Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Twitter, mluvčí prezidenta ČR, zdroj

Zeman u Putina. Přijetí v Moskvě je plánované na 21. listopadu

Zatímco termín přijetí českého prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě se tak dlouho upřesňoval, až byl zrušen úplně, v Kremlu by podobný problém nastat neměl.

Už nyní se totiž rýsuje konkrétní datum, kdy by měl ruský prezident Vladimir Putin Miloše Zemana v Moskvě přijmout.

Podle informací HlídacíPes.org z diplomatických zdrojů je termínem plánovaného přijetí v Kremlu 21. listopad tohoto roku.

„V tuto chvíli mohu pouze uvést, že návštěva Ruské federace je plánována na podzim,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Prezident a delegace

V rozhovoru pro HlídacíPes.org termín plánované návštěvy a setkání u Putina 21. listopadu ale připustil i ekonomický rada české ambasády v Moskvě Martin Bašta.

„Český prezident je v Rusku velmi pozitivně vnímán. Minimálně v oblasti ekonomické spolupráce českým podnikatelům určitě pomáhá. Očekávám, že s ním přijede velká skupina českých podnikatelů a zástupců firem,“ dodal Bašta.

Státní návštěva Moskvy bude do konce tohoto roku hlavní plánovanou mezinárodní diplomatickou aktivitou českého prezidenta. Zeman by měl v rámci své cesty navštívit i Jekatěrinburg a Tatarstán.

Miloš Zeman se s ruským prezidentem Putinem sešel opakovaně. Naposledy letos v polovině května v rámci své návštěvy v Pekingu. Sám Putin tehdy uvedl, že očekává Zemanovu návštěvu Ruska v listopadu a pochválil jej za to, že udržuje s Ruskem dobré vztahy.

„Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se,“ citovala Putina ruská agentura TASS.

Remek v předsálí

Zeman patří i k hlasitým zastáncům zrušení ekonomických sankcí proti Rusku. Ty však nyní Evropská komise opět prodloužila, nejméně do ledna 2018.

V ruských médiích byl také hojně citován jeho výrok, že i když při anexi Krymu sice došlo k porušení mezinárodního práva, „návrat poloostrova pod kontrolu Ukrajiny je však už nyní nemožný“.

Zeman se s Putinem sešel například i v rámci oslav 70. výročí druhé světové války v květnu 2015. I tehdy Zemana k Putinovi provázel Zemanův neplacený poradce Martin Nejedlý. Český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek musel zůstat sedět jen v předsálí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno