Zastupitelstvo schválilo partnerskou smlouvu s Kunmingem. Proti byli jen čtyři zastupitelé

Napsal/a Jakub Mikel 14. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Zastupitelstvo města Olomouc podle očekávání schválilo podepsání partnerské smlouvy s čínským městem Kunming. Otevřeně se jí postavili pouze čtyři zastupitelé. Argumentovali především lidskými právy a apely na demokracii.

Zastupitelé města Olomouc na svém 16. letošním zasedání schválili podle očekávání podpis partnerské smlouvy s čínským městem Kunming. Ke schválení bylo potřeba 23 hlasů, z přítomných 39 zastupitelů hlasovalo 30 pro, čtyři proti, zbytek se zdržel hlasování. Proti stanuli zastupitelé za TOP 09, ProOlomouc a Občané pro Olomouc.

Lidská práva, morálka a demokracie

Samotnou partnerskou smlouvu podepsal starosta Olomouce Antonín Staněk spolu s čínským protějškem Wang Xiliangem v rámci zahájení letní Flóry, na které byla část expozic věnována představení čínského Kunmingu. Čekalo se pouze na schválení zastupitelstva. Proti ratifikaci se však postavila část městských zastupitelů.

„Proti partnerské smlouvě s čínským městem jsem hlasoval z morálních důvodů. Uvědomuji si, že Čína může být strategický globální partner, pro mě osobně však svoboda, demokracie a dodržování lidských práv stojí nad jakýmkoliv obchodním zájmem,“ uvedl pro HlídacíPes.org Aleš Jakubec (TOP 09). Proti uzavření partnerské smlouvy hlasoval i další člen TOP 09 Ivo Vlach. Zbytek spolustraníků se hlasování zdržel.

Podobně jako Jakubec se vyjádřil i Tomáš Pejpek z politického hnutí ProOlomouc. „Uzavření smlouvy o partnerství s čínským městem Kunming má pozitivní rovinu, ať už jde o kontakty v oblasti čínské medicíny či sportu. Při hlasování jsem ale neuměl odhlédnout od další roviny, kterou je snaha části českých politiků podkopávat přirozenou spolupráci v rámci Evropy a otevírat u nás dveře autoritářským režimům Číny a Ruska. Hlasoval jsem proto podle svého svědomí tam, kde program našeho lokálního hnutí nestanoví jiné vodítko než usilovat o otevřenou a demokratickou politiku,“ uvedl na dotaz, proč hlasoval proti partnerské smlouvě.

Jediný, kdo proti partnerské smlouvě vystoupil veřejně na samotném zasedání, byl Richard Kořínek (Zelení). Kořínek již delší dobu patří mezi kritiky čínského režimu a zastánce Tibetských práv na autonomii. „Považuji za nepřijatelné uzavírat partnerské smlouvy s městy v jakékoliv zemi, ve které dochází k masivnímu porušování lidských práv. Příkladů je celá řada. Navíc i samotné město Olomouc vyvěšuje tibetskou vlajku na výročí Tibetského národního povstání. Doufám, že i navzdory schválené partnerské smlouvě bude v tomto pokračovat,“ uvedl pro HlídacíPes.org Kořínek.

Kořínek je přesvědčen, že by vedení města mělo zohlednit rizika, která popisují výroční zprávy Bezpečnostní informační služby. V ní se mimo jiné uvádí: „Čínské diplomatické, zpravodajské a ekonomické entity se soustředily na využití úspěchů z předchozího roku a intenzivně pokračovaly v rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice.“

„Obávám se, že snaha o partnerství také spadá do této kategorie,“ popisuje Kořínek.

Odpady a fotbaloví trenéři

Město Olomouc má celkem devět partnerských měst v Evropě jedno v USA a nově čínský Kunming.

O co vlastně ve společné smlouvě jde?

„Kunming, ČLR a Olomouc, ČR uzavírají v souladu se zásadami Společného komuniké o navázání diplomatických vztahů mezí Čínskou lidovou republikou a Českou republikou partnerskou smlouvu. Rozhodnutí dále prohlubovat a rozvíjet přátelství a spolupráci mezi těmito dvěma městy a podporovat vzájemné porozumění mezi občany Olomouce a Kunmingu navazuje na Memorandum o porozumění, podepsané v Olomouci 27. září 2015, které se projevuje konkrétními výsledky spolupráce,“ píše se v úvodu smlouvy. Obě města se dále zavazují k tomu, že se budou soustředit na společné aktivity v oblasti obchodu a ekonomiky, organizace květinových výstav, vzdělávání, zdravotnictví, vědy a technologie, kultury, cestovního ruchu a sportu.

Celá spolupráce mezi Olomoucí a Kunmingem vychází z memoranda podepsaného v roce 2015. Samotné memorandum se podle slov primátora Staňka za dva roky spolupráce podařilo naplnit – fakultní nemocnice se zabývá i tradiční čínskou medicínou, byť velká klinika nakonec vznikla v Hradci Králové, do města přijíždějí první čínští turisté a na půlmaraton čínští běžci. „Navíc se rozvíjí spolupráce s Výstavištěm Flora na právě probíhající letní výstavě,“ dodal primátor Staněk. Ta stála, jak již dříve informoval HlídacíPes.org, 150 000 korun z městské kasy.

Podle tiskové zprávy vydané městem má čínská strana eminentní zájem o fotbalové trenéry a odpadové hospodářství. Situaci ve fotbale prý starosta Kunmingu Wang Xiliang přirovnal k hardwaru a softwaru. „Máme nová sportoviště, ale chybí nám trenéři,“ objasnil starosta Kunmingu. Výměnou nabídl možnost poskytnout trenéry stolního tenisu.

Zaujetí pro odpadové hospodářství starosta Wang Xiliang objasnil tím, že v Číně se odpad zatím netřídí a on by si přál, aby Kunming byl prvním městem, kde se bude odpad separovat. „V tomto ohledu máte velké zkušenosti a my se od vás můžeme učit,“ poznamenal.

Vzhledem k tomu, že v Kunmingu je 27 vysokých škol, zajímala čínskou stranu také spolupráce na univerzitní úrovni, zvláště v oboru speciální pedagogiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)