Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Lubomír Štrougal na archivním snímku z roku 2012. Foto: Alexandr Malachovský / CNC / Profimedia
,

Němci nadále vyšetřují Štrougala a spol. Je to historicky významný případ, říká státní zástupce

V Česku se kauza bývalých komunistických funkcionářů Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara přerušila a čeká se na nové posudky jejich zdravotního stavu. Kvůli zabíjení lidí na hranicích někdejší ČSSR jsou ale stále vyšetřováni v Německu. „Vyšetřování v žádném případě nekončí,“ potvrdil pro HlídacíPes.org vrchní státní zástupce z bavorského Weidenu Christian Härtl, který případ na německé straně od začátku vede.

Podle našich aktuálních odhadů jsme vyčerpali všechny možnosti vyšetřování proveditelné na území Německa,“ říká Härtl s tím, že teď je na řadě vyhodnocení dokumentů a informací poskytnutých „především z Česka, ale také ze Slovenska“, případně provedení dalších vyšetřovacích úkonů v obou těchto zemích.

Härtl je také jedním z vedoucích společného česko-německého vyšetřovacího týmu, který zabíjení na hranicích komunistického Československa od roku 2019 vyšetřuje. Nejdřív měl tým fungovat dva roky, jeho činnost byla ale prodloužena až do roku 2023. „Jestli to bude stačit na uzavření vyšetřování, nelze v tuto chvíli odhadnout,“ konstatuje německý státní zástupce.

Od Jakeše až po vojáky

Vyšetřování v Česku i v Německu probíhá na základě dvou trestních oznámení, která v letech 2016 a 2017 podala v obou státech Platforma evropské paměti a svědomí. Oznámení mířila jak proti špičkám komunistického režimu, tak proti běžným vojákům, kteří se na střelbě do bezbranných civilistů na hranicích podíleli.

Mezi oběťmi byli kromě Čechů a Slováků také východní Němci, kteří přes železnou oponu v Československu prchali na Západ, ale i lidé dalších národností.

V našem řízení jsou mezi obviněnými všechny osoby, které se v jednotlivých případech úmrtí podílely na řetězci rozkazů. To zahrnuje dosud žijící členy vedení státu, jmenovitě Štrougala a Vajnara, až k jednotlivým vojákům nasazeným na hranici,“ potvrzuje státní zástupce Härtl.

Na seznamu obviněných byl kromě komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Ten však v roce 2020 zemřel.

„Vyšetřování historického významu“

Dva měsíce poté, v září 2020, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 rozhodlo o zastavení stíhání Štrougala a Vajnara. Rozhodnutí pak loni v květnu potvrdilo i Městské státní zastupitelství. Opíralo se při tom o posudek znalců, podle nichž Štrougal ani Vajnar kvůli duševní chorobě nechápou smysl trestního řízení. Štrougalovi je nyní 97 let, Vajnarovi 91 let.

V prosinci však Ústavní soud rozhodnutí zrušil, a Městské státní zastupitelství se tak případem musí znovu zabývat. Soud věc přezkoumával na základě podnětu skupiny lidí z Německa, mezi nimiž byli jak zranění z hranic, tak pozůstalí po obětech komunistických pohraničníků.

Podle soudu nebyli znalci posuzující duševní stav Štrougala s Vajnarem nestranní a z jejich závěrů nelze vycházet. Nařídil proto vypracovat nové posudky, hotové mají být do konce března. 

Němečtí vyšetřovatelé zatím psychický stav bývalých komunistických funkcionářů neřešili. „Zatím nehrál žádnou roli. Bylo nám ale přirozeně jasné, že zdravotní stav obviněných kvůli jejich velmi vysokému věku bude třeba během vyšetřování přezkoumat. Proto počkáme na výsledky nových posudků v Česku,“ dodává bavorský státní zástupce Härtl.

Připouští, že vyšetřování komunistických zločinů na hranicích je výjimečná kauza: „Má historický význam. Sám pocházím z místa nedaleko česko-německé hranice a ještě si pamatuju, jak vypadala před pádem železné opony a jak mě rodiče varovali, abych se k ní ani nepřibližoval.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

104 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Je zajímavé, že Němci neřešili s takovou vehemencí válečné zločince z éry nacismu.
  MMCH, i ty vraždy na hranicích by měly být promlčené, protože se nejednalo o válečné zločiny. A navíc, strůjce zadrátování a střelby na hranicích jsme pověsili sami – R Slánského. Jen je škoda, že v tom procesu se „Slánského bandou“ nepadlo daleko víc rozsudků smrti, a že ne všechny rozsudky smrti, které reálně padly, byly vykonány.

  • pablo41 napsal:

   Pergole, i vzhledem k Vašemu věku jste si mohl všimnout postoje Německa, které pravidelně trestá i jedince, kterým byly válečné zločiny prokázány až nyní. A je jich dost, tak nelžete ! A Vy věříte, že Štrougal si nic nepamatuje ?

   • Cechanek napsal:

    Pabloji,jsem pro vyšetření a potrestání komunistických zločinu,ale našimi úřady.Nemci by si měli dělat pořádky u sebe doma a ne u nás..Souhlaseni s podobným praktikami,povede k úplné ztrátě suverenity…

  • Ludvik Krhounek napsal:

   Zřejmě si též unikl

  • Náprstek Viktor napsal:

   V Německu i jím okupovaných byly válečné zločiny nacistů potrestány. U nás padlo i několik trestů smrti. U nás i v dalších zemích se na potrestání zločinů stále čeká… Ze stovky obětí Lidic padaly vysoké tresty, za 22000 NKVD zavražděných civilistů v Katyni nebyl dosud potrestán nikdo…

   • A. S. Pergill napsal:

    V Německu byly potrestány jen „malé ryby“. Hlavní zločinci zůstali nepotrestáni, pokud se jich nezmocnili „lovci“, jako Eichmanna. V Západním Německu fungovaly za (přinejmenším) organizace, umožňující útěk velkým válečným zločincům do Jižní Ameriky a jiných destinací. Ve Východním Německu byl dokonce jeden z vrahů v Lidicích přijat do Stasi.

    • ČERT napsal:

     No, Eichmann byl „odchycen“ izraelským Mosadem právě v té Jižní Americe (v Argentině), nikoliv v Německu…

    • Josef II napsal:

     Pergille,je nesoudili Němci,ale spojenci.Mnozí vrcholoví nacisti Hitlerem počínaje spáchalo sebevraždu,nebo zahynuli na útěku(Borman)a zbytek spojenci odsoudili v Norimberku.Souzeni byli potom v okupačních zonach.Jenom za Racensbruck bylo pod Britským velením popraveno 15 nacistů.Byli souzení v celé Evropě,že obě strany některé zaměstnaly nebo,že uprchli nebo žili pod cizí identitouje věc druhá.Mýlite se,z lidických vrahů jediný odsouzený,který neskončil na popravišti byl Max Rostock,který dostal milost od Zápotockého a skončil jako špion v NSR.U Stasi pravděpodobně nebyl ,byl u STB.Jeden z účastníků byl asi zabit v bojích o Budapešť.

   • pablo41 napsal:

    Pergile, četl jste to ? Co na toříkáte ?

    • A. S. Pergill napsal:

     Viz výše 🙂
     A s těmi oběťmi NKVD ať jde do Ruska, ty opravdu s námi nemají nic společného.

  • toky napsal:

   Zajde na úbytě vyšetřování nebo Štrougal???

 2. janis napsal:

  Darebáci komunističtí!!

 3. Pavel napsal:

  Zajimave, jak se v nekterych pripadech dba na „spravedlnost“. Uz jen to, ze to vysetruji Nemci, je nebetycna drzost a vysmech. Prave Nemci zpusobili, ze se republika dostala nejdrive do jejich rukou a pak do rukou Rusu. A jejich zasluhou bylo, ze se svet ocitl ve valce a pak ve studene valce.
  Lide, kteri jsou souzeni za deni na hranicich, jednali podle tehdejsich zakonu. Nerikam, ze byly dobre, to mnohe nejsou ani dnes, ale platily. A ti lide, kteri se snazili za hranice dostat, vedeli, ze se to nesmi a ze po nich mohou i strilet. Byla to jejich volba, cimz je neodsuzuji. A vojaci? Vojak, ktery neplni rozkazy, je spatny vojak.
  Soudil snad nekdo politiky, generaly a vojaky za zlociny spachane ve Vietnamu? Za 3,5 milionu mrtvych a znicenou zemi? Za Zniceny Irak, Libyi, Syrii, Afghanistan? Ale vubec ne!
  Je to jen uboha stvanice na starych lidech, kteri osobne nikoho nezabili. Byli to politici, a ti, stejne jako dnes, maji odpovednost pouze politickou.

  • A Kubasek napsal:

   Souhlasim, jeste bych dodal, zenevidim obvineni z genocidy na puvodnim obyvatelstvu USA [ Indiani] to same v Kanade a cele stredni a jizni americe. Co potom Australie a New Zealand???? Strougal a ceka KSC meli byt souzeni jiz v 90tych letech ted je to jenom fraska

   • A. S. Pergill napsal:

    Přidejte původní obyvatele Tasmánie, kteří byli zgenocidováni totálně.

    V té Latinské Americe byly poměry dost jiné: Domorodci se stali Španělskými a Portugalskými poddanými a zacházelo se s nimi prakticky stejně jako s bělochy na obdobném stupni společenského žebříčku (jistěže z našeho současností deformovaného pohledu nic moc, ale postavení poddaných v Česku v té době nebylo o nic lepší). Španělé jako bonus pro místní obyvatele zastavili genocidu, kterou provozovali Aztékové vůči okolním národům, a občanskou válku v Incké říši. Výměna Inků za Španěly nebyla pro kečuánské obyvatelstvo změnou k horšímu (v něčem si pohoršili v něčem zase polepšili). Španělé navíc dovezli (za dost dramatických okolností) do Jižní Ameriky virus kravských neštovic a začali masívně očkovat tamní obyvatelstvo proti pravým neštovicím.

    • René Stodůlka napsal:

     Omlouvám se Španělům, řadu věcí jsem nevěděl.
     Na druhou stranu, ve Španělsku a v Londýně a dalších UK městech je vidět hodně imperiální architektury, na kterou Španělé, Britové a další nakradli ve světě.

     • A. S. Pergill napsal:

      Ono je to sporné.
      Existují rozbory, podle nichž kolonie zase tolik nevynášely. A pokud se na dění v nich některé vrstvy napakovaly, tak jiné zase schudly. I to Španělsko sice navozilo spoustu drahých kovů, ale tím snížilo jejich cenu a poškozeni byli ti, kdo v nich měli uloženy finance.
      Více šlo o prestiž, o opěrné body pro případ války na jiných kontinentech a o fenomén „dávání vajec do více košíčků“, kdy impérium s mnoha zámořskými územími se hůř likvidovalo a mohlo být z toho zámoří i obnoveno.
      Ze stejných důvodů (viz ta vejce a košíky) bychom my, lidstvo jako celek, měli makat na osadách na jiných planetách a na expanzi do sousedních solárních systémů.

  • Zavazal napsal:

   Vazeny pane Pavle vy si ve vasem prispevku odporujete tim ,ze vojaci plnili svou povinost, tenkat ti vojaci take plnili svoji povinost tu samou jako pohranici vojaci u jine armady ku prikladu socialisticke ,ale pro toho mrtveho je to stejny vrah.Co mi na to reknete.

  • Catholic Observer napsal:

   Nacističtí vrahové se před soudy po válce také hájili, že jen plnili rozkazy – anebo že takové byly zákony. Zákon ještě není právo. Nemohou právo tvořit zákony, které jsou v rozporu s univerzálním MORÁLNÍM principem. A nacistické a komunistické zákony byly s morálním principem v rozporu. Bylo to prostě antiprávo

   • A. S. Pergill napsal:

    Univerzální morální princip neexistuje.

   • A. S. Pergill napsal:

    Z toho důvodu je také Norimberský proces z hlediska teorie civilizovaného práva (vycházejícího z práva římského) dost noční můra.
    Ne, že by Němci potrestáni neměli být, zcela jistě ano, a IMHO mnohem drsněji než byli, ale nemělo to mít charakter soudního procesu. Prostě se mělo stanovit (nějakou velkou komisí, složenou ze zástupců spojeneckých vojáků, obyvatel okupovaných území, odbojářů, vězňů v koncentrácích, příbuzných po zavražděných atd.), jaké kategorie obyvatel nacistického státu budou jak potrestány (např. všichni důstojníci SS trest smrti a zabavení veškerého majetku) a potom se měl brát Němec po Němci (spousta komisí), rozhodovat, do které kategorie patří a podle toho s ním naložit.

 4. J.pinkas napsal:

  Němci by se měli postarat o válečné zločince , kteří nebyli odsouzení za zločiny proti lidskosti a měli by se finančně vyrovnat světu za škody způsobené druhou světovou válkou .

  • Tondach napsal:

   Nemějte péči! Žádný válečný zločinec se u nich nestal předsedou vlády, jako u nás spolupracovník komunistické STB Babiš!

   • A. S. Pergill napsal:

    Tondachu, Merkelová byla vysokou funkcionářkou socialistické organizace mládeže v NDR, v podstatě obdoby Komsomolu. Obávám se, že si co do „zásluh “ s Babišem moc nezadala.

    • Pavel napsal:

     Tvoje obavy lžiřgile nic nemění na tom, že o burešových „zásluhách“ rozhodl slovenský soud. Přijď až budeš mít spis Stasi na Merklovou a soudní rozhodnutí, že byla agentem.

     • josef napsal:

      … no slovenský soud dosud nic nerozhodl… Jejich ústavní soud pouze zrušil rozsudky soudů I. a II.stupně, které „spolupráci“ Andreje Babiše s STB zamítly (čili pro petry a Pavly – to znamenalo, že A.B. v nějakých „evidenciach ŠTB“ byl veden neoprávněně!!!). No a pak za „záchrannou brzdu“ na Slovensku – aby to nebyla kardinální ostuda mezinárodního významu, zatáhl jejich Ústavný súd, který ty oba rozsudky zrušil, protože „jaksi nebola aktívna legitimácia“ – to znamená, že žalující strana „zvolila chýbno protistranu…“ To je tedy skutečný lapsus, protože pokud někdo v minulosti žaloval na Slovensku ÚPN (ústav pamati národa), tak toto rozhodnutí jejich ÚS znamená, že všechny předtím žaloby by měly být také špatné … Je tedy „divné“, že jejich ÚS tu „špatně žalovanou stranu“ našel až u žaloby A.B., ale předtím ne… No a teď zřejmě se na Slovensku hledá ta správná protistrana už několik let, ale zatím to nespěje ke konkrétnímu subjektu… To jsou ty trable právních států…

     • petrph napsal:

      Jen tedy připomen u že slovenský soud Babiše vůbec ale vůbec nesoudil, Šlo pouze a čistě o právní uznání úřední evidence pro účely vydání osvědčení, nic víc. Která ale navíc mezitím ztratila pro Babiše význam, náš parlament stejně odhlasoval že členové vlády toto osvědčení předkládat nemusí

    • René Stodůlka napsal:

     Pravdu máte oba. Merkelová i Babiš jsou švábi.

 5. Sam napsal:

  Přišli s křížkem po funuse, jak říkávalo se dříve. Zabývat se zločiny komunizmů hned po listopadu 89 bylo jistě nebezpečné, protože bylo málo rodin, kde by někdo nebyl v KSČ. Navíc v pohraničí měla PS vybudované sítě informátorů, na které se musí 30 let zapomínat.

  • Jarmila Křížková napsal:

   Zde je jasně prokázáno, že prevence je nejdůležitější ve všech oborech, že je současně nejlevnější. Ale demokracii je nutné učit, nikdo se nerodí demokratem. Po válce všichni, i malé děti chápaly, že Němci jsou nebezpeční, že Ti, kteří by zůstali v naší republice, by byli nenáviděni

   • Jarmila Křížková napsal:

    Zde je jasně prokázáno, že prevence je nejdůležitější ve všech oborech, že je současně nejlevnější. Ale demokracii je nutné učit, nikdo se nerodí demokratem. Po válce všichni, i malé děti chápaly, že Němci jsou nebezpeční, že Ti, kteří by zůstali v naší republice, by byli nenáviděni pocelý život. I Ti co byll antifašisté.. Jsme v EU, takže není moc divné, že se vyšetřuje , ale nelze popřít, že zrovna Němci jsou tak důkladní, zvlášť Ti, kteří si svoji historii plně uvědomují, nic nevzdávají, působí na všechny výchovně. Žádné zločiny by neměly být zapomenutý. Fašistické, komunistické, ale i ,,popřevratové“. Němcům se ještě teď nežije lehce, vědomí co způsobili většina ví. Já si velice vážím toho, že jsem byla výchována v prostředí antifašistickém, antikomunistickém a jsem šťastná, že se evropská společnost postupně morálně cizeluje. Starost mi dělá Rusko ,jakoby se Putin inspiroval ve fašistickém Německu.

 6. Jana Šuráňová napsal:

  Němci nemají u nás co vyšetřovat ! , kdo jim dal takovou pravomoc ? Koho vyšetřují naše orgány v Německu ? To je už opravdu za hranu.

  • Tondach napsal:

   Kde jste přišla na to, že to Němci vyšetřují u nás? Vy jste za hranou, soudružko!

   • josef napsal:

    … a prokuratura ve Weidenu je tedy naše výkonná moc ?

 7. jarda napsal:

  Jestlipak taky bude tak aktivní pro vyšetřování zastřelených pohraničníků agenty přicházejících z Německa???

 8. v napsal:

  Budou ty staré lidi honit po soudech, nebo to zařídí podle svých otců a dědů, kteří jako nacističtí vrazi pokojně desítky let v klidu žili a s vysokou penzí dožili v luxusních domovech pro seniory?

  • Zavazal napsal:

   Mate pravdu, ale Eichmana povesili i kdyz uz byl stary.

   • josef napsal:

    … ale až v Izraeli a to jednoznačně protiprávně… Že to byl „lump“, tak to rozhodně byla pravda, ale žádnému občanu Izraele neublížil, protože ten tehdy v těch létech ještě jako stát neexistoval… Tak jako byl po II.sv.válce „Norimberský“ soud, tak pouze nějaký takový podobný ho měl soudit..

   • ČERT napsal:

    Tak je otázka, co berete jako „starý“, ale kdybychom to měli srovnat se zde probíraným Štrougalem… Vždyť v roce 1962, kdy ho v Izraeli pověsili, mu bylo teprve 56 let (ročník 1906)…

 9. SALFICKÝ napsal:

  Proč se nevyšetřuje rozkradení státu, sebrání nakradeného majetku a peněz.

  • Jaromír napsal:

   Na vše je nutný čas, počkat 10 let a pak mu dát trest nejvyšší, trpělivě čekat až bude 99% rozkradené, nebo počkat tři roky a to zas bude slibů. Čas a trpělivost.

  • Petr napsal:

   He, he …
   Tak tohle .. si medovedu představit …
   Soudit i historicky všechny rozkrádače … dříve i toho současného … našeho státu.
   Myslím ( a to se mi opravu stáva málo kdy … ) že většina národa by byla v „Base“.
   Ale asi blbost … ten předchazející výrok … Že?
   Proč? He … zase myslím … ( a opět a zase chyba )
   Kdo by tu podstatnou část našeho naroda dostalo … do „Basi/y“?
   Soudy? Prokuratoři? Policie? … och… parlametní , poslanecké … komise? Vy? Já?
   Náš … starý a „hodny“ Pan Prezident ? Hm …
   He, he … podstatné čast zmíněných by byla … v „Base“
   Jen jsem byl nucen zde pisemnou formou říct … že opravdu v této zde a v podobné, a v dalším … řešíme „Hobla“
   A poita této ubohosti?
   Pojdˇme už … „k….“ konečně do toho … cinkněme kliči nebo tanky … Vyvěšme slipy na průčelí Pražského hradu … Prostě udělat cokoliv … co těm naším „Šmejdum“ znepříjemní život …

 10. liberal shark napsal:

  Kdyby raději konečně vrátili ty uřezané hlavy našich parašutistů z Resslovy ulice.

 11. martin napsal:

  nemci lovi nacisty i 3/4 stoleti od konce valky, tak proc bychom nemeli my lovit „nase“ komunisty 30 let od krachu komunisticke diktary, kteri jen u nas 250 lidi povesili, 5-10tis lidi zavrazdili pri vyslesich, v komunistickych koncentracnich taborech a pri pokusu utect za svobodou, 200tis lidi zavreli do komunistickych koncetracnich taboru, a zdevastovali hospodarstvi a moralku lidi

  • petrph napsal:

   Víte, ono ani není přesné tvrdit že „Němci loví nacisty i 3/4 století od konce války. Historicky je to tak, že s tím přestali okamžitě jak převzali správu státu od amerických okupačních jednotek. (a třeba i do zahraničí obviněné válečné zločince nevydávali už vůbec). Ale že se tak v průběhu dalších dekád, pod vlivem informací v médií, přeci jen sem tam nějakého starce symbolicky vytáhli před soud popřípadě, že nějaký státní činitel, po zveřejnění informaci o své činnosti za války odstoupil. Btw, velice k tomu třeba přispěla naše akce Neptun z roku 1964, která jim připomněla že ty informace zkrátka nezmizely..
   No a pokud jde o situaci u nás, je otázka čemu říkáte lovit… Už jestli sledujete výkony naší justice v článcích tady na HP, tak zjistíte že ti by nedokázali odsoudit ani samotného Stalina

 12. Filip napsal:

  Synové nacistických katanů chtějí soudit našeho předsedu vlády? Zrovna Štrougal patřil rozhodně k těm lepším z celé normalizační garnitury.

  • Tondach napsal:

   To by člověk nevěřil, že může někdo napsat takovou pitomost, kdyby to neviděl na vlastní oči …

   • A. S. Pergill napsal:

    Nicméně je to pravda. Nebyl to debil a fanatik, jako jakešové, biľakové a spol.

