Ruský prezident Vladimir Putin tančí s tehdejší ministryní zahraničí Rakouska na její svatbě. Foto: Profimedia

Výnosný tanec s Putinem. Rusko nepřestává lovit na Západě bývalé politiky a manažery

Napsal/a Vojtěch Berger 11. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Když vyšlo najevo, že rakouská exministryně zahraničí Karin Kneisslová má pracovat pro ruskou polostátní firmu Rosněft, bylo z toho pozdvižení. Mimo jiné i díky vzpomínkám na to, jak si před třemi lety zatančila na vlastní svatbě s Vladimirem Putinem. Kneisslová je však jen jedním z mnoha prominentních jmen, která si už Rusko zapsalo na seznam svých „přátel na Západě“. Včetně českého exprezidenta Václava Klause.

Šéfkou rakouské diplomacie nebyla Karin Kneisslová dlouho. Skončila po necelém roce a půl, když tehdejší kabinet Sebastiana Kurze smetla kauza šéfa koaličních Svobodných (právě oni Kneisslovou nominovali) Heinze Christiana Stracheho, který údajné příbuzné ruského oligarchy nabízel lukrativní zakázky výměnou za politickou a finanční podporu. I tak byl post ministryně zjevně odrazovým bodem pro lukrativní práci v Rosněftu.

Za rok by si Kneisslová v Rosněftu měla přijít na stovky tisíc dolarů, což je v ostrém kontrastu s „nulovými příjmy“, na které si ještě loni v důsledku covidové krize stěžovala. Exministryně navíc v Rusku už působí – jako komentátorka ruským státem financované televize a kremelského propagandistického kanálu Russia Today.

Ještě ani nevychladli…

Kneisslová není zdaleka první bývalou evropskou političkou, která vyměnila veřejnou službu za komerční sféru úzce propojenou s ruským státem. Ne vždy také politici při těchto přestupech dodržují zásadu „vychladnutí“, tedy že mezi přestupem z politiky do privátního sektoru má uplynout dostatečně dlouhá doba.

Šéfem dozorčí rady Rosněftu je už od roku 2017 bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Toho již v roce 2005 „ulovil“ jiný ruský energetický gigant, společnost Gazprom. Po tehdejší volební porážce v Německu se Schröder stal předsedou dozorčí rady projektu Nord Stream (plynovod byl tou dobou teprve ve stadiu plánování).


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Protože Schröder ještě krátce předtím coby kancléř plynovod z Ruska silně podporoval, vyvolal jeho rychlý přestup z politiky do managementu ruské firmy značné pozdvižení.

Podobně rychle se „zorientoval“ rakouský exministr financí Hans Jörg Schelling, tomu trvalo najít si novou práci v Rusku jen tři měsíce od chvíle, kdy skončil v rakouské vládě. V březnu 2018 vyšlo najevo, že ho jako poradce zaměstnal zmíněný Gazprom, aby se podílel na projektu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Evropy.

Výstavbu Nord Stream 2 (a předtím i původního potrubí Nord Stream) řídí ze Švýcarska další německý top manažer a člen dozorčí rady Rosněftu, Matthias Warnig, mimochodem bývalý agent východoněmecké tajné policie StaSi.

Členem dozorčí rady ruských státních železnic se v roce 2019 stal bývalý rakouský kancléř Christian Kern, ještě dříve firmu „hlídal“ také Němec Hartmut Mehdorn, bývalý ředitel Deutsche Bahn a Air Berlin. V dozorčí radě ropné společnosti Lukoil zase působí další rakouský exkancléř Wolfgang Schüssel, který předtím seděl v dozorčí radě největšího ruského mobilního operátora MTS. V dozorčí radě ocelářské skupiny Evraz je také Karl Gruber, někdejší viceprezident rakouské Voest Alpine. A seznam by mohl pokračovat.

Funkce pro Václava Klause

Nejde ale vždy jen o posty ve firemních orgánech. Bývalí evropští politici či manažeři jsou poptáváni i ve sféře think-tanků, které šíří ruské vidění světa a v jejichž pozadí stojí lidé blízcí Vladimiru Putinovi. Příkladem je společnost Dialog civilizací sídlící v Berlíně, v jejíž dozorčí radě sedí už několik let i český exprezident Václav Klaus.

Think-tank založený a financovaný bývalým šéfem ruských státních železnic Vladimirem Jakuninem se oficiálně snaží o „otevřený, spravedlivý dialog s respektem, který je klíčový v současné době globálních změn a nejistoty“.

Jakunin patřil do nejužšího kruhu spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, i proto ho v roce 2014 USA zařadily na seznam Rusů, na které uvalily ekonomické sankce.

Jakuninův institut pořádá tradiční konferenci na ostrově Rhodos, kam opakovaně zavítal jak Václav Klaus, tak současný prezident Miloš Zeman.

Snaží se dát dohromady co nejvíc celebrit, třeba bývalých politiků. Chtějí být respektovaní, takže takové osobnosti potřebují,“ komentoval už dříve pro HlídacíPes.org Jakuninovy aktivity Anton Šechovcov, odborník na vztahy Putinova Ruska s extremistickými silami v Evropě, který působí ve Vídni. Podle něj si Jakunin svými aktivitami kupuje zpět přízeň Kremlu, o kterou po odchodu z funkce šéfa drah přišel.

 

 

Spolu s Klausem je mezi členy dozorčí rady Jakuninova institutu i další zvučné jméno, bývalý rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. Ten po odchodu z politiky nejdříve radil autoritářskému prezidentovi Kazachstánu Nursultanu Nazarbajevovi a v letech 2012-13 (ještě před revolucí na Ukrajině) lobboval údajně i za někdejšího proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.

Webové stránky Dialogu civilizací naznačují, že loňský koronavirový rok znamenal pro think tank výrazný útlum aktivit. Václav Klaus nicméně loni v dubnu svou spolupráci s Jakuninovým institutem potvrdil a publikoval několik odpovědí na dotazy institutu.

Sám institut se označení „blízký Kremlu“ vehementně brání – když loni v létě popsal jeho činnost renomovaný týdeník Der Spiegel, institut reagoval otevřeným kritickým dopisem a žádostí o otištění opravy. Tvrzení Spiegelu označil za nepravdivá a „nactiutrhačná“.

To ale nic nemění na faktu, že Rusko na Západě dlouhodobě „loví“ bývalé politiky a vrcholné manažery a nabízí jim lákavé funkce – ať už jako kompenzaci ztraceného vlivu a moci po odchodu z politiky, nebo kvůli motivaci finanční. A že je ruský stát na lovu více či méně prominentních jmén de facto neustále, dokazuje i poslední posila mířící do Rosněftu, zmíněná rakouská exministryně Kneisslová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)