Viceguvernér Hampl: Argumenty Miloše Zemana jsou komicky chybné

Napsal/a Robert Břešťan 15. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se v rozhovoru pro HlídacíPes.org striktně ohradil proti kritice politiky centrální banky z úst prezidenta Miloše Zemana. Označil ji za „nelogickou a komicky chybnou“.

Prezident Zeman v uplynulých dnech centrální banku opakovaně kritizoval, že dělá „zbytečné experimenty s českou ekonomikou“. „Pokud jde o prezidenta, slyšel jsem tolik nelogických, nekonzistentních a řekl bych i tak komicky chybných argumentů, že se nemůžu přinutit k tomu, začít je brát vážně,“ říká Mojmír Hampl.

Od Zemana si nenechám radit

Experimentem s českou ekonomikou by podle něj naopak bylo, kdyby ČNB dopustila opakování deflačního vývoje daného slabou domácí poptávkou. „Ta vede k tomu, že klesají všechny ceny, včetně ceny práce a cen nemovitostí, kdy firmy krachují a lidé přicházejí o práci, což všichni začnou chápat až ve chvíli, kdy je strašně těžké to zastavit,“ podotýká Hampl.

Hampla podle jeho slov nijak neznervózňuje ani to, že Miloš Zeman veřejně deklaroval, že bankovní radu ČNB hodlá doplňovat o experty, kteří se shodují s jeho názory na ekonomiku a přijetí eura.

„Prezident Zeman je politik. Jeho komentáře se nijak moc neliší od toho jednoduchého měnového populismu, který jsme tu opakovaně slyšeli po listopadu 2013, a v tomto smyslu nad tím zívám, protože je tu jasné rozdělení rolí: centrální banka a politická elita je úplně něco jiného,“ říká Hampl a pomáhá si originálním příměrem: „Stejně jako bych si nenechal radit třeba u operace šedého zákalu od doktora Ratha, tak bych si nenechal radit v oblasti měnové politiky od Miloše Zemana jako politika.“

Termín pro euro je v nekonečnu

„Pokud je centrální banka nezávislá, tak takovéto výroky musí v pohodě přežít. Komentovat to, že by se Jiří Rusnok měl stát guvernérem, není v kontextu této debaty nijak potřeba,“ říká Hampl v reakci na prezidentova slova, že příštím guvernérem ČNB bude Jiří Rusnok.

Hampl pro HlídacíPes.org okomentoval i plán vládní ČSSD prosadit přijetí eura „někdy kolem roku 2020“.

„Je jasné, že o euru rozhodne politická elita. Když vám ale stávající politická elita stanovuje termíny pro euro daleko za rámcem volebního období, pak je to fakticky termín v nekonečnu,“ říká Hampl. Osobně prý doufá, že měnová politika ČNB bude „natolik dobrá a přesvědčivá, že euro nebude tématem ještě hodně dlouhou dobu.“


Rozhovor HlídacíhoPsa.org s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem vyšel v pondělí 16.3. v aktuálním vydání časopisu Týden. Druhou část rozhovoru – zaměřenou více na ekonomická témata a měnovou politiku – najdete ZDE.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)