di0genes2001 via Foter.com / CC BY-ND, zdroj

Výsledky studentských voleb: mladé lidi táhne Babiš i Kalousek. Především však Piráti

Napsal/a Robert Břešťan 21. září 2016

Pokud by mladí studenti středních škol starší patnácti let mohli v nadcházejících krajských volbách volit, na jejich preferencích by v řadě krajů výrazně profitovala Česká pirátská strana. Zvítězila by – ať už samostatně či v koalici – v osmi ze 14 krajů, v dalších třech krajích by byla druhá.

Popularitě se ale těší i strana Andreje Babiše ANO 2011 a pravicová TOP 09. Své voliče by si mezi mladými lidmi v Česku v poměrně vysoké míře našly i protiimigrantské strany.

Nepřeceňovat, ale nepřehlížet

Vysoko ve studentských preferencích se umístila strana zdravého rozumu, prezentovaná sloganem Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi i Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů.

Naopak tradiční strany českého parlamentu jako ČSSD, ODS, KDU-ČSL nebo KSČM studenty nijak neoslovují.

Plyne to z výsledků Studentských voleb, které již tradičně krátce před regulérními volbami pořádá společnost Člověk v tísni.

Kompletní výsledky ZDE.

„Politiky, médii ani širokou veřejností by výsledky Studentských voleb neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci,“ říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb před šesti lety inicioval.

„Je zřejmé, že strach a nejistota, které v souvislosti s migrační krizí prostupují naší společností, názorová polarizace a nenávistné projevy ovlivňují i názory a postoje mladých lidí a projevily se i v jejich hlasování ve Studentských volbách,“ dodává.

Principy zastupitelské demokracie

V minulosti Studentské volby čelily kritice politiků. V roce 2010 například ČSSD vydala prohlášení, podle nějž se projekt stal „předmětem nejtvrdšího politického boje“ a „nehorázného útoku proti ČSSD“.

Letošní volby proběhly 20. a 21. září na 124 gymnáziích, 136 středních odborných školách a 34 učilištích po celé republice.

Středoškoláci starší 15 let volili politické strany, hnutí a koalice, které skutečně ve volbách kandidují do krajských zastupitelstev. Odevzdáno bylo celkem 31 867 platných hlasovacích lístků.

Poprvé se Studentské volby konaly v roce 2010 před před parlamentními volbami.

„Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“ popisuje cíle projektu Karel Strachota.

9 komentářů

 1. Němec napsal:

  Základ rozhodování jsou informace. Pokud má mládež sympatie k nějaké straně zdravého rozumu nebo práv občanů, tak jim také někdo musí říci, co ze za touto vábničkou skrývá. Že tato seskupení mají blízko k lidem jako byl nějaký plukovník, který si demokracii představoval střílením z tanku do davu žádajících svobodu. Takže některé z dětí by dnes ani nemuselo být na světě.

 2. Bubo napsal:

  Není divu, ministr BAbiš má renomé. Dovolím si ovšem připomenout, že velké renomé měl u mládeže i začínající ministr financí a pozdější premiér – V.Klaus a kde je mu dnes konec, když už víme, jak probíhala korupční a zlodějská privatizace.BAbiš navíc ovládá dva deníky a naoko dobře kritizuje privatizaci a daňové úniky.

 3. nováček napsal:

  Od prvních Studentských voleb, jsem přestal přispívat „neziskovce“ Člověk v tísni, která to tehdy organizovala. A skončil jsem díky tomu s příspěvky i ostatním t.zv. charitativním organizacím (až na výjimku akcí TV NOVA), protože nemíním takovou „charitu“ jako jsou na př. zmíněné Studentské volby, podporovat, byť jedinou korunou. Chápu, že i studenti mohou být „v tísní“ a mnozí tak potřebují podporu, ale rozhodně se ta tíseň netýká jejich volebních preferencí!

