Olomouc dá sto padesát tisíc na výstavu o Číně. Bude prezentovat „kulturní dědictví a tradice ČLR“
Letošní letní Flora bude tak trochu ve znamení Číny. Kromě terakotové armády se mohou návštěvníci zajít podívat na výstavu „Kulturní památky a tradice Číny“. Město na ni poskytlo dotaci 150 000 korun. Jde přitom o čistou propagaci čínského města Kunming, se kterým v roce 2015 podepsalo město „memorandum o porozumění“.
Jak bývá zvykem, každá etapa výstav na Floře se nese v jiném duchu. Letos v létě se vedení spolu s městem rozhodlo, že tématem bude Čína. Celý projekt výstavy se jmenuje „Kulturní památky a tradice Číny“ a město na jeho realizaci uvolnilo z rozpočtu 150 tisíc korun.
„Cílem projektu je prezentace kulturního dědictví a tradic ČLR,“ vysvětluje mluvčí města Olomouc Radka Štědrá. Čína je přitom neustále zájmem lidskoprávních organizací, které poukazují na porušování lidských práv. Nejznámější jsou represe vůči hnutí Falun Gong.
„Projekt se týká prezentace čínského Kunmingu coby partnerského města Olomouce v rámci letní etapy květinové výstavy Flora Olomouc 2017. Výstavu pořádá naše společnost, Kunming zde bude mít svou prezentaci jakožto součást hlavní expozice v pavilonu A, a navíc bude v menším pavilonu G samostatná výstava terakotové armády prvního čínského císaře,“ napsal v e-mailu mluvčí Výstaviště Flora Adam Fritscher.
Související články
„Rychle mu vyndejte játra a ledviny!“ Zpověď lékaře, který musel čínským vězňům odebírat orgány
„Dotace slouží na technické zajištění a instalaci této výstavy,“ upřesnil Fritscher.
Výstaviště Flora Olomouc v loňském i letošním roce obdrželo od města již několik dotací, například na tyto projekty: Rozkvetlé památky, Průvodce olomouckými parky, Rozárium v novém či pořádání výstavy For Model.
Výsledek cest do Číny
O vystavování na Floře se začalo hovořit po návratu olomoucké delegace z Číny v září roku 2015. Tehdy do Kunmingu letěla skupina tvořená primátorem Antonínem Staňkem (ČSSD) a sociálnědemokratickými radními Urbáškem a Petříkem, lidoveckým radním Šnevajsem a také ředitelem Flory Jiřím Uhlířem. Náklady na cestu tehdy vyšly na čtvrt milionu korun. Právě letošní výstava má být výsledkem předešlých jednání a „memoranda o porozumění“.
„Výstava souvisí s aktivitami vyplývajícími z memoranda s městem Kunming, které bylo podepsáno v září 2015, a navazuje na spolupráci na regionální úrovni, kdy partnerskými regiony Olomouckého kraje jsou provincie Yunnan a Fujian,“ potvrdila Štědrá.
S výstavou o Číně se přitom počítalo již loni na jaře. „Zahraniční činnost našeho výstaviště bychom mohli obohatit o prezentaci města Kunming. Po účasti Mexika, Peru a Nigérie by se Čína mohla představit už na jarní etapě Flory,“ uvedl po jednání v září 2015 ředitel výstaviště Jiří Uhlíř.
Květiny, alternativní medicína a turismus
Olomouc si před dvěma lety slibovala od jednání s čínskou stranou, mimo výstav na Floře, také spolupráci na úrovni vědecké a rovněž posílení turismu. „Konkrétní témata spolupráce se týkají rozvíjení přátelských vazeb mezi oběma městy, výměny jejich zástupců a spolupráce v oblasti cestovního ruchu, investic, obchodu, zdravotní péče, vzdělávání a organizace zahradnických výstav,“ objasnil před dvěma lety plány města primátor Antonín Staněk.
Pracovní jednání proto absolvovali také zástupci Univerzity Palackého, zástupci Konfuciovy akademie a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.
Univerzita Palackého v roce 2014 uzavřela memorandum o spolupráci s Yunnan Normal University. O Fakultní nemocnici se hovořilo jako o jednom z možných center pro šíření tradiční čínské medicíny. S mohutnějším lobbingem pro kliniku v Hradci Králové však z velkých plánů nakonec sešlo. Dochází tak pouze k drobným výměnám. „V srpnu 2016 odjela na šestitýdenní stáž do Kunmingu delegace mladých doktorů, aby se blíže seznámila s metodami alternativní medicíny,“ lze se dočíst na webových stránkách města.
Historický Kunming
Partnerské město Kunming je hlavním městem provincie Yunnan v jihozápadní části Čínské lidové republiky. Má 7 milionů obyvatel a jako město bylo ustaveno již před 1200 lety.
Bývá označováno jako město věčného jara. Ročně jej navštíví 50 milionů turistů. Kunming je významným vzdělávacím a kulturním centrem s několika univerzitami, vysokými školami a 300 vědecko-výzkumnými ústavy. Má více než 30 průmyslových parků, přičemž průmysl je zaměřen na elektrotechniku a informační technologie.
Kunming má 4. největší letiště v zemi a v rámci čínských měst se z ekonomického hlediska řadí na 12. místo. Významný je zemědělský průmysl, Kunming je hlavním čínským vývozcem květin. V poslední době se vedení města zaměřuje na ochranu životního prostředí a budování městské hromadné dopravy včetně metra.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
1 komentář
Kdysi mi při obědě vykládal kolega ,který byl v nějakém čínském městě a uváděl tam zařízení do provozu, to město mělo milion obyvatel,nikdy jsem o něm neslyšel.V obchodním domě se na ně chodili dívat prodavačky, jako na raritu ,to bylo na přelomu tisíciletí. Také jsem jednou vyslechl naši sinoložku,která řekla, že není v lidských silách poznat Čínu,možná tak jednu provincii ,pokud si pamatuji řekla,že Čína to je něco jako kontinent.