Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Stanislav Pitaš a tehdejší americký velvyslanec Andrew Shapiro před klubem Eden v Broumově (2016)
Post Bellum,

Zažil vězení i blázinec, StB ho nepustila k umírající matce. Vydržel i díky setkání s Havlovými

Stanislav Pitaš čelil šikaně StB celá 80. léta jen proto, že se rozhodl žít po svém – navzdory režimu, který porušoval lidská práva. Málokterý chartista z větších měst má za sebou to, co on. Právě na Pitaše se soustředila pozornost celého náchodského oddělení StB. Jeho vzpomínkám se věnují Příběhy 20. století.

Stanislav Pitaš ve vězení v Hradci Králové v roce 1989 (Foto: Post Bellum)

Pravidelně ho navštěvovali kvůli domovním prohlídkám, týdny trávil ve vazbě, měsíce ve vězení nebo blázinci. Trestali ho za hanobení prezidenta a napadení veřejného činitele. Když to všechno dobře dopadlo a z kriminálu ho dostala sametová revoluce, jakoby mu historie nadělila mnohé absurdity.

Kdysi všemocné policisty a udavače, místní soudruhy, kteří ho pronásledovali, zatýkali, vyslýchali a posílali do kriminálů, potkával na ulici, na pivu, ale i na stavbě, kde „jeho“ estébák s lopatou a krumpáčem plnil úslužně příkazy mladých stavbyvedoucích a bývalý příslušník StB, který neměl v roce 1989 odslouženo na výsluhy, poslouchal na slovo.

Pitaš, který na stavbě občas pracoval jako řidič jeřábu či bagru, se bavil. Přemýšlel, že by estébáka pozval na pivo, aby se ho zeptal, proč mu v roce 1989, když nastoupil k desetiměsíčnímu – už třetímu výkonu trestu, nepovolili rozloučit se s umírající maminkou a účastnit se jejího pohřbu.

Vesnický chartista

Stanislav Pitaš, kterému přátelé neřeknou jinak než Guma, se narodil v roce 1957 v Kocbeřích ve východních Čechách kousek od Trutnova. Tady žil do svých patnácti let, kdy se odstěhoval od svých rodičů na internát do Rumburku.

Vyučil se v oboru obsluha silničních strojů a po vojně se přistěhoval do Trutnova, kde bydlel asi dva roky, než ho z města vyštvala Státní bezpečnost.

Estébákům byly trnem v oku jeho návštěvy undergroundové komunity v Nové Vísce u Chomutova, odkud vozil do Trutnova samizdatové časopisy Vokno a Voknoviny, které distribuoval ve svém okolí.

„Poslední kapka byla, že jsme chodili do jedné hospody, kde v první místnosti seděli estébáci. A jeden z nich se mě na toaletě zeptal, co budeme dělat, protože byl pátek, a já jsem mu řekl, že jedeme do Polska pomoct Solidaritě tisknout plakáty. On se tomu smál, protože si myslel, že si dělám legraci.

V sobotu ráno jsme skutečně vyjeli z Trutnova do Wroclawi, tam jsme spali v nějaké škole a tiskly se letáky a plakáty a roznášelo se to po městě. A oni nám s sebou dali spoustu věcí, třeba placky a letáky s nápisem Solidarność. No a v pondělí jsme šli na pivo a tenhle estébák se mě ptá: ‚Tak jak bylo v Polsku?‘ A já říkám: ‚Jo, dobrý, a dal jsem mu jednu tu placku.‘ Tak to byl tenkrát z toho hodně vytočenej.“

Za husu do vězení

Koláž s husou, Husákem a Brežněvem, za kterou šel Stanislav Pitaš na osm měsíců do vězení (Foto: Post Bellum)

StB na něj v roce 1982 přitlačila a Pitaš souhlasil, že opustí město Trutnov. Na radu kamaráda se přestěhoval do zapadlé vesnice Šonov u Broumova, kde koupil domek. S majitelem se domluvil, že bude splácet 500 Kčs měsíčně, a tak splatí 40 tisíc. Jenomže neměl práci.

„S prací byl problém, nakonec mě vzali do kamenolomu v Rožmitále, kde jsem lámal kámen, protože jsem nesměl pracovat na strojích. Pak jsem nastoupil k silnicím v Broumově.“

„Své“ estébáky dokázal rozpálit do běla. Při výsleších si z nich dělal legraci, dožadoval se všech náležitostí úředního postupu, legitimování, předkládání dokumentů, a psal stížnosti. Trpělivost soudruhů měla své meze, které mu předvedli, když ho poprvé zavřeli. Důvod si našli. Standa Pitaš vytvořil s kamarádem satirickou koláž Brežněva s Husákem a husou, kterou chtěli rozesílat jako pohlednici.

„Dostal jsem paragraf 103 snižování vážnosti hlavy státu a šel na osm měsíců na Bory,“ vzpomíná na své první uvěznění v roce 1985.

Na Hrádečku u Havlových

Do té doby bral své disidentství jako dobrodružství. „Oči mi otevřel komunistický novinář Kojzar, který napsal článek Tučná výslužka z Holandska o ceně Erasma Rotterdamského za literaturu, kterou získal Václav Havel a přebíral ji za něj Jan Tříska, protože Vašek se tam bál jet, aby nedopadl jako Kohout, kterého pak nechtěli pustit zpátky. K té ceně dostal milion a půl korun a Kojzar to popsal po jejich.“

Na Hlasu Ameriky pak slyšel o Havlovi něco úplně jiného a rozhodl sám zjistit, jak to tedy je, a na kole se vydal na nedaleký Hrádeček. „A měl jsem štěstí – jednak, že mě nezadrželi estébáci, co tam hlídkovali, a zadruhé, že byli Vašek s Olgou doma a že mě přijali. Perfektně jsme si sedli, hlavně s Olgou. Od té doby jsem věděl, na které straně jsem, zjistil jsem, kde je moje místo. Pak už je v životě všechno jednodušší.“

 

 

Začal jezdit na Hrádeček pravidelně, nejčastěji, když se konal koncert nebo na narozeniny Olgy Havlové, Václav Havel mu dovolil, aby si nahrával hudbu Plastiků z kazet nebo záznamy divadelních her a Standa Pitaš nahrané kazety dále šířil, o čemž se rychle dozvěděla StB.

„Rodiče mi promlouvali do duše, otec mi říkal, jestli to mám zapotřebí stýkat se s takovýma lidma jako je Havel, co z nich mám, že mě zavřou a každej se na mě vykašle, že se stejně nic nezmění tím, jak se chováme. Ale potom, když jsem byl naposledy zavřenej v 89tém, tak už procitnul a mluvil jinak a po revoluci byl rád, že Havel byl prezident a pak se i v hospodě vytahoval, že jsem byl chartista.“

Deprese z uniforem

Mezitím Stanislav Pitaš okusil i blázinec v Kosmonosech, který byl podle něj horší než vězení, protože pacient netušil, kdy ho lékaři propustí domů. Hospitalizaci si ovšem způsobil sám, když se kamarádovi svěřil, že má divné svrbění, když vidí uniformu. Kamarád mu na to vesele odpověděl, že to je jasná deprese z uniforem a ať to dotáhne do konce.

Pitaš začal navštěvovat ambulantně psychiatra a předstírat psychickou reakci na uniformy. Má to jistý půvab, aby disident dostal papíry od lékaře, že se k němu nesmí přiblížit uniforma, neboť by to mohlo způsobit vážné psychické reakce. Jenomže to dopadlo špatně. Putoval do hlídaného ústavu v Kosmonosech, kde ho donutili užívat silná antidepresiva, která způsobovala apatii, útlum a ospalost. Propustili ho po dvou měsících s tím, že je zdravý.

Když se dozvěděl, že se 10. prosince 1987 koná na Staroměstském náměstí demonstrace za lidská práva, chtěl se do Prahy stůj co stůj dostat, i když věděl, že StB před podobnými akcemi své „svěřence“ pečlivě hlídala anebo preventivě zavírala.

Nakonec se mu jako zázrakem podařilo proklouznout z Broumova, který byl neprodyšně uzavřen policisty, i z Náchoda, kde utekl „svému“ estébákovi. Jenže když se pro strastiplné cestě dostal do Prahy, neměl vyhráno.

„Všechny uličky ke Staromáku byly hlídané. Nakonec jsem se mísil do skupiny cizinců, policisté zkontrolovali první tři, já jsem byl asi devátý, a tak jsem se tam dostal.“

„Bez komentáře“

Tato cesta Standy Pitaše měla ohromný smysl, i když policie demonstraci několika desítek mladých lidí rozehnala obušky. „Volal jsem pak Vaškovi Havlovi, který byl v domácím vězení, že lidé volají „Havel na Hrad“. Tam jsem poprvé pocítil, že se něco děje, že bolševik skončí.“

Sice tušil, že se blíží konec komunistického režimu, nevěděl však, že ho čeká ještě jedna těžká zkouška. Estébáci ho poté, co jim proklouzl na demonstraci, pravidelně navštěvovali, dělali prohlídky, předvolávali k výslechům. Standa se už nebál, dočetl se v samizdatovém časopisu Vokno, jak se má chovat. Na všechny otázky odpovídat: „Bez komentáře“. Také odkoukal od disidenta Standy Devátého, jak čelit zatýkání – prostě si lehnout na zem.

28. října 1988 chtěl jet opět na demonstraci do Prahy. „Sešli jsme se v České Skalici, že odtamtud z jednoho baráku pojedeme. A tam mě přepadli estébáci, a já jsem si lehl na zem a oni mě násilím dotlačili do auta. A ten jeden estébák se hodil marod, že prý jsem ho napadl, a tak mi napařili napadení veřejného činitele, i když jsem měl dva svědky, kteří dosvědčili, že to tak nebylo.“

Dostal 10 měsíců, a nebylo to jen za fyzické napadení, ale i za verbální napadení veřejného činitele. V dopise, který rozeslal úřadům, totiž napsal, že příslušník StB Raušer, který ho léta pronásleduje, chodí špinavý, smrdí mu z huby a využívá služebního vozu v době výkonu své práce k cestám za milenkou.

Nakonec jsem vypnul lis

Na začátku roku 1989 nastupuje opět do výkonu trestu. Jeho maminka umírá na rakovinu v pokročilém stádiu, zbývají jí dny, možná týdny. S veškerou dokumentací o jejím zdravotním stavu se vypravil na prokuraturu, aby požádal o odklad nástupu trestu.

„K tomu soudu jsem se ale nedostal, vystoupil jsem z autobusu v Náchodě, tam už čekali policajti a estébáci, odvezli mě a obvinili mě z rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, že jsem ukradl dlažbu v Červeném Kostelci, což byla hloupost.“

Soudruzi se nespokojili s politickými paragrafy, potřebovali na něj hodit nějakou rozkrádačku. Stanislav Pitaš vyhlásil hladovku: „Odmítl jsem podepsat protokol a prohlásil, že zahajuju hladovku z důvodu křivého obvinění a že s nimi odmítám spolupracovat. Tak mě odvezli do Hradce Králové do vazby, kde mě mohli držet jen osmačtyřicet hodin, a pak mě pustili a venku už čekali další dva estébáci a sebrali mě znova a odvedli k výslechu, domovní prohlídce a pak už měli vypracovanou obžalobu a šel jsem.“

Hladovku držel pět dní, když mu vyšetřovatelé StB slíbili, že když si vezme snídani, tak ho na den propustí, aby se mohl rozloučit s maminkou. „To bylo dilema, říkal jsem si, že to jsou kurvy, že to slovo nedodrží, ale pak jsem si říkal, že to jsou lidi, a tu snídani si vzal. A oni ať si sbalím věci, tak jsem si říkal, že to jsou bouráci, ale oni mě odvezli do vězení do Kláštera nad Ohří, co nejdál.“ (ve jménu věznice se jedná o omyl ve vzpomínkách pamětníka, šlo o věznici v Ostrově nad Ohří, pozn. red.) 

Jeho maminka zemřela v říjnu 1989, aniž by se rozloučila se svým synem. Sestřička, která se o ni starala, jí pomohla napsat dopis, ve kterém prosila, aby syna pustili. Soudruzi ale zůstali neoblomní.

V kriminále ho přidělili k lisu, u kterého se 27. listopadu 1989 připojil generální stávce. „Chodil jsem s trikolorou, kterou mi strhávali, a 27. listopadu jsem vypnul lis a za chvilku mě šoupli do díry.“

V korekci zůstal jen pár hodin a 8. prosince 1989 byl svobodný – prezident Husák vyhlásil pod tlakem VONSu amnestii pro politické vězně. Na začátku roku 1990 stanul Stanislav Pitaš v čele prověrkové komise OF pro věznice a obzvlášť se těšil na Hradec Králové.

„Prověřoval jsem toho bachaře, který mi slíbil, že mě pustí, a pak zařídil, abych jel do Kláštera nad Ohří (správně jde o Ostrov nad Ohří, viz poznámka výše). Ale samozřejmě si na nic nepamatoval.“

Brzy poté se Pitaš pustil do toho, co umí nejlépe – organizovat koncerty a happeningy, nejdříve v hospodě v Šonově, v roce 2016 se přesunul do Broumova, kde otevřel undergroundový klub Eden.


Autor textu Mikuláš Kroupa působí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou patnáct let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

22 komentářů

 1. vala napsal:

  Ten člověk tu jen provokoval a škodil , režim se k  němu choval až moc dobře ! Co vlastně chtěl , aby tu byli bezdomovci , nezaměstnaní , obrovský státní dluh , aby tu Čechům praktiky nic nepatřilo , aby nás zemědělství neuživilo , aby naši vojáci okupovali cizí země , aby se země islamizovala , atd. ? Dnes je spokojený ?

  • Simonphoenix napsal:

   Přesně tak ….

  • martin napsal:

   kdyby jste vy komunisti neterorizovali přes 40 let zdejsi obyvatelstvo, byli bychom dnes na urovni rakouska. tedy dostavene dalnice, rozpocet ne 1.5bln ale 5bln, duchody 3x vetsi, platy 3x vetsi, a zatímco rakousti duchodci se dnes jezdi levne najist do cech, ceskej duchodce jede tomu rakouskymu posluhovat, aby si k duchodu trochu prilepsil.
   tohle jste duchodcum i mladym zaridili vy komunisti, co jste povesili 250 lidi, 5-10tis zavrazdili, 200tis zavreli do koncentracnich taboru a moralne a ekonomicky zplundrovali tuhle zem

   • Josef II napsal:

    Napsal jte to dobře,ale největší zločin komunistů je morální devastace a ztráta demokratického myšlení části obyvatelstva.

   • vala napsal:

    Za Husáka tu byly nějaké koncentráky ?

    • jote napsal:

     Ano, bratr mého zetě, nastoupil výkon trestu a do pár týdnů byl ve vězení umučen k smrti. Pane Vala, máte furt možnost kam emigrovat, do států kde mají s překrucováním dějin obrovské zkušenosti

  • skeptik napsal:

   Vidím, že se asi máte velmi špatně v tom novém systému po sametové revoluci. Patrně blouzníte z hladu. Je mi vás líto. Co kdybyste šel blouznit na Sputnik nebo Parlamentní listy? Tam se alespoň ztratíte.

  • Kiksfix napsal:

   Co chtěl ovce tvého typu nemá šanci pochopit. Nebo chápeš a o to hůř pro nás – lidi.

  • Jaroslav napsal:

   Vážený pane ale to bude asi špatné oslovení .
   Obhajovat zločinecký režim komunistické lůzy který zde byl od roku 1948 je docela divné. Lidé by neměli zapomínat co tady bolševický režim napáchal na vlastní národě.

  • Josef II napsal:

   Vaše myšlení a vám podobných byl a je největší zločin komunismu.

  • Manolo napsal:

   Již vzhůru psanci této země !! Na barikády a krást a rabovat. Bude líp 🙂

  • Jitka napsal:

   Dobrý večer pane Vala . To co jste napsal je hrozný. Přečtěte si třeba knihu “ Ivan Martin Jirous: Pravdivý příběh Plastic People“ To, že tu dnes můžete napsat svůj ( podle mne nekvalifikovaný) názor o něčem vypovídá. Kdybych se já vyjádřila takto před r. 1989 o režimu, čekala by mne persekuce a nejspíš i vězení.

  • David napsal:

   Demokracie je o tom ze jen nejsilnejsi preziva, nedari se lemplum a flakacum. Za komunismu dostavali to svoji trosku i ti co nepracovali.
   Kazdemu se muze darit, musi se ale snazit. Nemas dobrou praci tam kde bydlis? Prestehuj se, dojizdej za praci, zacni podnikat ale hlavne prestan se litovat!

  • Irena napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím. Když člověk chodil do práce a normálně žil – pěkný život tak jej nikdo nešikanoval. Vdávala jsem se v 18ti, postavili s manželem rodinný domek svépomocí a za 5 let jsme měli úvěr splacen, od státu jsme dostali i různé výhody na materiál (r. 1970) a po ukončení se odečítala určitá částka od dluhu, pak jsme si koupili osobní auto, jezdili s dětmi pod stan po celé republice a pohoda. Máme 3 děti – jsou už dávno dospělé, ale na tyto výlety a dobu dětství moc rádi vzpomínají. Na co budou vzpomínat dnešní školáci??

   • Jan Račák napsal:

    Dnešní školáci budou vzpomínat na to, že byli nejen u Mácháče pod stanem, ale i u moře a nebo ve Vídni na školním výletě. Budou vzpomínat na to, jak jim rodiče vyprávěli, že žili ve státě obtočeném ostnatým drátem, kde se mluvilo jinak doma a jinak na veřejnosti, kde nebyl hajzlpapír a pomeranče, kde se stály fronty na nejzákladnější předměty denní potřeby a kde ten kdož nekradl, okrádal svojí rodinu.
    Z tohodle bolševického ráje na zemi se budeme vzpamatovávat dalších padesát let…
    Takže asi tak.

 2. Jiří Wolf napsal:

  Takže šlo o dvě amnestie během jednoho měsíce pro politické vězně. Tu první menší, co do počtu vyhlásil komunista a prezident Gustáv Husák 8. prosince 1989. Velmi málo politických vězňů. Jen asi pět disidentů. Petr Uhl, Petr Cibulka…. Tu druhou amnestii, pak po svém zvolení za prezidenta republiky vyhlásil už jako hlava státu Václav Havel. To bylo propuštěno na 18. tisíc nespravedlivě odsouzených a stíhaných, tedy, také politických vězňů. Svět byl tak obrovským počtem propuštěných politických vězňů mile šokován. Otázkou ovšem je, kde se najednou vzal tak obrovský počet politických vězňů. Prý jich bylo na 18. tisíc. To mi hlava nebere,

 3. Lenka - Rita napsal:

  A nyní nám pradoxně vládne slovenský stbák za mohutného potlesku všech zatemnělých mozků s krátkou pamětí….

 4. Eva napsal:

  Když Pitaše vidím, tak si představuju bezdomovce. Kolik má tenhle zjev důchodu?Nemyslím si, že by zrovna on byl republice nějak prospěšný.Jeho hlavní činností bylo prudit a otravovat.

  • Manolo napsal:

   Co to je – „být prospěšný republice“ ?
   Kdo je to ta „republika“ ?
   Rozumím, co to je být prospěšný svým bližním, ale „republice“ ?

 5. Pepa napsal:

  Tak to zkusím ještě jednou, když se můj komentář včera „ztratil“. Klášter nad Ohří neexistuje, takže tam nemůže být ani vězení. Existuje Klášterec nad Ohří, ale tam taktéž není vězení. Co dodat ???

 6. Dušan napsal:

  Díky za článek o panu Pitašovi. Důležité je nezapomenout! Je mnohým vzorem.

Přidávání komentářů není povoleno