Andrej Babiš mladší. Foto: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Z Ukrajiny před válkou utekla i přítelkyně Babiše mladšího z doby, kdy byl na Krymu

Napsal/a Jan Žabka 24. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi lidmi, kteří kvůli ruské agresi opouštějí Ukrajinu, je i bývalá ukrajinská přítelkyně Andreje Babiše mladšího. Ta pochází z města Krivoj Rog ve střední Ukrajině a v minulosti žila i na Krymu, od roku 2014 okupovaném Ruskem. Právě na Krymu se také seznámila se synem bývalého českého premiéra. Česká média o Jelizavetě M. v té době spekulovala jako o podporovatelce Kremlu, teď však sama prchá před Putinovou válkou.

„Dovolte mi, abych vám vyjádřila upřímnou a hlubokou vděčnost za vaši podporu a pomoc, za vaši neocenitelnou pozornost a lidskou vřelost,“ napsala Jelizaveta M., bývalá partnerka syna českého expremiéra Andreje Babiše, minulý týden v příspěvku na sociální síti Instagram.

Utíká z válkou sužované Ukrajiny a podle příspěvku a fotky publikované minulý týden se v té době nacházela i se svým synem v Polsku, nedaleko města Bílsko-Bělá.

Na jiných fotografiích sdílela také záběry zničených ukrajinských domů, své příspěvky doplňuje o ukrajinskou vlajku. Tu má i na své profilové fotografii na sociální síti Facebook.

Foto: HlídacíPes.org

Jelizaveta M. byla partnerkou Andreje Babiše mladšího v době, kdy pobýval na Ruskem okupovaném Krymu, tedy v roce 2017. Podle tehdejších informací měli být dokonce zasnoubeni, ve městě Jalta měli pronajatý byt. Později Jelizaveta se svým synem několikrát navštívila Babiše mladšího v Ženevě.

Seznámil je Rus Protopopov

Andreje Babiše mladšího měl s Jelizavetou M. seznámit Petr Protopopov, manžel psychiatričky Dity Protopopové, která pracovala v Národním ústavu duševního zdraví a syna tehdejšího premiéra Babiše měla v péči. Právě Protopopov Babišovi mladšímu dělal doprovod na Krym a měl mít roli ošetřovatele.

Právě na Krymu k seznámení expremiérova syna s Jelizavetou M. došlo. Protopopov údajně následně z Krymu odjel a nechal syna českého premiéra jen ve společnosti Jelizavety.

V souvislosti s tím se dokonce objevily spekulace o tom, zda Jelizaveta M. není ruskou agentkou. Bezpečnostní analytici o ní proto v této souvislosti mluvili jako o možném bezpečnostním riziku pro Česko.

Sám Babiš mladší v minulosti tvrdil, že byl na Krym nedobrovolně zavlečen, policejní vyšetřování však verzi o únosu nepotvrdilo; policie případ odložila. Ve věci prostřednictvím spolupráce s ukrajinskou policií vypovídala i Jelizaveta M.

Obdivovatelka Kremlu?

I v českých médiích se objevila řada spekulací o možném proruském smýšlení Jelizavety M. Psalo se o ní i jako o „obdivovatelce Kremlu“. Tomu mohlo nahrávat to, že v roce 2014 pořídila video svého syna s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, který navštívil Ruskem anektovaný Krym.

Jiné texty pak tvrdily, že Jelizaveta M. má „zálibu ve ‚svatojiřských stužkách‘, které jsou na Ukrajině oficiálně zakázané a pro mnoho Ukrajinců jsou symbolem proruského separatismu“.

Svatojiřské stužky jsou nyní často k vidění společně s písmenem „Z“, které je rovněž považováno za prokremelský symbol podporující současnou ruskou invazi na Ukrajinu.

Soudě podle výše zmíněných příspěvků na sociálních sítích je ale nyní bývalá přítelkyně Andreje Babiše mladšího jedna z těch, která se před ruskou válkou snaží z Ukrajiny dostat do bezpečí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)