Bourání železné opony, hranice ČSSR - Rakousko, 1990.
Bourání železné opony, hranice ČSSR - Rakousko, 1990.

Vyšetřování zločinů na hranicích dál pokračuje. Státní zástupce zamítl stížnost Jakeše a Štrougala

Napsal/a Vojtěch Berger 24. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Policie dál stíhá tři bývalé komunistické politiky, které loni v listopadu obvinila ze zneužití pravomoci v souvislosti se střelbou na hranicích někdejší ČSSR. Bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš, expremiér socialistického Československa Lubomír Štrougal a exministr vnitra Vratislav Vajnar sice podali proti obvinění stížnost, tu ale státní zástupce zamítl.

„V uvedené věci nadále probíhá vyšetřování, stížnosti obviněných byly nadřízeným státním zástupcem jako nedůvodné zamítnuty,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

Tři bývalí vysoce postavení komunisté čelí vyšetřování také v sousedním Německu. Trestní oznámení v obou zemích proti bývalým špičkám totalitního Československa podala Platforma evropské paměti a svědomí. Oznámení podané v Německu v roce 2016 mířilo proti 67 někdejším představitelům režimu v ČSSR.

Česko-německé vyšetřování

Loni v létě obě trestní oznámení začal prověřovat společný česko-německý tým policistů a státních zástupců.

Bavorská média tehdy citovala vrchního státního zástupce z Norimberku Christiana Härtla, který má případ na německé straně na starosti. Podle něj vytvořením společného týmu odpadá nutnost žádat v sousední zemi o právní pomoc, například při výsleších svědků. Ulehčuje se tím také přístup do archivů.

„Spolupracujeme s německými kolegy – státními zástupci. Především se jedná o výměnu informací,“ potvrzuje součinnost s německou stranou i dnes státní zástupce Jan Lelek.

Platforma evropské paměti a svědomí německým vyšetřovatelům v rámci trestního oznámení předala pět pečlivě zdokumentovaných případů zabití uprchlíků na hranicích, jejich zranění nebo uvěznění v ČSSR a následně i NDR.

Bývalá ředitelka platformy Neela Winkelmannová považuje za klíčový případ ze všech kauzu východoněmeckého mladíka Hartmuta Tautze, jehož v polovině 80. let nechali českoslovenští pohraničníci roztrhat psy nedaleko Bratislavy. Tautz na následky zranění za několik hodin zemřel.

„Věřím, že Hartmut Tautz nám otevře dveře k souzení pachatelů zabíjení na hranicích. V jeho případě nemůže žádný komunistický pohrobek nebo demagog tvrdit, že ten chlapec si to jakýmkoli způsobem zasloužil. Nebyl politicky aktivní, nebyl ozbrojen, byl to padesátikilový droboučký maturant, který utíkal na Západ, protože se chtěl stát klarinetistou. Kámen by se ustrnul,“ řekla už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org Winkelmannová.

Dočkají se soudu?

Ta také vyjádřila obavy z toho, že někdejší komunističtí funkcionáři se budou snažit soudnímu procesu vyhnout obstrukcemi.

„Pevně věřím, že k soudu dojde. Ovšem, jestli ti pánové před ním opravdu stanou, je otevřená otázka. Oni se brání a budou zkoušet různé obstrukce a protahovat řízení,“ řekla Winkelmannová v únoru Českému rozhlasu.

Už loni v prosinci, krátce poté, co vyšlo najevo, že trojice Jakeš, Štrougal a Vajnar je stíhána policii, se v médiích objevily zprávy o údajně špatném zdravotním stavu Miloše Jakeše. Tomu je 97 let, Štrougalovi 95 a Vajnarovi 89 let.

Ještě před tím, než policie zahájila stíhání proti bývalým komunistickým politikům, řešily už české soudy řadu případů německých občanů, kteří žádali rehabilitaci či případně následné odškodnění za to, že je v komunistické ČSSR chytili a vrátili zpět do NDR.

„Ti, kteří byli chyceni a předáni Stasi ve východním Německu, seděli ve vězení napřed u nás a poté v NDR, kde byli odsouzeni většinou na dva roky. Víme, že těch lidí byly tisíce, podle některých údajů jde dokonce až o 18 tisíc východních Němců, kteří byli chyceni na hranicích a vráceni. Několik tisíc jich může ještě žít,“ odhadovala před rokem Neela Winkelmannová, že počet Němců žádajících spravedlnost u českých soudů může ještě výrazně růst.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)