Zákaz vstupu na zastupitelstvo? Jen pro někoho. Dveře otevírala průkazka hnutí ANO

Napsal/a Robert Malecký 29. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco ústecká veřejnost neměla při ustavujícím zasedání městského zastupitelstva přístup do sálu, pro některé osoby zákaz neplatil. Nemají přitom nic společného se zastupitelstvem, dokonce ani nežijí v Ústí nad Labem. Zatímco se veřejnost tísnila na chodbách magistrátu, do poloprázdného sálu byli bez problému vpuštěni lidé, které spojuje průkazka člena hnutí ANO.

Jakub Komárek, bytem Klapý na Litoměřicku, krajský manažer hnutí ANO.

Vladislava Marschallová, Libochovice, krajská místopředsedkyně hnutí ANO.

Igor Babík, Varnsdorf, poslanecký asistent Evy Fialové, poslankyně a zastupitelky hnutí ANO.

Trojice lidí, kteří nemají k ústeckému zastupitelstvu žádný vztah. Přesto je strážníci městské policie vpustili do sálu, kde minulé pondělí probíhalo ustavující zasedání ústeckého městského zastupitelstva.

Nebylo by na tom nic divného – zastupitelstvo je ze zákona veřejné a přijít se na něj může podívat kdokoli. Zákon to dokonce striktně vyžaduje.

Nebýt jedné okolnosti: do sálu nebyla vpuštěna ústecká veřejnost. Té byl vyhrazen kapacitně nedostačující balkon a desítky lidí se tak musely spokojit se sledováním televizního přenosu na chodbách magistrátu nebo jít domů. Do sálu přitom dříve veřejnost běžně směla, navíc v něm zůstala řada neobsazených míst.

Trojici vyvolených pak spojuje průkazka člena hnutí ANO – jehož lídr Petr Nedvědický se na zasedání stal primátorem.

Prostě se tu zavřeme

Námitky, že veřejnost nebyla v rozporu se zákonem i s běžnými zvyklostmi vpuštěna do sálu, zazněly od opozičních zastupitelů již během samotného jednání. Exprimátorka Nechybová, která jednání vedla, je přešla mlčením.

V sále přitom byly desítky volných míst, označených rezervačními cedulkami pro úředníky magistrátu a městských organizací. Ti ale na jednání nedorazili.

Před vstupem do sálu hlídkovali strážníci městské policie, kteří veřejnost nevpouštěli. Neplatilo to pro zmíněné zástupce hnutí ANO, kteří přihlíželi, jak devět jejich zastupitelů zvedá ruce při volbě nového vedení města.

Proč oni do sálu směli, chtěla redakce HlídacíPes.org vědět od primátora Nedvědického. Položila mu tři otázky následujícího znění:

 • Z jakého titulu tam narozdíl od veřejnosti měli tito lidé přístup?
 • Kdo rozhodl o tom, že oni mohou projít kontrolou u vstupu?
 • Jaký je jejich vztah k záležitostem projednávaným na jednání zastupitelstva města Ústí nad Labem.

Nedvědický odpověděl jednou větou: „Šlo o hosty zastupitelských klubů.“

Jednací řád ani zákon o obcích přitom pojem „host zastupitelského klubu nezná“, jak připomíná opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí). „Našemu klubu o takové možnosti ani nikdo neřekl. Přístup na zastupitelstvo musí mít ti, kterých se projednávané body bezprostředně dotýkají, tedy občané města Ústí nad Labem, nikoli politická ,galerka‘“ říká Tomková.


Nevzpomínám si, nechci lhát

Jakub Komárek

Byl jsem členem vyjednávacího týmu pro ústeckou koalici, tak mě jednání zastupitelstva zajímalo, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org krajský manažer hnutí ANO Jakub Komárek. Jeden z vyvolených hostů s povolením vstoupit do sálu, který nechalo vedení města uzavřít pro veřejnost.

 • Jaký je váš vztah k ústeckému zastupitelstvu? Proč jste se ho zúčastňoval?

Já poprosím, tady to se spíš obracejte na město.

 • Já se města samozřejmě ptám také. Jde mi o to zeptat se i vás, otázka je jednoduchá: Proč jste byl minulé pondělí na ústeckém zastupitelstvu?

Byl jsem pozván a to je asi k tomu všechno. Jsem členem vyjednávacího týmu, tak mě to zajímalo.

 • Vyjednávacího týmu čeho?

Hnutí ANO.

 • Ale jakého vyjednávacího týmu, pro co?

Pro koalici na magistrátu města.

 • Řekl byste tedy, že jste tam byl jako veřejnost, nebo že jste byl pozván ve vztahu k městu Ústí nad Labem?

To nedokážu říci. Já bych se k tomu nevyjadřoval, to je na pana Nedvědického otázka.

 • Čili vás zval pan Nedvědický?

Byl jsem pozván.

 • Nechcete říct, kým?

Nevím to z hlavy. A nechci lhát.

 • U vstupu do sálu, kde probíhalo třídění lidí, kteří smějí, a kteří nesmějí, tam jste prošel jak?

Já se k tomu nebudu blíže vyjadřovat, mně to přijde kauza na kauzu, zbytečná.


Lídryně rovněž opozičního PRO! Ústí Karolina Žákovská v nadsázce říká, že pokud hosté zastupitelského klubu přístup mají, tak PRO! Ústí jako druhá nejsilnější strana bude do sálu zvát veřejnost.

„Přijde mi směšné, jak pořád hledají důvody, přišlo by mi mnohem sympatičtější, kdyby rovnou přiznali, že udělali chybu a místo kličkování budou hledat způsoby, jak to propříště řešit,“ dodává Žákovská.

Naráží na to, že vedení města několikrát měnilo vysvětlení, proč veřejnost do sálu oproti zvyklostem nesměla. Od důvodů kapacitních, požárně-bezpečnostních, zvykových až po vysvětlení, že existovala nespecifikovaná hrozba defenestrací.

HlídacíPes.org oslovil i zmíněné představitele hnutí ANO, aby vysvětlili, kdo je na zasedání pozval a jaký byl jejich vztah k projednávaným věcem. Krajská místopředsedkyně Marschallová nejprve požádala o otázky „do mailíku“, pak slíbila, že se ozve zpět, až dokončí jednání. To nesplnila.

Její kolega Jakub Komárek se chtěl jednání zúčastnit jako člen vyjednávacího týmu pro ústeckou koalici, na otázku, kdo ho pozval, ale neodpověděl (viz rámeček Nevzpomínám si, nechci lhát).

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)