Vše, co jste potřebovali vědět o uprchlících. Studenti spustili Encyklopedii migrace
Tým Encyklopedie migrace spustil u příležitosti Palachova týdne unikátní neziskový vzdělávací projekt, který propojuje studenty českých vysokých škol a odborníky a podrobně zkoumá fenomén migrace. Server HlídacíPes.org je hlavním mediálním partnerem projektu.
Encyklopedie má podobu interaktivní mapy světa, na které je možné najít informace na nejčastěji kladené otázky o migraci, základní hesla týkající se Blízkého východu, vysvětlení důležitých právních a antropologických pojmů či příběhy lidí na útěku. Na obsahu se podílejí vysokoškolští pedagogové a studenti působící napříč fakultami Karlovy Univerzity.
Encyklopedie funguje jako výkladový interaktivní slovník, kdy na sebe hesla navzájem odkazují a čtenáři tak umožňují pátrat po kořenech jednotlivých fenoménů. „Projekt je zamýšlen jako dlouhodobá platforma, skrze kterou jsou aktuální výsledky vědeckého bádání srozumitelnou formou sdělovány široké veřejnosti,“ říká hlavní koordinátor projektu Jakub Múčka.
Ukázka hesel
- Balkánská trasa je souhrnným označením cesty uprchlíků a migrantů původem především ze zemí Blízkého východu přes Turecko a státy západního Balkánu dále do střední a západní Evropy. Od konce roku 2014 se jedná o klíčovou migrační trasu, kterou prochází převážná většina z celkového počtu žadatelů o mezinárodní ochranu v Evropské unii. Podle údajů agentury Frontext tudy v roce 2015 do Evropy přišlo více než 750 000 osob. Druhou významnou migrační cestou je tzv. Středomořská trasa vedoucí z pobřeží severoafrických států přes Středozemní moře a Itálii. Ta je naopak využívána především uprchlíky a migranty ze zemí rovníkové a severní Afriky…
- Kulturní šok: Kulturní, emocionální a psychická reakce lidí, kteří delší období pobývají v cizí kultuře (hostitelské zemi). Kulturní šok vyvolávají změny, odlišnosti, nedorozumění a neporozumění cizí kultuře a prostředí. Jedinec, vyvázaný z původní kultury a každodenního života, je vystaven adaptaci na nové, neznámé a nezvyklé prostředí. Kulturní šok vyvolávají zejména nečekané události a zjištění, které vznikají v důsledku kontaktu s cizí kulturou. Kulturní šok zahrnuje náhlou nejistotu, strach, úzkost, dezorientaci nebo zmatenost ve vztahu k cizímu jazyku, hodnotám, normám, zvykům, pravidlům i sociálním situacím. Jedinec si není jistý tím, co se od něho očekává a co může očekávat od cizí kultury a společnosti. Doprovází jej subjektivně vnímané pocity vlastní nedostatečnosti a selhání, které ústí v bezmocnost, nedostatek důvěry, odvahy a ztrátu sebedůvěry…
Encyklopedie přináší také odpovědi na nejčastější otázky ohledně migrace, například: Jaký je rozdíl mezi migrantem a uprchlíkem, kolik migrantů a odkud přišlo v daném období do Evropy a podobně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
16 komentářů
V každé době se najdou pomílení lidé z řad inteligence.Po r.1948 podporovali zločinecký komunistický režim,bez jejich podpory by Gottwald boj prohrál.Dnes někteří poporují určité kruhy manipulující s veřejným míněním,vyvolávající války a migrační krizi.Titul doktora práv,nebo filozofie neznamená,že má skutečný přehled o zahraniční politice.Je svoboda slova a vyjadřuje se každý ke všemu a když má titul,tak má pravdu.Nejhorší je,že své mylné dedukce předkládají svým žákům jako pravdu.Páni profesoři by měli učit to čemu rozumí a zahraniční politiku nechat odborníkům a zpravodajským službám.
„když má titul,tak má pravdu“ – nie, když má titul, tak v danej oblasti strávil hľadaním pravdy omnoho viac času ako ten, kto titul nemá. Svoje názory ideálne opiera tiež len o ľudí, ktorí sa daným problémom zaoberajú celé roky a ktorých práca je podrobovaná tvrdej kritike.
To je Vaša predstava o tom, ako to na univerzitách funguje – nikto svoje „mylné dedukce“ nepredkladá ako pravdu. Za celé svoje štúdium som nenarazil ani na jediný prípad dogmatizmu, ako ho popisujete a pochybujem, že by tomu bolo na iných oboroch inak.
Páni profesoři a ďalší členovia akademickej obce do encyklopedie prispeli práve tým, čomu rozumejú.
Utečeneckú krízu rozoberajú ako humanitárnu katastrofu, nie nutne z hľadiska zahraničnej politiky.
Jenom se vyhnuli (ti „Páni profesoři a ďalší členovia akademickej obce“) analýze, kdo tu humanitární katastrofu způsobil. Každou katastrofu totiž něco, jako třeba výbuch sopky, zemětřesení, větrná smršt, povodeň, či jiná přírodní událost, nebo někdo, jako Hitler, Stalin, či jiný diktátor nebo nájezdník (nájezdníci)způsobí. V makrosvětě, není následku bez příčiny!
1.Válka na Blízkém východě a migrační krize byla záměrně vyvolaná.
2.Četl jsem,že migranti mohou zaplnit chybějící místa na pracovním trhu a naše ekonomika na tom může vydělat.Ještě v r.1972 když jsem tam pracoval,tak třeba v Iráku bylo 97% lidí negramotných.Neuměli se podepsat ani cokoliv přečíst,neměli žádnou odbornost.U nás by se mohli jen zařadit mezi čekající na sociální dávky.
