Ústí nad Labem. Foto: Profimedia

Zazdění rorýsi a problémy s aktivisty. A jak to bylo doopravdy?

Napsal/a Robert Malecký 17. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Město Ústí nad Labem otevřelo zrekonstruovanou školku U Plavecké haly. Sláva to byla veliká, a tak někteří představitelé města pod vlivem nadšení překroutili zásadní informace s rekonstrukcí spojené. Mezi nimi vyniká prohlášení náměstka primátora Pavla Tošovského (ODS), který ze zpoždění akce obvinil „aktivisty kolem rorýsů“. To ovšem neodpovídá realitě.

Kauza zazděných hnízd chráněných rorýsů vypukla loni počátkem června. Ukázalo se, že stavební firma zazdila 19 hnízd, ve kterých již byla vajíčka nebo mláďata. Případem se začala hned zabývat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Některá mláďata byla i uhynulá, protože od soboty tam byla bez potravy. Ihned jsme zahájili šetření,“ uvedl v červnu mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

Na to, že v objektu opravované školky hnízdí zvlášť chráněný druh, stavebníky majitel budovy, kterým je město, neupozornil. Teď, když je rekonstrukce hotová, se na sociálních sítích ústecké ODS objevil pozoruhodný příspěvek, který události popisuje jinak.

„Potíže byly s ne úplně dobře připravenou projektovou dokumentací, s aktivisty kolem rorýsů a dalšími technickými detaily,“ uvádí v příspěvku náměstek primátora Pavel Tošovský, který měl stavbu za město na starosti.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V diskusi pod příspěvkem pak „problémy s aktivisty“ ještě rozvedl. „Žádného rorýsa nikdo nezazdil… To jen jistý aktivista uspořádal nechutnou kampaň…,“ píše Tošovský. Dodal, že se stavba kvůli různým šetřením na pár měsíců přerušila a děti byly dál rozeseté po různých školkách ve městě včetně poměrně vzdáleného Mojžíře. „Ale uznávám, že pravda je většinou méně atraktivní než hysterické výplody aktivistů,“ píše náměstek.

Jenže pravdu lze kromě zmíněného vyjádření inspekce a probíhajícího vyšetřování najít například v zápise z říjnového jednání městské rady, když rozhodovala o posunutí termínu dokončení z původního 29. října 2021 na 15. prosince 2021. Zní takto:

Ing. Outlá: prosím o přiblížení předchozích dodatků
Bc. Žirovnická: předchozí dodatky řešily vícepráce a méněpráce a jeden z dodatků řešil posunutí termínu z důvodu problému kolem rorýsů
p. Hausenblas, MBA: platí termín spuštění stěhování po novém roce?
Bc. Žirovnická: původně jsme plánovali otevření MŠ tento rok, ale vidíme reálně termín na únor roku 2022 

Mgr. Krsek: jakou souvislost má toto prodloužení z hlediska vyjádření Krajské hygienické stanice? Souvisí to s problematikou rorýsů?
Bc. Žirovnická: tento dodatek nemá žádnou souvislost s rorýsy, tento dodatek řeší pouze prodloužení termínu z důvodu, že jsme měli prodlení se závazným stanoviskem Krajské hygienické stanice k rozhodnutí o změně stavby před dokončením
Mgr. Krsek: i kdyby nebylo kauzy rorýsů, tak stejně k prodloužení dodání termínu stavby dojde, ano?
Bc. Žirovnická: kvůli zdržení vyjádření od hygieny ano
Mgr. Krsek: i kdyby nedošlo ke kauze rorýsů, tak budeme školku otvírat až v lednu 2022

Ze zápisu tedy vyplývá, že kauza zazděných ptáků neměla na posunutí stavby vliv. Vedoucí městského odboru investic Martina Žirovnická důvody naopak vyjmenovala takto: v průběhu realizovaných úprav se jednalo o změnu typu vzduchotechnické jednotky, doplnění podhledu na stropy, statické zajištění nad otvory a trhlinami, výplně místností, změna osvětlovacích těles, změna vstupních portálů kolem dveří, vybourání meziokenních vložek, kde se našel azbest a úpravy terénu.

Náměstka Tošovského za jeho slova kritizovalo třeba hnutí PRO! Ústí, které bylo po značnou část roku součástí vládnoucí koalice s ANO a ODS.


Inspekce mezitím pokračuje ve vyšetřování, kdo mohl za to, že stavebníci nebyli o hnízdech informováni. Mluvčí Ovečka v polovině listopadu řekl, že se bude rozhodovat o pokutě za porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny. „Proběhly veškeré úkony správního řízení, včetně ústního jednání spojeného s výslechem svědků i seznámení s podklady řízení,“ uvedl Jiří Ovečka.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)