Pálení gumové hlavy Vladimira Putina na protestu v Praze (březen 2024). Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Zahraniční novináři vyzývají Fialovu vládu: Ochraňte ruské reportérky v Česku

Napsal/a Vojtěch Berger 4. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko by mělo znovu otevřít vyšetřování výhrůžek exilovým ruským novinářkám žijícím v Praze. Vládu Petra Fialy k tomu vyzvalo několik mezinárodních novinářských organizací. Reportérky investigativního serveru IStories, už dva roky žijící v Praze, loni policii oznámily anonymní výhrůžky i podezření, že je někdo fyzicky sleduje. Podle IStories vedou stopy k ruské tajné službě FSB. Česká policie případ po prověřování odložila.

Redakce serveru IStories se po začátku války na Ukrajině v roce 2022 přesunula do Česka. Pocit bezpečného útočiště před pronásledováním Kremlu však zhruba po roce dostal trhlinu, když Irině Dolininové a Alesji Marochovské dorazily první online anonymní výhrůžky.

Reportérky loni některé z incidentů popsaly přímo v textu na webu IStories. Byly to nejen výhrůžky typu „najdeme si vás všude“, ale také jasné vzkazy, že odesilatel má o novinářkách detailní informace, které lze získat právě jen v jejich současném bydlišti – tedy v Praze.

Šlo například o jejich neveřejné adresy, data o plánovaných letech do zahraničí nebo zdravotní problémy psa jedné z novinářek.

Nepochopili jste vážnost situace

Novinářky informovaly i českou policii. Podle Dolininové brali policisté případ od začátku vážně. Nakonec ho ale odložili.

„Je to složitý případ. Ty výhrůžky totiž přišly přes šifrovaný kanál, který web IStories používá sám pro přijímání anonymních tipů od whistleblowerů. O odesilateli tedy nic nevíme,“ říká pro HlídacíPes.org Dolininová.

Skupina deseti mezinárodních organizací včetně například Mezinárodního tiskového institutu, Reportérů bez hranic nebo mezinárodního PEN klubu teď apeluje na českou vládu, aby se ke kauze novinářek ještě vrátila s tím, že „závažnost jejich situace nebyla plně pochopena“:

„Vyzýváme k obnovení vyšetřování, k přijetí posílených bezpečnostních opatření směrem k (těmto) novinářkám, k identifikaci a potrestání pachatelů a ke spolupráci s evropskými partnery a Europolem s cílem zlepšit zabezpečení osobních dat při cestování,“ stojí v dopise zaslaném kromě premiéra Petra Fialy také ministru vnitra Vítu Rakušanovi a ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi.

Novinářky mezitím dál žijí a pracují v Praze. Spolu s dalšími kolegy z redakce je pro ně momentálně klíčové téma válka na Ukrajině.

„Spolupracujeme s některými českými investigativními novináři. Pokud se například objeví informace o nějakých finančních tocích nebo majetková aféra s ruskou stopou, jednoznačně se na rozkrývání chceme podílet. Ale že bychom psali o českých volbách, to ne,“ popisuje některá z témat Irina Dolininová.

Jistota neexistuje

I když je Praha pro exilové ruské novinářky ve srovnání s Ruskem bezpečné útočiště, k jejich životu v Praze stále patří i opatrné ohlížení se přes rameno.

„Raději nemluvím nahlas rusky na veřejnosti. Jednak nechci, aby se poznalo, že jsem Ruska, a také se bojím, že si mě spletou s někým z Ukrajiny. Nenosím také trička s ruskými nápisy nebo si dávám pozor, aby nikdo neviděl, že čtu na mobilu v tramvaji něco v ruštině. Stále se necítím úplně bezpečně a snažím se vyvarovat jakýchkoli konfliktních situací kvůli ruštině,“ popisuje Dolininová.

Důvodem je i fakt, že loni v několika případech zažila pocit, že ji někdo na ulici sleduje. O těch situacích, kdy si byla jistá, informovala policii. Jindy šlo právě jen o neprokazatelný, ale velmi nepříjemný „pocit“, podpořený zmíněnými citlivými daty ze soukromí novinářek, která zmiňoval anonym ve svých výhrůžkách:

„V téhle paranoidní atmosféře stoprocentní jistota prakticky neexistuje,“ shrnuje Irina Dolininová.


Celý rozhovor s Irinou Dolininovou přinese HlídacíPes.org v příštích dnech.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)