Vláda posílí ekonomickou diplomacii, přidá miliardu a vyšle nové diplomaty

Napsal/a Robert Břešťan 26. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

V rozpočtu na rok 2017 by si mělo Ministerstvo zahraničí oproti letošnímu roku polepšit zhruba o miliardu korun. Vedle vyšších výdajů na rozvojovou a humanitární pomoc mají jít finance hlavně na podporu ekonomické diplomacie.

Na setkání s českými velvyslanci to řekl premiér Bohuslav Sobotka. „Jsme bezpečnou, stabilní zemí, naše ekonomika stabilně roste, zažíváme dobré hospodářské období a těšíme se důvěře zahraničních investorů. To chceme udržet i do budoucna. I proto je důležitá ekonomická diplomacie,“ řekl Sobotka.

„Podařilo se nám zastavit negativní trend, výdaje se nám podařilo navýšit o miliardu, budou prostředky na humanitární pomoc, rozvojovou pomoc, můžeme držet stoupající roli v oblasti ekonomické diplomacie,“ doplnil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, i když jednání o rozpočtu na příští rok však zatím nejsou ukončena.

Ještě letos by mělo na nová místa v zahraničí nastoupit dvanáct nových ekonomických diplomatů, kteří mají mimo jiné za úkol pomáhat „otevírat dveře“ českému byznysu v zahraničí.

Konkrétně se posílí mise na Filipínách, v Ghaně, Hong Kongu, Indii, Japonsku, JAR, Jordánsku, Kanadě (Toronto), Malajsii, Německu, na Tchaj-wanu a v USA (Chicago).

„Vnitřní rozpočet MZV je dlouhodobě poddimenzovaný. Ministerstvo se dříve v rámci úspor zbavilo 300 tabulkových míst, které nyní chybí v zahraničí. Snažíme se vrátit zpátky a dáváme na stůl výsledky. Chceme přesvědčovat vládu a ministerstvo financí, že nejen něco chceme, ale že máme konkrétní výsledky, že ekonomická diplomacie k něčemu je a podnikatelé to vidí,“ řekl už dříve náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Už vloni se počet ekonomických diplomatů na českých zastupitelských úřadech rozrostl o sedm lidí – v Kazachstánu, Keni, Kolumbii, Kuvajtu, Myanmaru, Senegalu a v USA (Los Angeles).
Česká republika nově zkouší i cestu diplomatů specializovaných na oblast zemědělství a potravinářství. Letos byli vysláni již čtyři – do Číny, Ruska, Saúdské Arábie a do Srbska.

„V roce 2017 se počítá s vysláním dalších tří specialistů do Japonska, Libanonu a USA. V Izraeli napomáhá rozvoji ekonomických vztahů diplomat se zaměřením na vědu a výzkum,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)