Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Videozáznam vystoupení generála Pavla. „Bylo to nechutné a nikdy to nemělo být vyřčeno,“ odsoudil Zemanova slova o novinářích

VIDEO. Výrok českého generála a donedávna šéfa Vojenského výboru NATO Petra Pavla o tom, že se kvůli slovům Miloše Zemana, že „novináři ještě nebyli vyhubeni“, stydí za svého prezidenta, vyvolal širokou odezvu. Kritiku pronesenou v angličtině v projevu při předávání cen Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu veřejnosti zaznamenal HlídacíPes.org. Redakce nyní získala kompletní videozáznam projevu generála Pavla (pasáž o Zemanovi a novinářích k přehrání v náhledovém obrázku tohoto článku). 

„Velmi se stydím za výrok mého prezidenta na adresu novinářů,“ řekl doslova ve svém vystoupení Petr Pavel. 

Na pódiu po rodičích Kuciaka

„I pokud to bylo myšleno jako černý humor, bylo to nechutné a nikdy to nemělo být vyřčeno,“ dodal minulý čtvrtek na slavnostním večeru v kongresovém centru České národní banky v Praze.

Jen pár minut před ním na stejném pódiu přebírali cenu rodiče zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a Kuciakovy zavražděné snoubenky Martiny Kušnírové.

Doufám, že už to nikdy znovu nezazní a že lidé se jasně vymezí proti takovému postoji od jejich vlastního oficiálního zástupce,“ pokračoval v projevu Petr Pavel.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Šlo o reakci na Zemanovo vystoupení na setkání s českými velvyslanci, kde prezident prohlásil, že „české novináře se zatím vyhubit nepodařilo“. Po skončení projevu pak generál Pavel poskytl i exkluzivní vyjádření pro HlídacíPes.org:

My jsme tu byli svědky předání ceny Jánu Kuciakovi, zabitému novináři a jeho přítelkyni za to, že se podíleli na vyšetřování korupčního prostředí na Slovensku. Byla tady přítomna jeho rodina, předání ceny bylo nejen velice emotivní, ale vyznělo i jako memento pro všechny, kterým leží na srdci svoboda tisku jako jednoho z hlídacích psů demokracie,“ dodal.

Miloš Zeman útočí na novináře dlouhodobě. Mezinárodní pozornost sklidila jeho poznámka při loňském setkání s Vladimirem Putinem: „Novináře by bylo třeba likvidovat.“

Mluvčí v protiútoku

Zeman se netají svým vstřícným postojem k současnému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Generál Pavel naopak Rusko označuje za potenciální bezpečnostní hrozbu a varuje i před prokremelskou propagandou a falešnými zprávami.

Kritika prezidenta z generálových úst neušla ani Pražskému hradu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na oficiálním twitterovém účtu ironicky připomněl začátky Pavlovy vojenské kariéry v armádě komunistického Československa:

„Když se Petr Pavel stydí za občany demokraticky zvoleného prezidenta, mohl by v rámci některého ze seminářů Evropských hodnot zavzpomínat na zlatá léta v ČSLA, za soudruha Husáka. Třeba, jak tehdy ocenil propagační publikaci pro vojáky a čím ho jako člena strany oslovila,“ narážel Ovčáček na Pavlův vstup do KSČ v polovině 80. let coby jednu z podmínek pokračování jeho armádní kariéry.

Sám generál Pavel vysvětloval své tehdejší pohnutky pro vstup do strany už před několika lety například v tomto rozhovoru pro magazín Reportér.


S příspěním Terezy Engelové. Zdroj původního videozáznamu: The Prague Society for International Cooperation

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ano, Ovcacek, jak ho vsichni zname. Nic nez manipulace, spin a lhani. Kdyz mi nesedi neco, co nekdo rekl, pokusim se ho zostudit a doufam, ze tim klesne i hodnota puvodniho sdeleni. 2) Jak to vlastne je? Stydi se gen. Pavel za prezidenta nebo za jeho vyroky?

