Proč končí stíhání Štrougala a spol. za smrt na hranicích. Máme usnesení státního zástupce
Za střelbu do lidí, vážná zranění a řadu úmrtí při pokusu o překročení hranic ČSSR může někdejší vedení komunistického státu. I když o tom státní zástupce nepochyboval, trestní stíhání bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše, expremiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara zastavil. Důvody detailně vysvětluje v usnesení, které má HlídacíPes.org k dispozici. Kromě Jakešovy smrti je to především špatný zdravotní stav Štrougala s Vajnarem.
„Byly shromážděny důkazy, které důvodnost trestního stíhání potvrzují a dále dokreslují míru zavinění obviněných,“ konstatuje usnesení o zastavení trestního stíhání tří bývalých komunistických politiků. Jde konkrétně o dva dokumenty, jeden se týká Štrougala s Vajnarem, druhý Jakeše, který zemřel letos v létě. Řada pasáží se však shoduje.
„Používání zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže vůči narušitelům státních hranic bylo notorietou, tedy skutečností známou i běžným občanům socialistických států,“ stojí v dokumentu. Ten připomíná, že předsednictvo ÚV KSČ bylo spolu s vládou nejvyšším orgánem ČSSR a jeho členové museli o tom, co se děje na hranicích, vědět.
Skutek se stal a spáchali ho obvinění
„Byl vybudován informační kanál mezi příslušníky Pohraniční stráže, kteří zbraň proti narušitelům státních hranic použili, a předsednictvem Ústředního výboru KSČ a ministrem vnitra,“ píše státní zástupce s tím, že „členové předsednictva Ústředního výboru KSČ a ministr vnitra přímo ovlivňovali činnost Pohraniční stráže a režim ochrany státních hranic“.
Z usnesení státního zástupce o zastavení trestního stíhání:
Při vyšetřování se policii podařilo najít archivní materiály, ze kterých lze podle státního zástupce „dovodit závěr, že předsednictvo de facto disponovalo pravomocí úkolovat federální ministry (tj. členy federální vlády), vedení vlády a potažmo vládu samotnou v zákonodárné iniciativě a v tvorbě interních norem“. Jinými slovy, kdyby předsednictvo chtělo, mohlo zákony umožňující střelbu na hranicích změnit.
Materiály také jasně dokazují, že „členové předsednictva Ústředního výboru KSČ se zajímali o problematiku ochrany státních hranic a činnosti Pohraniční stráže, a to nejméně v jednoročním intervalu na schůzích předsednictva v rámci informování federálním ministrem vnitra prostřednictvím výročních zpráv o zhodnocení činnosti SNB, Pohraniční stráže a vojsk ministerstva vnitra“.
„I přesto neučinili při výkonu své pravomoci žádná konkrétní opatření směřující k přijetí právního předpisu, který by příslušníkům Pohraniční stráže nedovoloval použít střelnou zbraň proti osobám, které se neoprávněně pokoušely státní hranice ČSSR překročit a zároveň nijak neohrožovaly příslušníky Pohraniční stráže či jiné osoby,“ vypočítává dále usnesení a dochází k jednoznačnému závěru:
„Za současného důkazního stavu je tedy nepochybné, že skutek, pro který je vedeno trestní stíhání, se ve smyslu § 172 odst. 1 písm. a), b), c) tr. řádu stal, je trestným činem a spáchali jej obvinění.“
Trpí více nemocemi
Přesto však státní zástupce stíhání Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara zastavil. U Jakeše kvůli jeho úmrtí letos v červenci. U Štrougala s Vajnarem na základě dvou znaleckých psychiatrických posudků, podle nichž nejsou v takové duševní kondici, aby mohli být nadále stíháni.
Ke Štrougalovi posudek píše, že trpí více nemocemi a odkazuje se na psychologická vyšetření: „Obviněný je schopen v konvenčních, známých a sociálně pozitivních podmínkách velmi dobře udržet společenské normy a kultivovaný projev, s probíhajícím časem, a především v zátěži, se však dále snižuje psychomotorické tempo, prosexie (pozornost) a nejvýznamněji paměťové schopnosti ve všech funkcích.“
Obviněný tak podle posudku „není schopen zúčastnit se úkonů stanovených v rámci trestního řízení, a to ani za speciálních podmínek. (…) vzhledem k výše uvedené závažné duševní poruše není schopen chápat smysl trestního řízení“.
Zdravotní stav exministra vnitra Vajnara pak posudek hodnotí velmi podobně. Stejně jako u Štrougala dochází znalec k závěru, že obviněný „není schopen chápat dostatečně smysl trestního řízení“. S dodatkem, že se nedá čekat, že by se tento stav změnil k lepšímu.
„Vzhledem k charakteru duševních chorob obviněných, které mají původ v jejich pokročilém věku, nelze mít za to, že by se jejich projev postupem času zmírnil, což by odůvodňovalo pouhé přerušení trestního stíhání dle § 173 odst. 1 písm. c) tr. řádu, a naopak lze očekávat jejich progresi. Je tedy zjevné, že duševní choroby neznemožňují obviněným chápat smysl trestního stíhání pouze přechodně, ale trvale,“ zdůvodňuje usnesení, proč bylo stíhání zastaveno.
Policie se případem dále zabývá
Jakeš, Štrougal a Vajnar byli vzhledem ke svým někdejším pozicím do letoška „největšími rybami“ při současné snaze potrestat viníky zločinů na hranicích. Trestní oznámení proti nim a proti dalším možným pachatelům, prominentům režimu i běžným vojákům, podala Platforma evropské paměti a svědomí, a to jak v Česku, tak v Německu.
Případ od loňska vyšetřuje společný česko-německý tým policistů a státních zástupců. To má ulehčit přístup do archivů a usnadnit výslechy svědků.
„Spolupracujeme s německými kolegy – státními zástupci. Především se jedná o výměnu informací,“ potvrdil součinnost s německou stranou na jaře obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.
Německé oznámení míří na zhruba padesátku osob, to české zhruba na dvě stovky. I po zastavení stíhání trojice bývalých politiků se tak policie případem zabývá. „Policejní orgán koná ve vztahu k dalším odpovědným osobám prověřování,“ říká za českou stranu vyšetřování státní zástupce Lelek. Policie však zatím nikoho dalšího neobvinila.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
31 komentářů
Proboha, proc? My Cesi jsme fakt asi pitomi. Jak se mame vyrovnat s totalitni minulosti, kdyz „ze zdravotnich duvodu“ se zastavi stihani usvedcenych pachatelu? Nikdo nerika, ze by meli po odsouzeni nastoupit k vykonu trestu. Proc se s tim teda ti policajti mordovali? Kde je jaka (aspon moralni) satisfakce pro pribuzne obeti? Uplne vidim, jak se zas bude rozkrikovat ten kaspar Filip/Falmer, jaky to byl hon na carodejnice. Vzdyt ti papalasi si tady v klidu 30 let uzivali kralovsky duchod!
Já se spíš ptám, proč toto řízení nebylo zahájeno aspoň před 20, ne-li 30 lety. Teď už je to jen úsměvné, nebo úšklebné, soudit stoleté staříky, kteří ani nevědí, co se kolem nich děje.
No sláva,. státní zástupce poměrně moudře udělal, že celou žalobu včas zrušil, ať už to zdůvodnil jakkoliv, .aby se vyhnul pozdější blamáži.
Protože toto nemá nic společného se souzením těch viníků , kteří byli přímo zodpovědní za brutální komunistické zločiny. – ti měli být a to ještě krátce po listopadu 89 přísně potrestání, na základě faktických -důkazů a v té době ještě přístupných výpovědí jejich obětí. Jenže nebyli odsouzeni, dnes už to ničím nahradit nedá -ani tímto krátkodobým humbukem..
Ono totiž, Když se do těch pasáží začteme, tak si /právě ta generace která komunisty zažila/ uvědomí, že stylově upomínají právě ty zpolitizované žaloby 50.let, kde se faktické důkazy nahrazovaly podobnou rétorikou o podvratných vazbách.
Jenomže, na rozdíl od těch 50.let nemá dnešní demokratický režim takové páky na dnešní soudce (v tomto nezávislé) aby takovou žalobu přijali a podle ní „nade vší pochybnost“ ty obžalované odsoudili …
Nikdo mi nevymluví, že to bylo všechno záměrně odsunuté….
Opravdu, když schizofrenik (je proto v invalidním důchodu) a bezdomovec. ukradl 5 bulek v hodnotě 62,50 Kč, protože měl hlad a dostal za to 2 roky nepomíněně, snížené po odvolání na 18 měsíců, tak proč zastavovat trestní stíhání bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše, expremiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara? Pravda Jakeš zemřel, u něho je to jasné, ale proč u těch dvou, když jenom „na základě dvou znaleckých psychiatrických posudků, podle nichž nejsou v takové duševní kondici, aby mohli být nadále stíháni“ je také stíhání zastaveno?
Zdá se, že soudci soudí až příliš nezávisle, když schizofrenie, uznaná jako důvod k pobírání invalidního důchodu u bezdomovce, není důvodem k beztrestnosti, zatím co u Štrougala s Vajnarem stačí pouhé posudky,že nejsou v dobré duševní kondici k tomu, aby stíháni nebyli.
Samozřejmě si také myslím, že stíhání těch členů komunistické vlády po víc než třiceti letech po listopadu 1989 je nesmyslné, ale ten schizofrenní bezdomovec, ten byl v dobré duševní kondici?
Nikdy není pozdě! Jde o satisfakci pro pozůstalé!
Je mi velice líto. Pokud existují nezávislá svědectví a materiální důkazy, jakože nejspíš ano, tak by mohli být klidně odsouzeni i v nepřítomnosti (a nejen když tam budou jako „myšáci“, duchem mimo). Dovolím si také vyslovit obavu, že jakmile bude soudní řízení skrečováno, tak se obvinění „zázračně“ uzdraví. A pokud se týká potrestání: I kdyby měli akorát dostat pruhované pyžamo s číslem a na okno se jim nalepily staniolové proužky jako symbolické mříže, tak by to bylo stokrát (ne-li víckrát) lepší, než když vyváznou bez trestu a předvedou tím, že socanská lůza může vraždit zcela beztrestně.
Mimochodem, při dobré paměti – právě tímhle způsobem probíhalo soudního řízení s Grebeníčkem starším. Že vždycky když se mělo konat soudní jednání, tak náhle onemocněl, dokonce se nechal dát do nemocnice.. No a pochopitelně hned jak se to soudní jednání kvůli tomu odročilo, tak zázračně ozdravěl a šel dom. Zase do dalšího datum soudního jednání. A nedalo se s tím dělat vůbec nic, protože to je zcela podle práva…I tedy proto, že zrovna u těhle starejch lidí si žádnej doktor neriskne napsat „pacient je zcela zdráv, může k soudu“, co kdyby to s ním seklo.
A samozřejmě, ani nejde nikoho soudit v nepřítomnosti – protože je nemocnej, to by bylo hrubé porušení jeho práv.
To jen k tomu co pořád píšu, šance že by je mohli odsoudit je prakticky nulová, takže státní zástupce poměrně moudře ukončil stíhání, které nemohl vyhrát..
Když dnes nezastavím silniční kontrole a budu ujíždět tak vždy budou použity veškeré prostředky k zastavení mého vozidla včetně střelby.Nepředpokládám že po uplynutí čtyřiceti let bude kdokoli stíhat odpovědné úředníky na Ministerstvu dopravy .
Jakou má prosím souvislost Váš komentář se článkem? Pokud tedy nejste bývalý pohraničník, tam bych komentář chápal…
Že se vměšuji, tak souvislost je přece naprosto jasná. Jestli jste si dobře přečetl ten článek, tak přece dnes chtějí soudit právě ty tehdejší zodpovědné vysoké státní činitele..
A abych dal jiný, podobný absurdní příklad. Řekneme že by dnes někdo chtěl vyšetřovat a soudit ono známé humanitární bombardování v Jugoslávii v roce 1999. A na to konto mezi jinými západními politiky obvinil našeho Havla za to že tomu ze své pozice nezabránil, a dokonce to schvaloval. To by jsme opravdu čuměli…:)))
No je to ostuda a výsměch přeživších a potomku.Hlavně že se soudy soustřediliy před lety na řadové vojáky základní služby,chtělo se mě zvracet.Prostě se čekalo až ty lotři zestárnou ,potrestal bych některé justiční šíbry.Koho chcete spravedlivě soudit?
Luďku, klidně zvracej. Způsob tvého vyjadřování svědčí o nadměrné konzumaci podprůměrné americké filmotéky, kde se zvrací téměř při každé cituplně vyhrocené situaci. Historikové nezvracejí. Na rozdíl od feminizované, zženštělé chátry, kterou kterou plodí a vychovává táto doba. Plná nemužných internetových bábovek a ukňafaných bab, do mužských šatů naditých…
Luďku . A co dnes , když je premiérem u nás STBák? prezident bývalý komunista, Komunisté ve vládě?
A ještě toto Němci se vyrovnali se zločincema a po r.1989i pohlavárama bývalé NDR.Mi to nedokážem ,protože nechcem je to svinstvo,ale takový jsme ví to o nás celá Evropa,kecat remcat stěžovat si na EU ,to nám jde je mě hanba.
Němci se s válečnými zločiny nikdy pořádně nevyrovnali. Naprostá většina těch, co je nedopadli Izraelci, pokojně zesnula v Německu, nebo byla odlifrována do bezpečného zahraničí. Poslední procesy s lidmi, kteří měli v koncentrácích postavení pátého kola u vozu a reálně neměli na nic vliv, byly jen divadýlko.
Tenhle soudruh Štrougal rozhodně není tak senilní, jak tady kdosi nalhává. Naopak mu to ještě moc dobře myslí a on ví za jakou nitku zatahat a komu připomenout, co by o něm mohl při procesu vypovědět. Takže se to zamete pod koberec a je klídek.
Tady vůbec nešlo o nějaký trest, to můžou být všichni 3 už po smrti. Soud měl rozhodnout otázku viny. Dle dnešních neokomunistů tam přeci byly cedule, že se tam nesmí. Jenže proč tam nebyly 1500 let od příchodu Praotce Čecha do února 1948? Kdy se tam střílelo do Čechů, kteří se vydali někam na pouť do Říma, na řemeslnický vandr, kteří se chtěli vystěhovat do Ameriky…?
Byl zločinec ten, kdo tam šel přes ty cedule, nebo ten, kdo tam ty cedule dal a nechal na něj střílet? To měl soud rozhodnout pro všechny ty, kteří by si je tam dnes třeba zase chtěli dát.
Ale to byste chtěl moc od komunistických soudců.
Štrougal je/byl (starý pán) poslední člověk, který věděl v jakém prostoru se pohybuje,
Kdyby stál on na místě Dubčeka, nebylo by 68.
Logické. Přece není možné připustit precedens pro stíhání současných mocných v budoucnu. Historie to ukazuje jasně. Co kdyby se někdy třeba přijal zákon, že za rozkrádání majetku státu bude trest smrti, jako v Číně?
Počátek všeho bylo zvolení Havla prezidentem kom.poslanci,prvním premiérem byl komunista Čalfa a prohlášení nejsme jako oni,tam byl počátek dnešního marazmu v soudnictví a společnosti a dnes sklízíme co před 30 lety zaseli!Proč se tenkrát Havel a jeho kamarádi ve vládě nezasadili za spravedlivé potrestání?Dnes po 30 letech a ještě na popud Němců je to víc než úsměvné!Bývalí komunisté a STBáci dál působili a působí v soudnictví,pes psa nežere,a každý vidí výsledky soudnictví a nepochopitelné tresty a nebo osvobození,průtahy,prohřešky soudců a státních zástupců,kde pod pláštíkem tzv.nezávislosti jsou nepostižitelní a neodvolatelní(kárná řízení jsou výsměch)!
