Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
thierry ehrmann, zdroj

Soudy spoléhají na pochybné metody, varuje renomovaný americký právník Mark Godsey

Máte jeden velký starý dluh v oblasti forenzního vyšetřování, a tím je chybějící zákon o DNA, říká Američan Mark Godsey, jeden z nejuznávanějších světových právníků, který mapuje případy nespravedlivě odsouzených.

Česko teprve své první křiklavé příklady pochybení soudců, státních zástupců i vyšetřovatelů, které přivedly do vězení nevinné lidi, objevuje. V USA s nimi mají dlouholetou zkušenost. Ať již jde o ty, na které upozorňují lidé z projektu Innocence, mezi jehož důležité postavy patří i Godsey, nebo třeba o skandál kolem práce forenzních techniků FBI.


 Čtěte také: Neomylná policie? V Ústí začal soud dokazující opak


„O problémech s analýzou důkazů uvnitř FBI jsme léta věděli a také na ně upozorňovali. Takže nás aktuální skandál, který otřásá nejmocnějším policejním sborem na světě, v ničem nepřekvapil.“ Godseyho slova ukazují širší rozměr kauzy, která se na povrchu tváří jako sice vážný, ale úzce zaměřený problém s porovnáním vzorků vlasů.

Godsey, který HlídacímuPsu poskytl v minulých dnech rozhovor, ale varuje: „Nejde jen o vlasy, nenechme se zmást. Do budoucna je třeba zvýšené ostražitosti. Vážně, je to extrémně důležité, protože po celém světě, nejen v USA, jsou ve forenzní oblasti vyžívány krajně nespolehlivé metody. Soudní systémy se budou proměňovat jen velice pomalu a bude trvat desetiletí, než se podaří všechny podobné problémy vymýtit,“ řekl Godsey.


 Čtěte také: Chybné expertízy FBI poslaly na smrt až 32 lidí. A co české justiční omyly?


Zachránili již 329 neprávem odsouzených

Cílem neziskového projektu Innocence (Nevina), který tvoří řada samostatných buněk po celých Spojených státech, je na základě nových důkazů a vědeckých metod přezkum starých kriminálních případů, zpravidla těch nejzávažnějších, počínaje vraždami. Godsey a jeho kolegové mají k dnešku na kontě na české poměry těžko uvěřitelných 329 neprávem odsouzených lidí, kteří si ve věznicích odpykávali dlouholeté tresty a podařilo se je osvobodit.

Pro ilustraci – průměrná doba, kterou oběti forenzního systému strávily ve vězení za činy, které nespáchaly, činí 14 let. Vedle tří stovek osvobozených vězňů se lidem z Innocence podařilo díky moderní vědě, zejména analýze DNA, ukázat na 140 skutečných pachatelů starých zločinů. Mezi osvobozenými drtivě (99%) převažují muži, sedm z deseti lidí patřilo k některé z nemajoritních etnických skupin.

Pozor, nákaza se bude šířit

Skandál s porovnáváním mikroskopických vzorků vlasů rámují hrozivá čísla. Podle listu The Washington Post, který na aféru upozornil, bylo v důsledku neprofesionální práce techniků FBI v uplynulých desetiletích vyneseno 32 rozsudků smrti. Chyby v analýzách, které FBI předkládala soudům jako nezpochybnitelná vědecky podložená fakta, vykazovalo 95 procent přezkoumávaných vzorků.

Lidé z projektu Innocence se teď podílejí na zjišťování rozsahu škod, a to nejen u této konkrétní kriminalistické metody. „Jsme s FBI v jednání o tom, zda pro ni budeme na zakázku zpracovávat zprávu o celkovém počtu případů, v nichž došlo k pochybením. Ale celé to jde daleko nad rámec jedné konkrétní techniky. Doufáme, že nakonec budeme požádáni, abychom stejnou analýzu mohli provést i u dalších forenzních technik, z nichž některé jsou problematické a nespolehlivé,“ říká Godsey.

To, co nyní Spojené státy prožívají jako skandál, se podle profesora trestního práva na College of Law Univerzity v Cincinnati může brzy proměnit v příležitost. „Není to samozřejmě jen problém Spojených států. Naopak, tyto metody jsou používány po celém světě a USA se stávají jedním z průkopníků hledání korekcí,“ říká muž, který stojí v čele ohijské odnože projektu Innocence. Jeho právní specializací jsou techniky policejního výslechu, uznání došel i jako expert na otázky kolem nespravedlivého odsouzení.

Chybí vám zákon o DNA, jste pozadu

Mark Godsey opakovaně přednášel v Česku a mezi zdejšími odborníky na analýzu DNA našel řadu přátel. Při znalosti zdejších reálií a s možností srovnání – v čem vidí pro Česko největší hrozba? „Řekl bych, že vážný nedostatek je neexistence samostatného zákona o DNA. To řadí Českou republiku na chvost v pokroku v aplikaci forenzních věd,“ soudí.

Pochvalu naopak vyslovil záměru komise vedené nynějším předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem, která chce do připravovaného trestního řádu zakotvit revoluční změnu v povolování obnovy řízení. Ta se týká případů, kdy se ve věci s odstupem objeví zcela nové skutečnosti, které soudu nebyly v době projednávání známé. Typicky půjde právě o aplikaci moderních vědeckých metod. Záměrem Šámalovy skupiny je, aby o povolení obnovy řízení už nerozhodoval stejný soudce, který vedl i původní řízení. V úvahách je například přesun povolovací agendy na vyšší stupně nebo aspoň povinné přidělení věci jinému soudci téhož soudu.

„To by byl velký pokrok a řadilo by vás to naopak k progresivním zemím. Chce to nového soudce, který bude schopen nezaujatě nové důkazy posoudit,“ říká Mark Godsey. Neschopnost nebo neochota nahlédnout vlastní chyby patří podle profesora k lidské přirozenosti. „Přiznat chybu je pro soudce často velice obtížné. A v USA to představuje ohromný problém, protože takovou úpravu nemáme a posouzení nových důkazů je stále v rukou lidí, kteří věc rozhodovali původně. A opravdu jsme jen lidé,“ říká Mark Godsey.


Profesor Mark Godsey

Je jednou z nejvýraznějších postav celoamerického hnutí Innocence. Profesí učitel trestního práva, specialista na techniky vedení výslechu a otázky spojené s nespravedlivým odsouzením.

Godsey je spoluzakladatelem odnože projektu Innocence ve státě Ohio. Tato buňka patří z hlediska počtu osvobozených k nejúspěšnějším, za znovunabytou svobodu jí vděčí 16 lidí.

Aktivní je i na poli související legislativy, na národní úrovni v Ohiu byl například u prosazení senátního zákona č. 77, který guvernér Ted Strickland podepsal v roce 2010. Zákon śtanovil povinné odběry vzorků DNA u osob obviněných ze závažných zločinů a zavedl třicetiletou lhůtu pro uchovávání biologického materiálu pro pozdější přezkum v případech vražd a znásilnění.

Profesor Godsey patří ke zvaným popularizátorům forenzních věd ve velkých médiích. Byl hostem v talk-show Larryho Kinga, v Dateline NBC, na CNN, ESPN nebo v BBC. Je editorem serveru Wrongful Convictions Blog a přispěvatelem Huffington Post.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. ampersand napsal:

  „Česko teprve své první křiklavé příklady pochybení soudců, státních zástupců i vyšetřovatelů, která přivedli do vězení nevinné lidi, objevuje.“

  Pane Malecký,

  zkuste si vyjasnit, co chcete sdělit.

  Kdo či co přivedlo lidi do vězení?

  Příklady … přivedli…?
  Pochybení … přivedli…?
  Soudci atd., … která přivedli…?

  Ani jedno se jazykově nehodí a není to jasné.

  Možná by stačilo sepsané si po sobě před odesláním POŘÁDNĚ (ano, ze zkušenosti zdůrazňuju POŘÁDNĚ!!!) přečíst. Nás to před odevzdáním písemky učili už na základní škole.

  • Robert Břešťan napsal:

   Děkujeme za upozornění na chybu. Snažíme se je samozřejmě nedělat, ale stane se. Opravíme.

 2. Karel napsal:

  Nikdo nevytýkal Spojeným státům, že obsadil intervencí svých vojsk například v roce 1983 Grenadu. Grenada nikdy historicky nepatřila Spojeným státům. Nikdo nevyčítal Anglii, že dobyla Falklandské ostrovy. Falklandské ostrovy historicky i geograficky patřily Argentině.

Přidávání komentářů není povoleno