Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
anobudelip.cz,

Zavřete oči, Malá odchází. Trestně stíhaný premiér spravedlnost nakonec vést nechce

KOMENTÁŘ (AKTUALIZOVÁNO). Personální bída hnutí ANO opět přinesla ovoce. Tak dlouho Andrej Babiš tlačil na post ministryně spravedlnosti neerudovanou a skandály obtíženou Taťánu Malou, až málem přišla nejhorší z možných variant. Trestně stíhaný premiér nejdřív prohlásil, že chce rezort sám vést, o den později si to ale rozmyslel a prezidentovi navrhl místo sebe jiné jméno.

Pro představu velikosti problému, který by hrozil při původním scénáři: Babiš může navrhnout Babišově vládě, v níž má Babiš většinu, odvolání nejvyššího státního zástupce, jehož podřízení stíhají Babiše. Kde to žijeme?

Byly časy, kdy měl Andrej Babiš na spravedlnost několik podobně špatných možností. Nevýraznou profesorku trestního práva Helenu Válkovou, protikorupční střelkyni Hanu Marvanovou nebo mladého sekáče Roberta Pelikána.

Jak to dopadlo, víme. Postupně vystřídal v různých úlohách všechny tři, všichni tři se mezi sebou rozhádali a dnes nemohou přijít šéfovi hnutí na jméno. S drobnou výjimkou Válkové, která se z brutálních praktik, které provázely její odvolání, oklepala, a dnes znovu patří k oporám hnutí (a obhajoby jeho šéfa).

Kolosální střet zájmů

O čtyři roky později je situace daleko horší. Babišovy kauzy mezitím dospěly do fáze stíhání. Už jen fakt, že nového ministra spravedlnosti vybíral, je v normálních poměrech těžko představitelný.

Kolik toho bylo napsáno a nauvažováno o tom, že celá hra kolem Taťány Malé je jen mlha, která má odvést pozornost od podstatnějších věcí; především celý ten mediální kolotoč posledních dní přikryl fakt, že evidovaný agent Státní bezpečnosti přivádí k vládě komunisty. Přímo, či nepřímo, s účastí na rozhodování o podstatných věcech. Filip a spol. si diktují a Babiš pozorně naslouchá.


MAPA ČESKÉ JUSTICE  – nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org

Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost


Malá vzpomínka: Autor těchto řádek před nějakými třemi lety důsledně stíhal Andreje Babiše, co se týče jeho přiznaných střetů zájmu během jednání vlády – tehdy tam šéf Agrofertu seděl jako ministr financí. Šlo o zákony, jejichž projednávání mohlo přinést blaho nebo výnosy koncernu. Babiš si musel neochotně zvyknout na to, že se jejich projednávání buď nezúčastní, nebo aspoň střet nahlásí. „Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči,“ shazoval tehdy téma Babiš.

Pokud už tehdy existovalo podezření, že může zneužít svého politického postavení, dnešní situace už je kolosální průšvih.

Jen krátký výčet pravomocí ministra spravedlnosti. Kromě už zmíněného návrhu na odvolání nejvyššího státního zástupce (mimochodem v zemi, kde umíme číst mezi řádky, stačí hrozba) je to možnost navrhnout kárné stíhání soudců, státních zástupců nebo kohokoli dalšího, kdo má co do činění s justicí a jakkoli by se dotkl kauzy Čapího hnízda.

Kdyby čistě teoreticky dospěla kauza v dohledné době k soudu a byl vynesen pravomocný rozsudek, je tu možnost podat stížnost pro porušení zákona. Podává ji kdo? No jistě, ministr spravedlnosti.

Abolice, tedy rozhodnutí prezidenta nepokračovat v trestním stíhání. Spolupodepisuje ji premiér (Babiš) nebo pověřený resortní ministr (Babiš).

Dospěli jsme opravdu daleko.

 

 

 

 

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. jan rich napsal:

  Malá odchází,zastoupí ji premiér.Poche odchází,zastoupí ho Hamáček.V čem je rozdíl?Asi v tom,že je Babiš stíhán.Nezdá se vám to po více jak desetiletém stíhání už únavné?Nebylo by na místě po tolika letech Babiše soudně obvinit,nebo kauzu odložit?Někomu tento stav vyhovuje.A odhaluje neschopnost orgánů činných v trestném řízení.Ty možná někomu slouží svou nečinností.

  • Petr Kaminsky napsal:

   Mozna byste mohl trochu pogooglit a zjistit, kdo celou tuhle kauzu zdrzuje. Organy to nejsou …

  • Tondach napsal:

   Poche ale neodchází …. také v tom je rozdíl!

   • nováček napsal:

    Prostě Malá není ve vládě a Poche není ve vládě. Malá už, Poche ještě, ale tak jemné rozdíly ti přesvědčení koblihožrouti, jako je „jan rich“ nevnímají,

  • Jan Krečmer napsal:

   Stíhání není destileté. Před deseti lety se skutek udál. Orgány se o tom dověděly mnohem později a začaly ihned konat. Obviněný svými právními kličkami (má na ně nárok, stejně jako Rath) zdržuje. Vy LŽETE !!!!

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Slo to napsat i strucneji: tak dlouho se bojilo proti Male, az se ucho utrhlo a sv. Andrej se zase musi obetovat a udelat tu spinavou praci.

 3. Admirál napsal:

  Docela nechutná štvanice.

  Když mohl min. fin. dělat chemik, pro by ne min. spravedlnosti paní s aprobací na králíky.

  • Jan Krečmer napsal:

   štvanice? Aprobace „králici“ by vadila ze všeho nejméně, kdyby úspěšně zastupovala králičí farmy v celé EU. Avšak tato podvodnice okrádá lidi mikropůjčkami, pak jim řeší insolvenci a nyní si chce hrát na ministryni spravedlnosti, které vše řídí, aby si přihrála podmínky pro svůj byznys. Obchodně pochopitelné, eticky nikoliv. Je pryč. Hotovo. Nikdy tam neměla být ani náhodou…

  • nováček napsal:

   Diplomovou práci Kalousek obhajoval v oboru Ekonomika chemického průmyslu, Ekonomika …

 4. Weber napsal:

  Je to hnus, velebnosti – utrousil by klasik, možná i Pepa Švejk, dramatické je to realitou na talíři veřejnosti, uvidíme, kdy se jí z té dobré krmě začne dělat špatně. Již ta permanentní kampaň tu „Jánošíka“, tu na „králičici“, včera dokonce sdělila paní profesorka Válková, že se kampaň nevyhnula i jí v jisté době a od jistých struktur, přitom je to taková nevinná dáma. V jejím případě mám dojem, že jí začíná politicky „hrabat“. Včera jsem se nestačil divit proměně T.malé (již ano) z usměvavé a obdivem k šéfovi hýřící dámy na frustrovanou bytost pokřivenou nejen svým pohledem na svět práva, ale i nepochopením veřejnosti a šéfa ( ten byl velmi, velmi ustaraný, je to snad opravdu génius). Máme se na co těšit, je sice okurková sezóna ( pokud s ní nebylo počítáno), ale adrenalin bude!

  • teufel3424 napsal:

   Válková zřejmě zapomněla, že kampááááň proti ní vedly hlavně MF and company. Kurňa na čí příkaz, asi?

 5. Nemec napsal:

  Může být ještě hůř ? ANO. Ministr spravedlnosti zvolený za spolek ANO Jiří Kájinek.
  To už bude ministr zahraničí Noční vlk Jaroslav Foldyna za ČSSD. Hnus naši politiky je nekonečný.

  • Admirál napsal:

   S Foldynou na post M.z. souhlas. Byla by to dobrá volba.

Přidávání komentářů není povoleno