 2. Nemec napsal:

  Pokud chce někdo někoho vyhubit , tak pokud nezakročí policie musí nastoupit armáda. Pokud máme generální štáb armády , který mlčky přehlíží chování našeho prezidenta, tak je to velmi špatný generální štáb armády. Podle mne není ostudný jen prezident Zeman ale i mlčící generální štáb. Už chápu proč vyhodili generála Žižku.
  Vyčítat někomu , že měl tu smůlu žít v komunistické Československu a byt příslušníkem ČSLA může jen tupec. Možná s modrou knížkou.

 3. petrph napsal:

  Mimochodem, dost dobře nechápu proč o tom gen Pavel vůbec na té akci mluvil. Tohle přece nebyla žádná demonstrace v ulicích, kam by si ho pozvali aby se negativně vyjádřil k osobě pana Zemana.. (proti tomu nic)
  Tohle byla skutečně prestižní akce předávání Ceny Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu veřejnosti (Hanno R. Ellenbogen Citizenship Award), která je každoročně udělována lidem, kteří věnují mimořádně svůj život veřejné službě.
  Využívat jí k propírańí lokální politické špíny je samo o sobě nezdvořilé, a dává to spiše smutný obrázek jak pana generála Pavla, ta ale bohužel i našich společenských elit celkově. Jestli to přenášela zahraniční média, asi si na Západě řekli, že se sem Zeman docela hodí, jeden hulvát mez jinými..Naše politika skutečně zhrubla na všech stranách..
  Ono vůbec postavení gen Pavla je dnes otázkou, jestli dobře chápu tak je teď v armádě po návratu z NATO bez funkce a odchází do důchodu. Zda se k Zemanovi vyjadřuje ještě jako voják, nebo už nastupující důchodce. Který, navíc řekl do médií před nedávnem že politice se věnovat nebude..

  • Adam Hladky napsal:

   „Jen pár minut před ním na stejném pódiu přebírali cenu rodiče zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a Kuciakovy zavražděné snoubenky Martiny Kušnírové.“
   .. chytrému napověz ..

   • petrph napsal:

    No tím spíš ne? Právě v tom okamžiku byla jakákoliv slova o likvidaci novinářů naprosto nevhodná a urážlivá, tak proč generál Pavel začal na tomto místě připomínat výrok pana Zemana?
    Dovedl bych si představit maximálně něco jako „vrahové Jána Kuciaka budou potrestáni . Leč na to už je zase pozdě. Vyšetřování na Slovensku mizí do ztracena, jak jsem četl v poslední době, tak s politiky ta vražda asi nemá společného nic, spíše se nyní pracuje s verzí drogové mafie..

 4. TomasK napsal:

  Řekni, co čteš, a já ti povím, jaký jsi. Staré, ale moudré pořekadlo. Úroveň českých medií je odrazem duševní vyspělosti společnosti. Prezident může novinářům nadávat do aleluja, ale oni budou stejně psát jen to, co lidé budou chtít číst a slyšet . Nějaká morálka nebo autocenzura jsou pro novináře španělská vesnice. Peníze až na prvním místě.

 5. nováček napsal:

  „Sám generál Pavel vysvětloval své tehdejší pohnutky pro vstup do strany už před několika lety například v tomto rozhovoru pro magazín Reportér“. Velmi doporučuji přečíst si to.
  Člověk si po přečtení ujasní, jak a na základě jakých hnutí mysli, mohl třeba Adolf Eichman plánovat holokaust Židů (jiný nebyl!) a jak mohli příslišníci SS masově vraždit civilní obyvatelstvo za války v okupovaných zemích a SSSR ve velkém bez škod na mentálním zdraví, tak říkajíc bez mrknutí oka.

 6. Jirka napsal:

  Myslím, že by měl president Pavla degradovat na svobodníka. Na úrověň Adolfa, aby si uvědomil,kdo je jeho nadřízeným.

  • PM napsal:

   A pozavírat všechny, kdo si dovolí kritizovat hlavu státu do kriminálu minimálně na 20 let.
   Jirko to jste borec. Jen se vážně obávám, jestli je takovýchto Jirků více. tak se toho kriminálu asi i já nakonec dočkám. Protože ani já si nedovedu představit že bych toleroval to co předvádí to nemocné stvoření na hradě, za něj se už ani nedá stydět. Od něj se dá pouze distancovat a veřejně hlásat není to můj prezident. Tato zem pro mne, prezidenta nemá. Historicky to jednou bude jedna nejodpornějších bytostí, Ničí, rozvrací a kolaboruje s autoritářskými vůdci.

  • Zdeněk Zrůst napsal:

   Plně s tím souhlasím. Generál by měl volit slova, která nejsou politická. To bývalo v době, kdy u každého útvaru byl tzv.politruk. Přesný název funkce “ zástupce pro věci politické „. Ostatně to musel, jako absolvent vojenské školy vědět. No a pokud absolvoval voj. školu v MoskZrůstvě, tak měl i určité pověření. Proč po funkci v NATO, nyní je vyhraněn proti svému vrchnímu veliteli? Zřejmě je to příkaz někoho. Ostatně, ať si každý udělá svůj názor sám.

 7. Tomáš napsal:

  Někteří z vás tady řeší pana generála a úplně „upozaďují“ pana prezidenta. Výroky Zemana jsou příčinou reakcí dalších kapacit. Nebudeme se dohadovat o tom, co měl, nebo neměl (směl, či nesměl) pan generál říct. Musel to říct na takové akci, aby to vyvolalo reakci. Politruky si s dovolením strčte do své“knihovny“ a nelustrujte pana Pavla, aniž byste lustrovali pana Zemana. Hlava státu se takhle prostě vyjadřovat nemá. Je to nemorální, nízké, poplatné a hlavně urážející. Jestli tomu někdo nechce rozumět, pak jen proto, že je buď zaslepený, nebo hloupý. Děkuji za pozornost.

  • nováček napsal:

   Výroky prezidenta Zemana, o nichž generál mluvil (a nejen ty) a odsuzuje je, jsou samozřejmě odsouzeníhodné. Ovšem, tentokrát je hodno pozoru nejen to, co se říká, ale i kdo to říká a z toho vyplývá i otázka proč to říká zrovna ten dotyčný, generál Pavel. A z rozhovoru pro magazín Reportér, je nezpochybnitelně jasné, že generálova kritika je účelová a sleduje cíl podpořit jeho popularitu u protirusky zaměřeného publika. Ovšem vzhledem ke své minulosti a jím samotným uvedenými důvody, proč v minulosti choval jako vzorový čítankový žoldák (jak vyplývá z jeho odpovědí na otázku, proč s nadšením a osobním nasazením sloužil moci totalitní a po převratu pak se stejným nasazením moci protitotalitní) a který slouží komukoliv, kdo ho si ho najme, umožnímu kariérní růst a také dobře zaplatí, je tím posledním, kdo je oprávněn kohokoliv odsuzovat za nějaké názory či prohlášení.
   Prostě člověk sorty „kam vítr, tam plášť“, nemá a nemůže mít morální právo kohokoliv za odsuzovat, ani za odsouzeníhodné výroky.

  • nováček napsal:

   Výroky prezidenta Zemana, o nichž generál mluvil (a nejen ty) a odsuzuje je, jsou samozřejmě odsouzeníhodné a to velmi odsouzeníhodné. Ovšem, tentokrát je hodno pozoru nejen to, co se říká, ale i kdo to říká a z toho vyplývá i otázka proč to říká zrovna ten dotyčný, generál Pavel. A z rozhovoru pro magazín Reportér, je nezpochybnitelně jasné, že generálova kritika je účelová a sleduje cíl podpořit jeho popularitu u protirusky zaměřeného publika. Ovšem vzhledem ke své minulosti a jím samotným uvedenými důvody, proč v minulosti choval jako vzorový čítankový žoldák (jak vyplývá z jeho odpovědí na otázku, proč s nadšením a osobním nasazením sloužil moci totalitní a po převratu pak se stejným nasazením moci protitotalitní) a který slouží komukoliv, kdo ho si ho najme, umožnímu kariérní růst a také dobře zaplatí, je tím posledním, kdo je oprávněn kohokoliv odsuzovat za nějaké názory či prohlášení.
   Prostě člověk sorty „kam vítr, tam plášť“, nemá a nemůže mít morální právo kohokoliv za odsuzovat, ani za odsouzeníhodné výroky.

Přidávání komentářů není povoleno