Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Edward Jung, zdroj

Současná Čína jako Maův teror? Studenti udávají učitele, za chybné názory je vyhazov

Když profesor filozofie z Wuchanské univerzity Čou Süan-i na sociální síti Weibo kritizoval reakci čínské vlády na vypuknutí koronavirové epidemie, jeho vlastní studenti ho udali. I proto někteří Číňané přirovnávají současnou atmosféru v tamní společnosti k období kulturní revoluce (1966-1976). Tehdy byly na denním pořádku veřejné kritiky „rebelů“ z řad sesazených funkcionářů, či právě intelektuálů, které doprovázely přímé fyzické útoky.

V současnosti se většina z toho, co se za kulturní revoluce dělo na veřejných prostranstvích za masové účasti „lidu“, děje na internetu – má to ovšem přímé konsekvence i v reálném životě. Zatímco starší generace sleduje vývoj ve společnosti s narůstajícími obavami, mladá generace, která už dobu ideologických kampaní doprovázených kritikou a zatýkáním nezažila, si mnohdy narůstající totalitní tendence neuvědomuje.

Má totiž o čínské historii velice zkreslené představy. Některé epizody z moderních čínských dějin se totiž v Číně neučí prakticky vůbec, jiné sice ano, ale se značnou dávkou cenzury a úprav ve prospěch režimu.

Hon na profesorku

LA Times popsaly případ profesorky Sun Pchej-tung, která až donedávna vyučovala kurz o kulturní revoluci na jedné z nejprestižnějších univerzit v Číně, Univerzitě Fu-tan v Šanghaji. Atmosféra postupně houstla už posledních zhruba deset let. V roce 2013 prezident Si Ťin-pching zahájil tažení proti „západním“ konceptům a hodnotám.

Od roku 2017 se pak musí všichni učitelé v ČLR od školek až po univerzity „držet Si Ťin-pchingova myšlení“, které bylo ve stejném roce i zaneseno do stanov čínské komunistické strany. Profesorka Sun od roku 2015 opakovaně čelila výhrůžkám ze strany svých nadřízených z oddělení propagandy a byl na ní dlouhodobě vyvíjen tlak, aby upravila obsah svých kurzů o kulturní revoluci.

Po dvou letech strávených na Harvardu a Stanfordu jí v září 2018 zakázáli přednášet. Směla si ponechat jen kurzy pro malé množství studentů. V dubnu 2019 začaly navíc útoky ze strany studentů a později i anonymů, kteří vyhrožovali i osobně jí a její rodině. V prosinci loňského roku poskytla západním médiím vyjádření ke studentským protestům proti omezování akademických svobod. Nakonec musela podepsat prohlášení, že již nebude mluvit se západními novináři. Letos na jaře se proto rozhodla, že univerzitu i Čínu definitivně opustí.

Vyhazov za chybné názory

Kvůli stejnému „provinění“ se rověž letos v únoru Čínská akademie společenských věd rozloučila s hostující lektorkou původem z Hongkongu, Čou Pchej-i. Dalším podobným případem byla profesorka čínské literatury Liang Jen-pching z Chu-pejské univerzity ve Wu-chanu, která byla odvolána, a dokonce vyloučena z komunistické strany za to, že na internetu vyjadřovala „chybné názory“ ohledně Hongkongu či Japonska.

Podobně jako mnozí další také předtím podpořila spisovatelku Fang Fang, která se stala terčem útoků čínských nacionalistických trollů na internetu. A to tehdy, když byla do zahraničí prodána práva na překlad jejího Wuchanského deníku, v němž den po dni zachytila autentické dojmy z rodného Wu-chanu po jeho uzavření na začátku pandemie Covid-19.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Sama Fang Fang již přitom poukázala na podobné rysy dnešní nenávisti šířící se na internetu s dobou kulturní revoluce, kterou sama jako studentka zažila. V emailovém rozhovoru pro LA Times již před časem poukázala na to, že i přes všechny katastrofy, které Čínu v druhé polovině 20. století (tedy pod vládou komunistické strany) postihly, Číňané v podstatě nikdy neměli možnost vlastní historii konfrontovat nebo o ní dokonce beze strachu mluvit, třeba jen v rámci rodiny.

Výsledkem této dlouhodobé cenzury je podle ní „nevyvážená paměť“, jež má za následek „opakující se cykly devastace a zapomínání, aniž by kdy byly pojmenovány pravé kořeny tohoto stavu.“ Fang Fang píše:

„Lidé netuší, jaké formy na sebe dokáže lidská společnost vzít. Vyprazdňování a zatajování minulosti ovlivňuje názory bezpočtu lidí, jejich základní hodnoty i jejich soudy.“

Jinými slovy, dnešní trollové na internetu si již neumí představit, kam až může vést podněcování, byť původně jen virtuální, k nenávisti. Alice Su k tomu dodává:

„Žít jako čínský učitel nebo profesor, zejména působící v oblasti humanitních věd, vyžaduje nepřetržitou autocenzuru a kompromis, protože školní oddělení propagandy a další stranické orgány na pedagogické pracovníky tlačí, aby se omezili na propagaci oficiální ideologie.“

Ti, kteří se k autocenzuře a kompromisu odmítají uchýlit, riskují nejen svou kariéru, ale i bezpečí a volnost v osobním životě. Žít jako „disident“ totiž není ani v současné Číně snadné. Své o tom ví například i bývalý profesor práva na pekingské univerzitě Čching-chua Sü Čang-žun, který byl vloni na jaře odvolán kvůli publikaci textu kritizujícího současného vůdce Si Ťin-pchinga.

Letos v únoru byl zase držen v domácím vězení poté, co publikoval další kritický text, kde již mimo jiné popisuje právě i „Wechatový teror“ nacionalistických trollů. Süovo odvolání hluboce zasáhlo i jeho kolegyni Kuo Jü-chua, která se za něj spolu s několika dalšími kolegy postavila.

Sama Kuo se s cenzurou, ale i strachem obyčejných lidí ze státní moci setkala již v rámci svého dlouholetého výzkumu, kdy na venkově sbírala ústní svědectví o velkém hladomoru, který v Číně vypukl na začátku 60. let jako následek Mao Ce-tungova hospodářského experimentu, známého jako Velký skok vpřed. Právě tento hladomor je jedním z nejpřísněji střežených tabu moderní čínské historie.

Nedávno cenzoři dokonce nechali odstranit články k tomuto tématu z vědeckých databází. Kuo říká, že „kvůli de facto absenci jakéhokoli disentu a téměř neexistujícímu prostoru pro historickou reflexi jen málo lidí v Číně vůbec kdy pomýšlelo na to, aby požadovalo změnu.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Nevyhodili náhodou ze západních univerzit na základě „nesprávných názorů“ udaných studenty spoustu profesorů, včetně laureátů Nobelovy ceny?
  Obávám se, že stejné poměry, jako jsou v té Číně, jsou i v USA a v řadě západních států EU.

 2. vala napsal:

  V USA také udává soused souseda , že neposekal trávu , že nesebral hovínko po psovi , že hlučí po 10. hodině večer , atd. ! Věnujte se spíš tomu , co se děje u našich “ kamarádů “ v Německu , Francii , USA , to čeká i nás !

 3. Petr Kaminsky napsal:

  U nas uz taky pomalu nastupuje kolektivni „zapomneni“. 1) O udalostech (co vsechno jsme provedli ceskym Nemcum) v letech 1945 – 1948 se nemluvi vubec. To ze byla nejaka deklarace, je sakramentsky malo. 2) O kolektivizaci venkova po roce 1948 nikde nic. Zato agrobaroni, kteri vlastni nejvetsi majetky, usiluji o co nejtesnejsi napojeni na erarni penezovody. 3) O politickych procesech v 50. letech se diky Milade Horakove obcas mluvi. 4) Proverkove komise a „lamani pateri“ po roce 1968 taky nic. Za to (souhlas s bratrskou pomoci) se kazdy asi jeste dnes stydi. 5) A dnes? Uz tu zase vladnou bolsevici prevleceni do nejruznejsich stranickych dresu. 6) Badatelum v USTR hazi Rada klacky pod nohy – vyzkum by se nemel zabyvat tehdejsimi zlociny, ale predevsim budovanim stastnych zitrku.

 4. petrph napsal:

  Copak, v Čině, tam se to dá i pochopit, tam je přece totalita. Ale proč se proboha totéž děje i na Západě? 🙂

 5. švarc napsal:

  Studenti udávají učitele, za chybné názory vyhazov……..Nespletl se autor snad

  a nechtěl psát o situaci na univerzitách v USA?

  • liberal shark napsal:

   Proč tak daleko ? Vždyť i Karlova univerzita vyhazuje lidi stejným způsobem.

 6. Liberal shark napsal:

  Podobnost s BLM čistě náhodná :-).

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Skutečně si Sinopsis neuvědomil, že vlastně popisuje BLM? Ovšem možná je Sinopsis tak zaujat pomlouváním Číny, že nic jiného, co se děje kolem, ani nevnímá.

  • Vanda napsal:

   Prosím doplňte si vzdělání a přestaňte mluvit o pomlouvání Číny.

Přidávání komentářů není povoleno