Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
European Council via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Vláda posílí ekonomickou diplomacii, přidá miliardu a vyšle nové diplomaty

V rozpočtu na rok 2017 by si mělo Ministerstvo zahraničí oproti letošnímu roku polepšit zhruba o miliardu korun. Vedle vyšších výdajů na rozvojovou a humanitární pomoc mají jít finance hlavně na podporu ekonomické diplomacie.

Na setkání s českými velvyslanci to řekl premiér Bohuslav Sobotka. „Jsme bezpečnou, stabilní zemí, naše ekonomika stabilně roste, zažíváme dobré hospodářské období a těšíme se důvěře zahraničních investorů. To chceme udržet i do budoucna. I proto je důležitá ekonomická diplomacie,“ řekl Sobotka.

„Podařilo se nám zastavit negativní trend, výdaje se nám podařilo navýšit o miliardu, budou prostředky na humanitární pomoc, rozvojovou pomoc, můžeme držet stoupající roli v oblasti ekonomické diplomacie,“ doplnil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, i když jednání o rozpočtu na příští rok však zatím nejsou ukončena.

Ještě letos by mělo na nová místa v zahraničí nastoupit dvanáct nových ekonomických diplomatů, kteří mají mimo jiné za úkol pomáhat „otevírat dveře“ českému byznysu v zahraničí.

Konkrétně se posílí mise na Filipínách, v Ghaně, Hong Kongu, Indii, Japonsku, JAR, Jordánsku, Kanadě (Toronto), Malajsii, Německu, na Tchaj-wanu a v USA (Chicago).

„Vnitřní rozpočet MZV je dlouhodobě poddimenzovaný. Ministerstvo se dříve v rámci úspor zbavilo 300 tabulkových míst, které nyní chybí v zahraničí. Snažíme se vrátit zpátky a dáváme na stůl výsledky. Chceme přesvědčovat vládu a ministerstvo financí, že nejen něco chceme, ale že máme konkrétní výsledky, že ekonomická diplomacie k něčemu je a podnikatelé to vidí,“ řekl už dříve náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Už vloni se počet ekonomických diplomatů na českých zastupitelských úřadech rozrostl o sedm lidí – v Kazachstánu, Keni, Kolumbii, Kuvajtu, Myanmaru, Senegalu a v USA (Los Angeles).
Česká republika nově zkouší i cestu diplomatů specializovaných na oblast zemědělství a potravinářství. Letos byli vysláni již čtyři – do Číny, Ruska, Saúdské Arábie a do Srbska.

„V roce 2017 se počítá s vysláním dalších tří specialistů do Japonska, Libanonu a USA. V Izraeli napomáhá rozvoji ekonomických vztahů diplomat se zaměřením na vědu a výzkum,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. zdenek napsal:

  Propaganda je pořád stejná. Jenom se mění názvy států ale novináři jsou pořád stejní nebo ti co nejsou na živu tak to předali svým mladším kolegům nebo rodinným příslušníkům. Volby může vyhrát ČSSD jedině podvodem a Vy novináři kteří podporujete politiku Islamizace ČR ČSSD a ostatních vládních stran jste mimo. Lidé jsou na Vás neskutečně naštvaný protože pamatují cenzuru z dob Husáka. Mladí budou věřit rodičům než zkorumpovaným novinářům.

 2. ČtenářXY napsal:

  1.citace
  „Vnitřní rozpočet MZV je dlouhodobě poddimenzovaný. Ministerstvo se dříve v rámci úspor zbavilo 300 tabulkových míst, které nyní chybí v zahraničí.“
  2.citace
  „Jsme bezpečnou, stabilní zemí, naše ekonomika stabilně roste, zažíváme dobré hospodářské období a těšíme se důvěře zahraničních investorů. To chceme udržet i do budoucna. I proto je důležitá ekonomická diplomacie,“ řekl Sobotka.
  Podle mého si poněkud odporují-nenaplnění tabulkových míst nevedlo k ztrátám v zahraničním obchodu na němž je ČR závislá.

 3. Petys napsal:

  Tato tzv. ekonomická diplomacie je způsob jak státní úředník bohatne dohazováním kšeftů spřáteleným firmám a všechno to zaplatí daňový poplatník. Víme dobře jak končí cesty Miloše Zemana – z jeho čínské diplomacie má kšefty jen PPF a pár oligarchů jako třeba Soukup. A možná Slavia China. Ze Zemanovi ruské diplomacie má kšefty jeho poradce Nejedlý, bolševická mlátička Zbytek, jak ke štěstí přišel neprolustrovatelný Mynář atd. Všechno jeho kámoši, doplácíme my ovšem všichni finančně i reputací svou i celého státu, komunistům to vždy bylo a je úplně šumafu.
  Ale od ČSSD je to stejně pořád to nejlepší co lze od nich čekat a je to momentálně o dost lepší než co předvádí antievropská ODS.

 4. Němec napsal:

  Vláda by měla zvýšit peníze důchodcům a né vymýšlet nové pašalíky pro drahé darmojedy. Dobrý výrobek si najde uplatnění i bez nich. Zlatá ODS.

 5. Lorenčíková napsal:

  Pane Bože, má vůbec představu ten, co je nahoře na obrázku, jak se lidi nadřou na to, aby dali dohromady miliardu? Vžyť ten chlapík nikdy nepracoval, asi by si to skutečně už měl zkusit, jinak bude těmi miliardami rozhazovat dál a dál a dál…, je to k pláči

 6. petrph napsal:

  Ajaj takže ona není pravda co říkali ejrohujeři do nedávna, že nepotřebujeme mít v každém zahraničním státě své diplomatické zastoupení? Že cokoliv potřebné udělají pro naše občany i subjekty diplomatická zastoupení jiných států EU?
  Takže pěkně postaru, každý stát EU jede pro sebe a za sebe a každý si v každém cizím státě buduje své zastoupení a chrání své zájmy?
  No to je pěkné, aspoň víme kam ta EU vlastně kráčí. Protože jsem si nikde nevšiml diplomatického zastoupení třeba Nebrasky, Utahu nebo Floridy. Pouze celých Spojených států amerických..Ale taková Unie přece Evropská unie není a ani nechce být…

Přidávání komentářů není povoleno