Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ANO, tohle je Ústí nad Labem,

V Ústí nad Labem se drolí hnutí ANO. Na protest proti zásahům shora

V Ústí nad Labem se opět drolí Babišovo hnutí ANO 2011. Hnutí opustili tři zastupitelé zvolení v městském obvodě Neštěmice, jako důvod uvádějí nepřípustné zásahy shora do probíhajících koaličních jednání. Opakuje se tak tři roky starý scénář, kdy právě v Ústí nad Labem začala vlna rozpadu radničních koalic, na kterých se ANO podílelo.

„Petr uřídí Ústí nejlíp. To vám garantuji.“

Plakáty se vzkazem Andreje Babiše, kterými hnutí ANO oblepilo před volbami Ústí nad Labem, dostávají hořkou příchuť. Zatím to totiž vypadá, že volební lídr Petr Nedvědický nezvládl uřídit ani vlastní zastupitele. A že se mu hnutí drolí pod rukama dřív, než se stihl stát primátorem.

Opakuje se tak situace z před tří let, kdy se v Ústí nad Labem rozpadla buňka hnutí ANO, část zastupitelů provedla „puč“ proti vlastnímu primátorovi Josefu Zikmundovi a Andrej Babiš následně nechal buňku zrušit.

Tehdy v Ústí nad Labem začala vlna rozpadů koalic v městech po celé republice, u kterých vždy bylo hnutí ANO. A to především kvůli personální nestabilitě zvolených zastupitelů mladého hnutí. Postupně koalice padly třeba v Českých Budějovicích, v Opavě, ve Frýdku-Místku nebo v Hodoníně.

Končíme, oznámili tři lidé

ANO v Ústí nad Labem získalo v 37 členném zastupitelstvu města 9 mandátů, další pak ve čtyřech městských obvodech.

V patnáctičlenném zastupitelstvu Neštěmic, což je druhý největší obvod v Ústí nad Labem se zhruba 30 tisíci obyvateli, pak mělo ANO tři křesla.

Právě tito tři lidé nyní hnutí opouštějí, mandáty si chtějí ponechat. O ukončení členství trojice zastupitelů k pondělnímu dni informoval jeden z nich, Roman Fikar.

„Společně s kolegy Bohumilou Moravcovou a Janem Bernáškem budeme nadále v zastupitelstvu spolupracovat s vítězem komunálních voleb v Neštěmicích, hnutím Vaše Ústí, jako nezařazení zastupitelé,“ uvedl Fikar.

Důvodem odchodu je názorový nesoulad ve sjednávání koalic na obvodech města Ústí nad Labem. Ten je podle Fikara natolik zásadní, že nevidí jiné řešení. „Vážíme si podpory a důvěry našich voličů, a proto se nehodláme vzdát svých mandátů zastupitelů, abychom mohli pokračovat v naplňování našeho programu tak, jak jsme si jej vytyčili před volbami,“ uvedl Fikar.

Máte volné ruce

Zastupitele v Neštěmicích rozčílilo, že jim vedení ANO veřejně uvolnilo ruce pro vyjednávání radničních koalic, pak jim tuto pravomoc ale upřelo.

To ale popírá šéfka ústeckého ANO, poslankyně Eva Fialová. „Mě osobně to mrzí. Bohužel se musím vyjádřit tak, že Vaše Ústí nebo paní Tomková byla u zrodu, proč se rozpadlo hnutí ANO před třemi lety a pokračuje v tom dál,“ uvedla v reakci pro HlídeacíPes.org.

Naráží tak na tři roky staré události, kdy předsedkyně hnutí Vaše Ústí Yveta Tomková byla jednou ze vzbouřenců a členkou Babišem zrušené ústecké organizace.

„Směrem k Neštěmicím neměli žádné omezení. Měli plnou důvěru komunikovat s vítězem voleb o složení případné koalice,“ vysvětluje Fialová.

Po chvíli rozhovoru ovšem připouští, že hnutí ANO přece jen přemýšlelo, jak vítěze voleb v Neštěmicích vyšachovat. „Mluvili jsme o tom, i se zastupiteli, ale nebyl dán pokyn, že to tak má být,“ připouští Fialová.

