Nahoře zleva: prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc. děkan PF UK, prof. PhDr. Martin Kovář, Ph.D. prorektor UK pro vnější vztahy, Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D. děkanka FHS UK, doc. Mirjam Friedová, Ph.D. - děkanka FF UK, doc. Jiří Mrázek, Th.D. děkan ETF UK Dole zleva: Vojtěch Luxemburk, Zuzana Gruberová, Zuzana Terry, Jakub Múčka, Lucie Berg, Lucie Pelčíková

Vše, co jste potřebovali vědět o uprchlících. Studenti spustili Encyklopedii migrace

Napsal/a -pes- 20. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Tým Encyklopedie migrace spustil u příležitosti Palachova týdne unikátní neziskový vzdělávací projekt, který propojuje studenty českých vysokých škol a odborníky a podrobně zkoumá fenomén migrace. Server HlídacíPes.org je hlavním mediálním partnerem projektu.

encyklopedie

©©

Encyklopedie má podobu interaktivní mapy světa, na které je možné najít informace na nejčastěji kladené otázky o migraci, základní hesla týkající se Blízkého východu, vysvětlení důležitých právních a antropologických pojmů či příběhy lidí na útěku. Na obsahu se podílejí vysokoškolští pedagogové a studenti působící napříč fakultami Karlovy Univerzity.

Encyklopedie funguje jako výkladový interaktivní slovník, kdy na sebe hesla navzájem odkazují a čtenáři tak umožňují pátrat po kořenech jednotlivých fenoménů. „Projekt je zamýšlen jako dlouhodobá platforma, skrze kterou jsou aktuální výsledky vědeckého bádání srozumitelnou formou sdělovány široké veřejnosti,“ říká hlavní koordinátor projektu Jakub Múčka.

encyklopedie1


Ukázka hesel

  • Balkánská trasa je souhrnným označením cesty uprchlíků a migrantů původem především ze zemí Blízkého východu přes Turecko a státy západního Balkánu dále do střední a západní Evropy. Od konce roku 2014 se jedná o klíčovou migrační trasu, kterou prochází převážná většina z celkového počtu žadatelů o mezinárodní ochranu v Evropské unii. Podle údajů agentury Frontext tudy v roce 2015 do Evropy přišlo více než 750 000 osob. Druhou významnou migrační cestou je tzv. Středomořská trasa vedoucí z pobřeží severoafrických států přes Středozemní moře a Itálii. Ta je naopak využívána především uprchlíky a migranty ze zemí rovníkové a severní Afriky…
  • Kulturní šok: Kulturní, emocionální a psychická reakce lidí, kteří delší období pobývají v cizí kultuře (hostitelské zemi). Kulturní šok vyvolávají změny, odlišnosti, nedorozumění a neporozumění cizí kultuře a prostředí. Jedinec, vyvázaný z původní kultury a každodenního života, je vystaven adaptaci na nové, neznámé a nezvyklé prostředí. Kulturní šok vyvolávají zejména nečekané události a zjištění, které vznikají v důsledku kontaktu s cizí kulturou. Kulturní šok zahrnuje náhlou nejistotu, strach, úzkost, dezorientaci nebo zmatenost ve vztahu k cizímu jazyku, hodnotám, normám, zvykům, pravidlům i sociálním situacím. Jedinec si není jistý tím, co se od něho očekává a co může očekávat od cizí kultury a společnosti. Doprovází jej subjektivně vnímané pocity vlastní nedostatečnosti a selhání, které ústí v bezmocnost, nedostatek důvěry, odvahy a ztrátu sebedůvěry…

Encyklopedie přináší také odpovědi na nejčastější otázky ohledně migrace, například: Jaký je rozdíl mezi migrantem a uprchlíkem, kolik migrantů a odkud přišlo v daném období do Evropy a podobně.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)