Záznamy z policejního vyšetřování jsou veřejné dokumenty, řekl Nejvyšší soud státu Ohio

Napsal/a Robert Malecký 29. prosince 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Důležitý rozsudek – klíčový pro nevládní organizace, které usilují o přezkoumání případů údajně nespravedlivě odsouzených lidí v rámci tzv. Innocence projektů – vynesl ve středu Nejvyšší soud amerického státu Ohio. Podle rozsudku jsou policejní vyšetřovací spisy po ukončení soudu veřejnými dokumenty a jako takové musí být na požádání zpřístupněny.

Na případ na své facebookové stránce upozornil ředitel Innocence projektu v Ohiu, právník Mark Godsey. Přidal odkaz na článek deníku Dayton Daily News, který o středečním rozsudku informoval.

Godsey, profesor právnické fakulty University od Cincinnati, je dobře znám i v Česku. Několikrát zde přednášel a inspiroval zakladatele české odnože Projektu Nevina, kteří se snaží o znovuotevření kauz, v nichž mohli být odsouzeni nevinní lidé.

Policie nemá monopol

Mark Godsey rozsudek označil za velké vítězství pro otevřenou transparentní společnost. „A rovněž pro nespravedlivě odsouzené,“ dodal.

Soud rozhodl většinou pěti ku jednomu hlasu, že většina policejních záznamů, požadovaných v rámci ohijského Innocence projektu, má být vydána. To by podle listu mohlo zvrátit dosavadní praxi, kdy je nevládním organizacím přístup k dokumentům odpírán do doby, dokud nejsou vyčerpány všechny potenciální možnosti trestního řízení, nebo dokud obžalovaný nezemře.

Přeloženo do srozumitelného jazyka to znamená, že policie nemá monopol na držení spisu jako „důkazní pojistku“ pro případ, že by byl například obnoven proces.

Svobodný přístup k informacím

 

Soud rozhodoval na základě případu Adama Saleha, odsouzeného v roce 2007 na 38 let do vězení za vraždu a pokus o znásilnění dvacetileté modelky Julie Popovichové.

Už při převzetí Salehovy kauzy letos v dubnu ale advokát Donald Caster uvedl, že v tomto případě lidé z Innocence projektu nemají jasno v otázce viny, či neviny. Jako důvod označil neochotu policie ve městě Columbus, kde k vraždě došlo, poskytnout vyšetřovací spis. 


Psali jsme: Chybné expertízy FBI poslaly na smrt až 32 lidí. A co české justiční omyly?

Konec justiční nevinnosti. Do Evropy se stěhuje projekt na vyhledávání nespravedlivě odsouzených

Soudy spoléhají na pochybné metody, varuje renomovaný americký právník Mark Godsey


Případem se tak soud zabýval na základě zákonů o svobodném přístupu k informacím. A podle středečního rozsudku Nejvyššího soudu státu Ohio měl Caster na vydání požadovaných dokumentů nárok. „Policie měla jasnou právní povinnost záznamy poskytnout,“ řekl soudce Paul Pfeifer.

Ředitel Ohio Innocence Projectu Mark Godsey to označil za obrovskou výhru pro spravedlnost. „Když jsme po roce 2003 s přezkumem případů odsouzených lidí začínali, policie nám vcelku vycházela vstříc. Ale kolem roku 2010, poté, co jsme za na základě vyšetřovacích spisů dokázali osvobodit větší množství nespravedlivě odsouzených, začala policejní oddělení klást obstrukce,“ říká Godsey. Středeční verdikt označil za začátek dlouhé cesty ke spravedlnosti.

V USA je vyhledávání nevinných pomocí nových vědeckých metod posuzování stop zatím nejdál. Za poslední čtvrtstoletí tam převážně na základě analýzy DNA opustilo věznice přes 1700 nespravedlivě odsouzených.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)