 4. Miroslav Hrubý napsal:

  Díky za potvrzení stavu uvažování mladých voličů, pane redaktore. Zejména avízo na rostoucí zájem o Piráty a reference o jejich vnímání komunální politiky ( kupř. v hl. m. Praze) si zaslouží hlubokosklon.
  Díky, volič 71 let

 5. nováček napsal:

  Když mně bylo 15 -16, volil bych Vinetua, či Old Chaterhanda, kdyby kandidovali. Představoval bych si, jaká by to byla sranda, kdyby byli zvoleni a přímo bych toužil zažít to.

 6. Josef B napsal:

  Člověk v tísni se už dávno tak zprofanoval, že žádná jeho akce nemá u racionálního člověka šanci. Tak oblbuje mladé a nezkušené.

 7. petrph napsal:

  :..Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“
  Tohle je typická ptydepe formulace ze které by měl Havel radost, nebo spíš zaplakal.
  Skutečné (ne) funkční principy zastupitelné demokracie vidí ty studenti denně v médiích,na lepším (spíše horším) příkladu už se to „přibližovat nedá“..Z volebního systému se jim ukázalo jen to že mají hodit lístek do urny (to snad pochpí i mimino). Ale to co tvoří skutečnou vládu a rozhodující provládní koalici v parlamentu, tedy povolební koaliční jednání kdo a co a za co už neuvidí. Ani to že zbytek i jimi zvolených poslanců v opozici tam sedí za plat vlastně naprosto zbytečně..Jestli lze studenty učit skutečně demokracii, tak ne tuhle šaškárnou, ale to co funguje na řadě škol v USA, a u nás se to zavádělo po sametu taky. Aby si studenti zvolili vlastní třídní samosprávu s nějakou danou funkčností a zodpovědností. Třeba nějakého předsedu který
  bude jménem třídy mluvit s učiteli, vedením školy o nějakých požadavc´ích či stížnstech, třeba nějakého pokladníka, který bude sdružovat nějaké společné finance, nějaké další funkce-referenty pro to či ono..Protože na tom právě ti studenti poznají ten základní princip zástupitelné demokracie. Zvolí si správně – ten člověk bude dělat tu práci dobře k prospěchu třídy. Zvolí si špatně (třeba i nějakého populistu), ten bude dělat svou funkci špatně – třída na tom bude tratit..
  Elementary..Ale obávám se že na většině ašich škol už tyhle třídní samosprávy potichu zrušili, aby snad studentíci učitelům a řediteli nekecali do řízení školy.

  • Oskar, hanák z Hané napsal:

   Již staří, nikoliv Řekové, ale komunisté, zřídili ony třídní samosprávy, po nichž se Vám stýská. Bohužel, jejich absence není to nejhorší, co může české školství potkat a v posledních desitiletích potkává.

 8. nováček napsal:

  Na střední školu jsem začal chodit v roce 1951, kdy už byla totalita plně zavedená, aspoň ve školství. Třídní samosprávy už také byla zavedena a přeseda byl zároveň předsedou třídní organisace ČSM. Tato organizace vzniklá nařízeným sloučením mládežnických organizací jako Junák, kluby Rychlých šípů, IMCA, IWCA, Katolický skaut a pod., v roce 1949 na Moravě akci „Mládež vede Brno“, a v roce 1950 i „Mládež vede město, okres“ (na př. Rosice, Vyškov, Tišnov a pod.). Při těchto akcích byl vždy, vedle profesionálního funkcionáře MNV, ONV, OAV (Okresní akční výbor), ale i SNB, na nějaký ten den nepřetržitě přítomen na úřadě i v terénu mládežnický dvojník. Nebyl to od komunistů až tak blbý nápad, i když to bylo později zrušeno (snad jako buržoazní přežitek) a autoři patřičně odměněni, na př. Otto Šling, tehdejší vedoucí tajemník KSČ v Brně, byl 3. prosince 1952 v Praze-věznice Pankrác, popraven. At´tak, či onak, tato komunistická iniciativa, jak mládeži předvést co obnáší správa „věcí veřejných, byla mnohem přijatelnější, než studentské volby (Člověka v tísni), které jsou politicky zneužitelné a také zneužity byly!

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies