Výsledky studentských voleb: mladé lidi táhne Babiš i Kalousek. Především však Piráti

Napsal/a Robert Břešťan 21. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud by mladí studenti středních škol starší patnácti let mohli v nadcházejících krajských volbách volit, na jejich preferencích by v řadě krajů výrazně profitovala Česká pirátská strana. Zvítězila by – ať už samostatně či v koalici – v osmi ze 14 krajů, v dalších třech krajích by byla druhá.

Popularitě se ale těší i strana Andreje Babiše ANO 2011 a pravicová TOP 09. Své voliče by si mezi mladými lidmi v Česku v poměrně vysoké míře našly i protiimigrantské strany.

Nepřeceňovat, ale nepřehlížet

Vysoko ve studentských preferencích se umístila strana zdravého rozumu, prezentovaná sloganem Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi i Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů.

Naopak tradiční strany českého parlamentu jako ČSSD, ODS, KDU-ČSL nebo KSČM studenty nijak neoslovují.

Plyne to z výsledků Studentských voleb, které již tradičně krátce před regulérními volbami pořádá společnost Člověk v tísni.

Kompletní výsledky ZDE.

„Politiky, médii ani širokou veřejností by výsledky Studentských voleb neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci,“ říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb před šesti lety inicioval.

„Je zřejmé, že strach a nejistota, které v souvislosti s migrační krizí prostupují naší společností, názorová polarizace a nenávistné projevy ovlivňují i názory a postoje mladých lidí a projevily se i v jejich hlasování ve Studentských volbách,“ dodává.

Principy zastupitelské demokracie

V minulosti Studentské volby čelily kritice politiků. V roce 2010 například ČSSD vydala prohlášení, podle nějž se projekt stal „předmětem nejtvrdšího politického boje“ a „nehorázného útoku proti ČSSD“.

Letošní volby proběhly 20. a 21. září na 124 gymnáziích, 136 středních odborných školách a 34 učilištích po celé republice.

Středoškoláci starší 15 let volili politické strany, hnutí a koalice, které skutečně ve volbách kandidují do krajských zastupitelstev. Odevzdáno bylo celkem 31 867 platných hlasovacích lístků.

Poprvé se Studentské volby konaly v roce 2010 před před parlamentními volbami.

„Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“ popisuje cíle projektu Karel Strachota.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)