Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Zooparku Chomutov, Vaše oáza klidu

Vězni odešli z práce v zooparku Chomutov – na melouch. „Hrubé porušení smlouvy,“ říká vězeňská služba

Vězně ze Všehrd si Podkrušnohorský zoopark v Chomutově najímá na práce v okolí Kamencového jezera a přilehlého lesoparku už od loňského podzimu. Před pár dny tam ale vězni byli naposledy. Kvůli závažnému incidentu ze strany zooparku Vězeňská služba okamžitě zrušila smlouvu o zaměstnávání vězňů.

Z chomutovského zooparku se před několika dny „ztratila“ část ze skupiny odsouzených z věznice ve Všehrdech, kteří tam vykonávali pomocné práce. Během kontroly se přišlo na to, že nejsou na určeném pracovišti. Podle zdroje HlídacíPes.org měli být „odveleni“ pracovat do bydliště jednoho ze zaměstnanců ZOO. Vězeňská služba reagovala okamžitou výpovědí smlouvy.

„Mohu potvrdit, že došlo ke zrušení smlouvy mezi VS ČR a zooparkem na základě jejího hrubého porušení ze strany zooparku,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Konkrétní popis incidentu ani počty vězňů, kteří se pohybovali mimo pracoviště, ale odmítla uvést. „Celá záležitost pro Vězeňskou službu, potažmo Věznici Všehrdy, skončila ukončením smlouvy a další podrobnosti k této věci sdělovat nebudeme,“ reagovala Kučerová.

Kde byli? Zoopark mlčí

Vedení zooparku, konkrétně jeho ředitelka Iveta Rabasová, na dotazy redakce HlídacíPes.org ani po urgenci nereagovalo. Není tak jasné, zda šlo o jedince, nebo zda odsouzených chybělo na určeném pracovišti více.

Incidentem se už ale zabývá vedení chomutovské radnice, která je zřizovatelem zooparku. „Informace o této skutečnosti se k vedení města dostala poprvé včera (v úterý – pozn. red.). Momentálně zjišťujeme skutečný stav věci a závažnost pochybení ze strany Podkrušnohorského zooparku,“ uvedl první náměstek primátora David Dinda.

Město chce vysvětlení od ředitelky Rabasové, sejde se i s ředitelem všehrdské věznice. „Na základě těchto jednání bude rozhodnuto o dalším postupu,” říká Dinda. To by se mělo stát do konce týdne.

Ani radnice zatím nemá jasno v tom, co se skutečně stalo. Na stejnou otázku Rabasová odmítá odpovědět i redakci HlídacíPes.org. Není proto jasné ani to, ke komu přesně vězni odešli pracovat.

„Zatím pracuji pouze s oficiální informací, která hovoří o vypovězení smlouvy mezi věznicí a zooparkem pro hrubé porušení smluvních ustanovení,“ říká Dinda s tím, že dle dostupných zpráv nešlo o skupinu vězňů, ale o jednotlivce. „Nedošlo k žádnému bezpečnostnímu riziku,“ ujišťuje náměstek chomutovského primátora.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. petrph napsal:

  Naprosto nechápu, takže ti vězni venku pracovali bez dozoru vězeňské služby? Za to by snad měli vyhodit ředitele věznice, ne??

  • frop napsal:

   A za co? Dozor není nutný. Existují střežená i nestřežená pracoviště, kde vězni pracují.
   Nejprve si zjistěte informace o tom, co je a není možné a až potom někoho vyhazujte 😛

   • petrph napsal:

    Nezlobte se, ale předpokládám že rozhodnutí zda „dozor není nutný“ závisí plně na řediteli věznice. On tedy nese zodpovědnost za to, že práci bez dozoru povolím pouze vězňům, kteří jsou v takovém stavu nápravy, že z vykázaného pracoviště neodejdou /i kdyby jim to někdo na tom pracovišti navrhoval).
    A této zodpovědnosti se těžko zbaví.. Nebo si snad představujete naše věznice jako pracovní agentury s.r.o?

