Kauza Prima: Alarmující, říká šéf televizní rady

Napsal/a -pes- 31. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud je pravdou, že jsou zaměstnanci TV Prima instruováni k tomu, aby připravovali zpravodajství v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, tedy v rozporu se zákonem o vysílání, je taková situace alarmující, napsal v reakci na zjištění HlídacíPes.org předseda vysílací rady Ivan Krejčí. Níže reakce bez redakčních úprav.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemá žádné kompetence, které by jí umožnily ověřovat či prošetřovat, jaké dostávají interní pokyny zaměstnanci jakékoli televize.

Pokud je však pravdou, že jsou zaměstnanci konkrétního provozovatele doslova instruováni k tomu, aby připravovali zpravodajství v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, tedy v rozporu se zákonem o vysílání, je taková situace alarmující.

Zda provozovatel v návaznosti na takovéto pokyny skutečně poskytuje neobjektivní a nevyvážené informace ovšem Rada může ověřovat výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu.

Jak víte, Rada již jeden rozsáhlý monitoring zpravodajství a publicistiky programu Prima prostřednictvím svého úřadu zpracovala, přičemž závěry poukazovaly na určité problematické aspekty, nikoli však na spáchání správního deliktu.

Právě z důvodu pochybností o postupu při informování o migrační krizi Rada rozhodla zpracovat další rozsáhlý monitoring zpravodajských a publicistických pořadů. Tento monitoring v současnosti probíhá.

Analytické výstupy bude Rada projednávat v září či říjnu tohoto roku. Pokud by analýza odhalila, že došlo k porušení zákona, například tím, že by bylo informováno v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, byl by provozovatel buď upozorněn na porušení zákona, či by mu v rámci správního řízení byla uložena pokuta. (Za porušení § 31 odst. 3 zákona o vysílání hrozí pokuta od 5 000 do 2 500 000 Kč.)

S pozdravem

Ivan Krejčí, předseda rady

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)