Olomouc podepsala partnerskou smlouvu s čínským městem Kunming. Čína se poohlíží po fotbalových trenérech
V rámci zahájení letní Flóry podepsal primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD) partnerskou smlouvu s čínským městem Kunming. Navázal tak na „memorandum o porozumění“ z roku 2015. Olomouc si od smlouvy slibuje více turistů, čínská strana fotbalové trenéry.
Zajímavé na celé nové spolupráci je, že se neobešla bez drobných kosmetických vad. „Tato smlouva nijak nevybočuje ze spektra partnerských smluv. Je stejná jako ostatní, na stejné úrovni,“ píše se například v úvodu tiskové zprávy k podepsanému prohlášení. To zní, především ve vtahu k čínským partnerům, poněkud zvláštně, skoro jako by město mělo potřebu se za navázání partnerství s Čínou předem omlouvat. HlídacíPes.org proto požádal město Olomouc o konkrétní text partnerské smlouvy. Po prvotním odmítnutí s odvoláním na to, že smlouva ještě nebyla ratifikována zastupitelstvem ji město redakci nakonec poskytlo.
„Kunming, ČLR a Olomouc, ČR uzavírají v souladu se zásadami Společného komuniké o navázání diplomatických vztahů mezí Čínskou lidovou republikou a Českou republikou partnerskou smlouvu. Rozhodnutí dále prohlubovat a rozvíjet přátelství a spolupráci mezi těmito dvěma městy a podporovat vzájemné porozumění mezi občany Olomouce a Kunmingu navazuje na Memorandum o porozumění, podepsané v Olomouci 27. září 2015, které se projevuje konkrétními výsledky spolupráce,“ píše se v úvodu smlouvy. Nic kontroverzního, za co by se mělo město omlouvat.
Spolupráce ve vzdělání, floristice a ve sportu
Ve společné smlouvě se dále píše, že obě strany vyvinou na základě rovnosti a vzájemného přínosu koordinované úsilí za účelem prohloubení již dříve navázaných přátelských kontaktů mezi lidmi, s cílem rozvinout ekonomické a obchodní vztahy a aktivně podpořit výměny a spolupráci mezi Olomoucí a Kunmingem. Obě města se budou soustředit na společné aktivity v oblasti obchodu a ekonomiky, organizace květinových výstav, vzdělávání, zdravotnictví, vědy a technologie, kultury, cestovního ruchu a sportu. Místní samosprávy budou rozvíjet pravidelné kontakty, konzultovat záležitosti společného zájmu a udržovat komunikaci mezi oficiálními představiteli měst.
Zatím do vztahů spíše investujeme
Celá spolupráce mezi Olomoucí a Kunmingem vychází z memoranda podepsaného v roce 2015. Tehdy do Kunmingu letěla skupina tvořená primátorem Antonínem Staňkem (ČSSD) a sociálnědemokratickými radními Urbáškem a Petříkem, lidoveckým radním Šnevajsem a také ředitelem Flory Jiřím Uhlířem. Náklady na cestu tehdy vyšly na čtvrt milionu korun. Delegace se vracela plná očekávání o nové spolupráci, dokonce se hovořilo o tom, že Fakultní nemocnice v Olomouci by mohla mít svou vlastní kliniku tradiční čínské medicíny.
Související články
Olomouc dá sto padesát tisíc na výstavu o Číně. Bude prezentovat „kulturní dědictví a tradice ČLR“
Samotné memorandum se podle slov primátora Staňka za dva roky spolupráce podařilo naplnit – fakultní nemocnice se zabývá i tradiční čínskou medicínou, byť velká klinika nakonec vznikla v Hradci Králové, do města přijíždějí první čínští turisté a na půlmaraton čínští běžci. „Navíc se rozvíjí spolupráce s Výstavištěm Flora na právě probíhající letní výstavě,“ dodal primátor Staněk. Ta stála, jak již dříve informoval HlídacíPes.org, 150 000 korun z městské kasy.
Co dál?
Starosta Kunmingu Wang Xiliang označil podpis partnerské smlouvy za vzácný moment. „Mám opravdu upřímnou radost, že přátelství mezi námi se završuje podpisem partnerské smlouvy,“ řekl.
Oba politici se shodli na tom, že je stále hodně oblastí, v nichž by města mohla spolupracovat. „Naše životní úroveň se zvyšuje a lidé tak mohou častěji cestovat do Evropy,“ naznačil možné prohloubení spolupráce v cestovním ruchu starosta Wang Xiliang.
Podle tiskové zprávy vydané městem má čínská strana eminentní zájem o fotbalové trenéry a odpadové hospodářství. Situaci ve fotbale prý starosta Xiliang přirovnal k hardwaru a softwaru. „Máme nová sportoviště, ale chybí nám trenéři,“ objasnil starosta Kunmingu. Výměnou nabídl možnost poskytnout trenéry stolního tenisu.
Zaujetí pro odpadové hospodářství starosta Wang Xiliang objasnil tím, že v Číně se odpad zatím netřídí a on by si přál, aby Kunming byl prvním městem, kde se bude odpad separovat. „V tomto ohledu máte velké zkušenosti a my se od vás můžeme učit,“ poznamenal.
Vzhledem k tomu, že v Kunmingu je 27 vysokých škol, zajímala čínskou stranu také spolupráce na univerzitní úrovni, zvláště v oboru speciální pedagogiky.
Ratifikací smlouvy s Kunmingem se ještě bude zabývat zastupitelstvo města na svém zasedání 11. září.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Dana Huňátová: České absolventy MGIMO pořád beru jako bezpečnostní riziko
S „léčitelem“ ve studiu Alex Mynářová přestřelila. Rozhlas přiznal chybu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)