Videozáznam vystoupení generála Pavla. „Bylo to nechutné a nikdy to nemělo být vyřčeno,“ odsoudil Zemanova slova o novinářích

Napsal/a Vojtěch Berger 4. září 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Výrok českého generála a donedávna šéfa Vojenského výboru NATO Petra Pavla o tom, že se kvůli slovům Miloše Zemana, že „novináři ještě nebyli vyhubeni“, stydí za svého prezidenta, vyvolal širokou odezvu. Kritiku pronesenou v angličtině v projevu při předávání cen Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu veřejnosti zaznamenal HlídacíPes.org. Redakce nyní získala kompletní videozáznam projevu generála Pavla (pasáž o Zemanovi a novinářích k přehrání v náhledovém obrázku tohoto článku). 

„Velmi se stydím za výrok mého prezidenta na adresu novinářů,“ řekl doslova ve svém vystoupení Petr Pavel. 

Na pódiu po rodičích Kuciaka

„I pokud to bylo myšleno jako černý humor, bylo to nechutné a nikdy to nemělo být vyřčeno,“ dodal minulý čtvrtek na slavnostním večeru v kongresovém centru České národní banky v Praze.

Jen pár minut před ním na stejném pódiu přebírali cenu rodiče zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a Kuciakovy zavražděné snoubenky Martiny Kušnírové.

Doufám, že už to nikdy znovu nezazní a že lidé se jasně vymezí proti takovému postoji od jejich vlastního oficiálního zástupce,“ pokračoval v projevu Petr Pavel.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Šlo o reakci na Zemanovo vystoupení na setkání s českými velvyslanci, kde prezident prohlásil, že „české novináře se zatím vyhubit nepodařilo“. Po skončení projevu pak generál Pavel poskytl i exkluzivní vyjádření pro HlídacíPes.org:

My jsme tu byli svědky předání ceny Jánu Kuciakovi, zabitému novináři a jeho přítelkyni za to, že se podíleli na vyšetřování korupčního prostředí na Slovensku. Byla tady přítomna jeho rodina, předání ceny bylo nejen velice emotivní, ale vyznělo i jako memento pro všechny, kterým leží na srdci svoboda tisku jako jednoho z hlídacích psů demokracie,“ dodal.

Miloš Zeman útočí na novináře dlouhodobě. Mezinárodní pozornost sklidila jeho poznámka při loňském setkání s Vladimirem Putinem: „Novináře by bylo třeba likvidovat.“

Mluvčí v protiútoku

Zeman se netají svým vstřícným postojem k současnému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Generál Pavel naopak Rusko označuje za potenciální bezpečnostní hrozbu a varuje i před prokremelskou propagandou a falešnými zprávami.

Kritika prezidenta z generálových úst neušla ani Pražskému hradu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na oficiálním twitterovém účtu ironicky připomněl začátky Pavlovy vojenské kariéry v armádě komunistického Československa:

„Když se Petr Pavel stydí za občany demokraticky zvoleného prezidenta, mohl by v rámci některého ze seminářů Evropských hodnot zavzpomínat na zlatá léta v ČSLA, za soudruha Husáka. Třeba, jak tehdy ocenil propagační publikaci pro vojáky a čím ho jako člena strany oslovila,“ narážel Ovčáček na Pavlův vstup do KSČ v polovině 80. let coby jednu z podmínek pokračování jeho armádní kariéry.

Sám generál Pavel vysvětloval své tehdejší pohnutky pro vstup do strany už před několika lety například v tomto rozhovoru pro magazín Reportér.


S příspěním Terezy Engelové. Zdroj původního videozáznamu: The Prague Society for International Cooperation

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)