Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Trikolóra, zdroj

Zničený kostel v Řecku se hodí i českým populistům. Klaus má jasno: byli to uprchlíci

Lídr hnutí Trikolóra Václav Klaus junior sdílel na svém facebookovém profilu fotografie kostelíka, který měli údajně zdemolovat uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos. Příspěvek se šíří po sociálních sítích a i pod Klausovým příspěvkem vyvolává emotivní a nenávistné reakce vůči migrantům. Humanitární pracovníci i novináři ale upozorňují, že násilí v oblasti páchají v současnosti i pravicoví extremisté. Ukázat na viníky tedy není tak jednoduché.

„Zatímco zlí řečtí policisté bijí hodné migranty na hranici, hodní čekatelé na sociální dávky v Německu upravili řecký kostel,“ napsal na Facebooku lídr hnutí Trikolóra Václav Klaus. Dodal, že příspěvek je převzatý „od p. Větvičky“. Na fotografiích byl interiér malého kostelíka s převráceným mobiliářem a zničenou výzdobou.

Čtyřiadvacet hodin od zveřejnění příspěvku, tedy zhruba ve čtvrtek po poledni, měl Klausův post přes tisíc sdílení a přes dva a půl tisíce lajků či dalších reakcí. Diskuse pod příspěvkem byla – nijak překvapivě – laděná ostře proti migrantům.

HlídacíPes.org se pokusil shromáždit všechny dostupné informace k celému incidentu, včetně svědectví humanitárních pracovníků přímo na místě. Ukazuje se, že viníka lze určit jen stěží, stejně jako ověřit místo i čas vandalismu.

Kam zmizel článek Russia Today?

Klausův facebookový příspěvek odkazoval na pondělní článek serveru Greek City Times, který jako adresu redakce udává australské Sydney. Článek obsahoval pouze pětiřádkovou textovou informaci o tom, že „se objevují obrázky uprchlíky zničeného pravoslavného kostela na ostrově Lesbos“. Obsah článku pak tvořily právě zejména fotografie interiéru kostela, otázka je ale kterého. Jen podle interiéru to s určitostí zjistit nelze.

Zdroj: Facebook Václav Klaus mladší

Zpráva o vandalismu se objevila ještě na serveru Greek Reporter, který napsal, že šlo o kostel svatého Jiří poblíž městečka Moria. U něj stojí stejnojmenný tábor, kde v katastrofálních podmínkách přežívají tisíce migrantů a situace na místě je velmi napjatá.

Do čtvrtečního večera informaci o zničeném kostele nepřevzalo žádné významné světové médium. Zprávu sice podle archivu Google během týdne zmínila německá odnož Kremlem placené televize Russia Today, odkaz na její článek už ale nefunguje.

Podle terénního koordinátora organizace Pomáháme lidem na útěku Milana Votypky je situace na ostrovech Lesbos a Chios momentálně mimořádně nepřehledná.

„Kdo přesně zničil kostel svatého Jiří, není v této době přesně známo, věc nebyla vyšetřena. Lze se domnívat, že to mohli udělat migranti, ale stejně se nabízí, že akci mohli jako útok pod falešnou vlajkou provést pravicoví radikálové, kteří se na ostrovech dnes dopouštějí mnoha násilností a tento způsob boje jim není cizí,“ říká Votypka, který věc konzultoval přímo se svými kontakty na ostrově Lesbos.

Podle něj tyto násilné akce organizuje i řecká krajně pravicová strana Zlatý úsvit.

„Místní obyvatelé po střetech s vládními jednotkami minulý týden obrátili svůj hněv proti novinářům a humanitárním pracovníkům. Došlo k řadě incidentů, vypálení skladu menší neziskové organizace na ostrově Chios, k napadání každého, kdo nemluví a nevypadá řecky,“ říká Votypka.

Podobné scény a násilí extremistů vůči novinářům či neziskovým organizacím popsala v minulých dnech i evropská média.

Šance pro krajní pravici

Napjatá situace kolem migrantů v Řecku ale přitahuje krajní pravici i z jiných unijních států. Pozornost se v Řecku snaží znovu vzbudit někdejší rakouský lídr evropského Identitárního hnutí Martin Sellner.

Martin Sellner (druhý zprava) v Řecku, Printscreen: YouTube

Ten loni zažil i s celým hnutím fiasko a de facto zánik celé organizace. Nejprve vyšlo najevo, že Sellnerovi Identitáři dostali štědrý dar od atentátníka z novozélandského města Christchurch. Německá kontrarozvědka také prohlásila Identitáře za extremistickou organizaci. Sellner letos v lednu založil nové hnutí „Rakušané“.

Podle fotografií a videí na sociálních sítích se teď Sellner v Řecku spolu s malou skupinkou věrných včetně své ženy prezentuje jako někdo, kdo přijel chránit jižní evropské hranice. Není ale zřejmé jak.

Identitární hnutí, které mimo jiné šíří teorii o hrozbě „velké výměny obyvatelstva“ – toho evropského za jiné – dříve pořádalo podobné manifestační akce na obranu hranic v Alpách či ve Středozemním moři.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Dušan napsal:

  Nic nového od mladého pankáče Klause. Úplně stejnou rétoriku používal, svého hvězdného času Tomio Okamura. To znamená, že se snaží o to samé. Získat připos…é voliče. Nejsou náhodou mladý Vašek a Tomio příbuzní?

  • nováček napsal:

   Vy už jste viděl ten kostelík? A kolik migrantů jste u sebe ubytoval, či hodláte v budoucnu ubytovat, ale pravdu!

 2. Představa pravicového radikála demolujícího kostel je asi o řád nepravděpodobnější než představa muslima, demolujícího mešitu.

  • Travis napsal:

   Vy jste byl uzavřen posledních 10 let v sarkofágu? IS jich zničila desítky.

 3. Jaké akce nahrávají populistům napsal:

  Populisticky z tohoto pohledu vypadají i útoky nožem, či oblíbený populistický útok nákladním vozem nebo populistický výbuch bomby na koncertě, též populistické strčení pod vlak, neměli bychom vynechat ani populistické znásilnění nebo jen populstické napadení a ukopání. Zajímavé, kolik populistických útoků nahrává populistům, kteří takových akcí zneužívají…

 4. Dušan napsal:

  Abyste získali na svou stranu veřejné mínění, tak pro to musíte udělat maximum. Já tvrdím, že byl to úmysl ze strany radikálů.
  Dnes odeznívá uprchlická krize, která stvořila radikální politické strany napříč celou Evropou. Aby nezanikly, musí něco rychle vymyslet. To je fakt!
  A v tom jim dopomáhej Putin.

 5. Svatopluk Otava napsal:

  Co obyvatelé ostrova Lesbos? Mají například právo na svůj domov bez každodenních konfliktů s tureckými nájezdníky? A proč redakce HP dává do uvozovek informaci o velké výměně obyvatelstva Evropy, když OSN žádá po EU příjem 159 miliónů migrantů do r. 2025? Tento dokument OSN s názvem „Migrace k náhradě původního obyvatelstva: Řešení pro stárnoucí a upadající populace“ implementovala EU a dodnes se jím řídí. Připadá snad autorovi článku panu Vojtěchu Bergerovi požadavek přijmout do 5 let uvedený počet migrantů hodný uvozovek? Nebo je to snad málo?

  • Z OSN by měly civilizované státy vystoupit a nechat ji zaniknout na nedostatek financí. Případně si založit nějaký svůj klub civilizovaných států.

   • nováček napsal:

    Napsal jste to přesně a hlavně správně. Rychle pryč z toho provařeného spolku.

Přidávání komentářů není povoleno