Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Echo Moskvy. Foto: Profimedia
,

Výzva: Svobodu ruským novinářům. Těm, kteří bojují proti státní cenzuře

Čeští novináři sružení v Českém národním výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) vyjadřují solidaritu všem novinářům v Rusku, kteří se snaží pracovat v souladu s profesionálními pravidly novinářské práce, kteří bojují proti státní cenzuře a kteří se snaží plnit svou profesionální povinnost – informovat pravdivě své čtenáře, diváky a posluchače.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes zveřejni, své stanovisko, v němž odsuzuje postup ruských úřadů proti ruským médiím:

Ruské úřady přímo i nepřímo prostřednictvím vlastníků médií propojených s vládou vyvíjejí tlak na obsah médií, zakazují nazývat válku, kterou Rusko vyvolalo, válkou, intervenci do Ukrajiny intervencí a válečné zločiny, jichž se na Ukrajině ruská armáda dopouští, válečnými zločiny.

Úřady rozhodly i o zastavení rádia Echo Moskvy a zrušení jejích webových stránek. Rusko se tak snaží vrátit média do stavu, v němž fungovala za sovětského režimu, tedy jako propagandistické tlampače vládnoucí moci. V tu samou dobu Rusko, tak jako to dělalo v době vlády komunistické strany, šíří lživou propagandu do zahraničí a snaží se zpochybňovat zpravodajství nezávislých a svobodných médií fungujících v demokratických zemích.

Ruská armáda barbarsky ničí civilní cíle a zabíjí civilisty. Obětí jsou i novináři plnící své pracovní povinnosti. Sledujeme s úctou práci ukrajinských novinářů a všech novinářů, kteří dnes na Ukrajině pracují. Vyzýváme ruské úřady a ruskou armádu, aby v souladu s mezinárodními zákony respektovaly civilní objekty, civilní osoby a novináře při výkonu jejich práce.

Novináři v České republice si dobře pamatují, jak fungovala média za vlády komunistického režimu. Pamatujeme si, jak svobodu slova, která byla jedním ze základních výdobytků Pražského jara v roce 1968, potlačily sovětské tanky. Víme, jak je svoboda slova cenná. Současná ruská realita také ukazuje, že svobodu slova je možné potlačit tak, že se vlastnictví sdělovacích prostředků zmocní oligarchové s vazbami na vládu a polostátní nebo státní společnosti.

Varujeme před tímto vývojem. Zárukou demokracie jsou svobodná a nezávislá média. Podmínkou fungování svobodných médií je jejich nezávislost a ekonomická síla. Vyzýváme Evropskou komisi a další světové organizace, aby podpořily nezávislá média v Rusku i v dalších postkomunistických státech.

Bez nezávislých profesionálních médií nemůže fungovat demokracie, bez nezávislých médií nebude svoboda.


Rezoluce byla přijata valnou hromadou Českého národního výboru mezinárodního tiskového institutu dne 3. března 2022

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Krkowitz fon Milowitz napsal:

  Koukám pod svou práci se bojíte už i jmenovitě podepsat ?!?
  A nějak echápu tu krkolomnost a vymejšlet si něco dávno vymišlené
  LISTINY ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD
  Hlava druhá
  Lidská práva a základní svobody
  Oddíl druhý
  Politická práva
  Článek 17
  (1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
  (2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
  (3) Cenzura je nepřípustná.
  (4) zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
  (5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon
  Teda dokad neni li řádně přijatý zákon (asi nejlépe ústavní většinou) svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace nelze omezit ani pod záminkou pro ochranu práv a svobod druhých , bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti coby nezbytná opatření v demokratické společnosti !!! Kdo to oznamí vedoucí úloze MARTXistické internacionáli ješ řídí PIRÁTi místo KOMUNistů.

  • Dr. B napsal:

   Plácáte nesmysly a pletete dohromady cenzuru s potíráním dezinformací a šířením propagandy nyní již dávno nepřátelského státu (vždyť samo Rusko nás označilo za nepřítele). Pokud chcete kritizovat cenzuru, začněte třeba tím Ruskem. Když tam budete vystupovat proti tomuto fenoménu a například o válce na Ukrajině budete psát jako o „válce,“ riskujete kriminál. Za účast na nějakém protestu vás seberou. Takhle vypadá cenzura.

 2. wenkovan napsal:

  V pořádku, ruské novináře jste podpořili, tak co teď odsoudit zablokování vládě nepohodlných webů u nás? Máte na to koule?

  • Ondřej Neumann napsal:

   Podpořili jsme novináře, protože jsme novináři. Zablokované weby nemají s novinařinou nic společného. Nicméně to neznamená, že s jejich vypnutím souhlasíme…

   • Anton Cenzurovič napsal:

    Souhlasíte, jinak byste to napsali, ne?

    • Ondřej Neumann napsal:

     Pockejte si na muj dnesni clanek. Vyjde v cca 13:30. Tam naleznete odpoved.

 3. toky napsal:

  Není žádný rozumný důvod poskytovat veřejný prostor Hitlerům, Stalinům Miloševičům, Putinům a jiným patologickým osobám!

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost