Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Podezřelý konkurs v chomutovském muzeu: Čistka řízená komunisty míří k soudu

Snaha vedení Ústeckého kraje zbavit se ředitele Oblastního muzea v Chomutově Stanislava Děda bude mít soudní dohru. Odvolaný ředitel, který zvítězil v následném konkursu, ale ani přesto ho krajská rada zpět nejmenovala, připravuje žalobu. „Selhaly všechny pokusy o smírné řešení,“ říká Stanislav Děd.

Stanislava Děda spolu s pěticí dalších krajských muzeí a galerií odvolala rada Ústeckého kraje v květnu. Bez uvedení odborného důvodu: prý v rámci „přirozené obměny“.

Jenže jak zjistil HlídacíPes.org, Děd zvítězil i v následném červnovém konkursu. Rada ale výsledky ignorovala a do funkce od října jmenovala úřednici chomutovské radnice Markétu Prontekerovou. Ta v konkursu skončila druhá ze čtyř uchazečů.

Podezřelý konkurs

„V průběhu tří měsíců jsem se snažil o předložení a vysvětlení námitek, ale žádným způsobem nelze dosáhnout vážně míněné a jasné odpovědi,“ říká Stanislav Děd.

A jmenuje podezřelé okolnosti, které odvolání a dění kolem následných konkursů provázely: kraj mlžil o důvodech odvolání, v důvodové zprávě jen obecně hovořil o změně směřování, a to i přesto, že výslovně uvádí, že k práci odvolaných ředitelů neměl výhrady. Otázky odborné veřejnosti i zastupitelů odbýval vágními formulacemi o potřebě přirozené obměny ze zmíněné důvodové zprávy, aby nakonec vedení kraje prohlásilo, že důvodová zpráva vlastně žádnou důvodovou zprávou nebyla.

A nakonec přišel podezřelý konkurz, v němž například krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová coby členka výběrové komise hlasovala pro vítězství Stanislava Děda, aby nakonec při hlasování v radě kraje otočila a byla proti.

„Přihlásil jsem se, vyhrál, ale přesto byl radou demonstrativně odmítnut. Jak reagovat, když radní Sachetová mění hlasování jako ponožky a hlasuje pro i proti?“ ptá se Stanislav Děd.

Politici zamrzlí v minulosti

Po celou dobu existuje závažné podezření, že si komunisté ve vedení kraje vyřizují s ředitelem chomutovského muzea účty za staré spory. Dlouhodobě jim totiž vadí jeho angažmá například v péči o sudetoněmecké hroby a už po minulém vedení kraje neúspěšně žádali jeho odvolání.

„Řekněte tedy, že rozvíjení česko-německých vztahů, neideologický pohled na dějiny, ze kterých v pohraničí nemůžeme vymazat sudetské Němce, prostě některým krajským politikům, beznadějně zamrzlým v minulosti, vadí. Řekněte to veřejně a jmenovitě,“ říká Stanislav Děd.

Jediným řešením, které ještě zbylo, je podle něho žaloba. Ještě předtím chce ale naposledy požádat hejtmana Oldřicha Bubeníčka, aby pozastavil výkon usnesení rady. „Pro případ odmítnutí připravuji s advokátem další právní kroky, které pochopitelně nyní nebudu zveřejňovat a které jsou založeny na shora uvedených skutečnostech,“ říká Stanislav Děd.


Velký rozhovor s odvolaným ředitelem Oblastního muzea v Chomutově přinese HlídacíPes.org ve středu.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. Zdeněk Hlásek napsal:

    Komunisti do muzea samozřejmě patří, ale jen jako vycpané exponáty. Jinak totiž opět budou falšovat historii

  2. Víťa napsal:

    Ona ta muzejní kauza krásně ukazuje, jak by se komunisté chovali, kdyby získali moc víc než v kraji. Je zajímavé, že Ústředí nedokázalo netrpělivost kraje potlačit a nechalo takto „odhalili“ pravou tvář snah KSČM poněkud předčasně. To Gottwald před posledními demokratickými volbami před svým převzetím moci v únoru 1948 se dokázal přetvařovat dokonale….

Přidávání komentářů není povoleno