Lubomír Štrougal na archivním snímku z roku 2012. Foto: Alexandr Malachovský / CNC / Profimedia

Němci nadále vyšetřují Štrougala a spol. Je to historicky významný případ, říká státní zástupce

Napsal/a Vojtěch Berger 2. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

V Česku se kauza bývalých komunistických funkcionářů Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara přerušila a čeká se na nové posudky jejich zdravotního stavu. Kvůli zabíjení lidí na hranicích někdejší ČSSR jsou ale stále vyšetřováni v Německu. „Vyšetřování v žádném případě nekončí,“ potvrdil pro HlídacíPes.org vrchní státní zástupce z bavorského Weidenu Christian Härtl, který případ na německé straně od začátku vede.

Podle našich aktuálních odhadů jsme vyčerpali všechny možnosti vyšetřování proveditelné na území Německa,“ říká Härtl s tím, že teď je na řadě vyhodnocení dokumentů a informací poskytnutých „především z Česka, ale také ze Slovenska“, případně provedení dalších vyšetřovacích úkonů v obou těchto zemích.

Härtl je také jedním z vedoucích společného česko-německého vyšetřovacího týmu, který zabíjení na hranicích komunistického Československa od roku 2019 vyšetřuje. Nejdřív měl tým fungovat dva roky, jeho činnost byla ale prodloužena až do roku 2023. „Jestli to bude stačit na uzavření vyšetřování, nelze v tuto chvíli odhadnout,“ konstatuje německý státní zástupce.

Od Jakeše až po vojáky

Vyšetřování v Česku i v Německu probíhá na základě dvou trestních oznámení, která v letech 2016 a 2017 podala v obou státech Platforma evropské paměti a svědomí. Oznámení mířila jak proti špičkám komunistického režimu, tak proti běžným vojákům, kteří se na střelbě do bezbranných civilistů na hranicích podíleli.

Mezi oběťmi byli kromě Čechů a Slováků také východní Němci, kteří přes železnou oponu v Československu prchali na Západ, ale i lidé dalších národností.

V našem řízení jsou mezi obviněnými všechny osoby, které se v jednotlivých případech úmrtí podílely na řetězci rozkazů. To zahrnuje dosud žijící členy vedení státu, jmenovitě Štrougala a Vajnara, až k jednotlivým vojákům nasazeným na hranici,“ potvrzuje státní zástupce Härtl.

Na seznamu obviněných byl kromě komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Ten však v roce 2020 zemřel.

„Vyšetřování historického významu“

Dva měsíce poté, v září 2020, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 rozhodlo o zastavení stíhání Štrougala a Vajnara. Rozhodnutí pak loni v květnu potvrdilo i Městské státní zastupitelství. Opíralo se při tom o posudek znalců, podle nichž Štrougal ani Vajnar kvůli duševní chorobě nechápou smysl trestního řízení. Štrougalovi je nyní 97 let, Vajnarovi 91 let.

V prosinci však Ústavní soud rozhodnutí zrušil, a Městské státní zastupitelství se tak případem musí znovu zabývat. Soud věc přezkoumával na základě podnětu skupiny lidí z Německa, mezi nimiž byli jak zranění z hranic, tak pozůstalí po obětech komunistických pohraničníků.

Podle soudu nebyli znalci posuzující duševní stav Štrougala s Vajnarem nestranní a z jejich závěrů nelze vycházet. Nařídil proto vypracovat nové posudky, hotové mají být do konce března. 

Němečtí vyšetřovatelé zatím psychický stav bývalých komunistických funkcionářů neřešili. „Zatím nehrál žádnou roli. Bylo nám ale přirozeně jasné, že zdravotní stav obviněných kvůli jejich velmi vysokému věku bude třeba během vyšetřování přezkoumat. Proto počkáme na výsledky nových posudků v Česku,“ dodává bavorský státní zástupce Härtl.

Připouští, že vyšetřování komunistických zločinů na hranicích je výjimečná kauza: „Má historický význam. Sám pocházím z místa nedaleko česko-německé hranice a ještě si pamatuju, jak vypadala před pádem železné opony a jak mě rodiče varovali, abych se k ní ani nepřibližoval.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)