Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook China Xinhua News,

Země, do níž jezdí Zeman poklonkovat. Čína je rekordmanem v trestech smrti

Organizace Amnesty International ve své nové statistice o trestu smrti ve světě v roce 2016 kritizuje Čínu za to, že nezveřejňuje data o počtu poprav ani žádné další související informace; trest smrti je dle čínské vlády klasifikován jako státní tajemství.

Zpráva organizace uvádí, že v roce 2016 bylo možné zaznamenat až 37% pokles úhrnného počtu poprav na světě ve srovnání s rokem 2015; tato statistika však nezahrnuje ČLR. Vláda ČLR tak alibisticky předchází kontrole dodržení svého závazku snížit počty trestů smrti; před více než deseti lety slíbila snížit počet odsouzených o 20 až 30 %.

Nástrojem k tomu se měla stát nová politika „Zabíjet méně, zabíjet obezřetněji“ (šao ša – ťin ša 少杀谨杀).  V roce 2007 se v důsledku této politiky přesunula pravomoc udělit trest smrti  na Nejvyšší lidový soud; nižší soudy ho smějí pouze navrhovat.

Podle pozorovatelů, kteří mají přístup ke konkrétnějším informacím, se ale situace nijak nezlepšila.

Smrt v roušce tajemství

Navzdory slibům čínské vlády snižovat počty odsouzených k smrti odhaduje Amnesty International, že v roce 2016 popravila Čína více lidí než všechny ostatní státy světa dohromady. Vychází přitom například z veřejně publikované informace, že mezi lety 2014 a 2016 bylo popraveno na 931 osob; z těch je ale pouze osmdesát pět možné dohledat v oficiální databázi.


Vše o byznysu lidí kolem prezidenta, vazbách na Rusko i Čínu v unikátní publikaci

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH ČESKÉHO PREZIDENTA

Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak publikaci ZE – MAN.


Organizace přitom předpokládá, že i uvedených 931 osob je pouze zlomkem skutečného počtu popravených.

Na základě svého průzkumu nyní Amnesty International vyzvala Čínu, aby odhalila statistické informace o trestech smrti v zemi. Nicholas Bequelin, ředitel Amnesty International pro východní Asii, k tomu říká:

„Je čas, aby Čína přestala klamat mezinárodního společenství, pokud jde o trest smrti, a konečně umožnila svým občanům řádnou informovanou diskusi o trestu smrti.“

Benjamin Haas (taktéž Amnesty International) se na stránkách deníku The Guardian věnoval roušce tajemství, do níž čínská vláda trest smrti zahaluje. Podle jeho informací například čtyři procenta poprav, které odhalila Amnesty International, tvořili Ujguři, a to navzdory skutečnosti, že co do počtu obyvatel představují pouze 0,7 %.

Vzhledem k situaci v Sin-ťiangu nebudí tato informace překvapení – v domovské provincii Ujgurů se čínská vláda konjunkturálně  zapojila do celosvětové vlny boje proti terorismu, a konečně tak nalezla ospravedlnění svého mnohaletého boje proti ujgurským separatistům.

Justiční omyly

Dalším argumentem pro potřebu otevřených statistik trestu smrti jsou podle Amnesty International případy, kdy po letech došlo posmrtně k osvobození osob mezitím popravených.

Jsou jimi například Nie Šu-pin, mylně odsouzený a popravený před více než jedenadvaceti lety za znásilnění a vraždu, který byl Nejvyšším soudem oficiálně osvobozen v prosinci loňského roku, nebo Huugjilt z provincie Vnitřní Mongolsko, obviněný z téhož zločinu jako předchozí uvedený, který byl popraven v roce 1996 a očištěn v roce 2014.

Amnesty International varuje, že vzhledem k nedostatku transparentnosti ze strany čínských úřadů je nemožné zjistit rozsah nespravedlivých poprav v Číně.


PSALI JSME: Nejen Miloš Zeman. I Rusko se v Číně učí, jak stabilizovat společnost – buduje „Rudou síť“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Weber napsal:

  Nevím, zda Číně blahopřát k vedení v neradostnému primátu (Číňanů je dost a oni vlastně likvidují sami naši konkurenci), nebo se z pohledu lidských práv rozčilovat. Na druhé straně bychom měli zveřejňovat a alespoň slovně tepat ty, kteří mají na svém triku mnohem větší „hromady“ mrtvých způsobených konflikty a válkami vyvolanými ať bohulibými záměry, nebo špinavými motivy. To se týká taky těch co bezskrupulózně drancují chudé země světa. Snad proto, abychom se měli my lépe? Je to otázkou nejen svědomí.

 2. klouda napsal:

  Tak dost dobře nechápu, co je nám do čínského soudnictví, které má tisíciletou tradici navazující na vývoj společnosti.
  Jedna věc je pokřivený postup od Sunjatsena po Maa, další věc jsou po tisíciletí přetrvávající popravy primitivních zločinců a nově ekonomických zločinců profitujících ze státního kapitalismu svými rejdy.
  Pokud by za prokázaný ekonomický zločin byla poprava i v U.S.A., nedošlo by v minulých desetiletích k tolika ekonomickým krizím.
  Netroufl bych si radit Číně právě jako bych od ní nebral rady-jsme hodně jiní.

 3. Tomáš napsal:

  Rozpor mezi trestem smrti,který některé velké země vykonávají např. Čína,Rusko ,USA a další země .V zemích EU není nevykonávání trest smrti stále spolehlivě vyargumentováno.AI je organizace,která má dobu trvaní 50 let možná o něco více.Katolická církev má více jak 2000 let tradici, proti trestu smrti zásadně nebojovala, obdobně i ostatní protestanské církve a pravoslavné církve.Ani OSN není v zásadě proti trestu smrti.Není vůbec zřejmé co je AI za organizaci a co vlastně sleduje a v čích zájmech a kdo ji financuje.Soužití lidí na světě je velmi složité a vyskytují se extrémní zločiny,které nemají alternativu k absolutnímu trestu.Je docela možné ,že AI se stane při turbulentních jevech okrajovou organizací.Současná situace v otázce uplatńování absolutního trestu je velmi nevyvážená a rozporná.Je mnoho nezodpovězených jevů v oblasti práva,a nelze etablovat jen jeden názor za jedině správný např.při vstupu do EU.Stále chybí delší historické období,které by dokázalo oprávněnost zrušení absolutního trestu.Německo způsobilo v minulosti mnoho zločinů proti lidskosti,proto uplatńuje zrušení výkonu abs. trestu pro země vstupující do EU,tím ovšem neodčiní,tak lehce svoji minulost.Dalším těžkým břemenem lidstva je otrokářský řád a tady je zemí daleko více,které nesou tuto zátěž a může nastat doba, kdy v  některých takto utlačováných zemích,začnou občané těchto zemí žádat za své předky náhrady a tyto požadavky jsou už zřetelně slyšet ve světě.Půjde jen o to ,která velmoc se stane v historicky krátké době obhájcem těchto požadavků.

 4. SilentPysk napsal:

  Uvědomuje si někdo v těch statistikách, že je Čína zároveň i nejlidnatějším státem světa?

  • Tondach napsal:

   Podle toho taky na nás koukají …. ! To jen Zeman si myslí, že ne!

Přidávání komentářů není povoleno