Program Miloše Zemana za poslední dny v obrazech

Zeman nepovzbuzuje, sedí v Lánech a uráží. Na rozdíl od jiných hlav států v pandemii

Napsal/a Vojtěch Berger 16. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Týden poté, co prezident urazil umělce výrokem, že nejlépe přeci tvoří hladoví, chystá dnes Miloš Zeman projev k národu. Chce v něm prý hledat to, co nás spojuje. Zeman už dříve prokázal, že si podporu lidem v těžkých chvílích představuje dost svérázně. Ještě více to vynikne ve srovnání s prezidenty okolních států, kteří zdaleka netráví pandemii jen v bezpečí mezi čtyřmi stěnami, jako Zeman na zámku v Lánech.

Program Miloše Zemana je od začátku října dosti monotónní, dokonale to ilustrují fotografie na oficiálním hradním facebookovém profilu.

Na levém křesle v Masarykově pracovně lánského zámku se na snímcích střídají hosté, prezident však zůstává takřka v nezměněné poloze, až se chtě nechtě vkrádají myšlenky, zda živého prezidenta nenahrazuje kreativní práce s Photoshopem.

Hlavní oficiální důvod Zemanovy omezené aktivity je patrný z každé fotografie. Je to zlomená ruka, kvůli které se už druhý měsíc zotavuje, a svůj „lánský program“ tak prakticky přerušil jen návštěvou vojáků v Prostějově a účastí v prvním kole senátních voleb (k tomu druhému nešel, neb podle svých slov neměl koho volit).

Program Miloše Zemana za poslední dny v kostce (Facebook Miloš Zeman – prezident České republiky)

I z lánského křesla by se však nepochybně daly vysílat jiné signály, než jaké Zeman v poslední době směřoval ke zmíněným umělcům, k „neschopným firmám“, které by podle něj zkrachovaly i bez Covidu a podobně. Podívejme se na to, jak v tento čas vystupují hlavy státu Rakouska a Slovenska.

Co na to Marie Terezie?

Začněme v Rakousku, kde se srovnání přímo nabízí. Tamní prezident Alexander Van der Bellen je stejně starý jako Miloš Zeman, je to též silný kuřák a v časech koronaviru bezesporu i on patří mezi silně rizikovou skupinu. Van der Bellena sice netrápí viditelné zdravotní problémy, i tak by se vzhledem k situaci mohl s čistým svědomím šetřit. Jenže to nedělá.

Nejen, že má Van der Bellen z posledních dní dost fotek, jak pózuje s ústavními činiteli (ty se v Hofburgu ve Vídni pořizují před obrazem Marie Terezie), nebo jak z balkónu parlamentu sleduje zasedání poslanců, ale za poslední dva týdny stihl procestovat i kus země. A především si dobře vybíral, komu, kde a co přesně říká.

Rakouský prezident za poslední dva týdny. S rouškou mezi Marií Terezií a lidmi na venkově

Byl v Korutanech (zhruba vzdálenostní ekvivalent Prostějova od Lán) připomenout si 100. výročí plebiscitu, kdy se tato jižní spolková země připojila k Rakousku, s lesníky probíral přímo v terénu dopady klimatických změn na rakouskou přírodu, zastavil se na univerzitě a v galerii v dolnorakouské Kremži a kus za Vídní navštívil také vojenskou akademii.

K tomu nějaké ty online konference a legrační video k mezinárodnímu dni zvířat, kdy se diváci mohli přesvědčit, jak vypadají dlouhé chodby Hofburgu pohledem prezidentova psa, který běžel za pánem a měl při tom kameru na hřbetě.

Heute ist Welttierschutztag

Heute ist Welttierschutztag!Tierschutz ist für mich eine Herzensangelegenheit. Sorgen wir gemeinsam für die artgerechte Haltung von Tieren in unseren Häusern, in Ställen und auf Weiden. In einer Welt ohne Tierschutz gäbe es sehr, sehr viele Verlierer – und nur wenige Gewinner. Deswegen: Danke an alle – die vielen Privatpersonen genauso wie Organisationen – für den unermüdlichen Einsatz zugunsten der Tiere. (vdb)PS: Deshalb ein paar Impressionen der Hofburg aus Julis Perspektive.

Zveřejnil(a) Alexander Van der Bellen dne Sobota 3. října 2020

Za dva týdny tedy několik vzkazů ke společnosti – prezidentovi záleží na ochraně přírody (v Rakousku dlouhodobě důležité téma), není mu lhostejná kultura, symbolicky podporuje vojáky coby jejich vrchní velitel, a tak dál a tak dál. Počet uražených, dehonestovaných či ponížených lidí prezidentem: nula. To, že Van der Bellen mezitím odevzdal i hlas ve vídeňských zemských volbách, je samozřejmost.

Není palác jako palác

Mnohem víc se „lánskému typu“ prezidentského programu blíží Zuzana Čaputová na Slovensku. Slovensko v posledních týdnech také hlásí vysoký nárůst počtu nakažených a prezidentka už od jara drží poměrně konzistentní linii komunikace směrem k veřejnosti – buďte zodpovědní, noste roušky, dodržujte opatření. Raději zrušit prezidentskou návštěvu třeba v Nitranském kraji, než vyslat špatný signál o zlehčování šíření nákazy.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její poslední dva týdny (Facebook: Zuzana Čaputová)

I z prezidentského Grassalkovičova paláce či jeho relativně blízkého okolí se však dá „obhospodařit“ velká část slovenské společnosti – samozřejmě v závislosti na tom, jaké má prezident priority. U Čaputové jsou to dlouhodobě například lidská práva a stav justice. Tomu odpovídají i momentky z jejího programu.

Vzkaz seniorům, že na ně myslí, dále video ke Světovému dni duševního zdraví, osobní setkání s lídryní běloruské opozice Světlanou Cichanouskou. A hned dvakrát kultura – začátkem října setkání se zástupci kreativního průmyslu, podpora hercům, filmařům, spisovatelům a dalším. A později návštěva prezidentky přímo na jedné z kultovních bratislavských scén – v Radošínském naivném divadle.

A poučení pro Česko? Většinu z těchto akcí by hlava státu mohla klidně podniknout i se zlomenou rukou. Uvnitř paláce. Uvnitř pracovny. A vlastně i z křesla. Pokud by se jí tedy chtělo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)