Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruský prezident Vladimir Putin tančí s tehdejší ministryní zahraničí Rakouska na její svatbě. Foto: Profimedia
,

Výnosný tanec s Putinem. Rusko nepřestává lovit na Západě bývalé politiky a manažery

Když vyšlo najevo, že rakouská exministryně zahraničí Karin Kneisslová má pracovat pro ruskou polostátní firmu Rosněft, bylo z toho pozdvižení. Mimo jiné i díky vzpomínkám na to, jak si před třemi lety zatančila na vlastní svatbě s Vladimirem Putinem. Kneisslová je však jen jedním z mnoha prominentních jmen, která si už Rusko zapsalo na seznam svých „přátel na Západě“. Včetně českého exprezidenta Václava Klause.

Šéfkou rakouské diplomacie nebyla Karin Kneisslová dlouho. Skončila po necelém roce a půl, když tehdejší kabinet Sebastiana Kurze smetla kauza šéfa koaličních Svobodných (právě oni Kneisslovou nominovali) Heinze Christiana Stracheho, který údajné příbuzné ruského oligarchy nabízel lukrativní zakázky výměnou za politickou a finanční podporu. I tak byl post ministryně zjevně odrazovým bodem pro lukrativní práci v Rosněftu.

Za rok by si Kneisslová v Rosněftu měla přijít na stovky tisíc dolarů, což je v ostrém kontrastu s „nulovými příjmy“, na které si ještě loni v důsledku covidové krize stěžovala. Exministryně navíc v Rusku už působí – jako komentátorka ruským státem financované televize a kremelského propagandistického kanálu Russia Today.

Ještě ani nevychladli…

Kneisslová není zdaleka první bývalou evropskou političkou, která vyměnila veřejnou službu za komerční sféru úzce propojenou s ruským státem. Ne vždy také politici při těchto přestupech dodržují zásadu „vychladnutí“, tedy že mezi přestupem z politiky do privátního sektoru má uplynout dostatečně dlouhá doba.

Šéfem dozorčí rady Rosněftu je už od roku 2017 bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Toho již v roce 2005 „ulovil“ jiný ruský energetický gigant, společnost Gazprom. Po tehdejší volební porážce v Německu se Schröder stal předsedou dozorčí rady projektu Nord Stream (plynovod byl tou dobou teprve ve stadiu plánování).


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Protože Schröder ještě krátce předtím coby kancléř plynovod z Ruska silně podporoval, vyvolal jeho rychlý přestup z politiky do managementu ruské firmy značné pozdvižení.

Podobně rychle se „zorientoval“ rakouský exministr financí Hans Jörg Schelling, tomu trvalo najít si novou práci v Rusku jen tři měsíce od chvíle, kdy skončil v rakouské vládě. V březnu 2018 vyšlo najevo, že ho jako poradce zaměstnal zmíněný Gazprom, aby se podílel na projektu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Evropy.

Výstavbu Nord Stream 2 (a předtím i původního potrubí Nord Stream) řídí ze Švýcarska další německý top manažer a člen dozorčí rady Rosněftu, Matthias Warnig, mimochodem bývalý agent východoněmecké tajné policie StaSi.

Členem dozorčí rady ruských státních železnic se v roce 2019 stal bývalý rakouský kancléř Christian Kern, ještě dříve firmu „hlídal“ také Němec Hartmut Mehdorn, bývalý ředitel Deutsche Bahn a Air Berlin. V dozorčí radě ropné společnosti Lukoil zase působí další rakouský exkancléř Wolfgang Schüssel, který předtím seděl v dozorčí radě největšího ruského mobilního operátora MTS. V dozorčí radě ocelářské skupiny Evraz je také Karl Gruber, někdejší viceprezident rakouské Voest Alpine. A seznam by mohl pokračovat.

Funkce pro Václava Klause

Nejde ale vždy jen o posty ve firemních orgánech. Bývalí evropští politici či manažeři jsou poptáváni i ve sféře think-tanků, které šíří ruské vidění světa a v jejichž pozadí stojí lidé blízcí Vladimiru Putinovi. Příkladem je společnost Dialog civilizací sídlící v Berlíně, v jejíž dozorčí radě sedí už několik let i český exprezident Václav Klaus.

Think-tank založený a financovaný bývalým šéfem ruských státních železnic Vladimirem Jakuninem se oficiálně snaží o „otevřený, spravedlivý dialog s respektem, který je klíčový v současné době globálních změn a nejistoty“.

Jakunin patřil do nejužšího kruhu spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, i proto ho v roce 2014 USA zařadily na seznam Rusů, na které uvalily ekonomické sankce.

Jakuninův institut pořádá tradiční konferenci na ostrově Rhodos, kam opakovaně zavítal jak Václav Klaus, tak současný prezident Miloš Zeman.

Snaží se dát dohromady co nejvíc celebrit, třeba bývalých politiků. Chtějí být respektovaní, takže takové osobnosti potřebují,“ komentoval už dříve pro HlídacíPes.org Jakuninovy aktivity Anton Šechovcov, odborník na vztahy Putinova Ruska s extremistickými silami v Evropě, který působí ve Vídni. Podle něj si Jakunin svými aktivitami kupuje zpět přízeň Kremlu, o kterou po odchodu z funkce šéfa drah přišel.

 

 

Spolu s Klausem je mezi členy dozorčí rady Jakuninova institutu i další zvučné jméno, bývalý rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. Ten po odchodu z politiky nejdříve radil autoritářskému prezidentovi Kazachstánu Nursultanu Nazarbajevovi a v letech 2012-13 (ještě před revolucí na Ukrajině) lobboval údajně i za někdejšího proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.

Webové stránky Dialogu civilizací naznačují, že loňský koronavirový rok znamenal pro think tank výrazný útlum aktivit. Václav Klaus nicméně loni v dubnu svou spolupráci s Jakuninovým institutem potvrdil a publikoval několik odpovědí na dotazy institutu.

Sám institut se označení „blízký Kremlu“ vehementně brání – když loni v létě popsal jeho činnost renomovaný týdeník Der Spiegel, institut reagoval otevřeným kritickým dopisem a žádostí o otištění opravy. Tvrzení Spiegelu označil za nepravdivá a „nactiutrhačná“.

To ale nic nemění na faktu, že Rusko na Západě dlouhodobě „loví“ bývalé politiky a vrcholné manažery a nabízí jim lákavé funkce – ať už jako kompenzaci ztraceného vlivu a moci po odchodu z politiky, nebo kvůli motivaci finanční. A že je ruský stát na lovu více či méně prominentních jmén de facto neustále, dokazuje i poslední posila mířící do Rosněftu, zmíněná rakouská exministryně Kneisslová.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  1. Čili Zeman, i pokud by byl skutečně ruským agentem, by se choval naprosto standardně v rámci normy chování (západo)evropských politiků.
  2. Tuhle strategii v podstatě provozoval už SSSR. Tím nemyslím agenty KGB, šéfující různé „obránce míru“, ale různé společné podniky a podobné ekonomické aktivity. Protože „když je to zčásti jejich, tak budou proti tomu, aby se to rozmlátilo atomovkama“, jak nás kdysi informoval politruk na PŠM. A měl asi (zcela výjimečně) pravdu.

  • Pavel napsal:

   Magoři typu rakouští svobodní nebo zkorumpovaní poličtí důchodci, kteří svou zemi v zájmu rusácka maximálně poškodili, opravdu ale opravdu nejsou „standardní západoevropští politici“.

   • A. S. Pergill napsal:

    Bohužel, jsou.

    • Pavel napsal:

     Už jsme si vyjasnili, že vaše fantasmagorické představy se na kilometry míjí s realitou.

     • A. S. Pergill napsal:

      Je mi velice líto, od Rusů se zdaleka nenechají ovlivňovat jen politici nějakých „extrémistických“ stran. Máslo na hlavě má i premiérka Německa Merkelová se svým budováním Nord Strewamu II, přes námitky, a dokonce i sankce, USA.
      Ta dáma patrně také skončí na nějaké lukrativní pozici.

     • Pavel napsal:

      Takže už zbývá jen to, abyste krom fantasmagorie na téma jak díky tomu, že se Merklová snaží řešit situaci (s německou energetikou), kterou zdědila, se stala klientkou totalitního rusáckého režimu doložil i to, jak „se jezdí učit do číny stabilizovat společnost“. Je mi líto ale prozatím se vám nic takového nepovedlo.

   • josef napsal:

    k jakému poškození dojde ? Plyn z Nord Streamu II nebude přes žádné překupnické státy, konec konců jak Ukrajina tak i Polsko prohlásili, že odběr pro „sebe“ z Ruska ukončí… Obě země tak mají mnoho možností nákupů z celého světa..

  • Marek Loucký napsal:

   Jako obvykle v tom máte, Pergille, totální hokej 🙂 Všichni v článku uvedení politici zasedli do orgánů po konci jejich veřejných angažmá, zatímco Zeman je bohužel stále v nejvyšší ústavní funkci. To je zásadní rozdíl. Až mu skončí mandát, ať si dělá co chce, ale během výkonu své funkce má hájit zájmy ČR, nikoho jiného!

   Upřímně, nevím z jakých důvodů se tak zásadním způsobem změnilo uvažování jak VK, tak i MZ, kteří v 90′ nijak nezpochybňovali naši zahraniční orientaci a pozici ČR při našem návratu do Evropy. Konspirační teorie o agenty prolezlém Prognosťáku mi připadají příliš přitažené za vlasy. Spíš bych v tom hledal finanční a ekonomické zájmy jejich nejbližšího okolí, sponzorů a přátel. Na každý pád tím absolutně znehodnocují i to dobré, co se jim během jejich dlouhých kariér podařilo. Z výrazných lídrů se stali hloupými šašky!

   • A. S. Pergill napsal:

    Myslím, že tento obrat primárně vyvolala konfrontace s realitou EU (uvědomte si, že EHS a naše členství v něm byly pro náš disent opravdu silně vlhké sny, které zabránily poznání, že EU je něco úplně jiného). Druhým faktorem je pak obrat EU v devadesátých letech od na ekonomice a racionalitě stojícího EHS k superstátu, založeného na levičáckých hámotinách, mnohdy horších než to, co se tu hlásalo v letech 1948 – 1989.

  • anobudelip napsal:

   Miloš Zeman se „chová standardně“ ve stylu „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“.
   Když CSSD dostávala příspěvky z německé SDP, Miloš plédoval za dobré vztahy se sudetáky.
   Když Zemanova banda začala dostávat peníze od Lukoilu, Miloš začal hlásat (na státní návštěvě v Rakousku….) že „mohli jsme všechny sudetáky nechat pověsit jako vlastizrádce“. Ode zdi ke zdi.
   Jeho seniolní voliči však mají pamět „jako lumíci“ a tyto Milošovy obraty neprohlédli.

  • jiri matus napsal:

   Zeman je zcela jiná level kolaborantství a vlastizrady. Za prvé, on je stále ve funkci a za druhé, on nelobuje jen za obchodní zájmy Ruska, ale aktivně jim pomáhá i krýt různé zločiny. Svým lhaním ve prospěch ruské propagandy neváhá ani přímo poškodit zájmy a pověst ČR. Žádná země nemá hanebnějšího prezidenta.

  • dubsky karel napsal:

   Co pak si neuvedomujete, ze to porad ridi rusko? Tu byvalou varsavskou smlouvu jen tak nepusti-KGB-je porad-a ti nasi sasci musi poslouchat. Jenom se podivejte kolem sebe-Bohaci-politici-bile-kone.

 2. petrph napsal:

  Je to tak, ono cynicky řečeno, proč by si politik „na stará kolena“ (když už ho ani voliči nechtějí) nepřivydělal. Tedy rozuměno, pokud má stále potřebné kontakty na státní správu. Jenom jako bývalou ikonu ho ani Rusové platit nebudou :).
  Ovšem, taky je třeba přiznat, že podobně je rekrutují i západní podniky a hnutí.. Ale to jde o pouhý lobbing.

 3. martin napsal:

  rakousko do roku 1955 okupovala ruda armada.
  zrejme tam par levobocku po rusakach zustalo a tohle je vysledek.
  u nas tech levobocku je bohuzel mnohem vic

  • dubsky karel napsal:

   Vite ja jsem moc mlady ale mam 72 let. pokud si pamatuji, tak rakousko-esteraich, byla a je porad neutralni zemne az do teto doby. To ze adolf hittler byl rakusak a jeho matka byla zidovka, to nic nemneni na dejinach ale je jasne-Ze -holdy-boldy-jsou nemci, kteri si odjakziva mysly, ze maji modrou krev a pri tom je to hejno nafoukancu a dulezitych pitomcu-v cetne jejich zen. Nejkrasnejsi zeny a devcata mame my seska republika-jasne.

 4. Stomas napsal:

  Vy máte problém s chápáním textu. Je snad někdo z výše jmenovaných momentálně prezidentem, ministrem či premiérem? Zeman by si měl vybrat jestli je prezidentem republiky nebo lobista a kolaborant. Až vypadne z Hradu, tak ať si dělá co chce, gauner.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ti výše jmenovaní byli také většinou na velmi vysokých postech. Budete mi snad chtít tvrdit, že svou „konverzi“ k Rusku neměli předjednanou ještě z doby své politické funkce? A že už tehdy si ty lukrativní posty nějak nezasloužili? Tedy, i kdybyste to tvrdil, mě o tom nepřesvědčíte.

 5. František Balco napsal:

  Funkce nemá vliv na životní filozofii. Ale životní filozofie má vliv na výkon funkce. A životní filozofie každého z nás ovlivňuje naši volbu. Ona dehonestace kandidáta nemusí nutně znamenat jeho ohrožení. Může vyznít jako potvrzení, že volíte správně a ve vlastním zájmu. To hlavně. A jinak, to co vypadá jako boj, je ve skutečnosti tuhé spojenectví. No doufám při své šlechetnosti, že ta slova vyvolají jen žlučníkový záchvat a ne rovnou infarkt.

Přidávání komentářů není povoleno