3.Nepovažuji se za xenofoba ve vztahu k migrantům,až na to,že byli v práci líní jsem s nimi neměl problémy.Jsem ale zásadně proti tomu,aby zde vyrostla nějaká muslimská komunita,v jejich víře jsme pro ně nepřátelé.
4.V r.1950 v naší škole přinutili soudruzi s titulem žákyni přečíst v sále kde bylo 500 dětí + učitelský sbor prohlášení,ve kterém se zříká své matky protože zradila svou vlast(emigrovala).Mne soudružka ve vyučování před celou třídou zavšivila jen tak,pro obveselení celé třídy.Neznamená to,že když má někdo titul tak má pravdu.Někteří si tu pravdu upravili tak,aby je v kariérním žebříčku vynesla co nejvýše.
5.Samozřejmě,“mýliti se“ je ve vybraných slovech,omlouvám se
Jestli učíte na VŠ v Česku,tak pište česky.
Říká někdo, kdo napíše „pomílení“…
Humanitární katastrofa… Ano, bezesporu. Ale víme, že ta migrační krize je problém velice komplikovaný. A tak když, například, pronikne zpráva o lidech, kteří normálně žijí a pracují v Bagdádu, tedy ve městě pod kontrolou prozápadní irácké vlády (byť jistě nikoliv bezpečném před ohrožením teroristickými útoky), a kteří se nechají zlákat k pouti do Evropy, zřejmě v domnění, že jde o nějaké „Eldorado“… Jsou takové a obdobné příběhy také součástí té humanitární katastrofy? Svým způsobem asi ano, ale… – – – A ta Vaše věta: „Uprchlickou krizi rozebírají jako humanitární katastrofu, není nutné z hlediska zahraniční politiky.“ Téměř jako by právě z tohoto zazníval nějaký dogmatismus. Respektive, ano, lze analyzovat a představit migrační krizi jako humanitární katastrofu, s tím, že se vysvětlí třeba i odkud kam a kudy proudí zástupy migrantů atd. Ale to samo o sobě by přece bylo poněkud neúplné, jaksi „kulhající“. Je třeba přinejmenším brát v potaz příčiny a následky – a k tomu ten širší kontext zahraniční, či přesněji mezinárodní politiky také nesporně patří.
Jen se omlouvám za ten trochu špatný překlad ze slovenštiny, spíše přehlédnutí, protože jste chtěl jistě říci „ne nutně“, nikoliv „není nutné“. To by mohlo alespoň trošičku měnit smysl Vašeho vyjádření.
Můžete být klidný, Vás za POMÝLENÉHO intelektuála nepovažuji.
Dobrá známá,která se dostala jako pediatr na Slovensko v r.1986,dostala měsíc na to,aby se naučila psát zprávy ve slovenštině.Pokud učíte v Česku,pište prosím česky!
Takže si, pane Gazdíku, myslíte, že je to dobrý argument po komkoli chtít, aby psal česky z toho důvodu, že Vaše dobrá známá kdesi cosi?
Nápodobně, v češtině se za tečkou a čárkou píše mezera, takže česky se naučte přednostně psát Vy, prima den 🙂
>Vše, co jste potřebovali vědět o uprchlících.
A o tom co vědět nepotřebujeme, jako o trestných činech kterých se imigranti dopoštějí, se dočteme kde?
Myslím, že správně česky má být „pomÝlení“, nikoliv „pomÍlení“, když už jsme u té češtiny. Howgh.
„..Vše, co jste potřebovali vědět o uprchlících.“ a „.. unikátní neziskový vzdělávací projekt, který propojuje studenty českých vysokých škol a odborníky a podrobně zkoumá fenomén migrace “
to je poněkud eufemistické označení.
Podle toho co tam je vidět,spíše na malý amatérský projekt pár studentů trochu znalých tvorby webu,naplněný informacemi,které si lze najít kdekoliv jinde. Já tím nekritizuji, naopak ti kluci mají před sebou skvělou budoucnost ve webdesignu, stačí když se nenechají buntovat svými profesory o „společenských tématech“ a soustředí se na to co doopravdy umí
Kanc. Německa. pí Merkelová se domnívá,že Německo má historicky dost zkušeností s migrací.O tomto zákl.předpokladu nelze pochybovat,je k tomu ještě možné dodat,že je i bohaté.Může nyní financovat 10 000 migrantům a jejich řidičské zkoušky.Je zřejmé,že na bohatství Německa se zaměřuje nový prez.USA D.Trump a testuje Německo ekonomicky ,“Amerika first“, nelze vyvážet něm.auta do USA vyrobená levnou prac. sílou v Mexiku bez cel. To bude velmi závažná ekonomická zkouška Německa ,kterou N. nevydrží do deseti let. Druhým testem je obrana a náklady s ní spojené. Německo nedává 2% st.rozpočtu na zbrojení a opět závažná ek.zátěž pro Německo.Je tedy možné reálně předpokládat,že Německo bude ek. zhuntované do pěti,když ještě podporuje v eurozóně bankrotáře jakým je Řecko a další.Německu hrozí velká ek. krize do pěti let a co se bude dít s podporou miliónu migrantů, tuto zátěžbude chtít rozdělit mezi 27 členů EU.Bez devalvace eura a vyloučení bankrotářů je to nemožné.Obdobné problémy bude mít i Francie daleko dřív. Pro Česko to není zrovna přiznívý trend do budoucnosti.