Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bourání železné opony, hranice ČSSR - Rakousko, 1990.
Bourání železné opony, hranice ČSSR - Rakousko, 1990.
,

Vyšetřování zločinů na hranicích dál pokračuje. Státní zástupce zamítl stížnost Jakeše a Štrougala

Policie dál stíhá tři bývalé komunistické politiky, které loni v listopadu obvinila ze zneužití pravomoci v souvislosti se střelbou na hranicích někdejší ČSSR. Bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš, expremiér socialistického Československa Lubomír Štrougal a exministr vnitra Vratislav Vajnar sice podali proti obvinění stížnost, tu ale státní zástupce zamítl.

„V uvedené věci nadále probíhá vyšetřování, stížnosti obviněných byly nadřízeným státním zástupcem jako nedůvodné zamítnuty,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

Tři bývalí vysoce postavení komunisté čelí vyšetřování také v sousedním Německu. Trestní oznámení v obou zemích proti bývalým špičkám totalitního Československa podala Platforma evropské paměti a svědomí. Oznámení podané v Německu v roce 2016 mířilo proti 67 někdejším představitelům režimu v ČSSR.

Česko-německé vyšetřování

Loni v létě obě trestní oznámení začal prověřovat společný česko-německý tým policistů a státních zástupců.

Bavorská média tehdy citovala vrchního státního zástupce z Norimberku Christiana Härtla, který má případ na německé straně na starosti. Podle něj vytvořením společného týmu odpadá nutnost žádat v sousední zemi o právní pomoc, například při výsleších svědků. Ulehčuje se tím také přístup do archivů.

„Spolupracujeme s německými kolegy – státními zástupci. Především se jedná o výměnu informací,“ potvrzuje součinnost s německou stranou i dnes státní zástupce Jan Lelek.

Platforma evropské paměti a svědomí německým vyšetřovatelům v rámci trestního oznámení předala pět pečlivě zdokumentovaných případů zabití uprchlíků na hranicích, jejich zranění nebo uvěznění v ČSSR a následně i NDR.

Bývalá ředitelka platformy Neela Winkelmannová považuje za klíčový případ ze všech kauzu východoněmeckého mladíka Hartmuta Tautze, jehož v polovině 80. let nechali českoslovenští pohraničníci roztrhat psy nedaleko Bratislavy. Tautz na následky zranění za několik hodin zemřel.

„Věřím, že Hartmut Tautz nám otevře dveře k souzení pachatelů zabíjení na hranicích. V jeho případě nemůže žádný komunistický pohrobek nebo demagog tvrdit, že ten chlapec si to jakýmkoli způsobem zasloužil. Nebyl politicky aktivní, nebyl ozbrojen, byl to padesátikilový droboučký maturant, který utíkal na Západ, protože se chtěl stát klarinetistou. Kámen by se ustrnul,“ řekla už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org Winkelmannová.

Dočkají se soudu?

Ta také vyjádřila obavy z toho, že někdejší komunističtí funkcionáři se budou snažit soudnímu procesu vyhnout obstrukcemi.

„Pevně věřím, že k soudu dojde. Ovšem, jestli ti pánové před ním opravdu stanou, je otevřená otázka. Oni se brání a budou zkoušet různé obstrukce a protahovat řízení,“ řekla Winkelmannová v únoru Českému rozhlasu.

Už loni v prosinci, krátce poté, co vyšlo najevo, že trojice Jakeš, Štrougal a Vajnar je stíhána policii, se v médiích objevily zprávy o údajně špatném zdravotním stavu Miloše Jakeše. Tomu je 97 let, Štrougalovi 95 a Vajnarovi 89 let.

Ještě před tím, než policie zahájila stíhání proti bývalým komunistickým politikům, řešily už české soudy řadu případů německých občanů, kteří žádali rehabilitaci či případně následné odškodnění za to, že je v komunistické ČSSR chytili a vrátili zpět do NDR.

„Ti, kteří byli chyceni a předáni Stasi ve východním Německu, seděli ve vězení napřed u nás a poté v NDR, kde byli odsouzeni většinou na dva roky. Víme, že těch lidí byly tisíce, podle některých údajů jde dokonce až o 18 tisíc východních Němců, kteří byli chyceni na hranicích a vráceni. Několik tisíc jich může ještě žít,“ odhadovala před rokem Neela Winkelmannová, že počet Němců žádajících spravedlnost u českých soudů může ještě výrazně růst.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

40 komentářů

 1. trapnost.. napsal:

  celéto pochybné rádoby vyšetřování je pro smích a krajně reapné. Podivnosti ze stran německa k české republice jsou na dennim režimu. opravdu popírá zdravý rozum a soudnost. Na hranicích t bylo husté a velmi složité a hnát k soudu staré lidi , kteří to nemohli ovlovnit , protože k tomu neměli možnosti je trapné a zoufalé..

  • martin napsal:

   hnat k soudu staryho komunistu je stejne opravneny jako hnat k soudu staryho nacistu.
   podobna sebranka

  • Nemohli...? napsal:

   Nemohli ovlivnit ? Tito to hlavně mohli ovlivnit. Jsou symbolem všeho špatného co komunisti v této zemi udělali. To jsou vysokého věku je celkem jedno. Vina není řidičák neodebírá se při dosažení určité věkové hranice, je tady pořád.

  • Jaromír napsal:

   Po pravdě, k soudu běžně „ženou“ i dozorce z koncentračních táborů, pokladní a podobně, i když je jim také ke stovce let, tak proč ne tyto naše gaunery? Nedopřál bych jim klidu i proto, aby každý, koho by napadlo provádět to co oni, toto měl neustále před sebou. Aby neměl nikdy klid, aby nikdy nevěděl, jestli nepřijde žaloba, soud a trest. Štrougal se drží alespoň bokem od politického dění, ale Jakeš neustále mele a obhajuje své zločiny, tak je teď může obhajovat před soudem, dostal k tomu příležitost.

  • Ondrej napsal:

   pochybni jsou maximalne komousi. vysetrovani je naprosto na miste – tyto hanebne zlociny nesmi byt zapomenuty a kdo jiny, nez vedouci predstavitele zrudneho rezimu, ktery umoznoval tyto hanebnosti pachat, by mel byt hnan k zodpovednosti – to je podobne jako se starymi nacky – taky padlo jeste nedavno par rozsudku a je to uplne v poradku. na toot neni nikdy pozde

  • skeptik napsal:

   Jistě, pane trapnosti. Podle vašeho „zdravého rozumu a soudnosti“ bylo správné lidi na hranicích střílet a nebo nechávat roztrhat psy. Dost ubohé i na ruského trolla.

  • Anofertí zmar napsal:

   Máte značně podivný pohled na věc. Říkat o předních komunistických hlavách, že neměli možnost ovlivnit jim přímo podřízené orgány je krásný pokus o relativizaci jejich zločineckých rozhodnutí. Argument, že staré lidi by se nemělo hnát k soudu je taktéž špatné. Kdyby to byli masový vrazi (což v důsledcích jejich rozhodování skutečně byli), pak byste je také nechal být? Kde byste určil hranici „stáří“, pro které už by se nestíhalo? Nepřijde vám váš vlastní názor trapný, když omlouváte hlavy tehdejšího režimu slovy „oni to nemohli ovlivnit“.

   Kdyby žil Hitler, také byste ho nechal jít, kdyby byl dostatečně stár, bez soudu? On také nemohl přeče ovlivnit spoustu věcí…

  • Petr Kaminsky napsal:

   Trapne a zoufale jsou predevsim takove bolsevicke komentare. Ti lide meli predevsim zodpovednost. Kecy, o tom, ze to nemohli nijak ovlivnit, jsou mimo asi jako tvrzeni, ze za rozpoutani a dusledky 2. sv. valky by meli nest odpovednost radovi vojaci a ne Hitler apod. Je skvele, ze se to snad dostane k soudu. Ti papalasi si mysleli, ze uz to v klidu nejak dozijou. Mene, tekel …

   • petrph napsal:

    No schválně, zkuste to porovnat s dnešními zákony. V dnešním Zákonu o Policii ČR se třeba píše „Policista je oprávněn použít při zákroku donucovací prostředek a zbraň“.. a dálší… A staly se samozřejmě i dnes případy, kdy toto použil i neoprávněně. Různě se to vyšetřovalo, někdy šel i k soudu, ale nikoho ani nenapadla myšlenka že by na to konto mohli žalovat členy vlády.
    Takže proč ty komunistické? Jen tedy pro vysvětlenou – nebude se soudit celý protiprávní komunistický režim od roku 1948, ale právě že jen ta izolovaná a nepřímá rozhodnutí ze 60.let. Za to je určitě neodsoudí.

    A co je podstatné, já taky nemám rád bolševiky, ovšem průšvih je v tom, že takto se ani tak netrestají bolševici, jako že se devalvuje současný právní řád a současná práva občanů. Když to projde proti bolševikům, tak proč ne proti každému? Důvod se vždycky najde

  • Mlčeti zlato... napsal:

   Doufám, že to vyšetřování nadobude nějakých skutečných závěrů a výsledků. Je to potřebné, aby si kdejaký papaláš do budoucna nemyslel, že může dělat co si zamane. Myslím, pisateli řádků, na něž právě odpovídám, že byste udělal/a/ lépe, kdybyste mlčel/a/. Že vás huba nebolí.. Asi tak.

 2. petrph napsal:

  Mimochodem, jak je doufám každému zřejmé, toto vyšetřování vůbec neimplikuje, že tito obvinění budou za své pradávné činy odsouzeni, natož potrestáni. V tom existuje poměrně velká zkušenost z období minulých dekád, kdy byli takto soudy souzeni ti skuteční komunističtí zločinci, kteří přímo (přímo) zodpovídali za provedené zločiny – a v naprosté většině případů byli z čistě formálních důvodů našimi soudy osvobozeni.

  Vyšetřovat a podávat po této zkušenosti žaloby na lidi kteří za toto zodpovídali jen nepřímo , by se potom dalo samo o sobě označit za zneužívání pravomoci k ideologickým účelům. Neodsoudí se a nepotrestá nikdo, ale těch dalších x let !vyšetřování a procesů se bude v médiích mluvit o tom, jací to jsou zločinci. Pěkná ukázka nezávislosti justice v demokratické společnosti. Dalo by se řícít že to by i Masaryk zaplakal…

 3. Dvořák napsal:

  Doufám,že Nela Wilkehamová bude tak aktivní při odškodnění našich občanů a státu od Německa za druhou svět.válku!Jinak je to jen divadlo s třicetiletým zpožděním,kdy máme členy STB prolezlou celou republiku a státní aparát.

 4. pablo41 napsal:

  Trapnost je, když člověk, který o té době nic neví , o ní píše a nazývá pokus o potrestání skutečných viníků trapností.

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Kdy bude vyšetřován Karel IV. za to, že vykázal Židy za hradby a vyvolával proti nim negativní reakce většinové populace („Trestní zákoník (zákon č. 40/2009 Sb.)
  §356
  (1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta“).

  • petrph napsal:

   Na to je velice snadná odpověď, právo nepovoluje retroaktivitu, tudíž nikdo nemůže být stíhán za trestné činy spáchané před tím než byly vyhlášeny v zákoně.
   Tedy, ani Karel IV nemůže být stíhán za zločiny proti zákonu z roku 1989, ale ani ti komunisté za zločiny podle dnešních zákonů. Tudíž, pokud to ještě někomu nedocvaklo,
   tak obviněni jsou (a pokud budou souzeni) tak podle bolševických zákonů z 60.let.
   Je mi fakt líto, že dnešní policie a státní zástupci mají chuť se v té špíně hrabat, a u soudců už vůbec nečekám větší zájem si zopakovat bolševickou spravedlnost (to je doufám na fakultách neučí)..

 6. Pavel Liška napsal:

  Jediná otázka : proč až (nebo právě) teď??!

 7. Dušan napsal:

  Abyste pochopili proč?
  Zajděte si do obce Čížov na Jižní Moravu, kde jsou dochované původní hraniční zatarasy (Železná opona) při hranici s Rakouskem. Nejlépe v podvečer. Nadechnete se a zamyslete se.
  Odsouzení stíhaných Komunistických pohlavárů, bude satisfakce pro přeživší Komunistické zvůle a jejich potomky.

  • Pavel Liška napsal:

   Já se neptám proč. To snad je každému jasné. Já se ptám proč až teď!!! A taky proč právě teď. Dokážete mi odpovědět?

   • Dušan napsal:

    Lepší pozdě než nikdy.

