Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Twitter, mluvčí prezidenta ČR, zdroj

Zeman u Putina. Přijetí v Moskvě je plánované na 21. listopadu

Zatímco termín přijetí českého prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě se tak dlouho upřesňoval, až byl zrušen úplně, v Kremlu by podobný problém nastat neměl.

Už nyní se totiž rýsuje konkrétní datum, kdy by měl ruský prezident Vladimir Putin Miloše Zemana v Moskvě přijmout.

Podle informací HlídacíPes.org z diplomatických zdrojů je termínem plánovaného přijetí v Kremlu 21. listopad tohoto roku.

„V tuto chvíli mohu pouze uvést, že návštěva Ruské federace je plánována na podzim,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Prezident a delegace

V rozhovoru pro HlídacíPes.org termín plánované návštěvy a setkání u Putina 21. listopadu ale připustil i ekonomický rada české ambasády v Moskvě Martin Bašta.

„Český prezident je v Rusku velmi pozitivně vnímán. Minimálně v oblasti ekonomické spolupráce českým podnikatelům určitě pomáhá. Očekávám, že s ním přijede velká skupina českých podnikatelů a zástupců firem,“ dodal Bašta.

Státní návštěva Moskvy bude do konce tohoto roku hlavní plánovanou mezinárodní diplomatickou aktivitou českého prezidenta. Zeman by měl v rámci své cesty navštívit i Jekatěrinburg a Tatarstán.

Miloš Zeman se s ruským prezidentem Putinem sešel opakovaně. Naposledy letos v polovině května v rámci své návštěvy v Pekingu. Sám Putin tehdy uvedl, že očekává Zemanovu návštěvu Ruska v listopadu a pochválil jej za to, že udržuje s Ruskem dobré vztahy.

„Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se,“ citovala Putina ruská agentura TASS.

Remek v předsálí

Zeman patří i k hlasitým zastáncům zrušení ekonomických sankcí proti Rusku. Ty však nyní Evropská komise opět prodloužila, nejméně do ledna 2018.

V ruských médiích byl také hojně citován jeho výrok, že i když při anexi Krymu sice došlo k porušení mezinárodního práva, „návrat poloostrova pod kontrolu Ukrajiny je však už nyní nemožný“.

Zeman se s Putinem sešel například i v rámci oslav 70. výročí druhé světové války v květnu 2015. I tehdy Zemana k Putinovi provázel Zemanův neplacený poradce Martin Nejedlý. Český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek musel zůstat sedět jen v předsálí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko