Andrej Babiš při návštěvě jaderné elektrárny Dukovany. FOTO: Petr Lemberk / MFDNES + LN / Profimedia

Vládní střelba do vlastních řad: tyhle nové Dukovany budou drahé

Napsal/a Robert Břešťan 11. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Připomínky, které se sešly k zákonu „k dostavbě Dukovan“, si Ministerstvo průmyslu za rámeček nedá. Ostatní resorty rozstřelují řadu argumentů, jimiž ministr průmyslu Havlíček, premiér Babiš i ČEZ stavbu nového jaderného bloku hájí.

Připomínky jednotlivých rezortů jsou veřejně dostupné a nabízejí zajímavé čtení. Kupříkladu Ministerstvo financí upozorňuje ministra Havlíčka (a de facto i ČEZ a premiéra Babiše) na riziko, že se celá stavba neúměrně prodraží – v podstatě stejnými argumenty, které zaznívají ve veřejné diskusi, ale které ministr Havlíček a spol. opakovaně odmítají.

Ministerstvo kritizuje třeba to, že návrh vytváří „silné motivy k tzv. přeinvestování“, a tím zvyšování celkového zisku investora. „Riziko, že se i v Česku stavba citelně prodraží, podobně jako u projektů ze zahraničí, v ČR téměř hraničí s jistotou,“ píše ministerstvo Aleny Schillerové.

Na to, že vliv na státní rozpočet je nezanedbatelný, ale že vyčíslení dopadů ve skutečnosti chybí, upozorňují i připomínky Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zahraničních věcí, kultury či Energetického regulačního úřadu.

Zajímavé je, jak se k zákonu vyjadřuje Ministerstvo kultury (v čele s bývalým dlouholetým ministrem zahraničí Zaorálkem): „Konstrukce návrhu zákona je taková, že investor ani stát neponesou prakticky žádné riziko, a veškerá rizika jsou v konečném důsledku přenesena na budoucí odběratele elektřiny a daňové poplatníky.“

Jak ČEZ, tak Ministerstvo průmyslu operují s odhadem nákladů stavby ve výši 140-160 miliard korun. Suma byla opakovaně zpochybněna; už proto, že jde o náklady za hypotetickou stavbu „přes noc“ a bez zohlednění nákladů na financování celé investice.

Je logické, že částka, kterou budou spotřebitelé v budoucnu za elektřinu doplácet (pokud se nový blok skutečně postaví), bude záviset na celkových nákladech stavby.

Podle Ministerstva životního prostředí ale půjde o skryté zdanění, které zvýší ceny elektřiny konečným zákazníkům a dopadne „relativně negativněji na příjmově slabé domácnosti, resp. domácnosti ohrožené energetickou chudobou“.

V rámci připomínkového řízení jde tedy o poměrně silnou střelbu do vlastních vládních řad. Což však nic nemění na tom, že tatáž vláda i ČEZ pokračují podle vytyčeného jízdního řádu, na jehož konci má být – možná – jeden blok Dukovan. Zcela jistě pak desítky miliard, které se proinvestují i v tom případě, že se nakonec nový reaktor v Česku vůbec stavět nebude.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)