dave.see / Foter / CC BY,

Kdo nejlépe zpropaguje Babišovo EET? Nabídka 41 miliónů je stále na stole

Elektronická evidence tržeb ještě neexistuje, stát už ale zaplatil za nové logo 283 tisíc a za pár dní vyprší lhůta pro podávní nabídek na soutěž na propagaci EET za 41 miliónů korun.

Soutěž na „zajištění strategie a kreativní části informační kampaně“ Ministerstvo financí, respektive podřízené Generální finanční ředitelství už jednou zrušilo. Přihlásil se totiž jen jediný zájemce.

Přihlášky do nového tendru na kampaň s maximálním rozpočtem 41 miliónů a odměnou pro vítěze zakázky ve výši 1,35 miliónů se uzavřou 4. září.

Kreativita, strategie, cena

Od vítěze se čeká kreativita, návrh komunikační strategie, emociáolní i racionální argumentace či konkrétní návrhy prezenatce v tisku, rádiu, televizi, na internetu i na billboardech.

To vše v době, kdy zákon ještě neprošel druhým čtením v parlamentu. Návrh zákona v červnu schválila vláda, zavedení EET plánuje ministerstvo financí na února 2016, vyloučen podle Andreje Babiše ale není pozdější termín.

Opozice slibuje, že udělá vše pro to, aby zákon o EET neprošel. „Ve druhém čtení se budeme argumenty snažit přesvědčit naše kolegy o tom, že EET je zbytečná a především nebezpečná,” říká za TOP 09 Miroslav Kalousek.


Čtěte též

Kdyby Babiš důsledně vymáhal pokuty od firem, EET by nepotřeboval


Andrej Babiš by naopak chtěl se zákonem spojit hlasován í o důvěře vládě. „Nevidíme pro to racionální důvod,“ reagoval však na babišův nápad premiér Bohuslav Sobotka.

Logo ještě před vládou

O tom, že příprava ministerstva financí na propagaci elektronické evidence tržeb je důkladná, svědčí i fakt, že veřejnou zakázku na logo EET vypsalo už v březnu. A s vítězem soutěže Lion Communication (zastřešující mj. Agentury Saatchi & Saatchi či Leo Burnett) smlouvu na částku 283 tisíc podepsalo v květnu. Tedy ještě před tím než se zákonem zabývala vláda.

Výsledkem je oficiální logo „e-tržby“ se sloganem „Má dáti. Dal“.logo-e-trzeb-1

„Logotyp symbolizuje jak on-line elektronickou komunikaci při procesu evidování tržeb, tak poctivost a rovné podmínky na trhu,“ vysvětluje Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Fakt, že stát utrácí za něco, co ještě ze zákona neexistuje, kritizuje Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů, který si informace o vzniku loga podle zákona o svobodném přístupu k informacím od ministerstva financí vyžádal.

„Celý proces přípravy loga EET tedy proběhl ještě před tím, než návrh zákona vůbec schválila vláda, tedy v době, kdy ještě zákon nebyl zákonodárcům ani předložen. Zajímalo by mne, na základě jakého předpisu je možné utrácet peníze za něco, co ještě neexistuje,“ podivuje se Bábek.

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  ..na základě jakého předpisu je možné utrácet peníze za něco, co ještě neexistuje ?“
  Vzhledem k tomu že si naše vlády (a parlament) navykly vydávat důležité zákony až těsně koncem roku,pár dní před tím než začnou fakticky platit, je to dost divná otázka. Právě naopak z tohoto důvodu jak státní úřady, tak ale podnikatelé i občané musí předem utrácet peníze za něco co neexistuje. Musí se zkrátka připravit na to že „to co dnes neexistuje,za pár dní existovat bude a musí to začít (i již umět) ihned dodržovat, jak ve vztahu ke státu, tak i svému okolí.
  „K pochybné cti “ naší vlády a parlamentu se dá připočíst leda to, že obvykle takto nikoho „nezklame“,a ty vydane náklady jsou aspoň použité. Onen komediální taneček koaličních partnerů ve znění „my víme že to je blbost a že to přinese víc škody než užitku,takže o tom budeme ještě jednat aby se nerozpadla koalice“ vždycky na poslední chvíli skončí.

 2. Petr Homoláč napsal:

  Tak snad konečně doženeme a předeženeme Západní Evropu. Žádná z těch 3-4x bohatších západních zemí totiž zatím na nic takového jako je babišova chorvatská inspirace nepřišla. Natož aby to zavedla. Pokusní králíci budeme ochotně my češi.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, zapomíná se na to že Západ takové řešení nepotřebuje, protože už ho dávno má jinou formou. A to tedy už tím že většina plateb i v drobném obchodě probíhá bezhotovostně (šeky, karty). Už je to tak daleko, že třeba v USA je placení hotovostí vysloveně podezřelé. Takže znovu na Západě, už se nemusí nic zavádět, a bernak ty informace i tak dostane.
   Ale to samozřejmě nepřišlo naráz, v tom jsou desetiletí práce nákladů i zkušeností , na straně bank, telekomunikačních firem, tak i postupném zavádění v obchodě různou rychlostí.Btw-tam je dokonce normální, že obchodník nemusí mít sám žádné připojení-když přijímá ze své strany offline podezřelou platbu kartou,tak si prostě do té banky zavolá a ověří si jí. A zákazníci v klidu počkají.
   Hrůzné je spíš to že to co na Západě (touto jinou formou) se zavádělo postupně desetiletí,chce Babiš zvládnout za pár měsíců, v tom je ten krutý experiment.

   • Hodek napsal:

    Protože ani jeden živnostník neplatí poctivě daně, tak jsou proti. V Německu už před 30. lety museli mít pokladnu s pamětí a každý znal svého kontrolora z fin. úřadu. A když si byl několik let v minusu, tak ti sebrali živnostňák.
    U nás to bude poloviční. Nic nenutí zákazníky účtenky brát.Na Slovensku účtenky zlosovávají.
    Škoda, že pokladny nejsou i pro řemesla. V Praze si běžně řemeslník účtuje za den práce 4 000,- Kč. Kolik zdaňuje?

 3. český maloměšťák napsal:

  Celý koncept je pochybný.
  Nejvíce uniká na nepřiznané DPH ve stavebnictví.
  Holt jsme již v časech, kdy velcí zloději budou chtít zavírat malé. To se ale dalo čekat, tak to v kapitalimsu manipulované soutěže chodí.
  No a síť restaurací by se také hodila, ne ? Když se ten sajrajt v kuchyni hezky nakoření, prodá se s mnohem větším vývarem než v masně.

Přidávání komentářů není povoleno