Echo Moskvy. Foto: Profimedia

Výzva: Svobodu ruským novinářům. Těm, kteří bojují proti státní cenzuře

Napsal/a -pes- 3. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Čeští novináři sružení v Českém národním výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) vyjadřují solidaritu všem novinářům v Rusku, kteří se snaží pracovat v souladu s profesionálními pravidly novinářské práce, kteří bojují proti státní cenzuře a kteří se snaží plnit svou profesionální povinnost – informovat pravdivě své čtenáře, diváky a posluchače.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes zveřejni, své stanovisko, v němž odsuzuje postup ruských úřadů proti ruským médiím:

Ruské úřady přímo i nepřímo prostřednictvím vlastníků médií propojených s vládou vyvíjejí tlak na obsah médií, zakazují nazývat válku, kterou Rusko vyvolalo, válkou, intervenci do Ukrajiny intervencí a válečné zločiny, jichž se na Ukrajině ruská armáda dopouští, válečnými zločiny.

Úřady rozhodly i o zastavení rádia Echo Moskvy a zrušení jejích webových stránek. Rusko se tak snaží vrátit média do stavu, v němž fungovala za sovětského režimu, tedy jako propagandistické tlampače vládnoucí moci. V tu samou dobu Rusko, tak jako to dělalo v době vlády komunistické strany, šíří lživou propagandu do zahraničí a snaží se zpochybňovat zpravodajství nezávislých a svobodných médií fungujících v demokratických zemích.

Ruská armáda barbarsky ničí civilní cíle a zabíjí civilisty. Obětí jsou i novináři plnící své pracovní povinnosti. Sledujeme s úctou práci ukrajinských novinářů a všech novinářů, kteří dnes na Ukrajině pracují. Vyzýváme ruské úřady a ruskou armádu, aby v souladu s mezinárodními zákony respektovaly civilní objekty, civilní osoby a novináře při výkonu jejich práce.

Novináři v České republice si dobře pamatují, jak fungovala média za vlády komunistického režimu. Pamatujeme si, jak svobodu slova, která byla jedním ze základních výdobytků Pražského jara v roce 1968, potlačily sovětské tanky. Víme, jak je svoboda slova cenná. Současná ruská realita také ukazuje, že svobodu slova je možné potlačit tak, že se vlastnictví sdělovacích prostředků zmocní oligarchové s vazbami na vládu a polostátní nebo státní společnosti.

Varujeme před tímto vývojem. Zárukou demokracie jsou svobodná a nezávislá média. Podmínkou fungování svobodných médií je jejich nezávislost a ekonomická síla. Vyzýváme Evropskou komisi a další světové organizace, aby podpořily nezávislá média v Rusku i v dalších postkomunistických státech.

Bez nezávislých profesionálních médií nemůže fungovat demokracie, bez nezávislých médií nebude svoboda.


Rezoluce byla přijata valnou hromadou Českého národního výboru mezinárodního tiskového institutu dne 3. března 2022

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)