Podezřelý konkurs v chomutovském muzeu: Čistka řízená komunisty míří k soudu

Napsal/a Robert Malecký 15. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Snaha vedení Ústeckého kraje zbavit se ředitele Oblastního muzea v Chomutově Stanislava Děda bude mít soudní dohru. Odvolaný ředitel, který zvítězil v následném konkursu, ale ani přesto ho krajská rada zpět nejmenovala, připravuje žalobu. „Selhaly všechny pokusy o smírné řešení,“ říká Stanislav Děd.

Stanislava Děda spolu s pěticí dalších krajských muzeí a galerií odvolala rada Ústeckého kraje v květnu. Bez uvedení odborného důvodu: prý v rámci „přirozené obměny“.

Jenže jak zjistil HlídacíPes.org, Děd zvítězil i v následném červnovém konkursu. Rada ale výsledky ignorovala a do funkce od října jmenovala úřednici chomutovské radnice Markétu Prontekerovou. Ta v konkursu skončila druhá ze čtyř uchazečů.

Podezřelý konkurs

„V průběhu tří měsíců jsem se snažil o předložení a vysvětlení námitek, ale žádným způsobem nelze dosáhnout vážně míněné a jasné odpovědi,“ říká Stanislav Děd.

A jmenuje podezřelé okolnosti, které odvolání a dění kolem následných konkursů provázely: kraj mlžil o důvodech odvolání, v důvodové zprávě jen obecně hovořil o změně směřování, a to i přesto, že výslovně uvádí, že k práci odvolaných ředitelů neměl výhrady. Otázky odborné veřejnosti i zastupitelů odbýval vágními formulacemi o potřebě přirozené obměny ze zmíněné důvodové zprávy, aby nakonec vedení kraje prohlásilo, že důvodová zpráva vlastně žádnou důvodovou zprávou nebyla.

A nakonec přišel podezřelý konkurz, v němž například krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová coby členka výběrové komise hlasovala pro vítězství Stanislava Děda, aby nakonec při hlasování v radě kraje otočila a byla proti.

„Přihlásil jsem se, vyhrál, ale přesto byl radou demonstrativně odmítnut. Jak reagovat, když radní Sachetová mění hlasování jako ponožky a hlasuje pro i proti?“ ptá se Stanislav Děd.

Politici zamrzlí v minulosti

Po celou dobu existuje závažné podezření, že si komunisté ve vedení kraje vyřizují s ředitelem chomutovského muzea účty za staré spory. Dlouhodobě jim totiž vadí jeho angažmá například v péči o sudetoněmecké hroby a už po minulém vedení kraje neúspěšně žádali jeho odvolání.

„Řekněte tedy, že rozvíjení česko-německých vztahů, neideologický pohled na dějiny, ze kterých v pohraničí nemůžeme vymazat sudetské Němce, prostě některým krajským politikům, beznadějně zamrzlým v minulosti, vadí. Řekněte to veřejně a jmenovitě,“ říká Stanislav Děd.

Jediným řešením, které ještě zbylo, je podle něho žaloba. Ještě předtím chce ale naposledy požádat hejtmana Oldřicha Bubeníčka, aby pozastavil výkon usnesení rady. „Pro případ odmítnutí připravuji s advokátem další právní kroky, které pochopitelně nyní nebudu zveřejňovat a které jsou založeny na shora uvedených skutečnostech,“ říká Stanislav Děd.


Velký rozhovor s odvolaným ředitelem Oblastního muzea v Chomutově přinese HlídacíPes.org ve středu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)