    • Pavel Liška napsal:

     Jak se to vezme… Tak zaprvé, stále zůstává nezodpovězená otázka : Proč ne tehdy ?
     A za druhé… Tohle divadlo po tak dlouhé době a s vetchými bezbrannými staříky na lavici obžalovaných, může být kontraproduktivní a nahnat sympatie do tábora příznivců KSČM a podobných voličských základen. ( ve smyslu : Orel much nelapá. Nekopeme do těch co jsou na kolenou…. nebo snad i : Nejsme jako oni …. apod. )
     Nemohl by to být taky něčí ďábelský plán ? Bral jste i tento aspekt v potaz ?

     • skeptik napsal:

      Proč ne tehdy? To je otázka spíše na tehdejší soudce a prokurátory. Mnozí z okolí těchto vetchých staříků vyklouzli ze stíhání právě díky nim a svým kontaktům. Zastával se těchto lidí přece i sám velký Václav Klaus starší a tehdejší vedení ODS, ve kterém byli zastoupeni i lidé s komunistickou minulostí. Václav Klaus už naštěstí není ani předsedou ODS, ani prezidentem a naštěstí už ztratil i svůj vliv, který kdysi měl. Ale s komunisty je zadobře i dnes. Jen mě trápí, že voliči u nás mohli opakovaně volit takového člověka a takovou politickou stranu.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jsem přeživši komunistické zvůle, kvůli kapitalistickému původu mě na střední školu pustili jako pomocného dělníka v 18 letechk dy moji vrstevnící maturovali, na odbornou vysokou školu jsem nemohl ani pomyslet, celý život jsem byl od 15 let osobou sledovanou StB, jak jsem byl upozorněn, když kvůli umístění na kandidátce požádala místní organizace KDU-ČSL o moji lustraci, oba rodiče byli v roce 1949 vězněni bez rozsudku a odsouzení Jakeše a Štrougala za hlídání a zadrátování hranic, mně rozhodně žádnou satisfakci nepřinese.
   Satisfakci by mně přineslo, kdyby mé rodině bylo vráceno to, co zbylo ze znárodněného po komunistech a po listopadu bylo rozkradeno postkomunistickými demokraty, kdyby byly mé ženě uspokojeno soudem nařízené bez možnosti odvolání povinného, vyplacení transformačních podílů ve výši několika set tisíc Kč. Nic z toho do dnešních dnů, přes pravomocné rozsudky, se nepadařilo ani soudu vymoci.
   Navíc, protože jsem v té době žil a živil se jen prací, nikoli politikou, vím zcela jistě, že ani jeden z těch dvou neměl pravomoc takovou, aby zrušil hlídání hranice, ale ani to hlídání nenařídil, jen to zdědili po předchůdcích.

 8. frhk napsal:

  Tragikomické je, že lidé, kteří mávnou rukou nad stovkami bezbranných civilistů povražděných pohraničníky, masovými vraždami páchanými Revolučními gardami na německých civilistech v r. 1945 anebo tisícovkami obětí komunistických lágrů se až hystericky rozhořčují nad „vrahy Mašínovými, vraždícími bezbranné příslušníky SNB, milicionáře a funkcionáře KSČ“, čili představitele zrůdného režimu, jehož krédem byla likvidace třídních nepřátel!!
  Zrůdným prizmatem stalinistů (zpochybňujících i miliony obětí GULAGu a masakry „sovětských esesáků“ z NKVD) a mladých komsomolců s portrétem vrahouna Che Guevary na tričku je i s. Ondráček (který nejen, že byl v Listopadu 89 komunistickou „mlátičkou“, ale především je na svou minulost patřičně hrdý, o čemž svědčí jeho dosavadní působení ve stejné, komunistické, bandě) ubohou obětí štvanice, stejně jako je NATO nástrojem imperialismu (ačkoliv své impérium rozšiřuje posledních 75 let výlučně Rusko).
  Vzhledem k tomu, že nejméně 80% populace (starší dnes 55 let) s komunistickým režimem (založeným na zlodějině, podvodu a lži) přímo či nepřímo kolaborovalo (pokud již se na něm přímo aktivně nepodíleli), stejně jako za Protektorátu, není divu, že i zde nachází skuteční odbojáři, bojovníci proti komunistickému teroru, bratři Mašínové tolik nepřátel. Vždyť se tehdy mohli stát obětí antikomunistické gerilly klidně i rodiče těchto komentátorů (bývalí kolaboranti a poskoci komunistického režimu) …. a není ani divu, že komunistický fízl Bureš má tolik obhájců a obdivovatelů. Kolik z těchto moralistů (potažmo jejich rodičů) se stejně razantně postavilo v té době na podporu obětí komunistického teroru anebo odsoudilo řádění májových partyzánů za vraždy neozbrojených nacistů a německých civilistů? V 50. letech tito moralisté (potažmo jejich rodičové) podepisovali výzvy k oběšení vlastizrádců a nyní mají nebetyčnou drzost odsuzovat Mašíny, kteří odbouchli pár poskoků zločineckého režimu.

  Mám pochybnosti, lze-li ještě vůbec považovat ČR za právní stát, jestliže — navzdory platnému zákonu § 260 / O podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka („Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.“) a Zákonu č. 198/1993 Sb. („O protiprávnosti komunistického režimu“), označujícímu komunistickou ideologii za zločinnou
  — dovolují-li si Gottwaldovi a Husákovi pohrobci veřejně a beztrestně obhajovat onen zločinný režim a jeho ideologii, navíc ještě z pozice politických representantů republiky, vysmívajíc se do očí obětem komunismu !?

  Trapné a cynické obhajování pohraničníků, že „pouze plnili rozkazy v souladu s platnými zákony“, evokuje obhajobu nacistických zločinců, esesáků a dozorců koncentračních táborů … i oni „pouze plnili rozkazy v souladu s platnými zákony“. Ostatně slušný člověk se k PS ani nedostal, přednost měli svazáci a kluci s „dobrým kádrovým profilem“. Např. u naší roty nás naopak 50% mělo zakázáno i dostat do ruky nabitou zbraň. O tom, že by nás vyslali zabíjet uprchlíky na čáru tak ani nemluvě.
  Navíc podstatné je, že mnozí „zneužití“ příslušníci LM / SNB / PS, anebo agenti StB (ti, kteří nepodepsali pod nátlakem a ze strachu, nýbrž jen z vychcanosti a prospěchářství jako Bureš) se ani dnes nestydí za svou minulost, o čemž svědčí už samotné jejich členství v KSČM a různých antidemokratických/proruských spolcích … asi jako by bývalý příslušník SS vstoupil do „obrozené“ NSDAP a tvářil se, že má minulost za sebou 🙂
  Pokud někdo ještě dnes vystupuje pod hlavičkou hnutí všeobecně považovaného za zločinecké, je třeba rozpitvávat jeho charakter? Podobně, pokud já zde budu vystupovat třeba jako reformovaný fašista, člen „obrozené“ Vlajky (Fašistické/Nacistické strany ČaM) a tvářit se, že jsem se rozešel s minulostí?
  S blbostí a zlomyslností rudých trollů je třeba dennodenně bojovat, jinak nás převálcují. Jelikož stalinismus je de facto satanským kultem, je imunní vůči zdravému rozumu, logice i faktům a tudíž přežívá nadále. Stalinisty/satanisty samozřejmě nepřesvědčí nic. Jde jen o to osvětou před jejich působením chránit aspoň lidi naivní a pomýlené.

  Pro zapomnětlivé občany, kterým již Alzheimer či marxistická nostalgie zatemnila paměť (a dementní mladé komsomolce s portrétem sadistického psychopata Che Guevary na tričku) doporučuji aspoň návštěvu mých tematických alb na FB:
  „Báječná léta pod psa“
  https://www.facebook.com/fero.hrabal/media_set?set=a.502456976461054&type=3
  nebo
  Třeba „HISTORIE KOMUNISMU A FAŠISMU V OBRAZECH“:
  http://www.facebook.com/media/set/?set=a.383584595014960.92110.100000902690635&type=3&l=a47f9c228b

  REAGOVAT NENÍ TŘEBA, odpovídat již nebudu, jelikož své názory a odpovědi na předpokládané argumenty jsem dávno vyjádřil na blogu
  POCHOD PODLÝCH „REVOLUCIONÁŘŮ“:
  http://ferohrabal.blogspot.co.id/2017/04/pochod-podlych-revolucionaru.html