  • Ondřej napsal:

   To je mi logika! A vy víte, jestli nejste prapravnuk někoho, kdo třeba schvaloval čarodějnické procesy, nebo udal někoho za sprostý vtip na adresu císaře pána?? Co mají synové společného s hříchy svých otců??? U vás fakt co věta to perla. Prej „našeho“ předsedu vlády. Jo, předsedu dosazeneho ruskými okupanty v systému bez svobodných voleb! Ten byl „náš“ asi jak Hácha. A k tomu poslednímu vašemu argumentu se dá snad jen dodat, že Albert Speer nebo Konstantin von Neurath určitě taky „patřili k tomu lepšímu“ z nacistické garnitury.

  • v napsal:

   Štrougal byl respektovaný předseda vlády, vzdělaný, uměl jazyky a byl mezi diplomaty a státníky jiných zemí ctěn a vážen. To se dnešním politikům nemůže stát..

   • toky napsal:

    Tleskal mu Brežněv, zkrátka celý tvůj svět!!

   • Petr napsal:

    He , he … pravda.
    Nebyl to o nic menší lump. Jako současní … aktivní lumpové.

 13. Baboka napsal:

  Štrougalovi a všem těm tehdejším komunistům provolávali tisíce lidí slávu . A tu zadrátovanou republiku repreznntovali v zahraničí stovky sportovců skoro zadarmo a navíc velmi dobře. Takž ten německý státní zástupce by neměl odvádět pozornost od zvěrstev svého národa. Je to asi nějaký zamindrákovný soudce. To , že se Rusko zase rozpíná a chrastí zbraněmi je předně zase vina Německa. Nepotrestaná vina.

  • Zavazal napsal:

   A jak by jste chtel ten Nemecky narod poterestat,ze vam postavili na nohy Skodovku a ze jezdi lide jezdi do Nemecka nakupova a za praci.

   • josef napsal:

    … no tak ta „Škodovka“ měla velmi dlouhé „daňové prázdniny“ a za tu práci do Německa „může“ masivní devalvace koruny krátce po revoluci (obdobně to mají už dlouho Ukrajinci u nás…).

   • joma napsal:

    Však ti němci to z lásky k česku a zadarmo nedělají

  • Tom napsal:

   Pro českého nevzdělance z 19. století je nepřítelem každý, kdo jinak vypadá a jinak mluví

   • A. S. Pergill napsal:

    Proto se u nás perfektně uplatnil Joachim Barrande, emigrant z revoluční Francie. Nebo „pozámecká směska“ Barunka Panklová. Nebo německý Žid Julius Zeyer. Zakladatel Sokola, taky Němec.

    On tohle predikoval do určité míry Mácha v předzpěvu Máje. Češi absorbovali v podstatě každého, kdo chtěl být pro ně užitečný, bez ohledu na původ. Kdyby se v době Národního obrození objevil v Praze nějaký černoch, Číňan nebo indián a chtěl se stát českým vlastencem, byl by sbalen a využit.
    A naopak, kdo škodil, tak byl zkrátka nepřítel.

 14. petrph napsal:

  Tedy bohužel a že jsem si i po revoluci přál, aby t skuteční viníci komunistických zločinů byli a tvrdě potrestáni,. tak po 30 letech a tímto způsobem už je to jen chabé zneužití justice k ideologické propagandě. Kterážto propaganda jest sice sama o sobě legitimní, komunistické zločiny, je třeba připomínat. Ovšem justice by k tomu zneužívana být neměla. Už proto ne, že je prakticky nulová šance, že by je mohla kdy odsoudit – celé je to právě a jen o té medializaci toho vyšetřování.

  Protože, sice v článku napsáno “ osoby, které se v jednotlivých případech úmrtí podílely na řetězci rozkazů“ – jenomže naše vyšetřovací orgány /a ty to naše právo znají sice líp“ dospěly k obvinění „kvůli nečinnosti trojice funkcionářů“ – jinak řečeno, že tito funkcionáři se na těchto příkazech k zabíjení nijak nepodíleli, ale měli prý je humanisticky zrušit. Rozuměno, nikoliv příkazy ke konkrétním zabíjení, ale obecné příkazy pro ostrahu hranice..
  Nedá se přepokládat, že by je za toto nějaký „právně uvažující soud“ mohl po 30 letech odsoudit k nějakému výraznějšímu trestu. Píši výraznějšímu trestu protože a znovu kvůli „..historickému významu a symbolech“ tady justice není. Jestli chce trestat zločince tak padni komu padni, a co nejdřív, nikoliv dělat práci za nástěnkáře. I tak té práci má nad hlavu…

 15. Pavel Řehořka napsal:

  Já si myslím,že by se mněl pan bavorský státní zástupce zaměřit především na vyšetřován všech těch Bavorských vrahů a zločinů kterých se dopouštěli po celé Evropě.

  • pablo41 napsal:

   Například na nějakého Jana Žižku, který před několika sty lety vypaloval vesnice v Bavorsku a upaloval jejich obyvatele.

  • Ondřej napsal:

   A KTERÝCH vrahů, krucinál??!! Umíte počítat do stovky???? Lidem, kteří se narodili (teprve NARODILI) v roce 1945 je dnes 76/77 let. Lidem o 10 let starším (ročník 1935) je 86/87 let. Kolik podle vás bylo mezi nacistickými vrahy desetiletých kluků??? Nemluvě už vůbec o tom, že nacistů byla po válce odsouzena celá řada. Za to my po roce 1989?? Jo, vlastně Miroslav Štěpán asi 2 roky seděl. A my budeme ohrnovat nos nad německou justicí! To je špatný vtip…

   • Petr napsal:

    A co kdyby si Německa justice … prvně udělala pořadek sama u sebe doma. A pak mlela o bordelu na cizím dvorku ?

