Facebook Úsvit přímé demokracie, zdroj

Zpronevěra peněz hnutí Úsvit? O odložení případu někteří bývalí členové hnutí ani nevěděli

Napsal/a Robert Břešťan 8. února 2018

V mediálních archivech lze snadno najít informaci, že policie začala v březnu 2015 vyšetřovat podezření ze zpronevěry peněz z účtů tehdy parlamentního hnutí Úsvit. Informace o tom, s jakým závěrem vyšetřování skončilo, už tak snadno dosažitelná není. Přitom je policie s případem hotová už rok a půl.

Jak a zda vůbec již policie případ uzavřela, nevěděl dokonce ani někdejší předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Byl jsem v té věci podat vysvětlení na policii, ale o tom, jak vyšetřování skončilo, nemám žádné oficiální informace. Vlastně ani nevím, kdo tehdy podal trestní oznámení,“ řekl Černoch na dotaz HlídacíPes.org.

Asi něco tuneluje…

Policejní vyšetřování v březnu 2015 odstartovalo trestní oznámení tehdejšího předsedy Úsvitu Tomia Okamury, podle kterého členové strany tunelovali peníze přes vystavené faktury.

Z téhož přitom jiní členové strany vinili Okamuru, který uzavřel smlouvu sám se sebou na mediální poradenství.

„Žádné tunelování strany mi nikdy, ani v minulosti, nebylo prokázáno. Byl jsem policejně prošetřen kvůli křivým nařčením v Úsvitu. Byly prošetřeny všechny účty, policie mě z ničeho neobvinila, a podívejte se na nadpisy v médiích, že Okamura asi něco tuneluje…zase,“ konstatuje Tomio Okamura na svém Facebooku v souvislosti s otázkami médií po výdajích jeho nové strany SPD na analýzy a mediální poradenství.

„Tomio Okamura to interpretuje tak, že ho policie očistila, správný výklad ale je, že policie případ odložila,“ komentuje to někdejší tajemník Úsvitu Jan Zilvar.

Pro Marka Černocha to byla i s odstupem času nová informace a reagoval na ni lakonicky: „To je pro mne nepochopitelné. Pak jsou naše zákony jen výsměch.“

V řeči paragrafů

Téma odlivu peněz ze stranických peněz Úsvitu se nedávno v médiích znovu připomínalo v souvislosti s tím, že pohyby na transparentním účtu současné strany Tomia Okamury, SPD, ukázaly, že krátce před uzavřením volebního účetnictví odešlo v součtu 7,4 milionu na analýzy a mediální poradenství.

Peníze šly k firmě Play Net spojené mimo jiné s agenturou Sanep, serverem První zprávy či Parlamentní listy.

Policejní mluvčí pražské policie Andrea Zoulová rok a půl starý závěr policejního vyšetřování ve věci hnutí Úsvit potvrzuje i řečí paragrafů:

„Vámi zmíněné vyšetřování bylo ukončeno v září 2016, kdy policie trestní věc podezření ze spáchání přečinu ‚porušení povinnosti při správě cizího majetku podle §220 odst. 1, odst. 2 písm. a), b) trestního zákoníku‘ odložila a to dle ustanovení §159a odst. 1 trestního řádu s tím, že v dané věci nejde o podezření z přečinu a není na místě věc vyřídit jinak.“

Čtěte též

Reklama

3 komentáře

 1. Tondach napsal:

  Už se objevují názory, že proti Okamurovi se vytahují umělé kauzy, že to je kampaň, že to je spiknutí, protože Okamura vadí Kalouskovi …. tupost voličů je neuvěřitelná a bezbřehá Čím větší kecal, tím větší obliba u elektorátu! Prezident i premiér jsou toho důkazem….ach jo!

  • Weber napsal:

   „Už se objevují názory, že…“, jo, objevují, jenže této rétoriky se chopil sám postižený T.O. a zdá se, že on zapomněl, kdo vlastní software na tu „aplikaci“. Komu to není známo, tak naznačím, že A. Babiš je nesnadný soupeř a není bez nadsázky, že bude chtít odškodnění na nelegální užívaní software. Sice se A.B. jistým způsobem zastal T.O., co se týká nějaké omluvy, ale myslím, že jen proto, že má také svoje škraloupy s pravdomluvností a nastavuje veřejnosti mantinely o tom, co stačí a co ne. Já mám za to, že vše je zřejmá ukázka toho, že vrána k vráně sedá …..! K tomu případu zmíněném v článku se dá dodat tolik, že s jídlem roste chuť a osvědčené technologie se netřeba zbavovat. Nepochybuji, že Tomio je týpek s drzým čelem a i když mu před léty vystavili souputníci z Úsvitu v referendu (stranickém) červenou, tak neochvějně třímá vlajku referend nad hlavou, jako svou stěžejní zásadu. Možná, že má stále úřadovnu (sídlo) hnutí v tom polorozpadlém domečku a střádá penízky na novou střechu, aby mu nepršelo do účetních dokladů.

 2. petrph napsal:

  To je tak nádherná právní věta, že jen na ní by se dala demonstrovat naprostá informační prázdnota právního vyjadřování formou paragrafů
  „policie ..odložila a to dle ustanovení §159a odst. 1 trestního řádu s tím, že v dané věci nejde o podezření z přečinu a není na místě věc vyřídit jinak.“
  Když si totiž přečtete onen paragraf, zjistíte, že výše text následující za slovy“..s tím, že v dané věci ..“, opět znovu jen formálně cituje znění uvedeného paragrafu §159a odst. 1, aniž by jen slůvkem popsal, natož zdůvodnil konkrétní činnost policie v tomto případě :)))))

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama