Vladimír Remek jako kůl v plotě. Kosmonaut z předsálí od Putina v Moskvě končí

Napsal/a Robert Břešťan 31. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud zůstane v povědomí vůbec nějaký obraz z působení Vladimíra Remka v roli velvyslance v Moskvě, bude to asi ten ze dne, kdy přišel do Kremlu předat Vladimiru Putinovi své pověřovací listiny. Remek, někdejší vojenský pilot, Hrdina ČSSR, Hrdina Sovětského svazu a první kosmonaut z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, přišel se sovětským metálem na klopě.

A spíše než sebevědomý český velvyslanec působil jako školák na exkurzi, jak to popsal někdejší český generální konzul v Petrohradu Vladimír Votápek. Dnes ČTK informovala, že Remek po čtyřech letech opustí svůj post na české ambasádě v Moskvě ke konci ledna.

Informaci, že Remek z osobních důvodů v Moskvě předčasně – o rok dříve – skončí, přinesl již v srpnu týdeník Respekt.

Skoro to přitom vypadá, jako by Remek v Moskvě ani nebyl. Jistě – činnost diplomata může být i nenápadná, plná mravenčí práce a úspěšného lobbingu za české zájmy i bez velkého vytrubování do světa.

Což však nevypadá zrovna na Remkův případ.

Listopad u Putina

Remek přitom Moskvu znal, pracoval už dříve na ambasádě jako obchodní rada a tehdy – podle svědectví firem – odvedl kus dobré práce. Právě i díky své minulosti kosmonauta míval v Rusku všude otevřené dveře.

Jenže nyní se Remkův nástup prakticky shodoval s anexí Krymu a následnými protiruskými sankcemi. A taková doba přeje jiným expertům. Jakým je třeba Martin Nejedlý – bývalý volejbalista, obchodník a muž, který v Rusku strávil zhruba deset let života a nikomu se nesvěřuje čím.

Příznačné je, že když se český prezident Zeman v květnu 2015 sešel v Moskvě v rámci oslav 70. výročí druhé světové války s Vladimirem Putinem, provázel jej na jednání právě jeho neplacený poradce Nejedlý. Nikoli český velvyslanec. Remek zůstal nedůstojně sedět v předsálí.

„Okamžitě bych rezignoval na své místo. Rezignovat měl i pan Remek,“ komentoval to později Luboš Dobrovský, v letech 1996 až 2000 český velvyslanec v Moskvě.

Svou velvyslaneckou kariéru přitom Remek završil opět stínováním listopadové návštěvy prezidenta Zemana u Putina.

I když Remek údajně odchází z vlastní vůle, připomíná mouřenína, který posloužil a může jít.

Není žádné tajemství, že Remkovi se do Moskvy vůbec nechtělo. Na postu europoslance v Bruselu byl spokojený, zvolený za KSČM byl dvakrát a s jistotou by mohl počítat i s dalším mandátem.

Ještě se může hodit

Dnes už se jeví jako nepodstatný detail, že Remek byl v první přímé volbě českého prezidenta pro rok 2013 vážně zvažovaným kandidátem za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Nakonec ale místo toho veřejně podpořil Miloše Zemana.

Slib významného diplomatického postu v Moskvě byla podle bývalých i současných představitelů ministerstva zahraničí úlitba KSČM právě za to, že Remka uklidí z cesty před prvním kolem volby.

Známý levicový politik a ve voličsky významné části veřejnosti stále populární jediný tuzemský kosmonaut totiž Zemanovi býval mohl odčerpat důležité hlasy již v prvním kole volby.

Sám Remek se, jak potvrzují informace z Černínského paláce, do Moskvy nijak nehrnul, ani netěšil. Když už to ale muselo být, komunistům nakonec kývl.

Nepsaná dohoda zřejmě trvá, komunisté do prezidentských voleb nevyslali žádného svého kandidáta ani tentokrát.

Zda Remek s odchodem z Moskvy odejde i do důchodu, se ještě uvidí. Komunistům se jeho diplomatické zkušenosti, trvající popularita přinejmenším v určité části voličského spektra i fakt, že je nestraník, ještě může hodit.

Třeba v rámci námluv o tiché podpoře vlády Andreje Babiše a handlech jaké posty za to…

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)