Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Philip Jägenstedt via Foter.com / CC BY, zdroj

Zemřel generál Jie Süan-ning, který zřejmě nebyl otcem Zemanova poradce

Podle zprávy hongkongského listu South China Morning Post zemřel o uplynulém víkendu generál Jie Süan-ning, syn maršála Jie Ťien-jinga, jednoho z „osmi nesmrtelných“ čínského komunistického panteonu. Upozornil na to expertní web zaměřený na Čínu Sinopsis.cz.

Jie Süan-ning byl v letech 1990-1997 ředitelem Styčného oddělení Generálního politického štábu Čínské lidově osvobozenecké armády, jinak čínské vojenské rozvědky.

Do povědomí české veřejnosti vešel v souvislosti se spekulacemi zahraničních pozorovatelů, že by mohl být otcem Jie Ťien-minga, předsedy společnosti CEFC a poradce prezidenta Zemana. Tyto dohady se odrazily v různých podobách i v českém tisku.

Zahraniční analytici dnes většinou soudí, že Zemanův poradce Jie synem právě zesnulého Jie Süan-ninga zřejmě nebude. Jie Ťien-ming sám se k těmto spekulacím vyjádřil v písemném sdělení pro HlídacíPes.org, kde doslova uvádí:

„(…) Současně bych rád prohlásil, že nejsem synem generála Ye Xuanning ani vnukem maršála Ye Jianyinga.“

Jádrem jeho vyjádření bylo popření skutečnosti, že by kdy pracoval pro Čínskou asociaci pro družební styky se zahraničím (CAIFC).

Ta bývá v literatuře spojována právě s čínskou vojenskou rozvědkou. Podle zjištění  HlídacíPes.org je ovšem práce v CAIFC uvedena hned v několika oficiálních vlastních životopisech předsedy Jie, veřejně přístupných na Internetu, včetně (až do jejího následného stažení) vlastního webu společnosti CEFC.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře