Zážitková turistika s ČD. I cesta může být cíl – pokud vám zvládnou prodat jízdenku

Napsal/a Robert Břešťan 30. července 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. To se tak jednou rozhodnete nechat auto doma a vyrazit do blízkého zahraničí poněkud staromódně, či vlastně moderně – ekologicky, vlakem. Po vlastech někdejšího mocnářství. Na trase Praha – Vídeň – Budapešť – Bratislava – Praha. Nevšední zážitek začíná už u pokladny národního dopravce.

Mezinárodní jízdenky, pokladna, Hlavní nádraží, Praha. Madam za okýnkem je sice ochotná, ale nejlepší cena, kterou dokáže den před odjezdem do Vídně nabídnout, je zhruba tři tisíce korun pro čtyřčlennou rodinu a ještě v čas, kdy jet nechceme.

„Jestli chcete lepší cenu, musíte to koupit přes internet, ideálně dopředu,“ doporučuje. Sama alternativní „internetovou cenu“ na místě zjistit nedokáže nebo nechce.

Zkuste to spíš s Rakušany

Tak děkujeme. Jen o několik kroků dále je pobočka soukromého žlutého dopravce. Mladíkovi prsty na klávesnici jen sviští.

„Do Vídně, to máte zítra za 1200.“

„Za jednoho?“

„Ne, za všechny čtyři.“

 

 

Těžko říct, z čeho tenhle cenový rozdíl plyne. Z Babišových dotací na železnici pro studenty a důchodce, na které padlo už přes šest miliard? To asi ne, ty pobírají České dráhy stejně jako Regiojet nebo Leo Express. Každopádně cena u konkurence činí necelých 1200 Kč.

Stejně snadno jsme na místě dopředu zakoupili i závěrečnou trasu Bratislava – Praha. Vyřešeno za pět minut. Domů se tedy za týden dostaneme, za předpokladu, že dojedeme podle plánu přes Budapešť do Bratislavy.

Trasu Vídeň – Budapešť zkoušíme vyřídit již bez asistence domácích dopravců, z klidu domova,  přes internet. Volíme web rakouských železnic ÖBB, jak nám ostatně doporučila sama zaměstnankyně Českých drah.

Přepínáme na angličtinu, vše je intuitivní, rychlé, tlačítka tam, kde byste je čekali, platba snadná. Lístek i s rezervací za dobrou cenu, nějakých 130 eur. Auto by sice i zde vyšlo laciněji, ale i cesta (vlakem) může být cíl.

A nechcete radši do Břeclavi?

Fajn. Zbývá se dostat z Maďarska na Slovensko. Vybraný spoj provozují České dráhy. Na webu národního dopravce klikáme jak vzteklí. Spoj nalezen, ale jízdenka koupit nelze. Nejprve se musíte registrovat či přihlásit. Pak přejít do eshopu.

Poněkolikáté vyplnit počty a věkové rozmezí cestujících. A – spojení nenalezeno. U vlaku, který prokazatelně jede. Že by byl tenhle dálkový spoj vyprodán? Zvláštní.

Voláme infolinku Českých drah. Rozhovor s robotem je bizarní. Chce slyšet, co si přejeme, z předříkaných čtyř možností hlásíme „koupit jízdenku“. „Není vám rozumět,“ opáčí i na třetí pokus robot a přepojí nás na živou operátorku.

„To asi musíte jet až do Prahy,“ uvažuje dáma na infolince. Sama po chvíli uzná, že to bude asi nesmysl.

Diví se, že lístek přes internet nejde koupit. Ověřuje, připouští, že to tak asi bude. Skutečně: České dráhy neumějí přes internet prodat své vlastní jízdenky na svůj vlastní vlak, pokud nejede po českém území. Pokud bychom jeli o jednu až dvě stanice dál, třeba do Břeclavi, už by to možné bylo.

„Tak to budete muset osobně zajít na mezinárodní pokladnu,“ nachází „řešení“ operátorka.

Ne, na Hlavák už zpátky nejedeme, i když to je jen přes půl Prahy. Co kdybychom byli třeba… z nějaké obce na Vysočině? Sedli bychom na vlak a jeli si – někam –  koupit na mezinárodní pokladnu lístek na vlak?

Děkujeme Českým drahám za pěkný zážitek z doby předinternetové. A to jsme ještě nikam nevyjeli. Řešení je nakonec jednoduché. Jízdenku Budapešť – Bratislava kupujeme na pár kliknutí opět prostřednictvím Rakušanů. Čerstvý to závan starého mocnářství.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)