Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
printscreen FTV Prima,

Kauza Prima: Alarmující, říká šéf televizní rady

Pokud je pravdou, že jsou zaměstnanci TV Prima instruováni k tomu, aby připravovali zpravodajství v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, tedy v rozporu se zákonem o vysílání, je taková situace alarmující, napsal v reakci na zjištění HlídacíPes.org předseda vysílací rady Ivan Krejčí. Níže reakce bez redakčních úprav.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemá žádné kompetence, které by jí umožnily ověřovat či prošetřovat, jaké dostávají interní pokyny zaměstnanci jakékoli televize.

Pokud je však pravdou, že jsou zaměstnanci konkrétního provozovatele doslova instruováni k tomu, aby připravovali zpravodajství v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, tedy v rozporu se zákonem o vysílání, je taková situace alarmující.

Zda provozovatel v návaznosti na takovéto pokyny skutečně poskytuje neobjektivní a nevyvážené informace ovšem Rada může ověřovat výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu.

Jak víte, Rada již jeden rozsáhlý monitoring zpravodajství a publicistiky programu Prima prostřednictvím svého úřadu zpracovala, přičemž závěry poukazovaly na určité problematické aspekty, nikoli však na spáchání správního deliktu.

Právě z důvodu pochybností o postupu při informování o migrační krizi Rada rozhodla zpracovat další rozsáhlý monitoring zpravodajských a publicistických pořadů. Tento monitoring v současnosti probíhá.

Analytické výstupy bude Rada projednávat v září či říjnu tohoto roku. Pokud by analýza odhalila, že došlo k porušení zákona, například tím, že by bylo informováno v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, byl by provozovatel buď upozorněn na porušení zákona, či by mu v rámci správního řízení byla uložena pokuta. (Za porušení § 31 odst. 3 zákona o vysílání hrozí pokuta od 5 000 do 2 500 000 Kč.)

S pozdravem

Ivan Krejčí, předseda rady

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Zdeněk Kašpárek napsal:

  Ke „kvalitě“ a „objektivitě“ zpravodajství TV Prima o uprchlících viz např. její reportáž z Českého Těšína 28. 4. 2016 (https://www.youtube.com/watch?v=ODqN-HtqIMo), kde její redaktoři lhali jen se prášilo. Stáli před objektem sociální služby pro bezdomovce a tvrdili, že zde proběhla tisková konference Slezské diakonie a jsou zde ubytováni křesťanští uprchlíci z Iráku. Nic z toho nebyla pravda. Ale možná šlo prostě o projev naprostého diletantismu a žurnalisté Primy netrefí na správnou adresu a nečtou informace běžně dostupné v jiných médiích.

 2. Tomáš Marný napsal:

  Totalito vítej zpátky. Nemyslíte si to co chceme a jste špatní!

 3. Antonín Blažek napsal:

  Bravo. Děkuji, že jsem byl informován o tom co si mám myslet. Kolikátého, že je?

 4. Mr.Ferda napsal:

  Zpravodajství komerčních Prima ani Americké Nova mne netrápí tolik jako ČT kterou jsme povinní ze zákona sponzorovat.

 5. Jan Josef Štika napsal:

  Ta TV Prima vám ale musí „ležet v žaludku“.Už dva dny je to vaše jediné téma.Jen doufám,protože jste „neziskovou“ organizací,že tu špínu kydáte za peníze nějakého zahraničního „mediálního odborníka“ a ne z mých daní.Musí to být asi k vzteku,když nějaká TV ještě vysílá objektivně a ne podle bruselských not.

Přidávání komentářů není povoleno