebude vydano potvrzeni o provedene evidenci trzby, tak teprve pote dojde k pripadnemu postihu.
Za okupace Hitlerem se udavači měli dobře. Za komoušů také. A nyní se budou opět vyřizovat mezi lidmi účty. Jen tak dál, národe!
Tyto shromažďované informace a jejich manipulaci zákon nijak neupravuje.
V rukou někoho s velkým kapitálem to je celkem neférový způsob konkurenčního boje.