Zastupitel Prahy 2 Michal Uhl půjde na policii vysvětlovat, proč doma ubytoval syrské uprchlíky

Napsal/a Robert Malecký 9. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ať si každý signatář výzvy vědců proti strachu vezme domů uprchlíka, prohlásil koncem léta prezident Miloš Zeman. Zdá se, že když to někdo udělá, dostane se do hledáčku české policie.

Zastupitel Městské části Praha 2 Michal Uhl doma ubytoval desítku migrantů, teď svůj krok půjde vysvětlovat na policii. „Volala mi kriminálka,“ oznámil na svém facebooku.

Důvodem je trestní oznámení, které na Uhla kdosi podal. „Někdo na mě podal trestní oznámení. Za ubytovávání cizinců a možná taky za xenofilii či co. Jsem zvaný na výslech. Bude ještě veselo,“ stojí na jeho facebookovém profilu.

Uhl u sebe počátkem září v reakci na Zemanovu výzvu ubytoval sedm uprchlíků a pomohl jim s cestou do Berlína (na horním snímku Michal Uhl uprostřed skupiny uprchlíků).

Později pozval, jak napsaly Parlamentní listy, otce se dvěma malými dětmi. Jejich matku zavraždili Tálibánci, šlo o křesťanskou rodinu, která utíkala z Afghánistánu. „Dojmy jsou silné, ale především z vyprávění, co ty rodiny zažily. Jedna z nejhorších událostí na cestě, kterou absolvovali, je Česká republika, kontrétně detenční zařízení, kde panují podmínky velmi problematické,“ citoval Uhla server.

Někdo špatně skousl pomoc

uhl fbMichal Uhl je zastupitelem za Stranu zelených a pochází z rodiny publicisty Petra Uhla a veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Ta před časem upozornila na porušování Evropské úmluvy o lidských právech a Úmluvy o právech dítěte držením rodin s dětmi v českých uprchlických zařízeních.

Redakci HlídacíPes.org Uhl řekl, že nad rámec zveřejněného prohlášení na facebookovém profilu zatím nemá další informace. „Myslím, že je to zcela nepodložené, ale úlohou orgánů činných v trestním řízení je každou podanou věc prošetřit. Ale nepřipisuji tomu moc reálné kontury,“ řekl.

Udání dává do souvislosti právě s pomocí uprchlíkům, které přivedl z pražského Hlavního nádraží. „Myslím, že jde o xenofobní reakci na poskytnutou pomoc. Někdo to asi špatně skousl,“ uvedl Michal Uhl.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)