    Jo … Rozumím … když chce řešit vlastní občany …

   • A. S. Pergill napsal:

    Ondřeji, jakmile ty procesy přestali vynucovat Spojenci, tak nebyl odsouzen prakticky nikdo a naopak, naprostá většina skutečně „zasloužilých“, i takových co měli na seznamu válečných zločinců pozici ve troj nebo dokonce dvojciferných číslech, byla se státní pomocí (či alespoň za silné tolerance státem) uklizena.
    To, že na začátku tohoto tisíciletí teatrálně odsoudili pár „pátých kol od vozu“ na tom nic nemění. Navíc až někdy v pozdních devadesátkách vyplatili formálně jakési symbolické odškodné lidem nezákonně vězněným a nebo odvlečeným na otrocké práce. Čekali, až z nich už skoro nikdo nebude naživu.

 16. karel 40 napsal:

  A co naši zastřelení pohraničníci?

  • Petr Beránek. napsal:

   Zahynulo jich na hranici asi 120. Mladých 18 – 20-ti letých kluků, záklaďáků. Ale to prý se nepočítá.:-(

 17. Jan. Novák, napsal:

  Lubomíru Štrougalovi je 97. let a z hlediska věku atd. nemá smysl již cokoliv řešit. Už by mu měli dát pokoj.

 18. Venda napsal:

  Ubožáci, co chcete na skoro stoletých starcích! Účty si měli vyřizovat vaši rodiče či prarodiče / dnes je to k smíchu, nebo spíš k pláči jak jste ubohý.

 19. Josef II napsal:

  Je pravdou,že Štrougal proti UV KSČ byl bezmocný.to ho ale neomlouvá,že se nepokusil něco změnit např.soukromé podnikání.Byl jediný s té sebranky inteligentní,byl to typický oportunista.(nezaměňovat s komunistickým významem slova)Myslel západně,mluvil jak východní satrapa.Jeho pokus o vzorný socialistický podnik JZD Slušovice byla labutí píseň a přišel pozdě.

  • A. S. Pergill napsal:

   A jak víte, že se nepokusil? Když jsem absolvoval základní vojenskou službu, tak u nás na útvaru byla na besedě s vojáky Gusta Fučíková. Já měl zrovna službu pomocníka dozorčího útvaru, ale líčil mi pak jeden kolega, že říkala, že jakékoli věci se předjednávají v kuloárech a teprve když tam nastane shoda, tak se zorganizuje nějaké veřejné vystoupení (na plénu UV, sjezdu apod.). Chruščovův projev o kultu osobnosti a Stalinových zločinech, který téměř všechny přítomné zaskočil a šokoval, byl ,v tomto ohledu naprostou výjimkou.
   Čili my opravdu nemůžeme vědět, zda Štrougal nebo někdo další nesondoval v zákulisí, zda je schůdné tuhle praxi nějak zarazit nebo alespoň změkčit. A pokud nebude vynalezen stroj času, tak se to, obávám se, nikdy s jistotou nedozvíme.

 20. Vlado1 napsal:

  Proč je to historicky významný případ ? 🙂 – je to jednoduché milý Watsone. Němci sobě a civilizovanému světu (ze kterého se během vlády Adolfa Hitlera vyřadili) stále potřebují dokazovat, že nejsou s…. sami.
  Je to součástí té už 30 let trvající tendenční kampaně relativizující nacistické viny – od nafukování kauzy Lety, očerňování Lidických pamětníků – po stavění pomníku kolaborantům v Řeporyjích . . . To si opravdu mylíte, že jsou lidi bl . . . si nic nepmatují ?
  Pak před sněmovnu někdo přinese maketku pro vlastizrádce, pánové se ve sněmovně necítí komfortně, mají tendenci k hysterickým projevům … a nad hlavou se jim rojí otazníky, komu že je to jako adresováno … tak trošku to připomíná parlament roku 89 . . . legrační – že? Ještě, že ta PČR má rozum . . .

 21. Babočka napsal:

  Jediný důsledek tohoto soudu bude, že posílí Putinova strana SPD, kterou v  České republice vede Okamura. Svůj názor nikomu nevnucuji.

 22. Radomír napsal:

  Německo v této věci zneužívá justici k politickým cílům. Namísto kvalifikovaného historického bádání a publikace kvalitních výsledků se pokoušejí Němci a spol politizovat a politicky ovlivňovat soudce a orgány činné v trestním řízení k zástupným hrám. To podlamuje důvěru v nepolitičnost soudnictví, protože německé soudy nestíhají z politických důvodů porušování ženevských konvencí a nešetří a nestíhají ani německé, ani české, ale už vůbec ne americké válečné zločince, kteří v rámci NATO i mimo ně nedávno bombardovali civilní cíle a zabíjeli civilisty v bývalé Jugoslávii, a německá justice nestíhá ty německé politiky a vojáky, kteří tyto válečné zločiny spolupáchali a podporovali.

  • josef napsal:

   … no ale ono by to v tom Německu nebylo vyšetřováno, ale podnět jim dala „naše“ Neela Winkelmannová-Heyrovská a kol. až poté co jim tady byly podobné žaloby zamítnuty. Ona tedy potom – a tak to uváděla, si „vzpomněla“, že mezi těmi zabitými (při pokusu o přechod hranic) byli také občané tehdejší NDR… No a po spojení NDR do Německa získala německá prokuratura „právo“ vyšetřovat i činy spojené s býv. NDR, ale před tím podnětem Winkelmannové, nevyšetřovala (asi) nic – to tedy šetří až po tom oznámení. Zřejmě tam bylo důvodem zabití Hartmuta Tautze na Dunaji u Petržalky – to byl tehdy občan NDR, ale zabití se stalo na Slovensku, ale Štrougal a Vajnar jsou Češi… Ten Tautz tehdy „nešel“ z Německa do Německa, ale z Československa resp.konkrétně ze Slovenska do Rakouska, no a ti pohraničníci to „tedy měli vědět“, že je to cizinec…Čili je to spor dnes mezinárodní… Kdykoliv o tom obecně ta Winkelmannová mluvila v televizi, tak měla oči až viditelně mstivé (ona přitom je původem přírodovědkyně – ale z toho zběhla…).

 23. Mirek napsal:

  Němci ať si hledí svých válečných zločinců, kteří se s pohodě dožili penze. Oni totiž sloužili Německu. Viz šéf litoměřického gestapa Paul Iling.

 24. Jaroslav napsal:

  Je to k smíchu. Po 30 letech. To si na tom chce někdo udělat jméno? Proč nebyla vůle po devadesátém roce všechny komunisty, kteří se provinili, soudit? To mělo význam. Ale teď?

 25. Pokoj františek napsal:

  Proč nevyšetřují zločiny německé armády páchané na lidech za 2.světové války. Zločiny fašistů,sudetáků.

  • pablo41 napsal:

   V AHA o tom píší málo, v tom máte pravdu, Franto Pokoji.

 26. Rob napsal:

  Pozdě….je to už starý, plesnivý dědek.
  A co náckové?……to je jinak?. Fašista – komunista = to stejné, …úplně. Taky si říkali „soudruhu“ atd…

 27. Rita napsal:

  U nás se všechny zločiny z dob totality zametly pod koberec,údajně neustále nemocní tyrani jako byl Grebeníček aj. zůstali nepotrestaní,nebo odešli se směšnými tresty.A KSČM nám po r.1989 ještě strašila v palamentu až do loňského podzimu.A ještě jim to nestačí a největší současný darebák Skála bude kandidovat na místo prezidenta.Místo aby chodili kanálama tak mají tu drzost stále obtěžovat ty,kteří jejich krutovládu museli trpně snášet.

  • Ondrej napsal:

   je to presne tak..ostudy ostudne by meli chodit kanalama, a na odsouzeni bolsevickych zlocincu neni nikdy pozde, zlocin zustane zlocinem i po 100 letech

  • ridisc11 napsal:

   magore co sem pleteš současní komunisti ,ti nikomu neublížily a nemohou za ty co dělaly do 89 roku,bud jsi hovado co neumí přemýšlet,nebo jsi jen slyšel co dělaly a mladý,jdi se léčit pako

   • jakub napsal:

    Jenže z těch nynějších komunistů se časem vyklube taková pakáž jako byli ti totalitní, ti také slibovali jak jsou hodní, až se propracovali k vraždám.

   • Petr napsal:

    A opravdu ne ?

  • Zavazal napsal:

   Mate stoprocentni ptavdu napsal jste ti za mne.

  • petrph napsal:

   O to právě jde, a v tom je ten fór, oni i ti komunističtí zločinci v určitém počtu souzeni po sametu byli – ovšem a jak i z Vašeho textu vyplývá, dostalo se jim stejné výhody ochrany práv obžalovaného, který patří i všem jiným stíhaným zločincům. Jak práva popírat svou vinu, vyhýbat se stíhání, podávat právní námitky, požadovat pro sebe premisu in dubio pro reo, a tak dále a tak dále..A když vezmeme do úvahy, že šlo o případy desítky let staré, kde ani st. zástupce nějaké neprůstřelné důkazy nalézt nemohl (leda co zbylo v archívech ), svědků už přežilo pomálo, a taky spousta menších trestných činů už byla pronlčena,
   tak šance že by mohli být touto cestou odsouzeni k nějakým trestům , byla skutečně pramalá. Ale to už se lidem neřeklo, když se slibovalo že komunistické zločince potrestáme.

 28. Ludvik Krhounek napsal:

  Zřejmě si též unikl.

 29. Ales napsal:

  Osobne a souhlasim s nazorem ze velmi vysoky vek nezabyval,smetl ze stolu.Zajimal by mne kam a jak mozne zmizel nas zlaty poklad a kdo nese odpovednost.Sladala se na nej generace.Temer 60 tun.Guverner CNB byl pan Josef Tosovsky,nekde v Nemecko se to vymnenilo za nejake bezcene papiry!,pekny ulet,kazdy stat si zlate rezervy hlida a nakupuje!!! Bohuzel zavynil to zakon ze rezervy zlata nepatri statu ale CNB.Z toho plyne v souladu se zakonem a o nejakem soudnim rizeni bezprednetne. Po rozdeleni Ceskemu statu zustalo zhruba 70 tun zlata a Slovensku 30 tun. Verim,ze nasi sousede maji vice,pochybuji,ze by prodavali???!!!! /Delolo 2:1/

 30. Náprstek Viktor napsal:

  V Německu i jím okupovaných byly válečné zločiny nacistů potrestány. U nás padlo i několik trestů smrti. U nás i v dalších zemích se na potrestání zločinů stále čeká… Ze stovky obětí Lidic padaly vysoké tresty, za 22000 NKVD zavražděných civilistů v Katyni nebyl dosud potrestán nikdo…

 31. Náprstek Viktor napsal:

  Příslušníci pohraniční stráže měli narušitele zadržet a předat k potrestání příslušným orgánům. Zbraň (nejen střelnou) mohli použít jen podle příslušného zákona (§ 13,14,15) tj. k ochraně vlastního života či zdraví. Zastřelit neozbrojeného člověka bylo i v ČSSR činem trestným…

  • A. S. Pergill napsal:

   Ne při zamezení páchání trestného činu, což nelegální přechod přes hranice byl i ve stádiu přípravy. Navíc byli vojáčci cíleně masírovaní propagandou, že každý z „narušitelů“ je ozbrojen a střílí jak hvězda Divokého Západu.
   MMCH, v USA vás policajti taky picnou, když si např. „podezřele“ sáhnete do náprsní kapsy pro doklady.

 32. Tondach napsal:

  Zírám, kolik je v diskuzi komunistických fanatiků ….

 33. Tomáš napsal:

  S L. Strougalem to NSR a spolkové službě nevyšlo, GT se stal M. Jakš a šlo to sestupem, který vyvrcholí v11/1989.Hegenbart to nezvládl asi jako kauza Vrbetice v soucasnosti. ČR je nesamostatny stát, který je ve vleku riticich se události asi jako vandrak v průjezdu od zdi ke zdi. Prezident Zeman se již soustředí jen na plneni denního pořádku a premiér Fiala se snaží udržet vladni slepenec za každou cenu, kterou se neodváži definovat a tak to také vypadá.

 34. Petr Beránek. napsal:

  Příběh agenta chodce
  V únoru 1948 odešel pan Otakar Rambousek poprvé ilegálně za hranice – do Německa. Zde navázal kontakt s československou politickou emigrací a později i s americkou Intelligence Service, tehdejší C.I.C.

  Práce agentů
  Agenti československého protikomunistického odboje bydleli v Německu v tzv. výcvikových vilách a samotný výcvik trval asi tři neděle. Cvičila se pudová střelba, čtení map a kontaktování lidí vhodných ke spolupráci. „V té době byla většina obyvatel Československa proti komunistickému režimu a i na Bezpečnosti pracovali ještě slušní lidé, než je pak vystřídali cvičení grázlové. Kontakt na slušného policistu se cenil nejvíc. Mohl totiž obstarávat legitimace na falešná jména. Moje legitimace byla vystavena na jméno Jiří Malina, obchodník se dřevem, a umožňovala mi pohyb v pohraničí, kde byla silná ostraha. Přes hranice nás chodilo asi sto a denně chytili i pět agentů.

  • petrph napsal:

   Jak se dá dočíst , tak, v padesátých letech takovou nabídku od CIC dostávala většina z těch co utekli., hned v lágru za hranicemi. Dali jim tam najevo, že je na Západě žádnej ráj nečeká, ale že kdyby se vrátili do Čech a tam plnili stanovené úkoly, tak dostanou jak bohatou odměnu, tak i později mnohem lepší umístění na Západě. (aj americký pas jim slibovali, ti prohnaní emeričtí agenti.)
   I když počítali s tím, že jich většinu STB pochytá a pověsí. Tohle byl jejich způsob zpravodajské práce. Ono, pohledem na nedávnou misi v Afghánistánu, zjistíme že se ty jejich metody příliš nezměnily, ale výsledky jsou stejně hubené..

   Že o tom komunisti obecně věděli, dokládá ona známá akce Kámen, když si STB zřídila ještě před hranicemi falešnou úřadovnu CIC, kde jim to hned migranti vděčně všechno vyklopili, včetně přiznání své protistátní činnosti, ale hlavně včetně svých kontaktů, kteří by byli ochotni spolupracovat. Oni halt ani ti stbáci nebyli tak hloupí, ani jen hloupě suroví..

 35. Suzi napsal:

  Nebylo by lepší řešit současnost? Ano, patřím mezi starší ročník a pamatuji si tu dobu. Ale jako obyčejní lidé jsme do toto neviděli a hlavně měli svou tenkrát jistotu. Jde mi o to, co s „hříšníkem“, který má ty nejkrásnější chvíle za sebou a teď,kdy už sotva leze,ho chtějí potrestat. Řeší se jen pár jedinců. Proč nerejpete do nynějších exotů…

 36. petrph napsal:

  Jestli bych si dovolil ještě faktickou připomínku, řada diskutujících srovnává naše zločiny za komunismu s těmi v Německu za nacismu.
  Ovšem zapomínají na to, že půlka Německa (NDR) byla přes 40 let pod sovětskou správou a tedy stejně komunistická jako my. Tudíž, kdyby měl pan prokurátor zájem, mohl by vyšetřovat zločiny z období komunismu v Německu po desítky let (stejně jako ti u nás) a na zahraniční případy by mu ani nezbyl čas….

 37. Vlary napsal:

  Teď, po 33 letech budeme řešit trestné činy bývalých komunistů. Měli jsme na to dost času. Tito představitelé komunismu tady jsou od počátku, nikdo je nemusel hledat, nevím jak kdo chce trestat, 97 letého Štrougala. Ještě na to utvořme placenou komisi. Bývalí policajti, dříve Veřejná bezpečnost i ti co rozháněli demonstranty, tak dnes mají doživotní renty, výsluhy. Všechno to je k smíchu, my vůbec nevíme jaké dohody byly při tzv. Sametové revoluci, jakým způsobem charakterní Havel převzal moc a co za tu moc slíbil a provedl. Privatizujeme rodinné stříbro jako je energetika a nerostné bohatství a pak se divíme, že máme nejdražší energie v EU, ale hlavně odsoudit senilní starce.

Přidávání komentářů není povoleno