 2. J. napsal:

  Zarazi mne ze reditelka Rabasova neposkytla zadne vyjadreni. Tady velmi chybuje jeji nadrizeny – vedeni mesta, ze nezaujalo okamzite postoj a dalo tak pani reditelce dostatek casu.
  Pokud vedeni veznice skrze mluvci oznami ze “ doslo k zavaznemu incidentu “ a vedeni mesta se jeste s pani reditelkou neseslo, tak je na miste se zamyslet nad tim, zda to chce resit. Moc by mne zajimalo, co by pan namestek rikal, kdyby se nekteremu z veznu mimo prostory, kde by mel byt stal uraz. Kdyby treba vypadl z okna tam, kde mel pracovat. A uz absolutne nepochopim, proc reditelka Rabasova nestala na koberecku a vyjadreni neposkytla. Ze by vedeni mesta nemelo autoritu ,

  • teufel3424 napsal:

   Anebo souška Rabasová poslala vězně okopávat zahrádku někomu z vedení města. Jakože by mě to nepřekvapilo

   • Weber napsal:

    Dle dalších informací si paní ředitelka vzala onoho basmana do bytu, snad nechcete pitvat, co tam dělali, že vám není hanba.

  • Neemand napsal:

   A stoural to dostoural az do konce,co?Bravo,muzes byt na sebe pysnej,ty nedotknutelny

  • petrph napsal:

   Napadlo mi spíš co by se stalo, kdyby někdo z nich utekl nebo někomu ublížil. Což by byl teprve průšvih. Ale – to bude jistě každý tvrdit, že tohle přece byli to hodní vězni co tohle nedělají..
   Jenomže , se musí počítat, že s takovou mírou objektivity a klidu naše média pracovat neumí, a lidé by na to asi taky nereagovali klidně.
   Jak asi spousta lidí ví, tak zoopark v Chomutově je oblíbený areál pro rodiče s dětmi, a na Kamencovém jezeře je veřejná pláž.

   Tudíž, patřičně zmedializované zjištění, že tam pracují vězni bez dozoru by asi spoustu lidí vyděsila, sebrali by děti a odjeli. Ale zjištění, že tam pracují „tak bez dozoru“, že se pohybují někde jinde než mají pracovat, to už by zainteresované osoby musely počítat s tím, že si to s nimi příjdou vystrašené mámy přijdou vyříkat osobně—

   • Rak napsal:

    A v jakém stavu nápravy jste Vy? Nejste Vy nebezpečnější, než ti vězni? Kudy chodíte? Aby se Vám maminky s dětmi molhy vyhnout.

  • Neemand napsal:

   Me zase zarazi,ze se nepodepises celym svym jmenem,ty J.,vsichni vime o koho jde,slavnej detektiv Colombo J.S.uz se navazi I do Chomutovsky radnice,jirlovska uz mu je malo,co za tim jenom vezi?

 3. Jakub napsal:

  Pokud v tom je zainteresována ředitelka, tak musí padat hlavy, i kdyby to měla být ta její. Je to neomluvitelné pochybení. Zaroveň to bude takový malý testík, jak se k tomu „město“ postaví. Zda striktně a nekompromisně nebo benevolentně s diplopatickým stanoviskem.

 4. Jiří Středa napsal:

  Já jsem před léty při kontrole na vnějším pracovišti zjistil podobný problém, kdy vězni nepracovali tam, kde to měli určené, ale pracovali u soukromého domu paní majitelky restaurace v sousední vesnici. Podle VS ČR bylo tehdy vše v pořádku, protože vězni mohli pracovat v okruhu 15 km od věznice. Ale nikdo už nechtěl neřešit, proč vězni nebyli na určeném místě, tj. v restauraci. Vězni jsou poskytováni jako laciná pracovní síla (4500 Kč) podnikatelům a známým ředitele věznice, který zase využíval jejich zařízení k organizovaní večírků, a tím se mezi nimi mohou vytvářet nežádoucí vazby. Nechce se věřit že popisovaný „incident“ či správně mimořádná událost se stala na tomto pracovišti v Chomutově pouze jednou.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko