Hradní vernisáž v Chorvatsku. Zleva uprostřed Vladimír Kruliš, Dagmar Kruliš Dítětová a Jaroslav Třešňák. Foto: se souhlasem Torpedo Media

Zemanovi věrní na Jadranu. Jak fungují sítě mezi Hradem, spřízněnými byznysmeny a médii

Napsal/a Vojtěch Berger 17. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Manželka hradního protokoláře Vladimíra Kruliše se loni na podzim pochlubila vernisáží svých obrazů v luxusním hotelu na chorvatském pobřeží. Resort patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, jednomu z největších sponzorů kampaně Miloše Zemana. Ten se zase za vznik Třešňákova hotelu dříve přimlouval u chorvatských politiků. Vernisáž moderoval šéfredaktor Frekvence 1, který s prezidentem pravidelně vede exkluzivní a zpravidla vstřícná interview.

„Pocta pro malířku Dítětovou! Své obrazy vystavuje v chorvatské Rijece.“ Podle titulku na webu Frekvence 1 z konce loňského září to vypadalo, že se u Jadranu v hotelu Hilton Rijeka Costabella konala skutečně velká kulturní událost. Na akci dorazil i zástupce českého velvyslance v Záhřebu Slavomír Goga.

Na webu se však už nedočteme, že Dítětová je manželkou šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše, který na akci také nechyběl. Frekvence 1 hotelu věnovala i další text – o restauraci oceněné michelinskou hvězdou. Autorem článků byl šéfredaktor Frekvence 1 Luboš Procházka, který na místě pořídil i rozhovor s majitelem hotelu, teplickým developerem Jaroslavem Třešňákem.

Obrazy Dagmar Dítětové posléze zůstaly v hotelu jako součást výzdoby. Ani autorka děl, ani holding Jaroslava Třešňáka však nechtějí říct, zda si někdejší Zemanův sponzor obrazy od manželky hradního úředníka koupil, či zda šlo o zápůjčku nebo dar.

Sejdeme se na Jadranu

„Můj pobyt neměl nic společného s prezidentem Milošem Zemanem a mými moderacemi Pressklubu (rozhovorový pořad Frekvence 1, pozn. red.),“ řekl na dotaz HlídacíPes.org šéfredaktor Frekvence 1 Procházka. Tvrdí, že se „s panem Krulišem slušně pozdravil“, floristku a designérku Dagmar Dítětovou pak označuje za svou dlouholetou známou. Informaci, že je Dítětová manželkou šéfa hradního protokolu, prý „v reportáži řekl“. Ve webové verzi taková informace není.

V hotelu prý byl Procházka v tu dobu proto, že tam v náhradním termínu natáčel už dříve domluvené rozhovory s majitelem Jaroslavem Třešňákem a jeho dcerou. „To, kdy koho sponzoroval, mě vážně nezajímalo, zajímala mě investice do hotelu, pracovní místa atd.,“ říká Procházka.

Přehledně: Od přímluvy Miloše Zemana k největší české investici na chorvatském pobřeží

Na doplňující dotaz, zda byla jen shoda okolností, že si pro svou cestu vybral stejný termín i hotel v Chorvatsku jako vysoký hradní úředník Kruliš s manželkou, už nereagoval.

Šéfredaktor rádia Frekvence 1 se proti označení „hradní novinář“ ohrazuje, faktem však je, že za svou vstřícnost vůči prezidentovi čelil opakovaně kritice. Předloni při rozhovoru předal Zemanovi květinovou dekoraci „s ježečkem“, loni se ve vysílání netajil radostí nad tím, že slyší „starého dobrého Miloše Zemana“. Frekvence 1 tehdy dostala jako první možnost pořídit s hospitalizovaným prezidentem interview z nemocnice.

Zemanův milionový developer

Podívejme se ale blíže na místo, kde se vernisáž manželky hradního protokoláře Kruliše konala a kdo je majitelem hotelu na pobřeží Jaderského moře. Loni otevřený Resort Hilton Costabella Rijeka je s částkou 2,7 miliardy korun největší jednotlivou českou investicí v Chorvatsku.

Za projektem stojí Jaroslav Třešňák, teplický developer a majitel skupiny JTH. Ten před volbami v roce 2018 podpořil kampaň Miloše Zemana vytištěním letáků distribuovaných po celém Česku se Zemanovým „životním příběhem“. Šlo o podporu v hodnotě přes tři miliony korun.

Jak Třešňák později přiznal, předtím, než Zemana v kampani takto podpořil, se prezident za jeho miliardový projekt hotelu osobně přimlouval přímo u chorvatských politiků.

„Pan prezident o projektu řekl všem. Jak paní prezidentce Chorvatska, tak předsedovi vlády a předsedovi parlamentu, a dostal se do povědomí tamní veřejnosti,“ popsal developer v roce 2018 serveru Aktuálně.cz.

Se Zemanem se Třešňákovy zájmy protnuly přinejmenším ještě jednou; to když někdejší ministr kultury Antonín Staněk těsně před odchodem z funkce zrušil památkovou ochranu Hadích lázní v Teplicích, o což Třešňák coby majitel nemovitosti dlouho usiloval. Příští ministr kultury Lubomír Zaorálek ale toto Staňkovo rozhodnutí zase zrušil a Třešňákova firma se pak kvůli celé věci rozhodla soudit.

Obrazy od „české umělkyně“

Otevření Třešňákova luxusního hotelu na chorvatském pobřeží v roce 2021 přitáhlo pozornost českých i chorvatských médií. V době otevření komplex vloni navštívil i tehdejší český ministr zahraničí Jakub Kulhánek. O čtyři měsíce později se na místě konala zmiňovaná vernisáž Dagmar Dítětové, manželky šéfa hradního protokolu.

Na fotkách z akce je vidět, že pozvánky nesly logo Třešňákova holdingu JTH, sama Dítětová na Instagramu napsala, že její obrazy budou v hotelu „ve všech pokojích a vilách“. Jestli jde pouze o zápůjčku, nebo si od Dítětové holding Jaroslava Třešňáka obrazy pro hotel koupil, a případně za jakou sumu, nechce ale žádná ze stran říct.

„Jako soukromý subjekt smluvní ani obchodní vztahy nekomentujeme a ani v budoucnu komentovat nebudeme,“ odpověděla mluvčí skupiny JTH Radka Metz.

„Nikdy jsem o svých klientech, smlouvách a formách spolupráce nemluvila. Nebudu je tedy komentovat ani teď,“ říká Dagmar Dítětová. Ta se už v minulosti podílela – podle svých slov zdarma a ve volném čase – na květinové výzdobě Pražského hradu. Vyráběla i některé prezidentské dary pro návštěvy Miloše Zemana v krajích. K Zemanovi má – vedle své hradní funkce – blízko i sám Kruliš, byl i místopředsedou Strany práv občanů Zemanovci. Prezident se účastnil i  Krulišovy svatby, letěl na ni tehdy vojenským vrtulníkem.

„Je to krásné, že český majitel hotelu myslí na propagaci českých umělců,“ citovala Frekvence 1 po vernisáži Krulišovy ženy zástupce českého velvyslance v Chorvatsku Slavomíra Gogu.

Mnohem více než na podporu neznámé české umělkyně však akce ukazuje na fungující propojení zástupců Hradu a samotného prezidenta s výrazným sponzorem jeho kampaně. Za aktivní asistence média, které má k Hradu dlouhodobě blízko.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)