Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
www.kr-ustecky.cz, Bývalá hejtmanka Jana Vaňhová na akci Atletika pro děti, Chomutov, 2014

Wagenknecht: Mafiánská struktura na severu Čech od počátku plánovala fondy EU vykrást

ROZHOVOR. Kriminalisté sáhli do „politického patra“ ovlivňování projektů na severozápadě Čech. V úterý obvinili 24 lidí, mezi nimi například bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo jejího někdejšího náměstka Arna Fišeru. Informace o problémech operačního programu Severozápad a podezření na systémovou manipulaci s projekty jsou přitom známé nejpozději od roku 2012.

Upozornil na ně i audit společnosti Deloitte, který vedl auditor a pozdější náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. „Nikoho, ani úředníky Evropské komise, podle mě nemohlo napadnout, že je zde nějaká mafiánská struktura, která od samého počátku plánuje vykrást strukturální fondy v tak masivním měřítku,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

 • Překvapil vás rozsah úterní akce, nebo počet 24 obviněných odpovídá tomu, co o situaci kolem ROP Severozápad už dlouho víte?

Neznáme obvinění do detailu, ale pokud budeme předpokládat, že jde o zmanipulovaný výběr projektů, je ten počet odpovídající. Museli tam být jak lidé, kteří zadání dávali, tak ti, kteří ho přijali.

 • Jak jsme upozornili včera, největší problém ROP Severozápad byl v nastavení tzv. hodnotící komise, kde seděli politici a jejich vyslanci. Toto „třetí patro“ doplňovalo úřednické a expertní posouzení projektů a právě tady mělo docházet k ohýbání „zájmových“ projektů. Souhlasíte s tím?

lukwag

V roce 2012 skončil audit, který vznikl pod mým vedením. A jako největší problém vnímám právě onu třetí fázi hodnocení, tu politickou. Týkala se hodnocení všech projektů, celého operačního programu. Jako kritéria byly stanoveny tři otázky (soulad s rozvojovými programy, inovativnost a potřebnost projektu – pozn. red.), které jsou nepřezkoumatelné, protože v takové věci ani dva lidé nemohou dojít ke stejnému závěru.

 • Například?

Byl tam třeba projekt, který dostal v hodnocení inovativnosti deset z deseti možných bodů od všech členů komise a byl to přitom projekt na zahlazení díry v zemi hlínou. Co je inovativního na zahrabání díry v zemi? Použijí nový bagr? Dodnes nevím, vysvětlení nám nikdo nebyl schopen podat.

 • Jak tehdy na audit reagovali politici? Vzali ho vážně?

Jak v jeho průběhu, tak i po dokončení byl extrémní tlak ze všech možných stran. Ta systémová chyba byla nakonec postižena plošnou korekcí ze strany Evropské komise (po snížení Karlovarský a Ústecký kraj zaplatily dohromady 900 milionů korun – pozn. red.). Ale do hloubky to nikdo vážně nebral. A hlavně nikdo nepochopil, že se ta systémová chyba týká všech projektů. Vybíraly se projekty, které nikdy vybrány být neměly. Projekty, které měly šanci uspět, naopak vybrány nebyly. To, co se nyní děje, otevírá otázku, zda by neměl být kompletně přezkoumán celý operační program.


ČTĚTE TAKÉ: Razie na severu Čech. Obvinění exhejtmanky, čtyři roky známá fakta a výpověď spolupracujícího recidivisty


 • Je podle vás možné, že už při startu ROPu Severozápad někdo cíleně – prostřednictvím onoho třetího politického patra – manipuloval pravidla se záměrem evropské dotace rozkrást?

Muselo to tak logicky být. Existovaly sice dokumenty, jako například operační manuál, v nichž byla metodika formálně popsána různými odstavci nesrozumitelného textu. Pokud chce někdo tuto metodiku převést do praxe, musí si k tomu sednout a pochopit, co ta slova znamenají v praxi. Ale aby to, co se dělo, bylo vůbec možné, musel to někdo na začátku takto připravit.

 • Druhá věc potom je, jak byli jmenováni lidé do hodnotící komise…

K tomu je zábavná historka. To nebylo nikde popsáno, jen se uvádělo, že odborná komise byla nominována. Ptal jsem se na to bývalého hejtmana Jiřího Šulce, řekl mi, že si na to nevzpomíná. Prostě tam někdo ty lidi dosadil. Už jen na tomto je vidět netransparentnost celého systému. Ale ještě k tomu, jak to nastavení vůbec vzniklo. Nikoho, ani úředníky Evropské komise, podle mě nemohlo napadnout, že je zde nějaká mafiánská struktura, která od samého počátku plánuje vykrást strukturální fondy v tak masivním měřítku.

 • Napomohl tomu podle vás politický kartel ODS a ČSSD za tiché podpory komunistů, který na severu Čech léta vládl? Třeba po krajských volbách 2004 ODS přizvala ČSSD k vládě, ačkoli měla sama v zastupitelstvu většinu. A ČSSD tuto vstřícnost oplatila o čtyři roky později, kdy při koaličních jednáních upřednostnila ODS před KSČM.

Ano, ten systém skutečně stál na těchto třech stranách a v reálu se při rozdělování dotací politický klíč uplatňoval. Ale mělo by zaznít, že Severozápad nebyl jediný. Třeba ROP Severovýchod měl nastavena pravidla úplně stejně, se stejnou politickou hodnotící komisí. V čem byl rozdíl, bylo provedení. Na severozápadě Čech bylo brutálnější.

 • Asi to bude trochu věštění z křišťálové koule, ale jaké dáváte policii šance, že aktuální kauzu dovede k úspěšnému završení před soudem?

Důležité bude, jaké má policie k dispozici listinné důkazy a dokumenty. Klíčový moment bude v tom, jak se jí podaří rozkrýt, co se dělo na zasedáních hodnotící komise. Tam bylo vyhodnoceno třeba padesát projektů během dvou hodin. Kdybyste viděl padesát projektů, to je místnost plná šanonů, není reálné to během dvou hodin stihnout. Uvažujme hypoteticky – pokud tam nějaké manipulace byly, tak abych to reálně stihl, budu mít v počítači nabodované první dvě fáze a pak do třetí pouze doplním, aby to správně vyšlo. Pokud někdo takové informace nebo podklady má, může tu kauzu úspěšně dotáhnout do konce.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. RudolfF. napsal:

  Na tomto příkladě sami vidíte,že tito lidé jdou do politiky pouze pro peníze.Koho proboha máme dnes voli,když je to tam samý lump a zloděj.Je to dáno tím,že politici mají imunitu a myslí si že mohou vše.Je smutné,že s takovými platy o kterých se obýčejnému pracujicímu člověku ani nemůže snít,tak oni mají ještě málo a kradou.Je to největší hnus našeho demokratický kapitalistického státu.Stát,který okrádá vlastní národ.Kvalifikoval bych to na velezradu vůči národu a postavil je před popravčí četu.Nic jeného si nezaslouží.

  • miroslav napsal:

   …hlavně,že si všichni dělaj ze slov „všichni tu kradnů“ legraci a ona to je ale pravda

   • Jirka napsal:

    A co to Babišovo hnízdo?! To už je v pořádku trumpeto jeden!

 2. Jiri napsal:

  Dobry den kdyz nekdo ukradne sto tisic tak je odsouzen ve elmi rychle.Proto je vyhodnejsi ukradnout deset miliard a jsem v podstate beztrestny protoze beztrestnost si koupim.Vis Promotro Pandury Necas Necasova a mnoho dalsich.Kozeny Bakala atd.

 3. Němec napsal:

  Je naprosto jasné, že nejlepší volbou je volit novou ODS. Vypsat klady tohoto rozhodnutí by bylo moc dlouhé. Navíc ODS je jediná politická strana, která nemá na rukou krev , lágry a udavačství. Zloději byli, jsou a budou.

  • petrph napsal:

   I kdybych souhlasil, kde máte prosím nějakou „novou ODS“ ? Já vidím pořád tu starou, která si akorát zvolila nového předsedu 🙂

 4. Jiří napsal:

  Na výše uvedené fotografii z r. 2014 je v záběru s Janou Vańhovou i bývalá atletka a dnes podnikatelka Helena Fibingerová. Je tam jako pouhá kamarádka J.Vaňhové, či take profitovala z napojení na ROP Severozápad?

 5. Imrich Frano napsal:

  Je to děs a hrůza. Myslím, že nejakou roli hrálo
  MFinancí a M pro místní rozvoj. A co splavení Vltavy
  z Č.Budějovic až do Prahy, to nebylo součástí nejakého
  projektu svázaného s EU? Pamětník.

 6. petr napsal:

  Konečně nastal čas vyházet všechny ty šmejdy z poslanecké sněmovny. Samý JUDr a zákony zde vznklé jsou již od prvopočátku tvořené pro všelijaké hochštaplery a zloděje. Chybí zákon na odvolání soudců kteří rozhodují ve prospěch šmejdů jako Novák. Za úplatek 40 milionů pouze 4 roky a pokuta 5 milionů, přičmž 35 milionů mu je vlastně zlegalizováno. Další soudce tohoto gaunera propustí z vězení aniž by mu nechal soudně odebrat pas a spokojí se pouze se zárukou jakési bandy motorkářů. Novák se nám dnes chechtá z Floridy. Co však nejvíce chybí, je povinost prokazovat nabytí majetku pro celou rodinu takového šmejda. Tito lidé převádějí majetky na členy rodiny a nemálo peněz převádějí na zahraniční konta. Není možné, aby dvacetiletý fracek vlastnil auto za milion a na kontě měl dalších pár milionů. Kde k nim přišel?Věřím, že kdyby se důsledně vyžadovalo doložení legálnosti příjmů, skončilo nemálo politiků a „podnikatelů“ za mřížemi a stát by byl bohatší o nemálo miliard.

 7. petrph napsal:

  Tak to by spíš měl vědět pan doktor Malecký sám, jak to u našich soudů chodí, podle čeho rozhodují o vině a nevině, a jak je to u nášich soudů s logikou.:)
  Tudíž, spíše se dá předpokládat, že police žádné objektivní důvěryhodné důkazy nemá, co mít bude, budou „náhle překvapivé a změněné výpovědi korunních svědků, pečlivě vybraných z těch, které teď policie zmáčkne s  vyhlídkou, že pokud nebudou spolupracovat strávi Vánoce (nebo i celý příští rok) ve vyšetřovací vazbě.
  To tedy píši nezávisle na tom, zda dotyční kradli. Jakože asi kradli. Jen tedy, že dnes se čím dál tím víc ukazuje že tohle už ani policie a státní zástupci (jejichž snahu navíc spousta politiků a i komnetátorů označuje za „spiknutí plukovníků“) zvládnout a vyčistit nedokážou. Tahle už zůstane jako temná skvrna našeho období „po sametu“. Taky se může stát, že tak za 50/100 let si už nikdo nevzpomene na nějaký samet a nějakého Havla, ale bude se učit, že v tomhle chaotickém období stačili nově vzešlí politici ten stát naprosto rozkrást. Možná když vezme celkově ty ztráty, tak aby si v té době oproti nim vzpomenul vůbec na nějaké komunisty co tu byli před nimi

 8. Jirka Prasch napsal:

  A kdy dojde na to hnízdo také z ROP?

  • Alexandr Rovný napsal:

   Bradáčová a její parta je zárukou, že nedojde!!!

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost