Změna kádrů. Na sever Čech se stěhuje ředitel krajského úřadu od hejtmanky Jermanové

Napsal/a Robert Malecký 30. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Poté, co hnutí ANO ovládlo v koalici s ODS a Spojenci pro kraj vedení Ústeckého kraje, vybralo si nového ředitele úřadu, jakéhosi krajského superúředníka. Stal se jím Jiří Holub, který do prosince vedl úřad ve Středočeském kraji. Tam naopak hnutí ANO pozice vyklidilo, skončila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a kraj nově vede Petra Pecková (STAN).

Kolem postu nového ředitele úřadu bylo dusno už na podzim, v době, kdy se nová koalice ujímala vlády. Dosavadní dlouholetý ředitel Milan Zemaník měl skončit ke konci roku 2020, jenže jeho nástupce vybrala ještě stará krajská vláda vedená hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM).

V konkursu vyhrál vedoucí krajského majetkového odboru Jindřich Šimák, ale nová koalice se postavila proti. Hejtman Jan Schiller (ANO) nedal ministerstvu vnitra se jmenováním souhlas, čímž konkurs formálně zrušil. A hledal se nový Zemaníkův nástupce.

Krátce před Vánoci se objevila zpráva, že na Středočeském kraji končí ředitel úřadu Jiří Holub. „Pan ředitel podal rezignaci, vzájemně jsme se domluvili,“ uvedla tehdy hejtmanka Pecková. „Myslím si, že možná nechce pracovat pro nové vedení,“ citovala ji v prosinci ČTK.

Po měsíci se Holubovo jméno objevilo na severu Čech. Ústecký deník v pátek večer napsal, že hejtman Jan Schiller Holuba jmenoval novým ředitelem úřadu.

Kádrová rezerva ANO

Nová koalice sice nechtěla, aby výběr ředitele úřadu byl v rukou politického rozhodnutí bývalého vedení, sama ovšem přivádí lidi spojené s hnutím ANO – a to i zpoza hranic kraje. Už krátce po volbách například do představenstva Krajské zdravotní najmenovala odloženého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Jiří Holub.

V čele úřadu Středočeského kraje Holub působil od roku 2017, nejprve jako pověřený ředitel, od ledna 2018 pak v řádné funkci. Bylo to období, kdy úřad čelil opakované kritice, že plní politická zadání hejtmanky Pokorné Jermanové. Šlo například o kauzy tajení odměn úředníků nebo řešení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Kauzu odměn se dlouhodobě věnují Seznam Zprávy. Loni v létě napsaly, že skupina úředníků, blízkých kolegů hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, měla platy až okolo 150 tisíc korun měsíčně. Mnohem víc, než je ve státní správě běžné. Konkrétně pobírali někteří zaměstnanci krajského úřadu v letech 2018 a 2019 k běžnému platu navíc měsíční odměny mezi 60 000 a 85 000 Kč. Tím se jejich příjem vyšplhal na částky 120 až 150 tisíc korun měsíčně. Jeden z nich bral přes 190 tisíc Kč, což je částka vyšší než u ministra.

Krajský úřad vedený Jiřím Holubem se úporně bránil zveřejnění konkrétních jmen. Učinil tak až loni v listopadu poté, co mu Ministerstvo vnitra pohrozilo exekucí a až stotisícovou pokutou. Nakonec úřad poskytl jména alespoň čtyř konkrétních zaměstnanců, šlo o čtyři nejvýše postavené úředníky kraje: právě ředitele úřadu Jiřího Holuba a jeho bývalé zástupce Romana Šuberta, Jakuba Alešu a Jindřicha Schenka.

Úřad se ale i tak brání dál, podal proti rozhodnutí ministerstva správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Případ tak stále není u konce. Ve hře je stále šestnáct jmen dalších úředníků, kde by prý zveřejnění odměn bylo v rozporu s právem na ochranu soukromí.

„Pokud se nové vedení kraje rozhodne, že zveřejní, kdo jaké pobírá odměny, a poruší tak zákon o ochraně osobních údajů, budou následovat žaloby dotčených lidí a kraj bude platit odškodné,“ varovala v MF DNES exhejtmanka Pokorná Jermanová. To ostatně připouští i Petra Pecková: „Na některé údaje se skutečně vztahuje ochrana osobních údajů, a pokud ministerstvo nařídilo zveřejnění pouze čtyř úředníků, tak předpokládám, že k tomu mělo důvod. Proti tomu jít nemůžeme.“

Kauza střetu zájmů se týkala podezření, že má premiér Andrej Babiš vliv na média ve svém svěřenském fondu. Původně se případem zabýval Městský úřad v Černošicích, ten nadvakrát Babišovi v roce 2019 uložil pokutu ve výši 200 tisíc korun. Podle úředníků Středočeského kraje se ale podezření nepodařilo prokázat.

Transparency International (TI) před několika dny oznámila, že podnět podává do Černošic znovu.

„Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů a porušuje zákon. V podnětu předkládáme nová fakta, která znovu jasně dokazují, že Babiš sedí na dvou židlích a z pozice premiéra ovládá média, což zákon o střetu zájmů zakazuje. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli českou linii této kauzy znovu otevřít,“ vysvětlil ředitel TI Petr Leyer, proč podává nový podnět.

JUDr. Holub se narodil v Pacově v okrese Pelhřimov, vystudoval Právnickou fakultu University Karlovy v Praze a po celý svůj profesní život pracoval na různých vedoucích místech v orgánech státní správy.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)