Zavřeno? O definitivním osudu „doněckého konzulátu“ se rozhodne v únoru v Olomouci

Napsal/a Jakub Mikel 20. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Letos v červnu rozhodl krajský soud o zrušení takzvaného doněckého konzulátu v Ostravě, ve skutečnosti pouze zapsaného spolku, který české ministerstvo zahraničí neuznává. „Honorární konzulka“ Nela Lisková se proti rozsudku odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten by měl o osudu spolku rozhodnout příští rok v půlce února. 

Ostravský krajský soud letos v červnu rozhodl o zrušení zapsaného spolku Zastupitelské centrum DNR. Za spolkem stojí bývalá neúspěšná politička a šéfka Národní domobrany Nela Lisková. Sama Lisková spolek prezentuje jako konzulát Doněcké lidové republiky a sebe označuje za „honorární konzulku“.

Lisková se proti rozsudku ostravského soudu odvolala. Celý případ tak poputuje k Vrchnímu soudu v Olomouci. Jednání je plánováno na 15. února.

Konzulka jenom na papíře

Zatímco ministerstvo zahraničních věcí neuznané Doněcké lidové republiky záměr Liskové založit konzulát před více než rokem schválilo, česká diplomacie zaujala od počátku odmítavý postoj. Nakonec to byl právě tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který inicioval snahu spolek zrušit.

Ostravský soud mu letos v červnu vyhověl. Podle soudu se ve stanovách spolku objevují pasáže o činnosti, které nenáleží spolku, ale veřejné správě. Žádný konzulát nevznikl, Lisková přesto titul honorární konzulky prokazatelně používala; tím došlo k porušení Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích mezi státy.

České ministerstvo zahraničních věcí žádalo již dříve změnu názvu spolku, ale Lisková to odmítla. I to byl jeden z důvodů verdiktu soudu. Součástí důkazních materiálů byly i některé články, které byly publikovány na serveru HlídacíPes.org.

Nela Lisková hájí existenci spolku tím, že podobné projekty vznikají po celé Evropě, například ve Francii, Finsku, Itálii, Řecku a údajně se chystá vznik centra i v Německu.

Věří také, že všechny právní náležitosti spolku jsou v pořádku. „Chápu, že ministerstvu zahraničních věcí vadí můj titul honorární konzulky,“ řekla u soudu Lisková. Prý na něm netrvá a jde jí hlavně o činnost spolku.

Dokonce se několikrát snažila používání titulu částečně popřít, když tvrdila, že jej ve spojení s ní používají pouze „někteří tendenční novináři.“ Soudkyně však připomněla pozvánku ke slavnostnímu otevření zastupitelského centra, kde sama Lisková titul používá.

Čí je to vlastně konzulát?

Perličkou je, že v současné době probíhá na východní Ukrajině, na území dvou separatistických republik – Doněcké a Luhanské – vnitřní boj poté, co doněčtí separatisté vyhlásili v červenci nový stát Malorusko, s čímž ovšem Luhanská republika nesouhlasila.

V Luhansku navíc proběhl letos v listopadu pokus o převrat i za pomoci doněckých jednotek a situace je v těchto oblastech nadále neklidná. Je tak otázka, zda kromě právní legitimity nakonec neztratí „honorární konzulát“ i věcný smysl.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)