Všechno bylo domluvené, škoda že dramatik pošel, ten kdyby zazpíval, to bychom asi čučeli! Takové kecy jako že má vícero nemocí, koho to zajímá? vždyť komáři se taky nerozpakovali zavřít staré a nemocné lidi a nepárali se s nimi!!! obětovali jednoho blbce Štěpána, který dostal směšný trest, sami si v klidu užívali od toho sametovýho podvodu beztrestně solidní penze, sám Štrougal na chalupě v Jizerkách. Kdyby tenhle režim byl co k čemu, tak by tu stranu rozpustil a nemusela by nikomu ležet v žaludku!
V Německu si užívaly život větší vrazi byli i ve státních funkcích a nikomu to nevadilo některé ještě navíc krylo USA
Hádejte co se mi asi tak stane pokud se pokusím nelegálně překročit hranice USA, Ruska, atd. a neuposlechnu příkazů stráže?
Pochvalu určitě ne.
Každý to víme – olovo. Tak proč by to mělo být tehdy u nás jiné? A podle mě by to mělo platit i dnes.
Nevidím důvod k nějakému odsouzení,byly to čestný lidé kteří vědeli co dělají pro dobro všech.kéž by se to vrátilo.a ty co utikaly věděli co je čeká,měli sedět na prdeli!!!
Po 31 letech nemá smysl tyto kauzy řešit – když hned po změně režimu se to se známými „demokraty“ neřešilo, je to dnes podivné. Byla jiná doba, jiný režim, jiné zákony, jiné možnosti – řada lidí emigrovala jiným způsobem, protože věděla, že jsou hranice hlídané. Obávám se, že i dnes je řada činů, které po 30 letech budou nepochopitelné.
To je výstižné. A co se týče ochrany hranic na celém světě, všude probíhá se zbraní v ruce. Jen my v Eu jsme takoví idioti, kteří si nechali vzít i ten poslední zbytek suverenity, svrchovanosti, soukromí…
Nacistické zločince chtějí soudruzi neustále trestat bez ohledu na jejich věk a zdravotní stav. Chtělo by to si nejdříve „zamést“ před vlastním prahem ale to v této „sametové“ republice rozhodně nehrozí. Komunisté a estébáci jsou stále u moci a nezbývá než trpělivě čekat, až umřou stářím. Viz Grebeníček st. Jakeš…
Po válce nebyla převážná většina nacistických zločinců potrestána. Po krátkém věznění byli propuštěni, obdrželi velké důchody a někteří byli zaměstnáni dokonce ve státní správě. Ti zvláště „zasloužilí“ v Bundeswehru a později v NATO. Vzhledem k jejich „zkušenostem“ je rádi angažovali i v USA na př. Werner von Braun. Jeden příklad za všechny – Otto Skorcenny, který rozdával zkušenosti po celém světě.
A u nás se zabýváme opožděně několika staříky nad hrobem, to je nesrovnatelné.
Ti lidé porušovali zákony , když šli nelegálně přes hranice. Kdysi se bratři Mašinové prostříleli přes hranice , zavraždili několik lidí a ještě za to byli po roce 89 vyznamenáni. A co policie? Střílí po vás když ujíždíte a nezastavíte. Tenkrát byly jiné zákony . A dnešní soudci? Jsou někteří bývalí komunisté. Kdo schvaloval zákony? Politici.
Chyběla politická vůle prohlásit režim vzniklý únorovým pučem za zločinný a ilegální. Do značné míry vina V. Havla a lidí okolo něj. V řadě případů to byli bývalí vysoce postavení komunističtí funkcionáři (kteří se akorát v roce 1968 přidali k nesprávné partě), pro které by se v takovém případě za jejich „zásluhy“ z 50. let nějaká vyhlídka skrze zamřížované okno zcela jistě našla.