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vy musíte být jeden z těch, co něco přečetli, něco slyšeli, jinak nic nezažili snad kromě dovolené v Thajsku nebo tak někde, ale přesto schvalují pomníky pro Vlasovce, kteří bojovali na straně Němců a byli tvořeni na příklad „29. Waffen-Grenadier Division der SS (russische Nr. 1) která vznikla z Kaminského brigády v létě 1944 a zapojila se do bojů během povstání ve Varšavě. Zde se divize podílela na zvěrstvech a rabování, čehož bylo využito jako záminky k popravě gestapem několika její velitelů, včetně Bronislava Kaminského[1] a divize byla postupně rozpuštěna. Mužstvo bylo včleněno do ROA generála Andreje Vlasova“ nebo „30. Waffen-Grenadier Division der SS (russische Nr. 2) byla vytvořena v srpnu 1944 v Polsku z Schutzmannschaft-Brigade Siegling. V srpnu 1944 byla divize poslána do Francie, kde bojovala s francouzským hnutím odporu“. To byli údajní osvoboditelé Prahy, kteří doufali, že když se přidají na stranu Čechů. že se dostanou snáze do amerického zajetí. Podle některých účastníků pražského povstání, byla účast vojsk ROA velmi omezená a naopak se dopouštěli odzbrojování povstalců. Jejich velitel Buňačenko „před postupující Rudou armádou uprchl do amerického zajetí, byl však Američany po krátké době předán sovětským vojskům“.

 9. Norimberský proces napsal:

  Vůbec nejde o to, jestli půjdou do basy, k tomu nedojde kvůli zdravotnímu stavu. Ale i kdyby už byli po smrti, je důležité jasně říci, kdo byl tenkrát v právu? Ti, co šli přes hranice, nebo ti, co na ně nechali střílet!? (Ještě dnes se od komunistů dočtete, „no dyť tam byly cedule, že se tam nesmí…“) Vlastně takový další „Norimberský proces“.

  • petrph napsal:

   No, jestli dovolíte, tak Vám odpovím. Na tom teda sakra záleží, zda jsou obviněni a budou souzeni – proto aby šli do vězení, nebo z jiného důvodu.
   Protože – o tom, že jsou (jakožto vrcholoví zástupci KSČ) vinni – v politickém smyslu , na tom je široká společenská shoda, a takto to je uvedeno i ve známém „Zákonu o protiprávnosti komunistického režimu 198/1993!..
   Jenomže, milý pane, právně obvinit někoho a pak ho soudit podle trestního zákoníku, a snažit se ho za to dát zavřít, to je něco naprosto jiného. Na to by si měla dávat zvláště nezávislá justice pozor, ta má postupovat a právě jedině s cílem usvědčeného pachatele dle zákona potrestat – nikoliv tady dělat ideologickou propagandu..
   No a pokud se týče Norimberského procesu, ten se jak známo konal hned po válce. (Už tehdy existovaly spory, ale budiž)
   Provádět ho 30 let po ní, s tím že by si Spojenci teprve pak vzpomněli, jó voni ti fašisti byli vlastně zločinci, tak je teprve teď potrestáme, to by se jim asi svět vysmál. Jako že by jim stejně vláda SRN tehdy řekla, že si do svých záležitostí kecat nedá..

 10. Stíhání...... napsal:

  Prosila bych , koho a kolik lidí nechali postřílet v letech 1963-1989? A co “ slavní bratři Mašínové? To je jiné vraždění, že ano………Je to naprosto trapné stíhání….

  • Anofertí zmar napsal:

   Nevím proč tady blábolíte o Mašínech, teď se bavíme o Jakešovi, Štrougalovi a Vajnarovi.

   Napište si článek o Mašínech, podejte trestní oznámení a veďte si to vy.

   Nezaplevelujte toto téma.

   Každý trochu znalý historie by mohl psát seznamy ve stylu když tihle, tak proč ne také támhleti.

  • Anofertí zmar napsal:

   PS: Teď prostě přišla řada na tyhle pány.

  • skeptik napsal:

   Přečtěte si příspěvek pana frhk z 24. 4. 2020. Na vaši zmínku o bratrech Mašínových odpověděl vyčerpávajícím způsobem. Dobře si tu odpověď zapište za uši.

 11. Miroslav Eliáš napsal:

  Je to až absurdní, ale pan Jakeš udělal pro pád komunismu u nás víc, než celá Charta dohromady.Za co ho chcete trestat?

  • Anofertí zmar napsal:

   Nepiště prázdné fráze.

   Napište přesně co udělal tak úctyhodného.

   Sám se hrdě hlásí ke komunismu i ke své minulosti. Vy tady argumentujete jeho zasazením o pádu toho, co tak miluje. Nepřijde vám to trochu rozporné?

  • skeptik napsal:

   Myslíte si Miroslave Eliáši, že když někdo něčemu pomůže svojí hloupostí a omezeností, tak je třeba to považovat za zásluhu?

 12. petrph napsal:

  Tedy, omlouvám se, že přidávám další komentář ke stejnému tématu, ale v tomhle případě mi to nedá. Velice doporučuji každému podrobně přečíst v úvodu uvedený odkaz – z čeho jsou ti pánové konkrétně obvinění.. Jestli snad měl někdo dojem, že za to že nařídili střelbu na hranicích, velice se mýlí..
  Klade se jim za vinu, že „.. že kvůli nečinnosti tří funkcionářů ..atd“, že „..nevyužili své pravomoci a svého oprávnění toto zastavit“. Nemohu si pomoci (co na to právníci?), ale takové obvinění politiků by těžko obstálo, i za dnešních demo poměrů.. Pokud ano, a doufám že si to soudci uvědomí, šlo by snadno z  podobné „nečinnosti“ obvinit celou generaci našich státních činitelů od roku 1989, i s  panem Havlem v čele..Bylo by to sice groteskní, leč právo snad platí pro každého.

  Jako že, a snad i právníci budou souhlasit, „nečinnost“ rozhodně nepatří mezi nepromlčitelné zločiny, takže už ty komunisty ani stíhat nelze.
  Je mi to líto, já jsem si taky v 90.letech přál, aby komunističtí zločinci byli za své hrůzné zločiny rychle potrestáni. Ovšem ne tímto způsobem, který se snadno může obrátit proti každému…

  • ČERT napsal:

   Ale je to dáno do jasného kontextu s tím Mezinárodním paktem o občanských a politických právech. ČSSR byla jeho signatářem od samého počátku a ještě před tím, než v tom roce 1976 vstoupil v platnost, ho prý odsouhlasilo i naše Federální shromáždění. Toť jenom konstatování…

   • ČERT napsal:

    Resp., abych úplně upřesnil, v době, kdy ten Pakt vstoupil v platnost, ČSSR nejenže patřila k jeho signatářům, ale byl u nás již i ratifikován…

   • petrph napsal:

    To jsem samozřejmě četl a vzal v úvahu. Ale odpověď je stejná. Za neplnění tohoto paktu si samozřejmě tehdejší režim nesl politickou zodpovědnost. Ale těžko bude taková – „opět zdůrazňuji nečinnost“ – podklad pro potrestání konkrétní osoby o 50 let později.. Tedy, možná se mýlím, třeba mne opravte, ale i dnes platí, že pokud nějaký úředník při své činnosti poruší zákon , tak lze proti němu úřední postih uplatnit jen do určené nedlouhé lhůty. (zase rozumějme z nedbalosti, i nečinnosti).

    Ale i právě z pohledu dnešního práva je vidět, jak je celá právní konstrukce absurdní. Vemte si kolik jsme od listopadu 1989 podepsali jako stát podobných mezinárodních smluv – včetně těch přebíraných právních předpisů EU. Odhadem tisíce. A taky se pak stávalo a stává, že jsou v konkrétních případech úředním postupem porušovány, resp. vedou se o to dlouhé soudní spory. (některé se probírají právně i zde na HP). Kdyby místo toho ve všech případech stačilo podat na (asi vybraného) státního činitele (i úředníka) trestní oznámení, situace by vypadala naprosto jinak.
    Ale opakuji, i já jsem v 90.letech si přál a předpokládal že komunističtí zločinci justičně potrestáni budou. Ovšem nikoliv o 30 let později a tímto způsobem..

    • ČERT napsal:

     Ale tak já jsem na to jen upozornil jako na zcela konkrétní dokument, vůči kterému se ta „nečinnost“ vztahuje a o který se to stíhání opírá, jako, že to tady je v té věci důležité… Jinak jistě, při tom obrovském množství různých zákonů a právních předpisů, a jak upozorňujete, ten časový odstup už řady desetiletí… Nevím…(???) Taky může být třeba otázka, jestli se tady k něčemu nakonec dojde (zvlášť i vzhledem k Jakešovu a Štrougalovu věku)… Ale na druhou stranu, jak tady někteří zdůrazňují, pro mnohé je to věc prostě už jenom určité satisfakce – demonstrace toho, že prostě to bylo špatné a odsouzeníhodné…

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko