Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel Mennerich via Foter.com, Dömitz - Deutsch-Deutsche Grenze an der Elbe Grenzturm Popelau

Zločiny komunismu: Polský Ústav národní paměti zahájil řízení kvůli smrti „na drátech“, podezřelý je Štrougal

Co je v Česku promlčeno, může být stíháno v Polsku. Státní zástupci polského Ústavu národní paměti (IPN) zahájili trestní řízení v případech polských uprchlíků zabitých elektřinou pod vysokým napětím na československé železné oponě. Hlavní žijící zodpovědnou osobou je podle historiků letos třiadevadesátiletý bývalý ministr vnitra, pozdější člen politbyra a československý premiér Lubomír Štrougal.

O vyšetřování, které je společným dílem Platformy evropské paměti a svědomí, polského Ústavu národní paměti a slovenského Ústavu paměti národa, informovala ředitelka platformy Neela Winkelmannová.

Podle výzkumu provedeného Platformou evropské paměti a svědomí je bývalý člen československého politbyra Lubomír Štrougal zodpovědný za smrt alespoň 60 osob zabitých na železné oponě v době komunismu. Za jeho působení ve funkci ministra vnitra byla železná opona nabita 4000-6000 volty, což vedlo ke kruté smrti uprchlíků snažících se překročit hranice směrem na Západ.

Cesta k potrestání zločinů komunismu

Winkelmannová uvedla, že od roku 1989 nebyly Česká ani Slovenská republika ochotny tyto případy odsoudit domácími soudy. Státní zástupci polského Ústavu národní paměti (IPN) – Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu nyní vyšetřují smrt polských občanů zabitých vysokým napětím na západních hranicích Československa.

„Doufáme, že se zapojením mezinárodní komunity spravedlnost za zabíjení civilistů v době komunismu konečně zvítězí,“ říká prezident Platformy Göran Lindblad. Jeho polský kolega Jarosław Szarek, prezident Ústavu národní paměti, ve vyšetřování na bázi mezinárodní spolupráce vidí cestu, jak dojít k potřestání komunistických zločinů. „Takovéto iniciativy inspirují naději, že dosáhneme úplného narovnání komunistických zločinů, možnosti identifikace pachatelů a uctění památky obětí,“ říká Szarek.

Chtěli jsme to vypnout, říká Štrougal

800px-Lubomír_Štrougal_-_P1059081

Případ napětí v drátech na československé hranici byl definitvně v Česku odložen loni v únoru. Úřad pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu rozhodl, že Štrougal nebude stíhán kvůli promlčení případu. Poláci teď kauzu znovu otevírají kvůli svým obětem na československé hranici.

Samotný bývalý předseda vlády a ministr vnitra komunistického Československa Lubomír Štrougal vinu odmítá. O vypnutí elektřiny prý usiloval od svého nástupu do ministerské funkce, zdržely to ale údajně personální změny a politická vyjednávání.

„O tom, že vysoké napětí elektřiny nemá být použito k ochraně státní hranice, jsem byl přesvědčen již při nástupu do funkce ministra vnitra v roce 1961,“ uvedl loni Štrougal.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Němec napsal:

  Je naprostý nesmysl po tolika letech někoho trestat a určovat vinu. Spíš by se měla vychovávat mládež aby se na zločiny komunismu nezapomnělo. Narovnávat zločiny komunismu, když s nimi Sobotka a Babiš chtějí vládnut je směšné, to by měl Polákům někdo vysvětlit.

  • G.S. napsal:

   Zlociny proti lidskosti nesmi byt promlceny! To co se stalo zde po 1989 (kontinuita komunistickych zakonu) je na kriminal. Cesi pokud by v sobe meli spetku cti by meli chodit kanalama! Hlavne tehdejsi „leaders“ s Havlem v cele (bohuzel uz neni dosazitelny) a mnozina tech co jsou stale soudci a politici!

 2. petrph napsal:

  Ale to se opravdu divím, že náš naprosto dokonalý soudní systém, který tak geniálně a zcela dle litery zákona do posledního písmenka, napravuje i ty nejmenší formální nedostatky v resortu justice, nedokázal za čvrt století odsoudit a potrestat zločince z doby totalitního bolševismu u nás. A musí to za něj „řešit“ na poslední chvíli v Polsku?
  Nebylo by už tedy lepší říct zcela upřímně lidem něco podobného jako pan náměstek Bokštefl před pár dny? Jestli chcete spravedlnost, jeďte do Polska??? :))))))

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko