Soud zrušil Doněcký konzulát v Ostravě. „Honorární konzulka“ Lisková to označuje za politický proces

Napsal/a Jakub Mikel 28. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ostravský krajský soud rozhodl o zrušení zapsaného spolku Zastupitelské centrum DNR. Lisková zatím neví, zda se odvolá. Podnět ke zrušení spolku podalo Ministerstvo zahraničních věcí, které existenci tzv. „Doněckého konzulátu“ neuznává, stejně jako titul honorární konzulky pro Nelu Liskovou. 

Soud rozhodl o likvidaci spolku na základě pasáží ze stanov spolku i mediální prezentace samotné Liskové.

Podle soudu se ve stanovách spolku objevují pasáže o činnosti, které nenáleží spolku, ale veřejné správě. Žádný konzulát nevznikl, Lisková přesto titul honorární konzulky prokazatelně používala; tím došlo k porušení vídeňské úmluvy o konzulárních stycích mezi státy.

Politiku řešit nebudeme

České Ministerstvo zahraničních věcí žádalo již dříve o změnu názvu spolku, ale Lisková to odmítla. I to byl jeden z důvodů k dnešnímu verdiktu soudu. Součástí důkazních materiálů byly i některé články, které byly publikovány na serveru HlídacíPes.org.

Lisková má ještě možnost odvolat se k vrchnímu soudu v Olomouci. „Zatím nevím, jaké budou další kroky,“ řekla novinářům po ukončení soudu.  Celý proces označuje za politický, ačkoliv se soudkyně vyjádřila ve smyslu, že se neprojednávají soukromé názory Liskové.

Likvidátorem spolku byl jmenován David Papoušek. Soudkyně Marcela Kernbachová již na začátku slyšení upozornila, že se při jednání nebude řešit politika. Připomněla také, že podnět ke zrušení spolku může podat kdokoliv.

Nela Lisková hájí existenci spolku tím, že podobné projekty vznikají po celé Evropě, například ve Francii, Finsku, Itálii, Řecku a údajně se chystá vznik centra i v Německu.

Věří také, že všechny právní náležitosti spolku jsou v pořádku. „Chápu, že ministerstvu zahraničních věcí vadí můj titul honorární konzulky,“ řekla u soudu Lisková. Prý na něm netrvá a jde jí hlavně o činnost spolku.

Dokonce se několikrát snažila používání titulu částečně popřít, když tvrdila, že jej ve spojení s ní používají pouze „někteří tendenční novináři.“ Soudkyně však připomněla pozvánku ke slavnostnímu otevření Zastupitelského centra, kde sama Lisková titul používá. 

Spojení s tímto titulem a vůbec diplomatickou rolí centra pak soud dokázal mimo jiné i rozhovorem, který Lisková poskytla webu HoupacíOsel.cz. V něm na otázku, jak byla kontaktována z doněcké strany odpověděla:

„To je snad jedno ne? Prostě mě kontaktovali. Probíhala řada jednání. Každý měsíc. Vše vyvrcholilo tím, že jsme se dohodli na založení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky. Šlo o první zastupitelské centrum v Evropě. Na tiskovou konferenci přijely desítky zahraničních novinářů z Evropy a zemí, kde byl zájem založit další zastupitelská centra.“

Sídlo je jinde

Soud také poukázal na fakt, že Zastupitelské centrum sídlí podle rejstříkové adresy na ulici Mongolská, ale jak sama Lisková přiznala, fyzicky má sídlo na Plzeňské.

„Je to dočasné, z důvodu rekonstrukce,“ hájila se se Lisková. Ještě před samotný slyšením však novinářům tvrdila, že její sídlo je na Plzeňské zcela v pořádku a mají tam skvělé zázemí.

To ostatně tvrdila i dříve, mimo jiné při návštěvě našich redaktorů v samotném centru. „Jak vidíte, máme tady skvělé prostory. Dokonce zde můžeme pořádat konference,“ pochvalovala si tehdy prostory.

Tyto prostory zadarmo nabídl Liskové kontroverzní ostravský podnikatel Oldřich Lahoda. O jeho napojení na Zastupitelské centrum jsme psali zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)