Foto: Krajský úřad Ústeckého kraje

Zeman naposledy v regionech. Náměstek ústeckého hejtmana s ním odmítl jít na oběd

Napsal/a Robert Malecký 18. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Prezident Miloš Zeman se loučí se svým mandátem stylově. Výjezdy do regionů, které rámovaly jeho prezidentství a které před druhou volbou dokázal proměnit v účinnou předvolební kampaň, zakončil dvoudenní návštěvou Ústeckého kraje. Místa, kam ho politici rádi zvali i v době, kdy už kvůli excesům svým i svého okolí nebyl vítaný jinde. Nevoli ze setkání Zemanem v pondělí vyjádřil jen náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Miloše Zemana mají na severu Čech rádi. A to i přesto, že on sám se o severočeském krajském městě nevyjadřoval vždy právě lichotivě. Třeba před pěti lety o Ústí nad Labem prohlásil, že se město zlepšuje a vypadá už jako pět let po válce.

Právě v té době, krátce před druhou prezidentskou volbou, některé kraje začaly dávat najevo nelibost se Zemanovými výlety, které se proměnily ve volební kampaň. Nakonec i úspěšnou. I když více než tehdy už projevované proruské názory, schvalování anexe Krymu nebo slova o střílení novinářů vadily především náklady, které kraje musely za výjezdy Zemanovy ekipy hradit. Ty se pohybovaly v řádech statisíců korun.

Mezi hejtmany, kteří peníze za Zemanovy návštěvy vydávat nadále nehodlali, patřil třeba tehdejší královéhradecký Jiří Štěpán z ČSSD, liberecký Martin Půta z hnutí STAN nebo lidovecký hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Ten Zemanovu návštěvu odmítl platit z rozpočtu kraje už v roce 2017, prezident pak cestu zrušil.

Naopak vždy vítán byl prezident třeba v Karlovarském kraji u hejtmanky Jany Vildumetzové Mračkové („Skláním se před vaší moudrostí a věřím, že opět za čas budu moci říci: ‚Vítejte u nás, pane prezidente'“ – 2019) nebo právě na severu Čech. Do roku 2020 zde ostatně vládla koalice, která byla kromě komunistů, ČSSD a SPD složena i z „jeho“ Zemanovců. Vkusně uměl prezidenta přivítat třeba i nezávislý Ústecký deník.

Ústecký deník, říjen 2013. Foto: archiv HP

„Přeju mu klid v duši“

V roce 2020 došlo po krajských volbách ke změně, kdy se vlády ujala koalice ANO, ODS a Spojenců pro kraj v čele s hejtmanem Janem Schillerem (ANO). A prezident si kraj vybral jako místo svého posledního, dvoudenního výletu do regionů.

„Na dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje dnes zavítal prezident republiky Miloš Zeman s paní Ivanou. Na Krajském úřadu Ústeckého kraje přivítal prezidentský pár hejtman Jan Schiller. Miloš Zeman se ještě dopoledne setkal se členy Zastupitelstva Ústeckého kraje. V diskuzi zazněla mimo jiné témata nedávného požáru Českého Švýcarska, energetické krize či splavnosti Labe. Pan prezident poděkoval hejtmanovi za zafixování cen energií,“ stojí v tiskové zprávě kraje, která překvapivě není z roku 1985, ale ze 17. října 2022.

Co se naopak z tiskové zprávy nedozvíme, je skutečnost, že se s prezidentem odmítl setkat náměstek hejtmana Jiří Řehák. Své důvody pak popsal v obsáhlém příspěvku na sociálních sítích, v nichž zmínil právě třeba Zemanovy dřívější proruské postoje.


Řehák píše, že chápe argumenty kolegů ze zastupitelstva, proč se setkání s prezidentem zúčastnili. Zmiňuje například úctu k hlavě státu. „U mě však nakonec převážily argumenty pro ignoraci návštěvy,“ píše Jiří Řehák.

V příspěvku pak vyjmenoval následující Zemanovy prohřešky:

– v roce 2013 ustanovil úřednickou Rusnokovu vládu, i když mu ODS předložila 101 hlasů poslanců
– na summitu NATO ve Skotsku zpochybňoval účast ruské armády v invazi na Ukrajinu
– prohlásil, že okupaci Krymu považuje za uzavřenou záležitost
– zpochybnil závěry BIS o ruském útoku ve Vrběticích s českými oběťmi na životech
– trvale napadal a zesměšňoval tajné služby (čučkaři) a lhal, že ČR vyrábí novičok
– mstil se a urážel lidi, kteří mají jiný politický názor než on
– byl sprostý v médiích bez náznaku omluvy
– ignoruje pravomocná soudní rozhodnutí, která ho usvědčují ze lží
– jeho bezprověrkoví podřízení Mynář, Nejedlý a Ovčáček aktivně pracují proti zájmům státu nebo nepracují vůbec

– je vinen polarizací společnosti, i když chápu, že je to důsledek nešťastné přímé volby prezidenta

„Nemám z toho radost, ale nemohl jsem jinak. Všechny mé případné argumenty ,pro‘ prezident pošlapal. Přeju mu klid v duši,“ zakončil svůj příspěvek Řehák.


Projekt „Příliš vzdálené Česko“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)