Starostka Neštěmic Yveta Tomková jakékoli ovlivňování zastupitelů odmítá. „Jde o vnitřní záležitost hnutí ANO. My jsme s tímto uskupením ukončili jednání na všech úrovních již minulý týden, protože z našeho pohledu jde o naprosto nedůvěryhodného partnera. Důvody byly dva – pokusy složit koalici proti nám v Neštěmicích, ale především koalice v obvodě Severní Terasa,“ říká Tomková.

Právě snahu vyřešit situaci v Neštěmicích bez vítěze voleb uvádějí odcházející zastupitelé jako jeden z důvodů. Dalším byl i postup v ostatních městských obvodech. Třeba na Střekově Babišovo obešlo vítěze voleb, hnutí PRO! Ústí, a dokonce mu oproti běžným zvyklostem nepřiznalo místa v kontrolním a finančním výboru.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. Jaroslav Kubín napsal:

  Pane redaktore, moc dobře a výstižně napsáno. Ano (tentokrát ne ANO s velkými písmeny), takto se v Ústí „dělá“ politika. Ta prasárna, která se zde v Ústí chystá, mi byla známa a připravována již z období před volbami, jen se zdejší známý šíbr hýbající politikou v Ústí nad Labem klepal, protože nebylo známo, jak budou Ústečané volit, kolik kdo získá mandátů. Psal jsem o tom krátce na jeden z webů krátce po volbách, když nově zvolení zastupitelé naivně věřili v jakési spravedlivé vyjednávání o koalicích. Ale takto to přece v Ústí nad Labem nechodí… Napsal jsem (kopíruji): „Jak z článku vyplývá, všichni mají ze schůzek s ANO dobrý pocit, ale pokud mám z jednáních správné zákulisní informace, tak ke škodě zejména nás, Ústečanů, jednotlivých městských obvodů, ale ostatně i samotného ANO (víte jak se to říká, každý nováček si musí nejdříve nabít hubu, než se mu „rozsvítí“…), se ve městě díky vztahům a návaznosti poslankyně Fialové na primátorské křídlo na magistrátu, kde dříve, než se stala poslankyní, pracovala, se rýsuje základ koalice ANO a UFO. Byl bych hodně, hodně rád, aby informace, které se ke mne donesly, byly nepravdivé…“ Konec citace. Ale takto, bohužel ne vítězem voleb, to bylo „namalováno“ od samého počátku (a dokonce ještě před volbami a početně jim to vyšlo), všechny ostatní tanečky okolo koalic, to bylo pouze jen k obalamucení lidí, aby si mysleli, že demokracie jaksi funguje…

 2. Jiří Hora napsal:

  Je správné,když se lidem zajídají odporné Babišovy koblihy!

  • Vera zednikova napsal:

   Doufam, ze uz to lide pochopi,ale zatim jeste ne. Lepsi nahradnici,kteri chteji neco zlepsit,nebot ti,co tam byli doposud,neudelali pro lidi nic za cele jejich pusobeni na radnici.Jen brali penize. Tak se tesim na zmenu.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Kdyby se to tak rozpadlo tady v Ostrave a nafoukanec Macura by sel konecne od valu. Schvalne jestli by volal Babisovi na mobil? A co by delal Babis? Megapodraz, podpasovka, …

 4. Karel Novotný napsal:

  Ústí je asi fakt zajímavý svět. Ve volbách do magistrátu mělo hned několik kandidátek 5% – 7% procent a prolezlo těsně. Třeba SPD pomohly výsledky v okrsku 1001, kde získali dokonce 17,13%, ale třeba TOP09 pouhé 3 hlasy. Tuto zajímavou infomaci jsem zjistit z nějaké zprávy, kde se zmiňovala stížnost TOPky na volby (ani nevím, jstli uspěli).

 5. Tondach napsal:

  Bohužel se drolí jenom v Ústí nad Labem …. to vůbec nic neznamená!

Přidávání komentářů není povoleno